справа №2а-1178/10/0670
категорія 2.11.12
20 травня 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
при секретарі - Снігірьовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Дейв-Експрес-Сервіс" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-
встановив :
Приватне підприємство "Дейв-Експрес-Сервіс" звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить скасувати рішення Державної податкової інспекції у м.Житомирі №0001292302 від 02.02.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1700,00 грн. В позові зазначає, що 27.01.2010 року працівниками Державної податкової адміністрації у Житомирській області проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу буфету, що розташований за адресою: вул. Київське шосе, 143а, м. Житомир та належить суб'єкту підприємницької діяльності ПП "Дейв-Експрес-Сервіс", про що був складений акт. На підставі акту перевірки винесено рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1700,00грн.
Позивач вважає, що в Єдиний державний реєстр не вносяться місця зберігання, що розташовані за однією адресою із місцем роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а тому застосування штрафних санкцій за порушення ст.15 Закону "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" є неправомірним.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що на підставі направлень від 04.01.2010 року №177, №178 державними податковими ревізорами - інспекторами ДПА в Житомирській області 27.01.2010 року проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу буфету, розташованого за адресою: вул. Київське шосе, 143а, м. Житомир та належить суб'єкту підприємницької діяльності ПП "Дейв-Експрес-Сервіс".
За результатами проведеної перевірки складено акт №0068/06/30/23/34788782 від 27.01.2010 року.
В акті перевірки зазначено, що у позивача відсутня довідка про внесення до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв.
На підставі акту перевірки згідно до абз. 9 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" відповідачем винесено рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1700,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв в місцях, не внесених до Єдиного державного реєстру.
Суд погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 8, 9, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено функції органів державної податкової служби, до яких, зокрема, належать здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку.
Відповідно до п. 2 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до абз.18, абз.19 ст.1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання; єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Згідно вимог ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання.
Згідно п.2.1, п.2.3, п.2.5 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженого наказом ДПА України від 28.05.2002 року № 251, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.08.2002 року за № 670/6958, для внесення місць зберігання спирту або алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України або до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання; про внесення місця зберігання спирту до Єдиного реєстру видається довідка; довідка повинна перебувати у місці зберігання та пред'являтися працівникам контролюючих органів, які мають відповідні повноваження на здійснення перевірки.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Отже, як встановлено в судовому засіданні, ПП "Дейв-Експрес-Сервіс" здійснювало господарську діяльність з порушенням вимог ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", тобто, без внесення до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв. Відсутність довідки не заперечується представником позивача і підтверджується актом перевірки, поясненнями продавця до акта перевірки, описом алкогольних напоїв, що знаходились під час перевірки у місці не внесеному до Єдиного державного реєстру.
Посилання позивача на те, що до Єдиного державного реєстру не вносяться місця зберігання алкогольних напоїв, що розташовані за однією адресою із місцем роздрібної торгівлі алкогольними напоями, згідно роз"яснень ДПА України від 18.11.2002 року за №4892/21-4215 є безпідставними, так як на час здійснення перевірки та розгляду справи в суді наявні роз"яснення ДПА України від 08.10.2009 року № 4850/32-0415, від 04.02.2010 року № 1114/6/32-0615, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.11.2004 року № 8359, згідно яких до Єдиного державного реєстру має вноситись будь-яке місце зберігання алкогольних напоїв незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення торгівлі чи у відокремленому від об"єкта торгівлі місці (складському приміщенні).
Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позовні вимоги приватного підприємства "Дейв-Експрес-Сервіс" є безпідставними, а тому в задоволенні позовних вимог позивачу відмовляє.
Керуючись Конституцією України, Законом України "Про державну податкову службу України", Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", ст.ст. 86, 158-162, 167, 254 КАС України, суд -
постановив :
В позові приватному підприємству "Дейв-Експрес-Сервіс" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування рішення про застосування фінансових санкцій - відмовити за безпідставністю.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 26 травня 2010 р.
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.