вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
13.04.2021м. ДніпроСправа № 904/5394/20
За позовом Управління соціальної політики Нікопольської міської ради
до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі"
про стягнення 90 835,14 грн.
Суддя Юзіков С.Г.
При секретарі судового засідання: Кулебі Т.Ю.
Представники:
Позивача - Пометій М.І. дов. № 12 від 04.01.2021 (нач. відділу юридичного супроводу правової політики)
Відповідача - Ластіна Ю.С. дов. № 505 від 21.03.2020 (адвокат)
Позивач просить стягнути з Відповідача суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії на відшкодування витрат з оплати послуг електропостачання за 2018 рік в розмірі 90 835,14 грн.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що Позивач, як на підставу задоволення своїх позовних вимог посилається на Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, в редакції Постанови Кабінету міністрів України від 27.04.2018 №329 (якою положення затверджено в новій редакції). Однак, Відповідач вважає таку позицію Позивача хибною, оскільки фактично спірні правовідносини виникли вже після 01.01.2019. Як зазначає Позивач, Позивачем з Відповідачем проведено звіряння взаємних розрахунків, та складено акти звіряння розрахунків 04.02.2019 та 01.03.2019. Грошові кошти перераховані Відповідачеві 22.02.2019 та 22.03.2019. Відтак, спірні правовідносини з повернення надміру перерахованих сум житлових субсидій могли виникнути лише після перерахування таких сум Відповідачу. За таких обставин, до спірних правовідносин має застосовуватися Положення про порядок призначення житлових субсидій в редакції, що діяла після 01.01.2019. У відповідності до абзаців 1, 4-8, 16 п. 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій (у редакції чинній до 01.01.2019) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених в абзаці сьомому пункту 7 цього Положення; У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином. Згідно з абзацом 16 п. 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій (у редакції чинній з 01.01.2019) у випадках, зазначених в абзацах четвертому-восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету. Отже, у Положенні про порядок призначення житлових субсидій, у редакції, чинній з 01.01.2019, законодавцем встановлено, що надмірно перераховані (виплачені) житлові субсидії повертаються громадянином, а не виконавцем комунальної послуги. Порядок повернення коштів, зайво виплачених за призначеними субсидіями також регулюється "Порядком повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями", затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 №39/283/90/5 (далі Порядок повернення субсидій). Пунктом 1 Порядку повернення субсидій встановлено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів; виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії; виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами - підприємцями (довідки про доходи); виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія. Згідно з п.2 цього ж Порядку в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Пунктом 3 Положення про призначення субсидії передбачено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад. Згідно з п. 4 Порядку повернення субсидії у разі виявлення при перевірках неправильних відомостей у довідках про доходи, виданих юридичними особами (фізичними особами-підприємцями), в результаті чого були надміру виплачені кошти за призначеними субсидіями, органи соціального захисту населення стягують надміру виплачені кошти із зазначених юридичних осіб (фізичних осіб-підприємців) у судовому порядку. Інших підстав звернення з позовом про стягнення надміру перерахованих (виплачених) коштів із юридичних осіб - надавачів комунальних послуг діючим законодавством не передбачено. Чинним, станом на 01.01.2019, законодавством не передбачалося відшкодування надмірно перерахованої (виплаченої) суми субсидій з виконавця комунальної послуги, оскільки таке відшкодування покладено з 01.01.2019 на громадянина. Крім того, Позивач у позовній заяві посилається на п.125 поточної редакції Положення про призначення субсидії (в редакції Постанови КМУ №807 від 14.08.2019, що набрала чинності 01.10.2019). Таке посилання також є хибним, оскільки спірні правовідносини виникли в березні 2019. Так, у п.125 Положення про порядок призначення житлових субсидій визначено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому п. 119 цього положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків. Пунктом 127 Положення про порядок призначення житлових субсидій встановлено, що у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку. Тобто знову ж таки, передбачений механізм, коли відповідальним за повернення субсидії є громадянин. На даний час виконавцем комунальних послуг з постачання електричної енергії є ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги". Відповідач не має доступу до особових рахунків отримувачів субсидії після розподілу ринку електричної енергії з 01.01.2019. До того ж, як визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, повернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії здійснюється виконавцем комунальних послуг (ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги") шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії тільки за згодою споживача. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку. Отже, стягнення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії з виконавця комунальних послуг і чинним на момент подання позову законодавством також не передбачено. Відповідно до п. 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за рішенням комісії. Однак, Позивачем надано до позову лише перелік осіб, які не надали відомості про членів сім'ї особи із складу домогосподарства або зміну складу зареєстрованих, або набуття права власності на транспортний засіб (механізм) на суму, яка перевищує 50 тис. грн. під час отримання житлової субсидії в 2018р. Такий перелік осіб не підтверджує того факту, що вказаним особам припинено надання раніше призначеної житлової субсидії. Адже, таке рішення приймається комісією відповідно до вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій. Отже, факт припинення надання вказаним у переліку особам житлової субсидії не доведено Позивачем (оскільки не надані відповідні рішення комісії), а отже і не доведено і необґрунтовано суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії. Крім того, Положенням про порядок призначення житлових субсидій визначено, що сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію. Позивач надає до суду копії листів з якими він начебто звертався до Відповідача для вирішення питання щодо погашення заборгованості, але доказів направлення листів Відповідачеві Позивач не надав.
У відповіді на відзив Позивач вказав, що нормативний документ, який регламентує порядок призначення житлових субсидій це, зокрема, Постанова КМУ №848 від 21.10.1995 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" зі змінами та доповненнями, якою затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі Постанова №848). До вищевказаної постанови №848 періодично вносилися зміни, зокрема, Постановою КМУ №528 від 08.05.2019 "Абзац шістнадцятий пункту 22 після слів "повертається громадянином до державного бюджету" доповнити словами", а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії". Абзац 16 п.22 після внесення змін "у випадку зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до бюджету, а сума житлової субсидії, яка надавалась не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету, шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії". (Абзац 16 п. 22 в редакції Постанови КМУ №1176 від 27.12.2018, зі змінами, внесеними постановою КМУ №528 від 28.05.2019 - застосовується з 1 травня 2019).Постановою КМУ №807 від 14.08.2019 внесено зміни до постанови КМУ №848, Положення про порядок призначення субсидій викладено в новій редакції, постанова набрала чинності з 01.10.2019 (постановою змінено механізм виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг населенню у готівковій формі). Внесеними змінами п.125 Положення регламентує "У випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому п. 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків". Таким чином, Постанова №848 як у 2018 так і в 2019 та 2020 році визначала порядок повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії в залежності від механізму наданя субсидії: в готівковій або безготівковій формі. Відповідно до п. 2 Положення Постанови №848 головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу в грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. В місті Нікополі призначає і виплачує житлові субсидії - управління соціального захисту Нікопольської міської ради. Фінансування субсидій житлово-комунальних послуг щодо відшкодування витрат населення за надані Відповідачем послуги з електропостачання за 2018 (грудень) було здійснено Позивачем в безготівковій формі на рахунок Відповідача, відповідно до платіжних доручень №2 від 22.02.2019 на суму 261014,24 грн.; №3 від 22.02.2019 на суму 1084375,53 грн.; №4 від 22.03.2019 на суму 148890,65 грн., всього на загальну суму 1 494 280,42 грн. З 01.01.2019 до п.18 Постанови 848 внесено наступні зміни: "Житлова субсидія на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг надається: громадянам, які звернулися за призначенням житлової субсидії до 31 грудня 2018р., - за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку та виконавців комунальних послуг; громадянам, які звернулися за призначенням житлової субсидії з 1 січня 2019 р., - за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору". Тобто, зазначеними змінами регулюються форма виплати житлової субсидії, до 01.01.2019 кошти перераховували підприємствам, що надають комунальні послуги, а з 01.01.2020 - отримувачам субсидії. При проведенні Позивачем в 2019 чергових перевірок достовірності інформації, наданої отримувача житлових субсидій було встановлено, що деякі заявники не повідомляли Позивача про зміни, які у них відбулися, що передбачено п.90 Постанови №848. Таким чином, за рішенням комісії Позивача, надання раніше призначеної житлової субсидії припинилося та проведено перерахунки за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у відповідності до абз. 5 п.119 Постанови №848. Управління виявило суми зайво перерахованої субсидії громадянам та поінформувало АТ "Дніпровські електромережі" про необхідність повернення коштів на рахунок Управління листами, наданими до позовної заяви простою кореспонденцією. У випадку, коли сума зайво нарахованих коштів утворилась до 01.01.2019 кошти повертаються підприємствами - виконавцями комунальних послуг, а після 01.01.2020 - повертаються отримувачами субсидії. Таким чином, Постанова КМУ №848 регламентує, що в залежності від форми надання житлових субсидій, відбувається їх повернення надміру перерахованої - в безготівковій формі та виплаченої - готівкова форма. В даному випадку, сума житлової субсидії була перерахована Позивачем в безготівковій формі Відповідачу за електроенергією за 2018 рік, повернення коштів повинен здійснити отримувач комунальних послуг - АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі.
У запереченнях на відповідь на відзив, Відповідач зазначив, що Позивач не спростував, що грошові кошти були перераховані Відповідаче6ві 22.02.2019 та 22.03.2019 (з призначенням платежу: "субсидії ЖКП ел.енергія за 2018, за грудень 2018, ПКМУ 256 від 04.03.02"). Відповідно, спірні правовідносини з повернення надміру перерахованих сум житлових субсидій могли виникнути лише після перерахування таких сум Відповідачу. Отже, до спірних правовідносин має застосовуватися Положення про порядок призначення житлових субсидій в редакції, що діяла після здійснення перерахування грошових коштів, тобто після 22.03.2019. У положенні про порядок призначення житлових субсидій, у редакції, чинній з 01.01.2019, законодавцем встановлено, що надмірно перераховані (виплачені) житлові субсидії повертаються громадянином, а не виконавцем комунальної послуги. Позивач у відповіді на відзив посилається, зокрема на редакцію положення від 28.05.2019, постанова КМУ №528. Відповідно до абз. 16, 18 п.22 Положення у вказаній редакції: у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку". Отже, Положенням встановлено механізм повернення субсидії саме громадянином: або у добровільному порядку шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії (таке списання сум можливе лише за наявності згоди громадянина, його відповідної заяви), або у судовому порядку шляхом примусового стягнення з громадянина, у випадку його відмови добровільно повернути кошти. При цьому, Положення, врегульовуючи питання повернення субсидії, не ставить таке питання у залежність від форми отримання такої субсидії - готівкової громадянином, або безготівкової виконавцем послуг. Аналогічний порядок повернення надміру перерахованої (сплаченої) субсидії встановлений і п.125 поточної редакції Положення про призначення субсидії (в редакції Постанови КМУ №807 від 14.08.2019, що набрала чинності 01.10.2019), на яку посилається Позивач у своїй позовній заяві. На даний час виконавцем комунальних послуг з постачання електричної енергії є ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги". Відповідач не має доступу до особових рахунків отримувачів субсидії після розподілу ринку електричної енергії з 01.01.2019. До того ж, як визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, повернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії здійснюється виконавцем комунальних послуг (ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги") шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії тільки за згодою споживача. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку. Отже, стягнення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії з виконавця комунальних послуг з 01.01.2019 законодавством не передбачено. Надані Позивачем протоколи комісії складені наприкінці 2019 (веречень-грудень 2019) та в них зазначається про припинення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на підставі не надходження від отримувачів субсидії інформації про членів сім'ї з 01.09.2019, 01.10.2019 та 01.12.2019. Але ж в позові йдеться про нарахування у 2018. Як вже вище зазначалося, грошові кошти були перераховані Відповідачеві 22.02.2019 та 22.03.2019 (з призначенням платежу: "субсидії ЖКП ел.енергія за 2018 р., за грудень 2018р., ПКМУ 256 від 04.03.02"). Таким чином, з урахуванням Положення про призначення субсидії та Порядку повернення субсидії, виявлене Позивачем надмірне перерахування коштів у 2019 році згідно з чинним з 01.01.2019 законодавством не передбачає обов'язку підприємств - виконавців житлово-комунальних послуг відшкодовувати надмірну виплачену суму субсидії органу, що її призначив, а тому Відповідач вважає, що заявлені позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач, у поясненнях у справі вказав, що нормативний документ, який регламентує порядок призначення житлових субсидій це, зокрема, Постанова КМУ №848 від 21.10.1995 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" зі змінами та доповненнями, якою затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі Постанова №848). Пунктом 125 Положення визначено "у випадках, зазначених в абзацах четвертому-сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків". Тобто, чітко регламентується, що у випадках надання субсидії у не грошовій формі, сума зайво перерахованої субсидії повертається саме виконавцем комунальних послуг. Отже, перераховані суми до 01.01.2019 мають повертатися Відповідачем на рахунок управління соціальної політики. Положенням встановлено механізм повернення зайво перерахованих коштів, і жодним чином не передбачено отримання згоди від отримувача субсидії на списання таких сум. Крім того, згідно з роз'яснень Міністерства соціальної політики №2363/0-242-19 від 17.12.2019, з 01.10.2019 змінено механізм виплати житлових субсидій на оплату житлово-комунльних послуг у готівковій формі і, відповідно, громадяни повертають надміру виплачені суми житлових субсидій, отримані лише у грошовій готівковій формі. З цього слідує, коли сума зайво нарахованих коштів утворилася до 01.01.2019 кошти повертаються підприємствами - виконавцями комунальних послуг, а після 01.01.2019 - повертаються отримувчами субсидії. Керуючись постановою КМУ №329 від 27.04.2018 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1022" Управлінням з травня 2018 субсидію громадянам, які її отримували в минулому періоді, на наступні періоди призначалась автоматично без особистих звернень. Цією ж постановою внесені зміни до порядку розрахунку доходів. Про внесені зміни Управління повідомляло отримувачам субсидії в ЗМІ та надано всім повідомлення про необхідність особисто звернутись з новими заявами та деклараціями у разі, якщо члени сімей не зареєстровані за адресою домогосподарства, на яке призначається субсидія. Відповідно до абзацу першого пункту 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських районних у містах (у разі їх створення) рад (далі структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У 2019 році Управлінням проведено перевірку наданої заявниками інформації за період дії субсидії громадянам, які не повідомили про членів своєї сім'ї з дати виявлення такого факту. Надання субсидії згідно з п. 121 Положення припинялось за рішенням Комісії з місяця, що настає за місяцем, в якому їх було виявлено. Пунктом 127 Положення визначено тільки механізм припинення діючої субсидії за рішенням Комісії, а не механізм розрахунку повернення сум зайво перерахованих коштів житлової субсидії. Відповідно до п.94 у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується. Механізм повернення субсидії за різні періоди дії, враховуючи зміну форму виплати, а саме виплату її протягом 2018 в безгрошовій формі, а з 01.01.2019 в грошовій формі, було врегульовано тільки в травні 2019 Постановою КМУ №528 від 28.05.2019 "Про внесення змін до Положення про порядок призначення житлових субсидій". Розрахунок сум переплаченої субсидії громадянам проводився окремо за 2018р., коли субсидія призначалась в безгрошовій формі та за 2019р., коли субсидія призначалась в грошовій формі. Пункт 125 Положення і на теперішній час регламентує, що на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття сум з особових рахунків отримувачів субсидії. Оскільки субсидія громадянам за період її дії в 2018 р. надавалася не в грошовій формі, враховуючи прийняті зміни, передбачені вищезазначеною Постановою, Управління направило листи до всіх виконавців послуг, у т.ч. АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі", про необхідність повернення коштів. Таким чином, враховуючи наведені норми Положення про призначення субсидії, зайво нараховані суми субсидії, перераховані Управлінням Відповідачнві, повинен повернути виконавець комунальних послуг - АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі".
У судовому засіданні досліджено надані сторонами докази.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін господарський суд
Протягом 2018 між сторонами склалися відносини, за яких Позивач перераховував субсидії на відшкодування витрат населення за надані Відповідачем послуги з електропостачання.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (у редакції чинній на час спірних відносин) (далі Положення 848) призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.
За даними Позивача, у лютому 2019 року Відповідач надав реєстр обсягу спожитих енергоносіїв на суму 1 494 280,42 грн. з урахуванням кредиторської заборгованості станом на 01.01.2019 (за листопад 2018 - 216 014,24 грн., за грудень 2018 - 1 233 266,18 грн.).
Відповідно до Акту звіряння розрахунків від 04.02.2019 між Нікопольським центром обслуговування клієнтів АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" та Управлінням соціальної політики Нікопольської міської ради за електроенергію заборгованість станом на 01.01.2019 - 261 014,24 грн. Заборгованість минулих років, яка залишилися не погашеною на дату складання акту звіряння становить 261 014,24 грн. Згідно показників обліку по наданих послугах за затвердженими тарифами і цінами споживання за період з 01.01.2019 по 04.02.2019 складає 1 233 266,18 грн. Передбачено кошторисом на 2019 - 1 494 280,42 грн. Залишок поточної заборгованості 1 233 266,18 грн. Всього заборгованість - 1 494 280,42 грн.
Згідно з Актом звіряння розрахунків від 01.03.2019 між Нікопольським центром обслуговування клієнтів АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" та Управлінням соціальної політики Нікопольської міської ради за електроенергію заборгованість станом на 01.01.2019 - 261 014,24 грн. Заборгованість минулих років, яка залишилися не погашеною на дату складання акту звіряння становить 261 014,24 грн. Згідно показників обліку по наданих послугах за затвердженими тарифами і цінами споживання за період з 01.01.2019 по 01.03.2019 складає 1 233 266,18 грн. Передбачено кошторисом на 2019 - 1 494 280,42 грн. Фактично сплачено станом на 01.03.2019 - 1 084 375,53 грн. Залишок поточної заборгованості - 148 890,65 грн. Всього заборгованість 148 890,65 грн.
Грошові кошти у розмірі 1 494 280,42 грн. перераховані Позивачем, що підтверджується платіжними дорученнями: №2 від 22.02.2019 на суму 261 014,24 грн.; №3 від 22.02.2019 на суму 1 084 375,53 грн.; №4 від 22.03.2019 на суму 148 890,65 грн.
Позивач наполягає, що звертався до Відповідача з листами №4223 від 30.07.2019, №5126 від 23.08.2019, №6649 від 01.10.2019, №7322 від 28.10.2019, №8466 від 05.12.2019 та №8842 від 21.12.2019, у яких повідомляв, що Постановою Кабінету Міністрів України №528від 08.05.2019 "Про внесення змін до Положення про порядок призначення житлових субсидій" внесено зміни до п.125 Положення 848, яким передбачено, що якщо у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії, або громадянин не повідомив Управління про обставини, зазначені у пункті 91 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, чи під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів громадян на день призначення житлової субсидії, в результаті чого Управління зайво перерахувало кошти на особові рахунки, відкриті підприємствами-виконавцями послуг, то на вимогу Управління, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У зв'язку з цим, Позивач просив Відповідача повернути суми зайво нарахованої субсидії. Однак, відповіді на зазначені листи не отримав.
Позивач направляв Відповідачеві претензію №8956 від 21.12.2019, у якій просив повернути на рахунок Управління 90 835,14 грн. зайво нарахованої субсидії.
За даними Позивача, претензія залишена Відповідачем без відповіді та задоволення.
Позивач вважає, що суму зайво нарахованої субсидії у розмірі 90 835,14 грн. Відповідач має повернути на рахунок Позивача.
На підтвердження своїх вимог Позивач до матеріалів справи надав Перелік осіб, які не надали відомості про членів сім'ї особи із складу домогосподарства або зміну складу зареєстрованих, або набуття права власності на транспортний засіб (механізм) на суму, яка перевищує 50 тис. грн. під час отримання житлової субсидії 2018 р.
Також до матеріалів справи Позивач надав копії витягів з протоколів засідання комісії з питань призначення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, допомоги малозабезпеченим сім'ям, непрацюючим особам, які досягли загального пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату, включення до ЄДАРПу інформації про пільговика за місцем фактичного проживання та виняткового прийняття громадян на обслуговування в територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, у яких відображено рішення про припинення або перерахування субсидії.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є правомірність/неправомірність вимог щодо повернення зайво нарахованої субсидії у розмірі 90 835,14 грн.
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є:
1) договори та інші правочини;
2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;
3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;
4) інші юридичні факти.
Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.
Згідно зі ст.174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.
В частині 1 ст.175 ГК України визначено, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1, 2 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до абзаців 1, 4-8, 16, 18 п. 22 Положення 848 (у редакції, чинній у спірний період (листопад - грудень 2018) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
виникнення обставин, зазначених в абзаці восьмому пункту 7 цього Положення.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.
У разі відмови управителя, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Згідно з абзацом 16 п. 22 Положення (у редакції, чинній на момент перерахування спірних коштів Відповідачеві) у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.
Пунктом 3 Положення передбачено, що призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.
Порядок повернення коштів, зайво виплачених за призначеними субсидіями також регулюється "Порядком повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями", затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 №39/283/90/5 (далі Порядок).
Пунктом 1 Порядку встановлено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів; виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії; виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами - підприємцями (довідки про доходи); виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія.
Згідно з п. 2 Порядку у разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Згідно з п. 4 Порядку у разі виявлення при перевірках неправильних відомостей у довідках про доходи, виданих юридичними особами (фізичними особами - підприємцями), в результаті чого були надміру виплачені кошти за призначеними субсидіями, органи соціального захисту населення стягують надміру виплачені кошти із зазначених юридичних осіб (фізичних осіб - підприємців) у судовому порядку.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідач позов заперечує з наведених вище підстав.
Перевіривши доводи сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд не приймає позицію й доводи Позивача, а погоджується з Відповідачем.
Так, як зазначено вище, відповідно до абзаців 1, 4-8, 16, 18 п. 22 Положення 848 (у редакції, чинній у спірний період (листопад - грудень 2018) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
виникнення обставин, зазначених в абзаці восьмому пункту 7 цього Положення.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.
У разі відмови управителя, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Згідно з абзацом 16 п. 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій (у редакції, чинній на момент перерахування спірних коштів Відповідачеві) у випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.
Відповідно до наведеного Положення, протягом спірного періоду, саме в залежності від дій певної особи, надміру перераховані (виплачені) житлові субсидії мали повертатися особою, в результаті неправильних дій якої відбувалася переплата житлових субсидій.
З чинного законодавства та наданих до матеріалів справи доказів (Перелік осіб, які не надали відомості про членів сім'ї особи із складу домогосподарства або зміну складу зареєстрованих, або набуття права власності на транспортний засіб (механізм) на суму, яка перевищує 50 тис. грн. під час отримання житлової субсидії 2018 р.; копії витягів з протоколів засідання комісії з питань призначення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, допомоги малозабезпеченим сім'ям, непрацюючим особам, які досягли загального пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату, включення до ЄДАРПу інформації про пільговика за місцем фактичного проживання та виняткового прийняття громадян на обслуговування в територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, у яких відображено рішення про припинення або перерахування субсидії), вбачається, що Відповідач не брав участі у наданні Позивачеві інформації про наявність у громадян - споживачів прав і підстав для призначення субсидії, Відповідач не приймав рішень про призначення субсидій громадянам - споживачам його послуг, Відповідач не має права перевірки обґрунтованості призначення субсидії громадянам - споживачам.
Матеріали справи не містять і не йдеться у позовній заяві про те, що Відповідач протягом спірного періоду невірно нараховував громадянам - споживачам своїх послуг вартість спожитої електроенергії.
Крім того, надані Позивачем копії витягів з протоколів засідання комісії з питань призначення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, допомоги малозабезпеченим сім'ям, непрацюючим особам, які досягли загального пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату, включення до ЄДАРПу інформації про пільговика за місцем фактичного проживання та виняткового прийняття громадян на обслуговування в територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, у яких відображено рішення про припинення або перерахування субсидії, свідчать, що більшість із засідань проводилися у 2019 році і, саме у цей період, Позивач виявив підстави для припинення (перерахування) субсидій, наведеним у списках громадянам.
Що ж до громадян, яким припинили субсидію у 2018р., то це Самойленко М.Д. - протокол комісії № 23 від 05.12.2018 (припинили з 01.11.2018), ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Затуливітер С.І. - протокол комісії №9 від 15.03.2019 (перерахували з 01.10.2018), Позивач не надав суду доказів своєчасного (у листопаді - грудні 2018 року) повідомлення Відповідачеві про припинення (перерахунку) субсидії наведеним громадянам.
Тобто, Відповідач, постачаючи електроенергію громадянам - споживачам у листопаді - грудні 2018 року, одержуючи частину оплати за спожиту електроенергію за рахунок субсидій, не міг знати про відсутність підстав для призначення субсидії цим громадянам. Відповідно, відсутня вина Відповідача у надмірному використанні коштів субсидії на оплату спожитої громадянами електроенергії.
Порядок призначення субсидій і повернення коштів, зайво виплачених за призначеними субсидіями регулюються наведеними вище Положенням 848 та Порядком.
Чинне на час спірних відносин законодавство покладало обов'язок повернення безпідставно призначених і перерахованих субсидій на особу чиї неправильні дії призвели до переплати бюджетних коштів.
Посилання Позивача на п. 125 Положення 848, яким передбачено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії, судом не приймається, оскільки ця редакція Положення набрала чинності з 01.10.2019, тобто майже через рік після призначення спірних субсидій. Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
При цьому, суд бере до уваги, що з 01.01.2019 виконавцем комунальних послуг з постачання електричної енергії є ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги". Відповідач не має доступу до особових рахунків отримувачів субсидії після розподілу ринку електричної енергії з 01.01.2019 і не зможе зняти відповідні суми з особових рахунків отримувачів субсидії.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на Позивача.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, Господарського процесуального кодексу України, суд
Відмовити у задоволенні позову Управління соціальної політики Нікопольської міської ради (53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Отаманська, 2, код 26136955) до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22, код 2335904) про стягнення 90 835,14 грн.
Судові витрати у справі покласти на Позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається у строк, передбачений ст.256 ГПК України, з урахуванням ч. 4 розділу Х "Прикінцеві положення" цього Кодексу.
Повне судове рішення складене 23.04.2021
Суддя С.Г. Юзіков