18.08.06 р. Справа № 38/212
Господарський суд Донецької області у складі судді Радіонової О.О.
при секретарі судового засідання Зікєєвої Л.П.
за позовом: Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк
до відповідача: Державного підприємства “Артемвугілля» м. Горлівка Донецької області
про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 944 923,22 грн. та суми нарахованої пені в розмірі 16 527,10 грн.
Представники сторін:
від позивача: Вдовін М.М.-спеціаліст юр.служби за дов. б/н від 25.04.2006р.
від відповідача: Мяснікова С.В. представник за дов. № 112/13-21 від 01.02.2006р.
Суть справи:
Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк, звернувся до суду з позовною заявою до Державного підприємства “Артемвугілля» м. Горлівка Донецької області про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 944 923,22 грн. та суми нарахованої пені в розмірі 16 527,10 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на ст.ст.19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», копію державної статистичної звітності ф.10-ПІ та на те, що відповідачем не створено 106 робочих місць у 2005р. для працевлаштування інвалідів відповідно до вимог п. 3 Положення про робоче місце інваліда та про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314.
Оскільки Фонд соціального захисту інвалідів та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з підприємствами ( об'єднаннями), установами та організаціями, зокрема, у зв'язку із застосуванням штрафних санкцій, передбачених ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», реалізує владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір має встановлені нормами КАС України ознаки справи адміністративної юрисдикції, а право відділень Фонду на звернення до суду у відповідних відносинах визначено у законодавчому порядку, 20.06.2006р. судом було відкрите провадження у адміністративній справі № 38/212.
Відповідач надав суду заперечення до адміністративного позову від 07.08.2006р. № 1-286, які судом розглянуті та залучені до матеріалів справи. У запереченнях відповідач зазначає наступне.
Підприємством у 2005р. створено місця для працевлаштування інвалідів, 210 інвалідів було працевлаштовано. Регулярно на протязі 2005р. відповідачем та його структурними підрозділами, які входять до складу підприємства, повідомлялися звітами за формою державної статистичної звітності № 3-ПН районним центрам зайнятості населення про наявність вільних робочих місць, на яких можна використовувати працю інвалідів, а також про потребу у працівниках.
Позивачем не доведено факт направлення уповноваженими органами інвалідів для працевлаштування на підприємство відповідача, так само і не доведено безпосереднє звернення інвалідів на підприємство з метою працевлаштування. Доказів направлення інвалідів жодним із передбачених законодавством органів на підприємство для працевлаштування позивач не надав. Відповідач вважає лист від 14.04.2006р. № 06-13/1388 до Горлівського міського центру зайнятості неналежним доказом по справі, так як він є лише запитом до органу, зазначеному в ст. 18 Закону. Горлівським центром зайнятості підтверджено у листі на запит відповідача, що інваліди для працевлаштування до ДП “Артемвугілля» не направлялися. Крім того, за 2005р. підприємством було отримано збитки, що підтверджується звітом про фінансові результати за 2005р. На підставі наведеного, відповідач просить суд у позові відмовити.
Позивач надіслав суду заперечення на відзив відповідача від 14.08.2006р. № 03-10/2480, які судом розглянуті, прийняті до уваги та залучені до матеріалів справи.
Відповідач звернувся до суду з клопотаннями від 17.08.2006р. № 299 та від 09.08.2006р. про залучення до матеріалів справи документів у підтвердження заперечень, які судом розглянуті та задоволені.
У попередньому судовому засіданні 09.08.2006р. сторони звернулися до суду з клопотанням, в якому надали суду згоду на початок судового розгляду справи, яке судом залучено до матеріалів справи.
Сторонам у судовому засіданні роз'яснені права та обов'язки згідно вимог ст.ст. 49, 51 КАС України та вручена пам'ятка на виконання ст. 130 КАС України.
У судовому засіданні сторони надали клопотання про відмову від фіксації судового процесу технічними засобами, яке судом прийнято до розгляду та задоволено.
Судом складений протокол судового засідання згідно вимог ст. 45 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі та вислухавши уповноважених представників сторін, господарський суд
Відповідно до показників статистичної звітності форми №10-ПІ за 2005р., середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві відповідача у 2005р. становила 7 898 осіб. З урахуванням вказаних даних та вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» норматив робочих місць для інвалідів становить 316 робочих місць.
На підставі ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та даних статистичної звітності Ф№10-ПІ позивачем нарахована сума штрафних санкцій за нестворені 106 робочих місць, яка складає 944 923,22 грн. та нарахована пеня у сумі 16 527,10 грн.
Відповідач до теперішнього часу не перерахував штрафні санкції та пеню, тому позивач звернувся до суду про стягнення з відповідача у доход Державного бюджету штрафних санкцій у розмірі 944 923,22 грн. та пеню у сумі 16 527,10 грн., а всього 961 450,32 грн.
Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на державну статистичну звітність Ф №10-ПІ за 2005р., розрахунок штрафних санкцій, лист Горлівського міського центру зайнятості від 27.04.2006р. № 1881. заперечення на відзив, правоустановчі документи тощо.
Відповідач посилається на заперечення на позов від 07.08.2006р., клопотання від 17.08.2006р. № 294, клопотання від 09.08.2006р., правоустановчі документи тощо.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні відповідно ч. 1 ст. 86 КАС України.
За приписами ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Закон України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» ( далі - Закон) визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.
Відповідно до ст.20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в редакції Закону України від 23.02.2006р. № 3483-1У підприємства, установи і організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніш установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, в тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Згідно із ст.18 Закону працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.
Крім того, відповідно до п.10 Положення про робоче місце інваліда та про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314 (далі Положення), працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Міністерства соціального захисту, місцевими радами, суспільними організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Відповідно до п.2 Положення “Робочим місцем інваліда може бути:
- звичайне робоче місце, якщо за умовами праці та з урахуванням фізичних можливостей інваліда воно може бути використано для його працевлаштування;
- спеціалізоване робоче місце інваліда - робоче місце, обладнане спеціальним технічним оснащенням, пристосуваннями і пристроями для праці інваліда залежно від анатомічних дефектів чи нозологічних форм захворювання та з урахуванням рекомендації медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), професійних навичок і знань інваліда.
Тобто, інвалід може бути працевлаштований як на спеціалізоване робоче місце так і звичайне робоче місце.
Разом з тим, згідно з пунктом 5 Положення підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Пунктом 14 Положення визначено, що підприємства, зокрема, у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів; розробляють і затверджують інструкцію про робоче місце інваліда.
Відповідно до вимог пункту 3 Положення робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Аналіз наведених положень чинного законодавства України дає підстави для висновку про те, що виконанню відповідними органами обов'язку працевлаштовувати інвалідів повинно передувати вжиття підприємством необхідних заходів для забезпечення такого працевлаштування, до яких належать, зокрема, здійснення заходів зі створення в установленому порядку робочих місць у межах нормативу та інформування названих органів про наявність вакантних посад для інвалідів.
Відповідно до п.2.1 Інструкції щодо заповнення державної статистичної звітності за формами № 3-ПН “Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках», затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 06.07.1998р. № 244: звіт за формою № 3-ПН подається підприємствами незалежно від форм власності і господарювання, місцевому центру зайнятості 28 числа щомісячно; ... у графі 4 проставляється наявність вільних робочих місць (вакантних посад) в рахунок річної броні, встановленої місцевими державними адміністраціями відповідно до ст. 5 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про зайнятість населення» для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, а також для пенсіонерів, учнів, студентів, інвалідів. Отже, звіти за формою державної статистичної звітності № 3-ПН містять вичерпну інформацію про наявність на підприємстві вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом звітного періоду.
З представленого відповідачем звіту форми № 3-ПН вбачається, що дані про наявність на підприємстві відповідача вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів центру зайнятості повідомлялись.
Крім того, підприємством відповідача розроблено та затверджено положення про робоче місце і про порядок працевлаштування інвалідів по структурним підрозділам підприємства відповідача, а також розроблені та затверджені заходи по створенню робочих місць для інвалідів, що підтверджується відповідними доказами по справі.
До колективного договору внесені доповнення щодо забезпечення заходів по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів на підставі Положення про робоче місце інваліда та про порядок працевлаштування інвалідів по структурним підрозділам ДП “Артемвугілля».
Згідно ст. 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Частина 2 тієї ж статті передбачає, що перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Між тим, відповідно до частини шостої статті 20 Закону порядок і терміни сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду України соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1434:
Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому (пункт 1);
Основними завданнями Фонду є:
участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері соціального захисту інвалідів;
здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (пункт 3);
Фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (підпункт 3 пункту 4);
Фонд має право, зокрема, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій щодо додержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (підпункт 3 пункту 5).
У приписах пункту 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1767 (далі - Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів), визначено:
“Контроль за своєчасним і повним надходженням штрафних санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, здійснюють відділення Фонду відповідно до законодавства.
У разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.»
Таким чином, представлені відповідачем докази стосовно здійснення заходів щодо дотримання встановленого законом нормативу створення робочих місць для інвалідів у 2005р. спростовують доводи позивача.
Суд вважає, що вини підприємства у невиконанні нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів не має, а тому відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій та пені, оскільки відповідно вимог ч.2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідачем представлений суду звіт про фінансові результати роботи підприємства у 2005р, згідно якого підприємство відповідача не мало прибутку. Але відсутність прибутку не звільняє від сплати штрафу за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Таку правову позицію викладено у постанові Верховного Суду України від 14.06.2005р. зі справи № 6/324. Тому заперечення відповідача з цього питання суд не приймає до уваги.
Враховуючи вищевикладене, доводи позивача щодо нестворення відповідачем робочих місць для працевлаштування інвалідів, суд вважає необґрунтованими.
При таких обставинах позовні вимоги про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 944 923,22 грн. та суми нарахованої пені в розмірі 16 527,10 грн. з ДП “Артемвугілля», задоволенню не підлягають.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно вимог ч. 4 ст. 94 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 19, 121, 129 Конституції України, ст.ст.17, 48, 69, 71, 87, 89, 94, 122-154, 160, 162, 163, пунктів 2-1, 6,7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
У позовних вимогам Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк до Державного підприємства “Артемвугілля» м.Горлівка про стягнення штрафних санкцій за недодержання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005р. в сумі 944 923,22 грн. та пені в розмірі 16 527,10 грн. відмовити у зв'язку з безпідставністю
Текст постанови оголошений у судовому засіданні 18.08.2006р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Радіонова О.О.
Надруковано 3 примірника:
1 - до справи
2 - сторонам у справі