Справа № 2а-7433/09/1770
30 квітня 2010 р. 17год. 15хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Кривчук К.І., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
представник позивача: Мартинюк О.О.,
відповідач: ОСОБА_2,
третьої особи:< Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Рівненського міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення заборгованості , -
Рівненський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів у сумі 251,34грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Суду пояснив, що ОСОБА_2, відповідно до договору №17500904070095-01 від 24.04.2008 року укладеного з Рівненським міським центром зайнятості, був направлений на професійну підготовку за професією "верстатник деревообробних верстатів" строком на 4 місяці (597 год.) на базі Рівненського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості з метою сприяння подальшому працевлаштуванню. У зв'язку з пропусками занять без поважних причин, на підставі п.3 ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.3.1.2 вказаного договору відповідача було відраховано зі складу слухачів групи, що навчаються за професією "верстатник деревообробних верстатів". Припинення професійного навчання без поважної причини зобов'язує слухача відшкодувати згідно з законодавством державній службі зайнятості всі витрати на його навчання.
Відповідно до листа Рівненського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості від 14.07.2009р. №633 фактична вартість навчання ОСОБА_2 становить 251,34грн. Оскільки ОСОБА_2 добровільно кошти за період навчання з 30.04.2009р. по 25.05.2009р. у сумі 251,34грн. не повернув, просить суд стягнути з відповідача цю суму.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав частково. Суду пояснив, що припинив відвідувати навчання у зв'язку із тим, що місце проведення навчання - с.Олександрія Рівненського району його не влаштовувало, оскільки він має хвору матір, яка є інвалідом першої групи та потребує стороннього догляду. Про необхідність повідомити центр зайнятості щодо причин пропуску занять - не знав. Просить стягнути кошти лише за період з 30.04.2009р. по 14.05.2009р., оскільки з 15.05.2009р. отримує допомогу від держави по догляду за хворою матір'ю.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 17 березня 2009 року громадянин ОСОБА_2 подав до Рівненського міського центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю до вирішення питання його працевлаштування. Цього ж числа відповідачу було надано статус безробітної.
Відповідно до ст.24 Закону України “Про зайнятість населення” №803-XII від 01.03.1991р. (далі - Закон №803-XII) громадяни, які звертаються до державної служби зайнятості, мають право на професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації.
Згідно з Інструкцією про порядок укладання договорів з навчальними закладами, підприємствами і громадянами, які звертаються в державну службу зайнятості, щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.1999р. №120, з громадянином, який виявив бажання навчатись, укладається договір.
ОСОБА_2, з метою сприяння подальшому працевлаштуванню, відповідно до договору №17500904070095-01 від 24.04.2008р., укладеного з Рівненським міським центром зайнятості, був направлений на професійну підготовку в Рівненський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості за професією "верстатник деревообробних верстатів" строком на 4 місяці (597 год)
На підставі п.3 ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.3.1.2 вказаного договору наказом директора Рівненського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості №455 від 26.05.2009р. ОСОБА_2 було відраховано із складу слухачів групи, що навчаються за професією "верстатник деревообробних верстатів" у зв'язку з пропусками занять без поважних причин.
Відповідно до листа Рівненського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості від 14.07.2009 р. №633 фактична вартість навчання ОСОБА_2 становить 251,34грн.
9 вересня 2009 року Рівненським міським центром зайнятості ОСОБА_2 виставлено претензію про добровільне повернення вартості навчання із пропозицією сплати коштів у місячний термін. Однак у добровільному порядку вартість навчання відповідачем не повернута.
Вищезазначені обставини підтверджуються дослідженими у судовому засіданні доказами: копією персональної картки (а.с.5), копією заяви ОСОБА_2 від 17.03.2009р. (а.с.6), копією договору від 24.04.2009р. №17500904070095-01 (а.с.7), копією наказу №455 від 26.05.2009р. (а.с.8), копією додатку до персональної картки відповідача (а.с.9), копією листа Рівненського обласного центру зайнятості Рівненського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості №633 від 14.07.2009р. (а.с.10), копією розрахунку суми витрат (а.с.11), копією довідки Рівненського міського центру зайнятості (а.с.12), копією претензії №09-5628 від 09.09.2009р. (а.с.13), копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.14).
Відповідно до ст.8. Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. №1533-III (далі - Закон №1533-III) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Зі змісту статті 12 Закону №1533-III вбачається, що виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Згідно зі ст.2 Закону №803-XII безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.36 Закону №1533-ІІІ та п.28 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №308, у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Ці ж умови передбачені і п.3.1.2 договору №17500904070095-01 від 24.04.2009р., укладеного ОСОБА_2 з Рівненським міським центром зайнятості.
У ході судового розгляду відповідач не заперечував факту ненадання ним центру зайнятості інформації про причини припинення навчання, а також одночасного отримання ним допомоги по догляду за матір'ю.
Твердження відповідача про відсутність у нього інформації щодо місця проведення навчання спростовуються поясненнями представника позивача у судовому засіданні про проведення з безробітними консультацій з приводу порядку, умов та місця проведення професійної підготовки. Крім того, як встановлено в ході судового розгляду, ОСОБА_2 був присутнім у перший день занять, що проводилися саме в с.Олександрія Рівненського району, і жодні обставини не перешкоджали відповідачу повідомити у цей же день центр професійно-технічної освіти про неможливість продовження навчання у майбутньому.
Відтак, витрати на навчання ОСОБА_2 у період з 30.04.2009р. по 25.05.2009р. у сумі 251,34грн. підлягають стягненню.
За таких обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Рівненського міського центру зайнятості кошти у сумі 251,34грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Дудар О.М.
Постанова складена в повному обсязі 06.05.10р.