Постанова від 20.05.2010 по справі 2а-667/10/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-667/10/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,

при секретарі - Кусайло Я.Г.,

за участю:

представника позивача - Черкасова М.М.,

представника відповідача - Крицький Р.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Добро-Полтава" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання недійсними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

17 лютого 2010 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Добро-Полтава" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання недійсними та скасування рішень.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ДПІ у м. Полтаві було проведено перевірки щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій у торгових точках, що належать ТОВ «Добро-Полтава». За результатами перевірок були винесені рішення про застосування до товариства штрафних (фінансових) санкцій від 10.09.2009 року №0003232306/0, від 19.09.2009 року №0003382306/0, від 23.09.2009 року №0003452306/0, на загальну суму 17338,80 грн., з якими позивач не погоджується у зв'язку із тим, що вони були винесені без урахування дійсних обставин, а тому підлягають визнанню недійсними та скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що оскаржувані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій були винесенні у зв'язку із порушенням позивачем в процесі діяльності вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій» та Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 року №637. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Добро-Полтава» (ідентифікаційний код 35724096) зареєстроване Виконавчим комітетом Полтавської міської ради, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію від 25.02.2008 року №789456, та з 26.02.2008 року перебуває на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції у м. Полтаві.

Відповідно до положень пунктів 2, 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідно до статті 15 зазначеного закону, здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

У межах повноважень, визначених зазначеними Законами та відповідно до пункту 3.1. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.08 №355, працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операції купівлі-продажу іноземної валюти та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.09.2009 року працівниками Державної податкової інспекції у м. Полтаві на підставі направлень №660, №661 від 01.09.2009 року, на підставі плану перевірок за здійсненням СГД розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на вересень 2009 року, проведено планову перевірку діяльності магазину, що розташований за адресою: вул. Чапаєва, 1, м. Полтава, та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Добро-Полтава», щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проводилася у присутності касира -ОСОБА_4

За результатами перевірки складено акт від 02.09.2009 року №0397/16/01/23-434/35724096, який підписано особою, в присутності якої проведено перевірку, із відміткою про відсутність зауважень до акту.

Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не забезпечено ведення у встановленому порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації в сумі 2061,65 грн.

У зв'язку із цим, на підставі статей 20, 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»ДПІ у м. Полтаві було винесено рішення від 10.09.2009 року №0003232306/0 про застосування до ТОВ «Добро-Полтава» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, а саме: 2061,65 х 2 = 4123,30 грн.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача виходячи з наступного.

Пунктом 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Підприємство, згідно з положеннями пункту 5 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" самостійно визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів.

Згідно із статтею 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) ведеться у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

З матеріалів справи вбачається, що в ході проведення перевірки особою, відповідальною за проведення розрахунків надавалися пояснення щодо ведення обліку запасів за місцем знаходження бухгалетрії підприємства і, відповідно, знаходження всіх накладних на товар саме за місцезнаходженням бухгалетрії підприємства. Відповідно до наявного в справі штатного розпису по ТОВ "Добро Полтава" в складі підприємства створений структний підрозділ - фінансово-економічний відділ, до складу якого входять головний бухгалетр, бухгалтер по розрахунках. За поясненнями представника позивача саме даний структурний підроздіо забезпечує ведення підприємством позивача бухгалтерського обліку, зокрема і обліку товарних запасів ТОВ "Добро Полтава".

Позивачем долучено до матеріалів справи копії накладних, що зберігалися в бухгалетрії підприємства і які підтверджують, що підприємством належним чином та у встановленому законодавством порядку, ведеться облік товарних запасів, що в свою чергу спростовує доводи відповідача стосовно порушення підприємством вимог пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

За таких обставин, суд вважає, що застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добро-Полтава" штрафної (фінансової) санкції в сумі 4123,30 грн. є неправомірним.

Матеріали справи свідчать про те, що 09.09.2009 року працівниками Державної податкової інспекції у м. Полтаві на підставі направлень №688, №689 від 08.09.2009 року, згідно плану перевірок за здійсненням СГД розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на вересень 2009 року, проведено планову перевірку діяльності магазину, що розташований за адресою: вул. Сакко, 2, м. Полтава, та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Добро-Полтава», щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проводилася у присутності продавця -ОСОБА_5

За результатами перевірки складений акт від 09.09.2009 року №0411/16/01/23-434/34803941, який підписаний особою, в присутності якої проведено перевірку, із відміткою про відсутність зауважень до акту та погодженням з висновками податкової інспекції.

Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 року №637, а саме не забезпечено оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій в сумі 1009,20 грн.

У зв'язку із цим, на підставі статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.02.1995 року №436/95, ДПІ у м. Полтаві було винесено рішення від 18.09.2009 року №0003382306/0 про застосування до ТОВ «Добро-Полтава» штрафних (фінансових) санкцій у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми, а саме 5046,00 грн.

Суд також зазначає, що аналогічне правопорушення було встановлено працівниками ДПІ у м. Полтаві 14.09.2009 року під час проведення планової перевірки кіоску, що розташований за адресою: вул. М. Бірюзова, 66, м. Полтава, та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Добро-Полтава». Перевірка проводилася на підставі направлень №724, №725 від 14.09.2009 року, згідно плану перевірок за здійсненням СГД розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на вересень 2009 року, з питання дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, у присутності касира-контролера -ОСОБА_6 За результатами перевірки складено акт від 14.09.2009 року №0423/16/01/23-434/35724096. Зауважень до акту перевірки у особи, в присутності якої проведено перевірку, не виникало.

Так, зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 року №637, а саме не забезпечено оприбуткування готівкових коштів за 13.09.2009 року у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій в сумі 1633,90 грн.

У зв'язку із цим, на підставі статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.02.1995 року №436/95, ДПІ у м. Полтаві було винесено рішення від 23.09.2009 року №0003452306/0 про застосування до ТОВ «Добро-Полтава»штрафних (фінансових) санкцій у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми, а саме 8169,50 грн.

Надаючи оцінку зазначеним рішенням, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії «періодичного звіту скороченого», а також копії Книги обліку розрахункових операцій №1137/1601005029/2, що належить ТОВ «Добро-Полтава», підприємством не було забезпечено оприбуткування готівки за 05.09.2009 року та 06.09.2009 року в КОРО в загальній сумі 1009,20 грн. Позивачем виконано вимоги щодо підклеювання фіскальних звітних чеків у розділі 1 КОРО, однак не зроблено відповідних записів у розділі 2 КОРО «Облік руху готівки та сум розрахунків».

Порушення позивачем вимог пункту 2.6 Положення, зафіксоване ДПІ у м. Полтаві в акті перевірки від 14.09.2009 року №0423/16/01/23-434/35724096, підтверджується наявною в матеріалах справи копією Книги обліку розрахункових операцій, в якій підприємством не було забезпечено оприбуткування готівки за 13.09.2009 року у загальній сумі 1633,90 грн. Позивачем виконано вимоги щодо підклеювання фіскальних звітних чеків у розділі 1 КОРО, однак не зроблено відповідних записів у розділі 2 КОРО «Облік руху готівки та сум розрахунків».

Крім того, касир-контролер кіоску -ОСОБА_6, власноручно надаючи письмові пояснення до акту перевірки від 14.09.2009 року, підтвердила факт не оприбуткування готівки у розділі 2 КОРО за 13.09.2009 року на підставі фіскального звітного чеку №0942.

Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режим) ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) па здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідації суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені ним Кодексом та іншими законами.

Згідно зі статтею 241 цього Кодексу адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджет) в разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

Статтею 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми, тобто:

- 1009,20 х 5 = 5046,00 грн., згідно рішення від 18.09.2009 року №0003382306/0;

- 1633,90 х 5 = 8169,50 грн., згідно рішення від 23.09.2009 року №0003452306/0.

Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність винесених ДПІ у м. Полтаві рішень про застосування до ТОВ «Добро-Полтава» штрафних (фінансових) санкцій від 18.09.2009 року №0003382306/0, від 23.09.2009 року №0003452306/0.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення вимог позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Добро-Полтава" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання недійсними та скасування рішень задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м.Полтаві про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.09.2009 року №0003232306/0.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 25 травня 2010 року.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва