19 травня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-1007/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
при секретарі - Кузьменко М.В.,
за участю:
представника позивача - Кінаш Л.О.
представника відповідача - Коваля І.В., Дашенка А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства "Пирятинське лісове господарство" про стягнення податкового боргу, -
15 березня 2010 року позивач Лубенська об'єднана державна податкова інспекція звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Пирятинське лісове господарство" про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наявність у відповідача податкової заборгованості в сумі 387 791 грн. 19 коп., а саме: по податку на додану вартість 334 774 грн. 03 коп., з податку на прибуток 20 380 грн. 98 коп., за збір за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (код платежу 13010200) в сумі 8 968 грн. 36 коп., за збір за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (код платежу 13010208) в сумі 3 663 грн. 62 коп., та частина прибутку (доходу), що вилучається до бюджету у сумі 4 619 грн. 19 коп.
Державною податковою інспекцію у м. Полтаві були направлені перша та друга податкові вимоги, а також прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, разом з тим, заборгованість відповідача на час розгляду справи в суді не погашена.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнали частково.
У запереченнях вони посилалися на те, що ДП " Пирятинське лісове господарство" дійсно має заборгованість перед бюджетом, проте зобов'язується погасити заборгованість при розстрочені податкових зобов'язань Лубенською ОДПІ.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ДП "Пирятинське лісове господарство" зареєстроване 03.03.1998 року Пирятинською районною державною адміністрацією, ідентифікаційний код 21071375.
Правові засади проведення органами державної податкової служби невиїзних документальних перевірок, планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) визначаються Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Відповідно до п. 1 ст. 11 зазначеного Закону органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами.
Відповідно до пункту 16.1 статті 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.
Пунктом 16.4 статті 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" встановлено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
ДП "Пирятинське лісове господарство" визначена сума податкового зобов'язання до бюджету в строк передбачений Законом не була сплачена.
За результатами перевірок, проведених Лубенською ОДПІ винесено податкові повідомлення-рішення № 0010461702/0 від 17 грудня 2009 року, № 0002851501/0 від 14 жовтня 2009 року, № 0002731501/0 від 18 вересня 2009 року, № 0003641501/0 від 24 грудня 2009 року.
Відповідно до норм чинного законодавства Лубенською ОДПІ сформовано першу податкову вимогу форми „Ю1” № 1/1 від 10 січня 2009 року, якою визначено загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими податковими зобов'язаннями, станом на 10 січня 2009 року за штрафними санкціями у розмірі 19 грн. 95 коп., яка отримана відповідачем 10.01.2009 року про що свідчить підпис уповноваженої особи на відповідному корінці, копія якого наявна в матеріалах справи.
Також Лубенською ОДПІ сформовано другу податкову вимогу форми „Ю2” № 2/15 від 09 лютого 2009 року, якою визначено загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими податковими зобов'язаннями, станом на 09 лютого 2009 року за штрафними санкціями у розмірі 7 747 грн. 00 коп., яка отримана відповідачем 09.02.2009 року про що свідчить підпис уповноваженої особи на відповідному корінці, копія якого наявна в матеріалах справи.
Відповідно до пп. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами”, у разі коли платник податку не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Як встановлено в ході судового засідання та підтверджується наданим позивачем витягом з облікової картки платника ДП "Пирятинське лісове господарство", відповідачем часткового погашено суму податкової заборгованості, у розмірі 220 208 грн. 58 коп.
Отже, станом на момент розгляду справи за ДП "Пирятинське лісове господарство" рахується заборгованість на загальну суму 167 582 грн. 61 коп., а саме:
- 122 911, 14 грн. - з податку на додану вартість;
- 8 968, 36 грн. - за збір за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення ( код платежу 13010200);
- 3 663,62 грн. - за збір за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення ( код платежу 13010208);
- 11 658, 51 грн. - з податоку з власників транспортних засобів;
- 20 380,98 грн. - з податку на прибуток.
Згідно пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” №2181-111 від 21.12.2000 року платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів, від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно з пп. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
На підставі п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати в бюджет податків і зборів та інших платежів, та згідно п.11 ст.10 вищезгаданого закону, на ДПІ покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно ж п.п.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, при цьому відповідно до п.1.7 ст. 1 Закону активами платника податків являються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать платнику за правом власності або повного господарського відання.
Граничний строк стягнення податкового боргу, визначений п. 15.2 ст. 15 Закону України № 2181, позивачем дотримано.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтею 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", статтями 2, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", статтями 3, 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" статтею 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства "Пирятинське лісове господарство" про стягнення податкового боргу задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства "Пирятинське лісове господарство" заборгованість:
- по податку на додану вартість на р/р 31118029700379, одержувач платежу - державний бюджет , Пирятинський район, код одержувача 34698810, банк одержувача ГУДК у Полтавській області м. Полтава, МФО 831019, в сумі 122 911,14 грн. ( сто двадцять дві тисячі дев'ятсот одинадцять гривень, чотирнадцять копійок);
- по податку на прибуток на р/р 31118029700379, одержувач платежу - державний бюджет, Пирятинський район, код одержувача 34698810, банк одержувача ГУДК у Полтавській області м. Полтава, МФО 831019, в сумі 20 380,98 грн. ( двадцять тисяч триста вісімдесят гривень, дев'яносто вісім копійок);
- по податку з власників транспортних засобів на р/р № 33219807700380, одержувач платежу - місцевий бюджет, міська рада, код одержувача 34698810, банк одержувача ГУДК у Полтавській області м. Полтава, МФО 831019, в сумі 11 658,51 грн. (одинадцять тисяч шістсот п'ятдесят вісім гривень, п'ятдесят одна копійка);
- за збір за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення, на р/р №31419502700380, міська рада, код одержувача 34698810, банк одержувача ГУДК у Полтавській області м. Полтава, МФО 831019, в сумі 8 968,36 грн. ( вісім тисяч дев'ятсот шістдесят вісім гривень 36 копійок);
- за збір за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення, на р/р №31419502700388, одержувач платежу - місцевий бюджет Дейманівська сільська рада, код одержувача 34698810, банк одержувача ГУДК у Полтавській області м. Полтава, МФО 831019 в сумі 3 663,62 грн. ( три тисячі шістсот шістдесят три гривні, шістдесят дві копійки);
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 25 травня 2010 року.
Суддя С.С. Бойко