Постанова від 19.05.2010 по справі 2а-562/10/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-562/10/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єресько Л.О.,

при секретарі - Бредун М.В.,

представника позивача - Савинського С.Г.,

відповідача - ОСОБА_2,

представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

10 лютого 2010 року Лохвицька міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4498 грн. 50 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що перевіркою відповідача з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій, за результатами якої складено акт № 00007827 від 13.03.2009, було встановлено порушення п.1, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також абз. 3 п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 року, у зв'язку з чим до відповідача рішенням № 0000322303/0 від 08.04.2009 року застосовано фінансові санкції в розмірі 2860 грн., а рішенням № 0000332303/0 від 08.04.2009 року -2253,50 грн. Оскільки рішення № 0000332303/0 від 08.04.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2253,50 грн. було скасовано ДПА у Полтавській області в частині застосування фінансової санкції на суму 615 грн., Лохвицькою МДПІ було прийнято нове рішення № 0000692303/0 від 03.06.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1638,5 грн. З урахуванням зазначених обставин загальна сума штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до відповідача, становить 4498,5 грн., і на дату подання позову відповідачем не сплачена.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Відповідач та її представники у судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні.

У запереченнях зазначали, що відповідачем не було допущено порушення абз. 3 п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, а саме, неоприбуткування готівкових коштів, оскільки готівкові кошти були фактично оприбутковані у Книзі обліку розрахункових операцій, про що свідчать підклеєні Z-звіти за № 208 -210 за період з 10.03.2009 року по 13.03.2009 року. Вказували, що порушення п.1, п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»також не мали місця у господарській діяльності відповідача, оскільки розрахункову операцію на суму 90 грн. не було проведено через РРО на вимогу працівників державної податкової служби, а невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків перевіряючими була визначена у зв'язку з неправомірним врахуванням особистих коштів продавця кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1»ОСОБА_5

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрована Лохвицькою районною державною адміністрацією 25.01.2001 року, свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

13.03.2009 року інспекторами Державної податкової адміністрації у Полтавській області проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2, та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

За результатами перевірки складено акт № 00007627 від 13.03.2009 року, в якому зафіксовано наступні порушення відповідачем вимог чинного законодавства:

- не проведення розрахункової операції через РРО при продажу товару на загальну суму 90 грн.;

- невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, вказаній у денному звіті РРО, сума невідповідності склала 482 грн.;

- не оприбуткування готівкових коштів шляхом обліку в КОРО на підставі фіскальних Z-звітів № 208-210 з 10.03.2009 року по 13.03.2009 року на загальну суму 450,70 грн.

На підставі акту перевірки від 13.03.2009 № 00007627 Лохвицькою міжрайонною державною податковою інспекцією винесено рішення № 0000322303/0 від 08.04.2009 року, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 відповідно до ч.1 ст. 17, ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2860 грн., а також рішення №0000332303/0 від 08.04.2009 року, яким відповідно до абз. 2 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№436/95 від 12.06.1995 року застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2253,5 грн.

Зазначені рішення були отримані відповідачем 08.04.2009 року, що підтверджується її підписом на корінцях рішень, копії яких наявні у матеріалах справи.

Рішенням від 28.05.2009 року № 219/Л/25-017 про результати розгляду скарги відповідача Державною податковою адміністрацією у Полтавській області було скасовано рішення Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції від 08.04.2009 року № 0000332303/0 в частині фінансової санкції в розмірі 615 грн., в іншій частині залишено без змін. Підставою для скасування фінансової санкції став висновок про помилкове включення до суми неоприбуткованих відповідачем коштів виручки відповідача за 13.03.2009 року (дата перевірки) в розмірі 123 грн., яка не могла бути оприбуткована в КОРО на момент проведення перевірки.

У зв'язку з цим Лохвицькою міжрайонною державною податковою інспекцією винесено рішення № 0000692303/0 від 03.06.2009 року, яким згідно абз. 2 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№436/95 від 12.06.1995 року до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1638,5 грн.

Рішенням ДПА України від 13.08.2009 року № 3629/Л/25-0315 про результати повторної скарги відповідача рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.04.2009 року № 0000332303/0 з урахуванням рішення ДПА у Полтавській області від 28.05.2009 року № 219/Л/25-017, залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Рішення № 0000322303/0 від 08.04.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до ч.1 ст. 17, ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в ході адміністративного оскарження не було змінено.

Отже, сума штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до відповідача згідно рішень № 0000322303/0 від 08.04.2009 року та № 0000692303/0 від 03.06.2009 року, склала 4498 грн. 50 коп. (2860 грн. + 1638,5).

Надаючи оцінку правомірності застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(надалі -Закону України «Про застосування РРО») суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

У разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності згідно п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування РРО»застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг).

Враховуючи те, що перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки від 13.03.2009 року факт непроведення продавцем кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», що належить відповідачу, розрахункової операції при продажу товару на суму 90 грн. через реєстратор розрахункових операцій, суд вважає обґрунтованим застосування до відповідача штрафної (фінансової) санкції в розмірі 450 грн. (90 х 5).

Посилання відповідача на те, що розрахункову операцію на суму 90 грн. не було проведено через РРО на вимогу працівників державної податкової служби, є недоведеними.

Згідно з п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО»суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Як вбачається із матеріалів перевірки від 13.03.2009 року, сума коштів на місці проведення розрахунків склала 572 грн., що зазначено в описі грошових коштів, складеного продавцем кафе ОСОБА_5, натомість денний звіт РРО містив нульові показники. Таким чином, невідповідність суми готівкових коштів, з вирахуванням суми коштів, яка не була проведена через РРО, склала 482 грн. (572 -90).

Доводи відповідача про те, що при визначенні невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків перевіряючими неправомірно враховано особисті кошти продавця кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1»ОСОБА_5, суд не бере до уваги, оскільки відповідно до п. 23 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року № 833, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.

За таких обставин застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність згідно із ст. 22 Закону України «Про застосування РРО»у розмірі 2410 грн. (482 х 5) здійснено Лохвицькою міжрайонною державною податковою інспекцією згідно вимог Закону України «Про застосування РРО», з урахуванням обставин, які мають значення для прийняття рішення.

Отже, рішення № 0000322303/0 від 08.04.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 відповідно до ч.1 ст. 17, ст. 22 Закону України «Про застосування РРО»в розмірі 2860 грн. (450 + 2 410) є законним та обгрунтованим.

Що стосується рішення № 0000692303/0 від 03.06.2009 року, яким згідно абз. 2 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.06.1995 року до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1638,5 грн. , суд приходить до наступних висновків.

Згідно абз. 1 п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Відповідно до абз. 3 п. 2.6. вказаного Положення у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Пунктом 7.5. Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614, встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає, зокрема: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

За висновками перевірки, з урахуванням рішення ДПА у Полтавській області від 28.05.2009 року № 219/Л/25-017, відповідачем не було оприбутковано готівкові кошти на підставі фіскальних Z-звітів № 208, 209 за період з 11.03.2009 року по 12.03.2009 року шляхом належного їх обліку в КОРО.

Як вбачається із наявної у матеріалах справи копії КОРО кафе відповідача, розділ 1 «Фіскальні звітні чеки»книги містив вклеєні денні Z звіти № 0208 за 11.03.2009 року на суму 225,7 грн., та № 0209 за 12.03.2009 року на суму 102 грн., натомість розділ 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків»книги було заповнено лише по 10.03.2009 року включно. Таким чином, з 11.03.2009 року та 12.03.2009 року відповідачем не було здійснено облік готівкових коштів у книзі ОРО, а отже, не забезпечено оприбуткування цих коштів.

Разом з тим, висновок перевірки про те, що загальна сума не оприбуткованих відповідачем готівкових коштів склала 327,7 грн. (225,7 + 102), суд вважає необґрунтованим, виходячи з наступного.

Згідно денного Z - звіту № 0208 за 11.03.2009 року сума продаж склала 225,7 грн., але готівкою було одержано 138,4 грн., чеком -87,3 грн., у зв'язку з чим службова видача склала лише 138, 4 грн.

З огляду на викладене, в розумінні п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України оприбуткуванню підлягали готівкові кошти в розмірі 138,4 грн., що не було здійснено відповідачем 11.03.2009 року.

Отже, загальна сума не оприбуткованих відповідачем коштів склала 240,4 грн. (138,4 + 102).

Посилання відповідача на те, що готівкові кошти були фактично оприбутковані у Книзі обліку розрахункових операцій шляхом вклеєєння денних Z-звітів за № 208 -209 суд оцінює критично, оскільки згідно п. 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України момент оприбуткування готівкових коштів пов'язується із здійсненням обліку їх у повній сумі в Книзі ОРО, який в свою чергу полягає у підклеюванні фіскальних чеків на відповідних сторінках КОРО та щоденному виконанні записів про рух готівки та суми розрахунків, що відповідачем не було забезпечено.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 р. № 436/95 за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Таким чином, до відповідача підлягав застосуванню штраф в розмірі 1202 грн. (240,4 х 5).

За таких обставин, суд вважає, що рішення № 0000692303/0 від 03.06.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1638,5 грн. в частині штрафної (фінансової) санкції в сумі 436,5 грн. є безпідставним.

Беручи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що загальна сума штрафних (фінансових) санкцій, яка підлягала застосуванню до відповідача згідно п.1 ст. 17, ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та абз. 2 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», складає 4 062 грн. (1202 + 2860).

Відповідно до статті 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких санкцій. Суми штрафних (фінансових) санкцій, застосовані згідно Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»№436/95 від 12.06.1995 року підлягають сплаті у десятиденний термін з дня отримання відповідного рішення.

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Беручи до уваги те, що відповідачем не сплачено суму штрафних (фінансових) санкцій, застосованих згідно рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000322303/0 від 08.04.2009 року та № 0000692303/0 від 03.06.2009 року, що підтверджується витягом з облікової картки платника податків, наявної в матеріалах справи, суд вважає обгрунтованими позовні вимоги про їх стягнення в частині 4 062 грн. В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Отже, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до п. 4.ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись п. 1, п.13 ст. 3, ст. 22, ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, п.7.5. Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614, статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити частково.

Стягнути із суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції заборгованість із сплати штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4 062 грн. (чотири тисячі шістдесят дві гривні) на р/р № 31117104700239, одержувач УДК в Полтавській області, код платежу 21081100, банк одержувача УДК у Полтавській області, МФО 831019.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 25 травня 2010 року.

Суддя Л.О. Єресько