18.05.2010 < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-11129/09
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
при секретарі - Лисенко М.С.,
за участю:
представника позивача - Роман А.І.
а відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м.Полтаві до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій, -
19 листопада 2008 року позивач Державна податкова інспекція в м.Полтаві звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наявність у відповідача заборгованості у сумі 8 811,50 грн., яка виникла за результатами перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на незгоду із винесеним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2 12 червня 1998 року зареєстрована розпорядженням Виконавчого комітету Ленінської районної ради м. Полтави, ідентифікаційний код НОМЕР_1.
Працівниками ДПА у Полтавській області 13.08.2008 р. на підставі направлень № 4221, 4222 від 12.08.2008 р. проведено планову перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу кіоску, що належить приватному підприємцю ОСОБА_2 та знаходиться за адресою: пров. Кооперативний, м. Полтава.
Перевіркою виявлено порушення п.п. 1, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, не проведення розрахункової операції через РРО покупки на суму 2 грн. 30 коп., невідповідність суми готівкових коштів на місті проведення розрахунків (1795,00 грн.) сумі коштів, зазначеній у Х - звіті РРО, виконаному на початку перевірки (32,70 грн.) на 1760 грн.
За результатами перевірки складено акт № 16010437/23-435 від 13.08.2008 р., на підставі якого Державною податковою інспекцією у м. Полтаві винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0005452304/0 від 26.08.2008 року, яким за порушення п. п.1, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 8 811,5 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2009 року провадження у справі за позовом Державної податкової інспекції в м. Полтаві до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій зупинено, у зв'язку з тим, що відповідачем 26.11.2008 року подано позовну заяву про скасування рішення № 0005452304/0 від 26.08.2008 року про застосування штрафної (фінансової) санкції. При оскаржені платником податків до суду суми штрафних санкцій, нарахованих податковим органом, таке податкове зобов'язання вважається неузгодженим до вирішення справи адміністративним судом та прийняттям відповідного рішення.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 травня 2009 року по справі № 2а-12586/09/1670 у задоволені позовних вимог Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції в м. Полтаві, Державної податкової адміністрації у Полтавської області було відмовлено.
Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2, не погодившись з постановою суду першою інстанції, подала апеляційну скаргу, апеляційне провадження по якій було відкрито ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2010 року, за результатами апеляційного розгляду справи за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції в м. Полтаві, Державної податкової адміністрації у Полтавської області про скасування рішення № 0005452304/0 від 26.08.2008 року про застосування штрафної (фінансової) санкції, апеляційну скаргу залишено без задоволення, постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 21.05.2009 року по справі №2а-12586/09 залишено без змін.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Таким чином, у справі за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції в м. Полтаві, Державної податкової адміністрації у Полтавської області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій є судове рішення, яке набрало законної сили та яким надано правову оцінку оскаржуваному рішенню про застосування штрафної (фінансової) санкції № 0005452304/0 від 26.08.2008 року та доводам Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2, щодо незгоди з ним.
Враховуючи те, що обставини, у зв'язку з якими було зупинено провадження у даній справі, відпали, судом поновлено провадження у справі.
Згідно з ч. 4 ст. 72 КАС України вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
В судовому засіданні з'ясовано, що ОСОБА_2 суму нараховану рішенням № 0005452304/0 від 26.08.2008 року про застосування фінансових санкцій до Державного бюджету України не сплачено.
Відповідно до п.1, п.13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах :
- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність -у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Згідно ст. 25 Закону, суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органом державної податкової служби рішення про застосування таких фінансових санкцій.
На підставі п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати в бюджет податків і зборів та інших платежів, та згідно п.11 ст.10 вищезгаданого закону, на ДПІ покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 17, 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ", статтями 2, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", статтями 3, 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 штрафні (фінансові) санкції на р/р 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 3021080900, ЗКПУ 34698804, банк одержувача: ГУДКУ Полтавській області МФО 831019 у розмірі 8 811 грн. 50 коп. (вісім тисяч вісімсот одинадцять гривень п'ятдесят копійок).
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 25 травня 2010 року.
Суддя С.С. Бойко