вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
06.05.10Справа №2-а-1211/08
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Контрольно - ревізійного управління в АР Крим
до Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в АР Крим
про спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивача - Смаль І.М. - представник, довіреність № 13-37/1/6 від 28.01.2010 року;
від відповідача - Синило Н.П. - представник, довіреність № 1/16-896 від 03.09.2009 року;
Суть спору: Контрольно - ревізійне управління в АР Крим (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про зобов'язання Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в АР Крим (далі - відповідач) відшкодувати незаконні витрати на оплату праці за рахунок коштів загального фонду інспекторам, які надавали платні послуги в загальній сумі 14460,56 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій в АР Крим відповідач склав припис від 05.04.2007 р. № 24-14/428, в якому у п. 5 зазначив: вжити заходи по відшкодуванню незаконних витрат в загальній сумі 14460,56 грн., які витрачено на оплату праці інспекторам управління за рахунок коштів загального фонду. Проте на даний час відповідачем не виконані вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 12.10.2009 року провадження у справі зупинено за клопотанням позивача до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-11104/09/2/0170 за позовом Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в АР Крим до Контрольно - ревізійного управління в АР Крим про скасування припису.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.12.2009 року у справі № 2а-11104/09/2/0170 Ялтинському міському управлінню Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в АР Крим у задоволенні позовних вимог відмовлено на підставі ст. ст. 99,100 КАС України, у зв'язку з пропуском річного строку звернення до суду.
Ухвалою суду від 12.01.2010 року провадження у справі поновлено.
У судовому засіданні, яке відбулось 20.04.2010 року, представник позивача надав клопотання про уточнення позовних вимог, в якому просив змінити 2 пункт позовних вимог та викласти його у наступній редакції: «Зобов'язати відповідача виконати п. 1 обов'язкових вимог позивача від 05.04.2007 року № 24-14/428.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 06.05.2010 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача у судовому засіданні з позовними вимогами не погодився з мотивів, викладених у запереченні на позов.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд
На підставі п. 2.31 Плану контрольно-ревізійної роботи Голів КРУ України та п.1.1.2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи КРВ в м. Ялта на 1-й квартал 2007 року Контрольно-ревізійним відділом в м. Ялта КРУ в АР Крим проведено ревізію фінансово - господарської діяльності Ялтинського міського управління Головного управління МНС України в АР Крим за період з 01.10.2005 року по 31.12.2006 року.
За результатами ревізії складено акт № 24-21/19 від 20.03.2007 року.
Відповідно до акту ревізії відповідачем прийняті обов'язкові вимоги, від 05.04.2007р. № 24-14/428, відповідно до пункту 1 яких, позивач зобов'язаний вжити заходів по відшкодуванню незаконних витрат на оплату праці за рахунок коштів загального фонду інспекторам Управління, які надавали платні послуги (проведення експертизи стану пожежної безпеки об'єктів) в загальній сумі 14460,56 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 09.12.2009 року у справі № 2а-11104/09/2/0170 за позовом Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в АР Крим до Контрольно - ревізійного управління в АР Крим про часткове скасування вимоги припису встановлений факт законності дій Ялтинського міського управління Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в АР Крим при фінансуванні видатків на оплату праці інспекторам, які надавали платні послуги в розмірі 14460,56 грн. з загального фонду.
Так, під час розгляду справи № 2а-11104/09/2/0170 судом встановлено, що державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті (ст. 2 Закону).
Відповідно до п. 2 ст. 8 Закону однією з основних функцій КРУ в АР Крим є проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Відповідно до п. 20 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» затвердженого Постановою КМ України від 28.02.02. №228, під час визначення обсягів видатків та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.
Формування засобів спеціального фонду здійснюється на основі спеціального положення. Засоби спеціального фонду формуються за рахунок відповідних джерел.
Ялтинське міське управління Головного управління МНС України в АР Крим є державною установою, яка здійснює свою діяльність на базі видатного кошторису. Джерелом формування кошторису є кошти державного бюджету згідно з визначеними бюджетними програмами, що надаються та затверджуються МНС України, як головним розпорядником коштів державного бюджету на використання окремих програм. У зв'язку з чим заробітна плата співробітникам Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в АР Крим виплачується відповідно до наказу МНС України №139 від 27.04.05р. «Про затвердження Тимчасового положення про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу МНС України».
Джерело утримання особового складу зазначено штатом МНС України і затверджено МНС України. У зв'язку із цим, механізм складення штатної розстановки з розрахунком фонду оплати праці передбачено: постановами КМУ України від 17.11.2001р. №153, від 27.01.2005р. № 139, від 21.12.2005. №431, від 16.01.2006р. №10.
Функціональні обов'язки по наданню платних послуг безпосередньо пов'язані з виконанням основних обов'язків. До того ж, надання платних послуг, які можуть надаватись підрозділами Державної пожежної охорони МНС, передбачено постановою КМУ від 15.05.2000р. №798, якою затверджено відповідний перелік платних послуг.
Крім того, відповідно до вимог постанови КМУ «Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних організацій» від 17.05.2002р. №659, надходження за платні послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх функціональними повноваженнями, направляються на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням платних послуг.
Відповідно до ч. 1. п. 49 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» затвердженого Постановою КМ України від 28.02.02. №228, видатки або надання кредитів з бюджету спеціального фонду бюджету проводяться виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до цього фонду на підставі кошторисів з урахуванням внесених до них змін.
Вказаною нормою не передбачено, що грошове забезпечення (або його частина) державним службовцям має здійснюватись зі спеціального фонду бюджету.
Згідно з ч. 1 п. 23 вказаного Порядку, видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень планується у такій послідовності: з встановленими напрямками використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.
Ця норма не визнає обов'язку включення до видатків спеціального фонду кошторису видатків на виплату частини грошового утримання службовцям. Крім того, Порядком взагалі не передбачено, що до видатків бюджету спеціального фонду мають включатися видатки на грошове утримання службовців державних установ. Чинне законодавство не визначає обов'язку здійснення виплат грошового утримання частково з загального, частково зі спеціального фондів бюджету.
Враховуючи викладене, суд вважає, що видатки відповідача на оплату праці інспекторам Ялтинського міського управління Головного управління МНС України в АР Крим, які надавали платні послуги в розмірі 14460,56 грн. профінансовані з загального фонду на законних підставах.
Ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, обов'язкові вимоги щодо відшкодування незаконних витрат на оплату праці за рахунок коштів загального фонду інспекторам Управління, які надавали платні послуги в загальній сумі 14460,56 грн., є необґрунтованими та не відповідають чинному законодавству, оскільки механізм нарахування грошового утримання та складання штатного розпису по спеціальному фонду на працівників Ялтинського міського управління Головного управління МНС України в АР Крим не визначений.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, у зв'язку з чим у задоволенні позову повинно бути відмовлено.
У судовому засіданні, яке відбулось 06.05.2010 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 14.05.2010 р.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні позовних вимог.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.