Постанова від 05.05.2010 по справі 2а-2672/10/2/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

05.05.10Справа №2а-2672/10/2/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК, Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах в особі Феодосійського міського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах, Відділу Державного комітету по земельних ресурсах м. Феодосії

про спонукання до виконання певних дій

за участю представників:

від позивача - не з'явився;

від першого відповідача - Гущіна О.О. - представник, довіреність № 90/10-29 від 04.02.2010 року;

від другого відповідача - не з'явився

від третього відповідача - не з'явився

Суть спору: ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про зобов'язання Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК (далі перший відповідач) через Феодосійське міське управління земельних ресурсів передати Державному підприємству «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах в особі Феодосійського міського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах (далі другий відповідач) комплект бланків державних актів на право власності на земельну ділянку для їх заповнення, реєстрації та видачі позивачу; зобов'язати другого відповідача заповнити на ім'я позивача, зареєструвати та видати державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,08 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 0111646000:01:002:1213.

Вимоги мотивовані тим, що позивач, вважає дії відповідача такими, що суперечать чинному законодавству України, на його думку відповідачі порушують право власності позивача на земельну ділянку, яка йому фактично належить.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.04.2010 року до участі у справі в якості третього відповідача залучений Відділ Державного комітету по земельних ресурсах м. Феодосії.

Позивач у судове засідання, яке відбулось 05.05.2010 року, не з'явився, про час та день розгляду справи повідомлений належним чином, разом із позовом надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, у зв'язку з відсутністю коштів для прибуття у судові засідання.

Представник першого відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у заперечені на позов.

Другий та третій відповідачі явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надали, про причини неявки суд не повідомили.

Суд, приймаючи до уваги клопотання позивача, ненадання другим та третім відповідачами доказів неможливості участі їх представників у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі їх представників, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив розглянути справу на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника першого відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 14 березня 2002 року укладено договір купівлі - продажу земельної ділянки, відповідно до якого Продавець ОСОБА_3 передала у власність Покупця земельну ділянку площею 0,08 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства. Покупець ОСОБА_1 прийняла це майно та сплатила за нього обумовлену цим договором грошову суму. Зазначений Договір купівлі - продажу земельної ділянки 14.03.2002 року посвідчено Земцевим О.С., приватним нотаріусом Феодосійського міського нотаріального округу АР Крим, зареєстровано в реєстрі за № 547.

Позивач 12.11.2009 року звернувся до Державного нотаріального архіву АРК з питання видачі оригіналу Державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1.

Державний нотаріальний архів АРК листом № 4732/02-03 16.11.2009 року надав відповідь щодо неможливості видачі Державний акт на право власності на землю у зв'язку з тим, що дане питання не врегульоване нормативно-правовими актами.

Також, 12.11.2009 року позивач звернувся до Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим для роз'яснення порядку отримання державного акту на право власності на землю на підставі виконаної у відповідності до діючого законодавства технічної документації з оформлення права власності.

Листом № К-10/1423/2 від 23.11.2009 року Виконуючий обов'язки начальника Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим повідомив позивача про те, що нормами чинного законодавства не передбачено право працівників Державних нотаріальних архівів вилучати із справ державні акти та проставляти на них відмітки.

Крім того, позивач 12.11.2009 року звернувся до Феодосійського міського відділу Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах України з заявою про видачу державного акту на право власності на земельну ділянку, площею 0,08 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, що належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки, засвідченого приватним нотаріусом Феодосійського міського нотаріального округу АР Крим Земцевим А.С. та зареєстрованим в реєстрі за №547.

Феодосійський міський відділ Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах України надіслав позивачу лист № 20-07/1246 від 09.12.2009 року, в якому повідомив, що підготовити, зареєструвати та видати позивачу державний акт на право власності на земельну ділянку можливо лише після процедури відміток нотаріуса та управління земельних ресурсів про перехід права власності на земельну ділянку у державному акті на право власності, що зберігається в архіві нотаріату.

Позивачем розроблена технічна документація з землеустрою по складанню документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_1, узгоджена у встановленому законом порядку та пройшла реєстрацію обмінного файлу у Кримській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру».

Проаналізувавши наявні в справі документи, суд приходить до висновку, що позивач набув право власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, внаслідок її придбання на підставі договору купівлі - продажу земельної ділянки від 14.03.2002 року, посвідченого приватним нотаріусом та зареєстрованого в реєстрі у ОСОБА_3, яка на законних підставах володіла зазначеною земельною ділянкою, та якій 08.05.2001 року було видано належний державний акт на право власності на землю.

На час видачі ОСОБА_3 - попередньому власнику земельної ділянки державного акту на право власності на землю, порядок регулювання земельних відносин був встановлений у Земельному кодексі від 18 грудня 1990 року N 561-XII.

Відповідно до норм Земельного кодексу від 18 грудня 1990 року N 561-XII у разі переходу права власності на земельну ділянку до іншої особи зазначена особа здійснює оформлення документів на земельну ділянку спочатку та має отримати новий державний акт на право власності на земельну ділянку.

Суд зазначає, що на час розгляду спору порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України від 25 жовтня 2001 N 2768-III.

Відповідно до ч.1 ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Згідно з п. «а» ч.2 ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою.

Відповідно до п.2 ч.2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об'єднання земельних ділянок» від 5 березня 2009 року N 1066-VI положення цього Закону щодо посвідчення права власності на земельні ділянки документами, зазначеними у частині другій статті 126 Земельного кодексу України, поширюються також на випадки, коли зазначені документи були укладені (видані) до набрання чинності цим Законом, але державні акти на право власності на земельні ділянки видані не були. В такому випадку нотаріус, який посвідчив (видав) відповідний документ, звертається з письмовим запитом до органу, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, про підтвердження того, що державний акт на право власності на землю (земельну ділянку) не виданий новому власнику земельної ділянки. Після надходження до нотаріуса письмового підтвердження такого факту державний акт на право власності на землю (земельну ділянку) вилучається нотаріусом із його справ та після здійснення відмітки про перехід права власності на неї долучається до відповідного документа, зазначеного у частині другій статті 126 Земельного кодексу України.

Згідно з ч.6 ст.126 Земельного кодексу України на державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про відчуження земельної ділянки із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження.

Відповідно до п.2 Порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2009 р. N 439, відмітка про перехід права власності на земельну ділянку здійснюється на сторінках державного акта, де знаходиться план зовнішніх меж земельної ділянки, план меж земельної ділянки, починаючи з верхнього лівого кута зверху вниз, зліва направо.

Відповідно до ч.6 ст.126 Земельного кодексу України орган, який здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, робить відмітку про реєстрацію прав на земельну ділянку на підставі документа про її відчуження, складеного та посвідченого в порядку, встановленому законом, протягом 14 календарних днів з дня подання до цього органу зазначеного документа.

Згідно з п.4 Порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку власник земельної ділянки подає для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку державний акт з відміткою нотаріуса про перехід права власності на земельну ділянку; цивільно-правовий договір про відчуження земельної ділянки у разі набуття права власності на земельну ділянку за таким договором або свідоцтво про право на спадщину.

Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що чинним законодавством України встановлено новий порядок отримання державного акту на право власності на землю: на державному акті на право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про відчуження земельної ділянки із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачеві Державним нотаріальним архівом АР Крим відмовлено зробити відмітку про перехід до неї права власності на земельну ділянку з причин того, що дане питання не врегульоване нормативно-правовими актами.

Як зазначено вище, при зверненні позивача до Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим та Феодосійського міського відділу Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах ним отримано відповідь, що підготувати, зареєструвати та видати державний акт на право власності на земельну ділянку можливо тільки після процедури відмітки нотаріуса та управління земельних ресурсів про перехід права власності на земельну ділянку.

Ч. 4 ст. 8 КАС України передбачено, що забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Суд вважає, що правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання державного акту на право власності на землю основані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. Як свідчить позиція Європейського Суду у справі Yvonne van Duym v. Home Office (Case 41/74 van Duym v. Home Office) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Суд звертає увагу, що відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Право приватної власності є непорушним.

Колізії у застосуванні законодавчих актів у законодавстві та неврегулювання певних правових питань не можуть бути визнані підставами для відмови у захисті прав позивача, які встановлені та визнані державою.

Рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом.

Суд також зазначає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги те, що позивач є законним власником земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_1, дії відповідачів порушують право на володіння користування та розпорядження своєю власністю.

Для врегулювання питання про обіг бланків державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, відповідно до Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему від 04.05.99 N 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 04.06.99 N 354/3647 (зі змінами), Державним комітетом України із земельних ресурсів видано Наказ «Про отримання бланків державних актів для їх заповнення» від 26 березня 2009 року N 160.

Відповідно до п.1 Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів «Про отримання бланків державних актів для їх заповнення» від 26 березня 2009 року № 160 Державному підприємству «Центр державного земельного кадастру» за наявності технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право на земельну ділянку, наказано забезпечити щодекадне формування філіями Центру ДЗК заявок про необхідну кількість бланків державних актів на право власності на земельну ділянку та державних актів на право постійного користування земельною ділянкою (далі - державні акти) окремо для кожного району (міста) та їх подання відповідним управлінням (відділам) Держкомзему у районах (містах) та головним управлінням Держкомзему в містах Києві та Севастополі за формою згідно з додатком 1.

Згідно з п.2 Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів «Про отримання бланків державних актів для їх заповнення» від 26 березня 2009 року № 160 Управлінням (відділам) Держкомзему у районах (містах) не пізніше трьох робочих днів від дня одержання заявок від філій Центру ДЗК наказано забезпечити проведення їх аналізу та надання копій заявок разом із супровідними листами до Республіканського комітету із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим, головних управлінь Держкомзему в областях.

Таким чином, суд дійшов висновку, що для видачі власнику земельної ділянки державного акту на право власності на землю, Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» має направити до відповідного управління (відділу) Держкомзему у районі (місті) заявку про надання бланків державних актів на право власності на земельну ділянку, після чого відповідне Управління (відділ) Держкомзему у районі (місті) надсилає зазначену копію заявки до Республіканського комітету із земельних ресурсів Автономної Республіки Крим.

Позивач просить зобов'язати Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК через Феодосійське міське управління земельних ресурсів передати Державному підприємству «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах в особі Феодосійського міського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах комплект бланків державних актів на право власності на земельну ділянку для їх заповнення, реєстрації та видачі позивачу та зобов'язати Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах в особі Феодосійського міського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах заповнити на ім'я позивача, зареєструвати та видати державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,08 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 0111646000:01:002:1213.

Відповідно до частини 2 статті 11 суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб. Приймаючи до уваги, що позивач обрав невірний спосіб захисту свого порушеного права, суд вважає можливим в цій частини вийти за межи позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту прав та інтересів сторін у справі.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Під час судового засідання, яке відбулось 05.05.2010 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 13.05.2010р.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах в особі Феодосійського міського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах (98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. Галерейна, 7-А) та Відділ Державного комітету по земельних ресурсах м. Феодосії (98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. Галерейна, 7-А) вчинити дії, передбачені Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів «Про отримання бланків державних актів для їх заповнення» від 26 березня 2009 року № 160 по витребуванню та видачі ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,08 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 0111646000:01:002:1213.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) судовий збір у розмірі 3,40 грн.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.