вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
17.05.10Справа №2а-6332/10/2/0170
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Яковлєв С.В., розглянувши адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь»
до Кіровського районного суду АР Крим про визнання протиправною та скасування постанови
Товариство з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою про визнання протиправною постанови Кіровського районного суду АР Крим (далі відповідач) від 19.03.2010 року у справі № 4-35/2010 про задоволення подання першого заступника начальника Державної податкової інспекції - начальника відділу податкової міліції м. Феодосії про надання дозволу на здійснення вилучення документів бухгалтерського та податкового обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь», скасування постанови Кіровського районного суду АР Крим від 19.03.2010 року у справі № 4-35/2010.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Частиною 1 ст. 3 КАС України визначено, що адміністративне судочинство - діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом; справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У розумінні положень ч. 1 ст. 2, п. 1, 7 і 9 ст. 3, ст. 17 , ч. 3 ст. 50 КАС України суди і судді при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб'єктом владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв'язку з розглядом судових справ.
Разом з цим, згідно з висновком рішення Конституційного Суду України від 23.05.2001р. №6-рп/2001 (справа щодо конституційності ст. 248-3 ЦПК України 1963р.) правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по справах відповідно до процесуального законодавства України.
Скарги на дії, бездіяльність і рішення суддів при розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних та адміністративних справ, справ про адміністративні правопорушення мають розглядатися в порядку, визначеному відповідно Цивільним процесуальним кодексом України, Господарським процесуальним кодексом України, Кримінально-процесуальним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, Кодексом України про адміністративні правопорушення. Компетенція адміністративних судів на розгляд таких спорів згідно зі ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України не поширюється.
Для визначення законності судових рішень передбачений спеціальний порядок оскарження, а саме шляхом апеляційного, касаційного оскарження або перегляду судових рішень за нововиявленими чи винятковими обставинами.
Законність процесуальних актів і дій (бездіяльності) суду, вчинених при розгляді конкретної справи, не може перевірятися за межами передбаченого законом процесуального контролю. Намагання зробити це в конкретній справі шляхом подання окремого позову проти суду чи судді є протиправним втручанням у здійснення правосуддя і посяганням на процесуальну незалежність суду.
Суд є органом, який розглядає скарги на рішення дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових і службових осіб, а його рішення (дії, бездіяльність) оскаржуються лише в порядку, визначеному ст. 129 Конституції та законодавством про судочинство.
У п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду від 13.06.2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз'яснено, що виключне право перевірки законності та обґрунтованості судових рішень має відповідний суд згідно з процесуальним законодавством. Оскарження в будь-який спосіб судових рішень, діяльності суддів щодо розгляду та вирішення справи поза передбаченим процесуальним законом порядком у справі не допускається, і суди повинні відмовляти у прийнятті позовів та заяв з таким предметом.
На підставі зазначеного вище, враховуючи характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суд
Відмовити у відкритті провадження за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь» до Кіровського районного суду АР Крим про визнання протиправною та скасування постанови.
Копію ухвали разом із позовом та додатком надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю «Об'єднання Транс-Континенталь».
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня отримання, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, ухвала набуває законної сили через 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 5 днів з дня отримання ухвали до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 10 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Яковлєв С.В.