ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
14:50
23.06.2009 р. № 2а-5427/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б при секретарі Каракашьян С.К., за участю представників сторін:
від позивача: Печковської Ольги Віталіївни
від відповідача: не з'явився
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва
до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2
проприпинення (скасування) підприємницької діяльності
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10 червня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
29 травня 2009 року Державна податкова інспекція у Оболонському районі м.Києва звернулася з позовом про припинення (скасування) підприємницької діяльності Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач більше року не подає до позивача звітності.
Відповідач у заяві, наданої до суду позов визнав, заявив клопотання про слухання справи у його відсутності.
В судовому засіданні представником відповідача позов визнано повністю. Розглянувши подані позивачем і відповідачами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд,-
Відповідно до пункту 17 статті 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової інспекції мають право звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Як визначено пунктом 15 статті 58 Господарського кодексу України, скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на підставі рішення суду у випадках визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству, установчих документів, або здійснення діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, або в інших випадках, передбачених законом.
Слід також зазначити про те, що відповідно до статті 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Стаття 239 Господарського кодексу України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, однією з яких є скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Як визначено пунктом 2 статті 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців”, підставами для по постановляння судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є, неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Враховуючи ту обставину, що відповідач не подавав документи податкової та фінансової звітності до органів державної податкової служби протягом зазначеного строку, державна реєстрація суб'єкта підприємницької діяльності підлягає припиненню.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, керуючись статтями 39, 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Припинити підприємницьку діяльність суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешкає за адресою АДРЕСА_1) та скасувати його державну реєстрацію.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук
Суддя Федорчук А.Б.