ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
25.06.2009 р. № 2а-256/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі судового засідання Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:
від позивача: Гарагуц Валентині Степанівни
від відповідача: Губар Марини Володимирівни
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомприватного підприємства «Солекс»
до державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва
провизнання противоправним та скасування рішення №0005912330/0 від 05.12.2008
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 червня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Приватне підприємство «Солекс»звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва №0005912330/0 від 05.12.2008 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 13 380 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що органами державної податкової служби 17.11.2008 неправомірно проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій суб'єктами підприємницької діяльності у гральному залі, що знаходиться за адресою: місто Чернівці, вулиця Бетховена,6. Перевіркою встановлено порушення позивачем пунктів 1, 2, 3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Застосування штрафних санкцій за названі порушення є неправомірним, оскільки здійснюючи розрахунки із споживачами позивачем застосовувався належним чином зареєстрований, опломбований та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій, який внесений до державного реєстру, з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджується Z-звітом, складеним на кінець спірного робочого (операційного) періоду з 17.11.2008 по 18.11.2008. Порядок реєстрації розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій у залі гральних автоматів у позивача передбачає такий алгоритм дій, за якого облік розрахункових операцій відокремлений у часі від їх безпосереднього здійснення. Гральні автомати, які використовуються позивачем, не є автоматами з продажу товарів (послуг) у розумінні названого Закону, оскільки не забезпечують надання послуги у автоматичному режимі (без участі касира), не обладнані фіскальною пам'яттю не внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій і не зареєстровані відповідним органом державної податкової служби.
На думку позивача, неоснащення гральних автоматів запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю) не може бути підставою для притягнення до відповідальності, оскільки Міністерством промислової політики України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №121 не розроблено запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення гральних автоматів. Крім того, позивач звертає увагу суду на порушення під час складання акту перевірки, оскільки такий не відповідає вимогам чіткості, об'єктивності та повноти.
Відповідач проти позову заперечував з огляду на правомірність оспорюваного рішення. В обґрунтування свого заперечення відповідач вказує на те, що при проведенні органом державної податкової служби 17.11.2008 перевірки позивача, встановлено порушення пунктів 1, 2 і 3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Так, 32 гральних автомата, обладнаних купюроприймачами, не переведені у фіскальний режим та не зареєстровані належним чином. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»встановлено термін для оснащення гральних автоматів фіскальною пам'яттю до 31.12.2006. Позивачем вимоги зазначеної постанови не виконано. Разом з тим, наказом Державної податкової адміністрації України до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.
Також відповідач зазначив, що реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією та розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. При проведенні розрахункової операції з надання послуг гри на автоматі на загальну суму 500,00 грн. позивачем не проведено дану операцію через реєстратор розрахункових операцій, чек не видавався.
Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Приватне підприємство «Солекс»зареєстроване у Святошинській районній у місті Києві державній адміністрації 29.03.2002, ідентифікаційний код 24102644. Видами діяльності за КВЕД згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України є: діяльність з організації азартних ігор, проведення розслідувань та забезпечення безпеки.
Державною податковою адміністрацією в Чернівецької області 17.11.2008 відповідно до направлення на перевірку від 17.11.2008 №4575 було проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевіркою встановлено надання послуг гри на гральних автоматах на загальну суму 500, 00 грн. без проведення даних операцій через реєстратор розрахункових операцій та без видачі чеку, а також надання послуг гри на 32 гральних автоматах не зареєстрованих в органах державної податкової служби і не переведених у фіскальний режим. Всі гральні автомати підключені до електромережі і знаходяться у робочому стані.
За результатами перевірки державною податковою інспекцією у Святошинському районі місті Києва за порушення приватним підприємством «Солекс»пунктів 1, 2, 3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»винесено рішення №0005912330/0 від 05.12.2008 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 13 380 грн.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі -Закон) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Відповідно до статті 2 Закону реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо;
автомат з продажу товарів (послуг) - реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.
Відповідно до розділу 1 Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджених спільним наказом Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва та Міністерства фінансів України від 18.04.2006 №40/374, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2006 за №622/12496 гральний автомат - механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично.
Отже, із викладеного вбачається, що гральний автомат в автоматичному режимі здійснює видачу виграшу за готівкові кошти або із застосуванням жетонів як і автомат з продажу товарів (послуг) в автоматичному режимі за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів здійснює видачу товарів (послуг), а отже, гральний автомат -це автомат з надання послуг у сфері грального бізнесу, що спростовує твердження позивача.
Згідно зі статтею 12 Закону на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Позивачем не заперечується факт використання гральних автоматів, які не внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій і не зареєстровані у органі державної податкової служби.
Відповідно до статті 13 Закону, вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій при використанні гральних автоматів до 31.12.2006.
Отже, виходячи з вищенаведеного, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу шляхом надання послуг з використанням гральних автоматів зобов'язані з 01 січня 2007 року використовувати у своїй ліцензованій діяльності з надання послуг грального бізнесу гральні автомати з продажу послуг, які оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), в т.ч. тих, що вже задіяні у використанні.
Як вбачається з матеріалів справи на виконання вимог даної постанови 04.06.2008 товариством з обмеженою відповідальністю «Експотрейд»було розроблено комп'ютерно - касову систему «Фіскал», яка наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 №430 включена до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Комп'ютерно -касова система «Фіскал»призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.
Отже, підсумовуючи викладене, з липня 2008 року суб'єкти підприємницької діяльності, які надають послуги в сфері грального бізнесу з використанням рулетки чи гральних автоматів не тільки зобов'язані були перейти на оснащення гральних автоматів портативними електронними контрольно-касовими апаратами при здійсненні розрахункових операцій на окремо визначеному гральному апараті, а і мали технічну можливість це здійснити.
З огляду на викладене, судом не приймаються до уваги посилання позивача на лист Мінпромполітики України №10/7-2-242 від 16.02.2007, в якому зазначено, що розробити універсальний фіскальний пристрій для більше 30 типів гральних апаратів, які використовуються в Україні практично неможливо та лист Державної податкової адміністрації України від 16.01.2008 №343/6/23-70-19 щодо того, що питання «фіскалізації»гральних автоматів не вирішено, адже на момент проведення перевірки, питання вже було врегульоване, в т.ч. наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 №430.
Таким чином, позивач зобов'язаний був надавати послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій на індивідуальному гральному автоматі.
З матеріалів справи вбачається, що наказом позивача від 29.12.2006 № 52-ГД на період до законодавчого врегулювання питання із видами та типами пристроїв, які забезпечуватимуть виконання функцій фіскальної пам'яті на кожному окремому гральному автоматі, встановлений порядок реєстрації розрахункових операцій у залі гральних автоматів з використанням реєстраторів розрахункових операцій, який передбачає такий алгоритм дій, за якого облік розрахункових операцій відокремлений у часі від їх безпосереднього здійснення.
Зазначене суперечить вимогам Закону та технічним можливостям на час здійснення перевірки, оскільки питання «фіскалізації»гральних автоматів було врегульовано.
Відповідно до пункту 4.4. Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через реєстратори розрахункових операцій проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через реєстратор розрахункових операцій, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Посилання позивача на відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка визначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, суд вважає таким, що не спростовує встановленого під час перевірки порушення, адже сам позивач визнає факт розриву в часі між наданням послуги та проведенням розрахунково-касової операції за її надання.
Згідно з приписами пунктів 1 і 2 статтті 17 Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
1) у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
2) двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
На підставі пунктів 1 і 2 статті 17 Закону до позивача було застосовано штрафні санкції на загальну суму 13 380 грн.: з них 2 500 грн. -за здіснення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій; 10880 грн. -за застосування незареєстрованого, неопломбованого, не переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій.
Не заслуговують на увагу також доводи позивача про те, що перевірка проведена за відсутності передбачених законом правових підстав для проведення такої перевірки, з порушеннями порядку її проведення, визначеному статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Право податкових органів здійснювати контроль за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачене частиною першою статті 15 цього Закону, відповідно до якого контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до пункту 4 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль, зокрема, за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Спірна перевірка не стосується перевірки нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); названий Закон не містить імперативної вказівки про те, що право на проведення перевірки дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»пов'язане з обов'язковим повідомленням про перевірку платника податків не пізніше ніж за 10 днів до дня її проведення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваного рішення державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва, в зв'язку з чим відмовляє у задоволенні адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.
Постанову складено в повному обсязі 26 червня 2009 року