Постанова від 25.06.2009 по справі 9/11

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25.06.2009 р. № 9/11

17:05

За позовомЗакритого акціонерного товариства «Страхова група «ТАС»

доДержавної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

проскасування припису № СК-08/08-895 від 17.09.2008 та рішення № 14723/12-8 від 28.11.2008

Головуючий суддя: Кротюк О.В.

Судді: Арсірій Р.О.

Донець В.А.

Секретар судового засідання: Гончаров В.В.

Обставини справи:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України з вимогами скасувати припис № СК-08/08-895 від 17.09.2008 та рішення № 14723/12-8 від 28.11.2008.

27.05.2009 позивач уточнив позовні вимоги та просить суд скасувати припис Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № СК-08/08-895 від 17.09.2008 та відшкодувати судовий збір.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваний припис прийнято в порушення положень законодавства України про страхування та фінансові послуги, оскільки позивач здійснює свою господарську діяльність відповідно до таких норм та з дотриманням Ліцензійних умов. При цьому, позивач зазначає про здійснення ним діяльності через структурні підрозділи, які не підлягають внесенню до Державного реєстру фінансових установ.

Відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю, оскільки позивачем допущено порушення законодавча при наданні фінансових послуг, які необхідно усунути.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив:

актом про порушення законів та інших нормативно-правових актів Закритим акціонерним товариством «Страхова група «ТАС»№ 38/24-п/1 від 01.09.2008 встановлено, зокрема, вимог пункту 1 розділу 5 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 № 41 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 11.09.2003 за № 797/8118.

Приписом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № СК-08/08-895 від 17.09.2008 встановлено:

«Закрите акціонерне товариство «Страхова група «ТАС»в своїй діяльності допустило порушення вимог чинного законодавства України у сфері фінансових послуг, а саме:

- вимог пункту 1 розділу 5 Положенням про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 28,09,03 №41, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 11.09.03 № 797/8118 щодо невиконання обов'язку страховика надати до Держфінпослуг інформацію протягом 15 днів після створення фінансовою установою нового відокремленого підрозділу, що надаватиме фінансові послуги»,

та приписано усунути виявлені порушення вимог законодавства про фінансові послуги до 15.10.2008.

За результатом апеляційного оскарження в адміністративному порядку, рішенням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 14723/12-8 від 28.11.2008 припис директора Департаменту страхового нагляду від 17.09.2008 № СК-08/08-895 залишено без змін, скаргу Закритого акціонерного товариства «Страхова група «ТАС»-без задоволення.

Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог з урахуванням наступного.

Згідно з пунктом 1 розділу І Положення про Державний реєстр фінансових установ, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28 серпня 2003 р. N 41 (в редакції розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 січня 2007 р. N 6640; далі - Положення) (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 лютого 2007 р. за N 92/13359) відокремлений підрозділ - філія, інший відокремлений структурний підрозділ юридичної особи, що розташований поза місцезнаходженням юридичної особи та здійснює всі або частину функцій з надання фінансових послуг від її імені.

Аналізуючи зміст зазначеної норми Положення видно, що зміст терміну «відокремлений підрозділ»полягає у його визначенні як філії, або відповідного господарського утворення наділеного відповідними ознаками. До таких ознак господарського утворення у форі структурного підрозділу господарюючого суб'єкта зазначеною нормою Положення віднесено: 1) відокремленість структурного підрозділу поза місцезнаходженням юридичної особи, 2) здійснення таким структурним підрозділом всіх або частини функцій з надання фінансових послуг від імені такої юридичної особи.

Окрім того, оцінюючи норму Положення видно, що частина речення «…що розташований поза місцезнаходженням юридичної особи та здійснює всі або частину функцій з надання фінансових послуг від її імені»відноситься лише до частини речення виокремленого комами «інший відокремлений структурний підрозділ юридичної особи». При цьому, частина речення «…що розташований поза місцезнаходженням юридичної особи та здійснює всі або частину функцій з надання фінансових послуг від її імені»встановлює вищезазначені ознаки відокремленого структурного підрозділу юридичної особи. При цьому, в даному випадку ознака «відокремлений»розкривається за територіальним місцезнаходженням та виконуваними функціями такого підрозділу відносно можливості надання чи ненадання фінансових послуг від імені юридичної особи.

Таким чином, нормами Положення встановлено самостійний вид структурної одиниці юридичної особи, яка надає фінансові послуги та наділено відповідними ознаками. При цьому незалежно від того як прописано у статуті юридичної особи чи відповідному положенні щодо своєї структурної одиниці (відокремлений чи не відокремлений структурний підрозділ) пункт 1 розділу І Положення визначає ознаки і вимоги до такої структурної одиниці.

Таким чином термін «інший відокремлений структурний підрозділ»вживається лише в рамках змісту терміна «відокремлений підрозділ», яке відображено у Положенні. З огляду на це, покликання позивача на інші нормативно-правові акти, зокрема і податкового законодавства, є безпідставним, адже вони регулюють інші правові відносини, які є відмінними від встановлених та врегульованих Положенням, яке прийнято з метою удосконалення державного регулювання за наданням фінансових послуг та відповідно до вимог пп. 2 п. 1 статті 28 та п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та вимог пп. 4 пункту 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України від 4 квітня 2003 року N 292/2003, і є обов'язковим для виконання ліцензованими особами у сфері фінансових послуг.

Крім того, як вбачається зі змісту положення про Тернопільську філію Закритого акціонерного товариства «Страхова група «ТАС»та положень про структурні підрозділи (знаходяться в матеріалах справи), останні діють на визначеній території, при цьому, метою діяльності таких одиниць є одержання прибутку шляхом надання послуг від імені підприємства по забезпеченню усіх видів страхового захисту тощо, проведення роботи щодо укладення РП договорів страхування з добровільних (обов'язкових) видів страхування, тощо. Основними функціями таких підрозділів є проведення роботи щодо укладання договорів страхування з усіх видів страхування, на які страхова компанія має ліцензію згідно з правилами страхування компанії; здійснює контроль за надходженням страхових платежів за договорами страхування; та ін.

Як випливає зі змісту долучених до справи документів та пояснень представника позивача, вбачається всі документи щодо діяльності та повноважень регіональних дирекцій є типовими та зальними для позивача.

Отже, з вищезазначеного вбачається, що Тернопільська філія Закритого акціонерного товариства «Страхова група «ТАС»відокремлена від місцезнаходження юридичної особи (м. Київ, пр. Перемоги, 65), та з метою забезпечення надходжень страхових платежів здійснює, зокрема, діяльність по укладенню договорів від імені Закритого акціонерного товариства «Страхова група «ТАС», врегулювання збитків в межах своїх повноважень, представляє інтереси Закритого акціонерного товариства «Страхова група «ТАС»з іншими особами з приводу її діяльності.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, видно, що Тернопільська філія Закритого акціонерного товариства «Страхова група «ТАС», як і інші її підрозділи, має ознаки «відокремленого підрозділу», визначеного пунктом 1 розділу І Положення, а саме: відокремленість структурного підрозділу поза місцезнаходженням юридичної особи, здійснення таким структурним підрозділом всіх або частини функцій з надання фінансових послуг від імені такої юридичної особи.

Поряд з цим, у відповідності до пункту 1 розділу V Положення передбачено, що протягом 15 днів після створення фінансовою установою нового відокремленого підрозділу внесення інформації про відокремлений підрозділ до Реєстру є обов'язковою умовою надання фінансовою установою фінансових послуг через такий відокремлений підрозділ.

Отже, обов'язковою умовою надання фінансових послуг через свій відокремлений підрозділ є його відповідна реєстрація у Реєстрі.

Також, відповідно до пункту 1.1 розділу 1 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28 серпня 2003 р. N 40 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України15 вересня 2003 р. за N 805/8126), відокремлений підрозділ юридичної особи - це підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та надає послуги в єдиному замкнутому технологічному процесі з юридичною особою і не є юридичною особою. Зміст зазначеного визначення цілком відповідає зазначеному вище.

Додатково, суд вважає необхідним зазначити, що згідно змісту наданих довіреностей на уповноваження керуючих продажами та інших (знаходяться в матеріалах справи), вбачається, що уповноважені особи знаходяться в різних містах Тернопільської області, за місцезнаходженням центрів продажу страхових послуг. При цьому, вказаними довіреностями уповноважено представників здійснювати як загальне представництво інтересів позивача, так і надавати послуги з ліцензійної діяльності позивача.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність прийнятого в цій оскаржуваній частині рішення відповідача, а позовні вимоги, у зв'язку з цим, є безпідставним та такими, що задоволенню не підлягають.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України (№254к/96-ВР від 28.06.1996р.) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. З огляду на те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, судовий збір також не підлягає поверненню.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя О.В. Кротюк

Судді Р.О.Арсірій

В.А.Донець

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -16.07.2009.