ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
14.07.2009 р. № 5/571
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Кочана В.М., суддів Смолія І.В. Донця В.А.
секретаря судового засідання Стріхи В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
Заступника Генерального прокурора України
в інтересах державив в особі Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниця)
до Міністерства транспорту та зв'язку України
провизнання протиправним та скасування наказу № 14 від 10.01.2008р.,
Заступник Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Укрзалізниці звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати Наказ Міністерства транспорту та зв"язку України №14 від 10.01.2008 року "Про укладання (розірвання) контрактів" в частині укладання (розірвання) контрактів з керівниками усіх підприємств залізничного транспорту, визначених у розділі 4 переліку (за винятком начальників залізниць).
Представники Генеральної прокуратури України та Укрзалізниці позовні вимоги в судовому засіданні підтримали і пояснили, що міністром транспорту та зв'язку України 10.01.2008 видано наказ № 14 "Про укладання (розірвання) контрактів". Вказаним наказом затверджено перелік підприємств щодо яких Міністерство безпосередньо вирішує питання про наймання (звільнення) керівників, а також укладання (розривання) з ними контрактів.
На переконання Генеральної прокуратури України оскаржуваний наказ є незаконним та прийнятим з перевищенням повноважень в частині укладання (розірвання) контрактів з керівниками усіх підприємств залізничного транспорту, зазначених у розділі 4 переліку (за винятком начальників залізниць), оскільки позбавляє Укрзалізницю функцій управління підпорядкованими підприємствами, які делеговані їй чинним законодавством, у тому числі актами Уряду.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечив, оскільки вважає, що оскаржуваний наказ видано у відповідності до діючого законодавства, яке регулює порядок управління об"єктами державної власності.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Міністром транспорту та зв'язку України 10.01.2008 видано наказ №14 "Про укладання (розірвання) контрактів". Вказаним наказом затверджено перелік підприємств залізничного транспорту щодо яких Міністерство безпосередньо вирішує питання про наймання (звільнення) керівників, а також укладання (розривання) з ними контрактів.
Положенням про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 262, передбачено, що Укрзалізниця є органом управління залізничним транспортом загального користування. До сфери її управління входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту.
Укрзалізниця здійснює централізоване управління процесом перевезень у внутрішньому і міжнародному сполученні та регулює виробничо-господарську діяльність залізниць у сфері організації цього процесу.
Відповідно до ст. 16 Конституції України, ст. 21 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" та ст. 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності та делегує в установленому законом порядку окремі повноваження щодо управління цими об'єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб'єктам господарювання.
Згідно з ст. 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" суб'єктами управління державної власності, окрім Кабінету Міністрів України, міністерств та інших органів виконавчої влади, є також органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами.
Статтями 4 та 5 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що управління залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту, а також їх майном здійснюється органом управління залізничним транспортом - Укрзалізницею.
Статтею 22 Закону України "Про транспорт" до складу залізничного транспорту віднесено підприємства, які здійснюють перевезення пасажирів, вантажів, багажу, рухомий склад залізничного транспорту, залізничні шляхи сполучення, а також промислові, будівельні, торговельні та постачальницькі підприємства, навчальні заклади, школи, заклади охорони здоров'я, фізичної культури та спорту, підприємства промислового залізничного транспорту та інші підприємства, установи та організації, що забезпечують його діяльність і розвиток.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань укладають і розривають контракти з керівниками державних підприємств, організацій і господарських структур.
Повноваження щодо укладання контрактів з керівниками підприємств, які підпорядковані Укрзалізниці (крім начальників залізниць), надані їй підпунктом 3 п. 4 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 №262.
Таким чином, оскаржуваний наказ в частині укладання (розірвання) контрактів з керівниками підприємств залізничного транспорту, зазначених у розділі 4 переліку (за винятком начальників залізниць), є протиправним, оскільки позбавляє Укрзалізницю функцій управління підпорядкованими підприємствами, які делеговані їй чинним законодавством.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Наказ Міністерства транспорту та зв"язку України №14 від 10.01.2008 року "Про укладання (розірвання) контрактів" в частині укладання (розірвання) контрактів з керівниками усіх підприємств залізничного транспорту, визначених у розділі 4 переліку (зав винятком начальників залізниць).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Головуючий - суддя Кочан В.М.
судді Смолій І.В.
Донець В.А.
Дата складення постанови у повному обсязі 16.07.2009 р.