ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
28.04.2009 р. 09:44 № 7/671
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Арсірія Р.О. , суддів Кочана В.М. Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу
ОСОБА_1
до Міністерства оборони України Київського міського військового комісаріату Управління Пенсійного фонду України в м.Києві
пронарахування вислуги років
Представники:
від позивачаОСОБА_1, особисто
від відповідача-1
від відповідача-2
від відповідача-3Не прибув
Не прибув
Козинець О.Г., за довіреністю.
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про нарахування вислуги років за час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту з розрахунку один місяць за три місяці.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач у якості військового спостерігача перебував у складі миротворчих сил в Придністровському регіоні Республіки Молдова. У зв'язку з цим позивач звернувся до Голови комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із встановленням статусу учасників бойових дій, спірних питань встановлення статусу учасників війни та зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби з проханням обчислити вислугу років з розрахунку один місяць за три. Проте, Департаментом фінансів міністерства оборони України у здійсненні зазначеного обчислення вислуги років позивачу було відмовлено.
Позивач вважає, що така відмова порушує його права та законні інтереси та просив суд зобов'язати відповідача у двотижневий термін здійснити перерахунок вислуги років з урахуванням часу виконання обов'язків у складі 53 групи військових спостерігачів України у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова з розрахунку один місяць за три та допустити негайне виконання рішення суду.
18.12.2008 позивач надав заяву про доповнення позовних вимог, в якій просив залучити Київський міський військовий комісаріат як третього відповідача за позовною заявою; обчислення строку звернення до адміністративного суду з цього питання починати із 06.08.08; зобов'язати відповідача - Київський міський військовий комісаріат провести перерахунок належної мені пенсії на підставі розрахунку вислуги років у коефіцієнті один місяць за три місяці за час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту у Придністровському регіоні республіки Молдова; зобов'язати відповідача - Київський міський військовий комісаріат нарахувати фактично недоплачену різницю пенсії починаючи із 06.08.08. та стягнути останню на його користь; позовні вимоги про перерахунок належної мені пенсії, стягнення недоплаченої різниці та про нарахування вислуги років за час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту з розрахунку один місяць за три місяці розглянути в одному провадженні.
Ухвалою суду від 30.01.09 було відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 24.02.09 о 14:30.
16.02.09 позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд зобов'язати відповідача - Департамент фінансів Міністерства оборони України здійснити у двотижневий термін перерахунок моєї вислуги років з урахуванням часу виконання обов'язків у складі 53 групи військових спостерігачів України у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова з розрахунку один місяць за три місяці; зобов'язати відповідача - Міністерство оборони України період військової служби у складі 53 групи військових спостерігачів зарахувати до вислуги років з розрахунку один місяць за три місяці; зобов'язати відповідача - Київський міський військовий комісаріат провести перерахунок належної мені пенсії на підставі розрахунку вислуги років у коефіцієнті один місяць за три місяці за час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту у Придністровському регіоні республіки Молдова; зобов'язати відповідача - Київський міський військовий комісаріат нарахувати фактично недоплачену різницю пенсії починаючи із 06.08.08. та стягнути останню на його користь; допустити негайне виконання рішення суду; судові витрати стягнути з відповідача - Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Відповідачі по справі надали суду заперечення на позов вважають, що підстави для віднесення позивача як військового спостерігача до учасників міжнародних миротворчих операцій відсутні, оскільки порядок направлення військовослужбовців у якості спостерігачів до Придністровського регіону Республіки Молдова відмінний від встановленого статтями 3 та 4 Закону України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях».
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, - встановив:
Відповідно до Довідки від 09.02.2007, виданої 53 групою військових спостерігачів Міністерства оборони України, за № 275 ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1685 від 23.10.1998 «Про участь українських військових спостерігачів у врегулюванні наслідків конфлікту в Придністровському регіоні Республіки Молдова»з 01.02.2006 по 09.02.2007 проходив службу на посаді військового спостерігача 53 групи військових спостерігачів України в Придністровському регіоні Республіки Молдова та виконував завдання з нормалізації обстановки, відновлення законності та правопорядку.
Відповідно до витягу з наказу начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України позивача було увільнено з займаної посади з виключенням зі списку особового складу військової частини та призначено до складу 53 групи (військових спостерігачів) у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова.
09.02.07 згідно з Витягом з наказу начальника 53 групи (військових спостерігачів) у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова № 04 позивач вважається таким, що здав справи та посаду і вибув у розпорядження начальника Головного управління Військової служби правопорядку Генерального штабу Збройних Сил України.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях», який був прийнятий 23.04.1999 року, передбачено, що соціальний захист учасників міжнародних миротворчих операцій і членів їх сімей забезпечується згідно з законами України.
Якщо міжнародними договорами або угодами, в яких бере участь Україна, встановлені більш високі гарантії захисту учасників міжнародних миротворчих операцій, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються норми відповідного міжнародного договору або міжнародної угоди.
Вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту і миротворчого персоналу обчислюється з розрахунку один місяць за три місяці.
Як вбачається з наданої до справи копії наказу Міністра оборони України та Міністра закордонних справ України від 04.08.1999 № 235/130, яким затверджено Положення «Про українських військових спостерігачів, які направляються до Придністровського регіону Республіки Молдова», військові спостерігачі входять до складу миротворчих сил Придністровського регіону Республіки Молдова та здійснюють свою діяльність на підставі домовленостей , які були досягнуті під час чотиристоронньої зустрічі (Україна, Російська Федерація, Республіка Молдова, Придністров'я) 20.03.1998 року (м. Одеса), постанови Кабінету Міністрів України від 23.10.1998 № 1685 та рішень Об'єднаної комісії (п.1.2). Згідно з п.4 Положення соціальний і правовий захист українських військових спостерігачів, які направляються до Придністровського регіону Республіки Молдова, здійснюється згідно з Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Спеціальних гарантій щодо пільгового обчислення вислуги років зазначеним законом не передбачено.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи та чинного законодавства України, військові спостерігачі, що перебували в Придністровському регіоні Республіки Молдова, входили до складу миротворчого контингенту.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях» передбачено, що Україна виключно на умовах, зазначених у рішенні Президента України, що схвалюється Верховною Радою України у випадках, передбачених Конституцією та законами України, та у порядку, встановленому цим Законом, бере участь у міжнародних миротворчих операціях, зокрема, Організації з безпеки і співробітництва в Європі чи інших регіональних організацій, які несуть відповідальність у сфері підтримання міжнародного миру і безпеки згідно з положеннями глави VIII Статуту ООН.
Як свідчить укладена між Республікою Молдова та Російською федерацією Угода про принципи мирного врегулювання збройного конфлікту в Придністровському регіоні Республіки Молдова (Москва, 21.07.1992) зазначені країни при врегулюванні даного конфлікту керуються принципами Статуту ООН.
Крім того, суд звертає увагу, що на момент перебування позивача у складі миротворчого контингенту в Придністровському регіоні був чинним Закон України «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях», у зв'язку з цим, суд вважає, що на позивача мають поширюватися положення про соціальні гарантії для миротворців, передбачені зазначеним Законом.
Одночасно, суд звертає увагу, що вимога позивача щодо зобов'язання вчинити певні дії Департамент фінансів Міністерства оборони України є необґрунтованою з огляду на те, що останній не є юридичною особою, а тому не може бути відповідачем по справі.
Крім того, суд відхиляє клопотання позивача про негайне виконання судового рішення, виходячи з положень статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачі суду не надали.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Зобов'язати Міністерство оборони України, Київський міський військовий комісаріат здійснити перерахунок ОСОБА_1 вислуги років з урахуванням часу виконання обов'язків у складі 53 групи військових спостерігачів України у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова з розрахунку один місяць за три місяці.
3. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у м. Києві провести перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії на підставі розрахунку вислуги років у коефіцієнті один місяць за три місяці за час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту у Придністровському регіоні республіки Молдова.
4. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у м. Києві нарахувати та виплатити фактично недоплачену різницю пенсії починаючи із 06.08.08.
5. В іншій частині позову відмовити.
6. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -22 травня 2009 року.
Головуючий Суддя Арсірій Р.О.
Судді Кочан В.М. Келеберда В.І.