ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
28.04.2009 р. 12:20 № 7/568
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до
третя особа Командувача сухопутних військ Збройних сил України Командування Сухопутних військ Збройних Сил України Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про скасування п.3 наказу від 11.02.2008р. №70
Представники:
від позивачаОСОБА_1, особисто; ОСОБА_2., за довіреністю
від відповідача 1
від відповідача 2Маслюк В.І., за довіреністю
Маслюк В.І., за довіреністю
від третьої особиКозинець О.Г., за довіреністю
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування в частині наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, яким позивачу було зменшено посадовий оклад, з якого має здійснюватися розрахунок грошового забезпечення та пенсії позивача. Позивач вважає такі дії відповідача та виданий ним наказ протиправними та просить суд скасувати п.3 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.02.2008 № 325 «Про внесення змін до Наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 70»як незаконний та зобов'язати посадових осіб, відповідальних за нарахування та виплату грошового забезпечення, вихідної допомоги при звільненні та нарахуванні пенсії, нарахувати вихідну допомогу під час звільнення та пенсію з урахуванням посадового окладу, встановленого наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 03.03.08 № 43 (по стройовій частині) у розмірі 2 183 грн.
Ухвалою суду від 19.11.08 було відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 03.02.09 об 11:00.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що підстави для встановлення позивачу посадового окладу в розмірі 2 183 грн. були відсутні, що було встановлено за наслідками проведення перевірки. А тому оскаржуваний позивачем в частині наказ є правомірним та таким, що прийнятий відповідно до приписів чинного законодавства України.
Позивачем було змінено позовні вимоги, відповідно до яких він просив скасувати п.3 наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 30.07.2008 № 325 «Про внесення змін до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.02.2008 № 70»як такого, що суперечить Конституції України та законам України.
Визнати право позивача на отримання посадового окладу в розмірі 2 183 грн., зобов'язати посадових осіб, відповідальних за нарахування та виплату грошового забезпечення, вихідної допомоги при звільненні та нарахування пенсії, нарахувати позивачу вихідну допомогу під час звільнення на пенсію, нарахувати позивачу пенсію з урахуванням посадового окладу, встановленого під час проходження військової служби наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 03.03.08 № 43 (по стройовій частині) в розмірі 2 183 грн., зобов'язати командувача Сухопутних військ Збройних Сил України негайно нарахувати та здійснити виплати грошового забезпечення і вихідну допомогу з дня набрання рішенням суду законної сили.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, - встановив:
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294, в додатку № 1 встановлено, що посадовий оклад заступників командувачів видів Збройних Сил становить 2 000 - 2 250 грн.
Найменування посади позивача -заступник начальника логістики Командування Сухопутних військ Збройних Сил України відсутнє у переліку посад, зазначених в Схемі посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, внутрішніх військ МВС України та Держспецтрансслужби за основними типовими посадами.
30.12.2007 Міністром оборони України було видано наказ № 707 від 30.12.2007 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», яким було визначено посадові оклади по посадах, які відсутні в зазначеній вище постанові Кабінету Міністрів України № 1294, у розмірах нижчих на 3 відсотки порівняно з посадами, що визначені в додатку № 1.
01.02.08 на підставі наказу № 33 (по особовому складу) начальника Генерального штабу -Головнокомандувача Збройних Сил України позивач був призначений на посаду заступника начальника логістики Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.
Наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 03.03.08 № 43 (по стройовій частині) позивачу був встановлений посадовий оклад в розмірі 2 183 грн.
30.07.08 Командувачем Сухопутних військ Збройних Сил України було видано наказ про внесення змін до наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.02.08 № 70, за № 325, згідно з яким позивачу було встановлено посадовий оклад в сумі 1 775 грн. з 03.03.08.
Обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо зменшення позивачу посадового окладу, відповідач посилався на Довідку-доповідь про результати попередньої перевірки нарахованого грошового забезпечення військовослужбовців Командування Сухопутних військ Збройних Сил України за серпень 2008 року, в якій зазначено про факт неправильного встановлення посадових окладів і виплати надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя у розмірі більшому, ніж передбачено нормативно-правовими актами, в сумі 327 921 грн.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Відповідно до Додатку № 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 затверджено Схему посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, внутрішніх військ МВС та Держспецтрансслужби за основними типовими посадами.
Згідно з Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 затверджено, що розмір посадового окладу першого заступника та заступників командувачів видів Збройних Сил України, Об'єднаного оперативного командування та сил підтримки складає 2000-2250 грн.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Згідно з п.5 зазначеної вище постанови керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами.
Наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 №707, прийнятим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294, у додатку № 6 було передбачено, що посадові оклади заступників керівника органу військового управління, військової частини, установи, організації та заступників керівників структурних підрозділів, які не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 та не визначені цим наказом (посада позивача належить саме до таких категорій) установлюється за штатом на 3 відсотки нижчими від посадових окладів відповідних військових керівників.
Таким чином, позивачу був призначений посадовий оклад в розмірі 2 183 грн. (2 250 -(2 250х3%)).
03.07.08 на підставі витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) позивача було звільнено з військової служби у запас у зв'язку зі скороченням штатів з правом носіння військової форми одягу.
Як пояснив позивач і підтверджено матеріалами справи, відповідачем було змінено посадовий оклад, який було встановлено позивачу на момент звільнення, за період, в якому позивачу виплачувалося грошове забезпечення. Тобто рішення відповідача стосувалося періоду, що вже минув і в якому позивачу було виплачене грошове забезпечення, виходячи з посадового окладу в розмірі 2 183 грн.
Суд, оцінивши зазначені вище обставини справи, вважає, що дії відповідача є такими, що порушують права позивача на гарантоване йому грошове забезпечення.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на Довідку-доповідь про результати попередньої перевірки нарахованого грошового забезпечення військовослужбовців Командування Сухопутних військ Збройних Сил України за серпень 2008 року, оскільки остання стосується періоду, визначеного серпнем 2008 року, в той час як позивача було звільнено у липні 2008 року, а також зазначає, що будь-яких розслідувань та прийнятих за їх наслідками рішень стосовно правомірності призначення позивачу посадового окладу в розмірі 2 183 грн. проведено та прийнято не було, а зворотного - відповідачем не доведено.
До того ж суд вважає, що виправлення помилок працівників відповідача не може проводитись за рахунок звуження прав інших осіб.
Відповідно до ч.2 ст.2 цього Кодексу передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 цього Кодексу на суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень, в разі якщо він заперечує проти задоволення позову.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Одночасно суд звертає увагу, що оскаржуваний позивачем наказ був скасований відповідачем, тому підстави для його скасування відсутні. Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе визнати оскаржуваний позивачем акт нечинним з моменту його прийняття.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати нечинним з моменту прийняття пункт 3 наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 30 липня 2008 року № 325 "Про внесення змін до наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11 лютого 2008 року № 70".
Зобов'язати Командування Сухопутних військ Збройних Сил України нарахувати ОСОБА_1 належне йому на день звільнення грошове забезпечення, встановлене наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 03.03.08 №43 (по стройовій частині) у розмірі 2183 грн., надати у пенсійну справу відповідну довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу у розмірі 2183 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -21 травня 2009 року.
Суддя Арсірій Р.О.