ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
28.04.2009 р. 10:35 № 7/635
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до
третя особа Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві Служба безпеки України
про визнання неправомірних дій при перерахунку пенсії
Представники:
від позивачаОСОБА_1, особисто
від відповідачаКозинець О.Г., за довіреністю
від третьої особиЧигирин І.В., за довіреністю
Позивач звернувся до суду з позовом відповідача про визнання неправомірними дій при перерахунку пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем було безпідставно зменшено розмір пенсії позивача з 01.03.2008, тому позивач просив суд визнати дії відповідача по зменшенню з 01.03.08 розмір пенсії позивача такими, що здійснені з порушенням Конституції України, Указу Президента України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»та наявних документів в пенсійній справі; зобов'язати відповідача прийняти рішення про відновлення з 01.03.2008 виплати пенсії позивачу в розмірі, законно встановленому Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві до 01.03.2008.
Ухвалою суду від 22.12.2008 було відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Судом також було залучено до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Службу безпеки України.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що підстави для підвищення позивачу пенсії були відсутні.
Третя особа позов підтримала, вважала, що надана СБУ України довідка про розмір посадового окладу не врахована позивачем в повному обсязі безпідставно.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, - встановив:
Позивачу згідно з Довідкою про грошове забезпечення для нарахування пенсії № 21/5-4550, копія якої міститься у справі, для обрахунку пенсії було встановлено суму 5 607,40 грн., яка складалася з посадового окладу в розмірі 280 грн., підвищення посадового окладу на 50 % - 140 грн., окладу за військове звання -135 грн., надбавки за вислугу років 40% - 222 грн., надбавки за Указом Президента України № 939 від 31.07.20000 -100% - 777 грн., за особливі умови служби 50 % - 277,50 грн., надбавки за роботу з таємними документами 15% - 63 грн., надбавки військовослужбовцям, які мають право на пенсію і яких залишено на службі 50% - 277,50 грн., надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення 10% - 42 грн., за безперервну службу 90% - 1992,60 грн., премія 33,3% - 1400,80 грн.
Як вбачається з наявної у справі копії пенсійної справи позивача та встановлено з наданих сторонами пояснень, позивачу, виходячи із зазначеної вище суми була нарахована пенсія в сумі 4 981,32 грн.
Надалі Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачу (копія пенсійної справи-витяг станом на 20.02.2008), відповідно до якого, позивачу зменшено розмір пенсії до 3 690,40 грн., при цьому під час перерахунку було виключено підвищення посадового окладу позивачу на 50% в сумі 140 грн., а також надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення 10% - 42 грн.
Зазначені дії відповідач мотивував тим, що вказані надбавки мають тимчасовий характер, а також тим, що підвищення посадового окладу на 50 % може включатися до складу пенсії лише тоді, якщо військовослужбовець її фактично отримував на час звільнення, а надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення виплачується лише тим працівникам, які безпосередньо здійснюють таку діяльність та мають реальний та позитивний результату вирішенні завдань щодо інформаційно-аналітичного забезпечення.
З 01.01.2008 позивачу була збільшена пенсія до 4 548,15 грн. за новим перерахунком.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Статтею 1-1 цього закону передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з ч.1 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст.63 зазначеного Закону Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Суд оцінивши надані представниками відповідача та третьої особи пояснення щодо зменшення позивачу розміру пенсії, вважає їх необґрунтованими з огляду на те, що будь-яких документів чи рішень з приводу зміни позивачу розміру пенсійного забезпечення чи виключення з його складу будь-яких надбавок не приймалося. Тому виключення відповідачем зі складу пенсійного забезпечення позивача деяких видів надбавок з власної ініціативи є порушенням права позивача на пенсійне забезпечення, а також перевищення наданої компетенції, всупереч вимогам ч.2 ст.19 Конституції України.
Відповідно до ч.2 ст.2 цього Кодексу передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 цього Кодексу на суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень, в разі якщо він заперечує проти задоволення позову.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати дії ГУ ПФУ в м. Києві по зменшенню з 01 березня 2008 року розміру пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов'язати ГУ ПФУ у м. Києві відновити з 01 березня 2008 року виплату ОСОБА_1 пенсію у розмірі, встановленому розрахунком від 19.12.2007 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -20 травня 2009 року.
Суддя Арсірій Р.О.