Рішення від 12.04.2021 по справі 766/23294/19

Справа № 766/23294/19

н/п 2/766/7041/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2021 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С.І.

за участю секретаря Романенко І.О.,

представника позивача Зинської І.В. ,

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м.Херсоні ради до ОСОБА_2 про повернення переплати державної допомоги,

встановив:

Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м.Херсоні ради звернулося до ОСОБА_2 про повернення переплати державної допомоги. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року №2811-ХІІ, та «Порядку призначення виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 (далі - Порядок) управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м.Херсоні ради було призначено ОСОБА_2 допомогу на дітей одиноким матерям. Відповідач звернулася до Управління із заявою про призначення всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг. На підставі поданих документів, відповідно до вимог пункту 34 Порядку, а саме: заяви №1432 від 18.06.2018 року та декларації про майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної політики України, копії свідоцтва про народження дитини, довідки з міського відділу реєстрації актів цивільного стану Херсонського обласного управління юстиції про народження дитини із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст.135 СК України, довідки про реєстрацію місця проживання матері та дитини, відповідачу була призначена допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.06.2018 року по 30.06.2018 року у розмірі 1860,00 грн.; з 01.07.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 1944,00 грн. щомісяця. На підставі заяви №623 від 10.12.2018 року та декларації про майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складених за встановленою формою, та доданих до заяви документів відповідно до п.34 Порядку, відповідачу була призначена допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.12.2018 року по 31.05.2019 року у розмірі 2027,00 грн. щомісяця. Відповідно до довідки про завантажені доходи від 08.04.2019 року відповідач, як само зайнята особа, отримала за період з квітня 2018 року по липень 2018 року дохід у сумі 150000,00 грн. Проте, в декларації про майновий стан відповідач зазначила, що доходів не має, не працює, як приватний підприємець не зареєстрована. Про зміну розмірів доходу відповідачем до Управління не повідомлено. Внаслідок недостовірних даних, протягом періоду з 01.02.2018 року по 31.01.2019 року утворилася переплата бюджетних коштів в сумі 23742,00 гр. З метою досудового врегулювання спору відповідачу було направлено повідомлення №5330 від 22.07.2019 року про відшкодування надміру виплачених коштів та поверненню суми переплати допомоги до державного бюджету, але станом на 20.11.2019 року сума боргу в добровільному порядку не повернена. У зв'язку з цим, Управління просить стягнути з відповідача на свою користь суму надміру виплачених бюджетних коштів в розмірі 23742,00 грн. та судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

Ухвалою суду від 16.12.2019 року відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Відповідач ОСОБА_2 надала до суду відзив, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Відповідач вважає, що вказана позовна заява не підлягає задоволенню в повному обсязі. Відповідач не отримувала дохід як само зайнята особа, не вела підприємницьку діяльність, не мала доходу, окрім державної допомоги у 2018-2019 роках.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзиві.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку.

Заслухавши осіб, що приймали участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 10.07.2018 року відповідачу була призначена допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.06.2018 року по 30.06.2018 року у розмірі 1860,00 грн.; з 01.07.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 1944,00 грн. щомісяця.

На підставі заяви №623 від 10.12.2018 року та декларації про майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 02.01.2019 року відповідачу була призначена допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.12.2018 року по 31.05.2019 року у розмірі 2027,00 грн. щомісяця.

Згідно акту про виявлення факту подання громадянином, ОСОБА_2 , у зв'язку з недостовірними даними, згідно довідки з ДФС від 08.04.2019 року про завантаженні доходи, заявниця отримала дохід за період з 04.2018-06.2018 рр. в сумі 150000,00 грн.

Відповідно до листа від 26.06.2019 року №03/2014, УПСЗН Суворовської районної уу м.Херсоні ради повідомлено, що одержувачем допомога одиноким матерям ОСОБА_2 утворилася переплата за період з 01.06.2018 року по 31.05.2019 року на суму 23742,00 грн., в результаті недостовірних даних про доходи.

Згідно повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів допомоги №5330 від 22.07.2019 року Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районного у м.Херсоні ради, Управління просить ОСОБА_2 терміново, в строк до 12.08.2019 року, добровільно повернути переплачені кошти в сумі 23742,00 грн. за період з 01.06.2018 року по 31.05.2019 рік. Однак, станом на час звернення до суду відповідачем не відшкодовано кошти.

Призначення допомоги здійснено відповідно до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон): Відповідно до ст.ст.10-12 Закону допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Статтями 181-184 Закону визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Умови призначення і виплати допомоги визначено «Порядком призначення і виплати державної допомоги з дітьми» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 10 Порядку допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Пунктом 33 Порядку передбачено, що відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до п.36 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

Згідно п.49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).

Відповідно до пп.6 п.49 Порядку для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДПС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном).

Так, відповідно до довідки про завантажені доходи від 08.04.2019 року відповідач, як само зайнята особа, отримала за період з квітня 2018 року по липень 2018 року дохід у сумі 150000,00 грн. Проте, в декларації про майновий стан відповідач зазначила, що доходів не має, не працює, як приватний підприємець не зареєстрована.

Відповідно до вимог чинного законодавства особа, яка звернулася до органу соціального захисту та призначенням соціальної допомоги зобов'язана повідомити про зміну обставин, які можуть вплинути на призначення, отримання та розмір соціальної допомоги. Про зміну розмірів доходу відповідачем до Управління не повідомлено. Внаслідок недостовірних даних, протягом періоду з 01.02.2018 року по 31.01.2019 року утворилася переплата бюджетних коштів в сумі 23742,00 грн., що підтверджується повідомленням Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 22.07.2019 року №03/2814.

Суми державної допомоги сім'ям з дітьми виплачені надміру в наслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які випливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

З метою досудового врегулювання спору відповідачу було направлено повідомлення №5330 від 22.07.2019 року про відшкодування надміру виплачених коштів та поверненню суми переплати допомоги до державного бюджету, але станом на 20.11.2019 року сума боргу в добровільному порядку не повернена.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Докази подаються суду сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідач доказів погашення надміру сплачених коштів не надала.

За викладених обставин суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, а сума надміру отриманої державної допомоги підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст.12, 13,76, 81, 89, 141, 158, 259, 263-265, 355 ЦПК України, суд

вирішив:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м.Херсоні ради до ОСОБА_2 про повернення переплати державної допомоги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м.Херсоні ради суму надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 23742,00 гривень.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м.Херсоні ради судові витрати, понесені на сплату судового збору, в сумі 1921,00 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою Херсонського міського суду Херсонської області: https://court.gov.ua/sud2125/.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: С.І. Майдан

Повний текст рішення суду виготовлений 13.04.2021 року.

Суддя: С.І. Майдан