Постанова від 14.04.2021 по справі 360/4458/20

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2021 року справа №360/4458/20

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Міронової Г.М., Ястребової Л.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 та Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 р. у справі № 360/4458/20 (головуючий І інстанції Т.В. Смішлива) за позовом ОСОБА_1 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - відповідач), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо не донарахування та невиплати ОСОБА_1 винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 30456,84 грн; стягнути з Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 30456,84 грн, з відрахуванням установлених законом податків, зборів та інших обов'язкових платежів.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 року позовні вимоги задоволено частково, а саме суд: зобов'язав Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по грудень 2015 року включно з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів. В іншій частині позовних вимог відмовив за необґрунтованістю.

Позивач, не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, де посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. В обґрунтування зазначено, що суд погодився з тим, що позивач залучався до безпосередньої участі у Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) з 22.07.2015 по 13.11.2015 (включно), з 24.11.2015 по 04.04.2016 (включно), з 23.05.2016 по 02.11.2016 (включно), з 17.11.2016 по 08.07.2017 (включно), з 23.08.2017 по 13.01.2018 (включно), з 21.01.2018 по 01.03.2018 (включно) та з 16.03.2018 по 27.04.2018 (включно), проте, своїм рішенням зобов'язав відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача винагороду за безпосередню учать в АТО лише за період з липня 2015 року по грудень 2015 року включно.

Відповідач, не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, де посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення про відмову у задоволені позовних вимог. В обґрунтування зазначено, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції виплачується тільки за фактичну участь у відповідних заходах. Посилання суду на те, що позивач брав безпосередню участь в АТО з липня 2015 року по грудень 2015 року є помилковими, оскільки вказаний період часу є загальним періодом, що визначає участь позивача в проведенні антитерористичної операції.

Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником бойових дій, проходив службу в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та 25.04.2019 звільнений зі служби цивільного захисту та виключений з кадрів ДСНС (арк. спр.5-9).

Відповідно до витягу з наказу (по особовому складу) № 140 від 25.04.2019 сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , рятувальника-моториста рятувального відділення групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області звільнено із служби цивільного захисту у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за пунктом 173, 176 підпунктом 1 (у зв'язку із закінченням строку контракту), виключено з кадрів ДСНС України з 25.04.2019 та направлено до Лисичанського міського військового комісаріату Луганської області для постановки на військовий облік (арк. спр. 8).

Відповідно до послужного списку позивача (пункт 11) останній безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015 по 14.11.2015, з 24.11.2015 по 05.04.2016, з 23.05.2016 по 09.07.2017, з 23.08.2017 по 14.01.2018, з 21.01.2018 по 02.03.2018 та з 16.03.2018 по 28.04.2018 (арк. спр. 24, 42-51).

Інформація про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015 по 13.11.2015 (включно), з 24.11.2015 по 04.04.2016 (включно), з 23.05.2016 по 02.11.2016 (включно), з 17.11.2016 по 08.07.2017 (включно), з 23.08.2017 по 13.01.2018 (включно), з 21.01.2018 по 01.03.2018 (включно) та з 16.03.2018 по 27.04.2018 (включно), підтверджена довідкою № 01/308 від 07.12.2020 (арк. спр. 39-40), та витягами з наказів першого заступника керівника антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 08.08.2015 № 220, від 30.11.2015 № 334, від 29.04.2016 № 120, від 19.06.2016 № 171дск, від 05.12.2016 № 341дск, від 09.08.2017 від 225дск, від 07.09.2017 № 254дск та від 28.04.2018 № 118дск, а також витягами з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області “Про залучення та вилучення співробітників структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління до виконання завдань за призначенням у зоні АТО на території Луганської області” № 20-НО від 22.01.2018, № 70-НО від 07.03.2018, № 83-НО від 20.03.2018 (арк. спр. 10-23, 52-65).

Згідно з довідкою № 298 від 27.11.2020 позивачу за період з 2015 по 2018 роки сплачено винагороду за участь в АТО в сумі 14678,00 грн з яких: у 2015 році - 0,00 грн, у 2016 році - 6458,64 грн (за 164 дні залучення в АТО), у 2017 році - 6324,51 грн (за 160 днів залучення в АТО) та у 2018 році - 1894,85 грн (за 47 днів залучення в АТО) (арк. спр. 37-38), що підтверджено довідкою без номеру та без дати (арк. спр. 25), а всього 371 день.

Відповідно до довідки № 01/307 від 07.12.2020 позивач за період з 22.07.2015 по 28.04.2018 ніс службу у цілодобовому чергуванні з яких у 2015 році 61 добу, у 2016 році 155 діб, у 2017 році 158 діб та у 2018 році 50 діб (арк. спр. 41), а всього 424 доби.

Згідно з довідкою № 01/308 від 07.12.2020 відповідачем за спірний період вказано про участь позивачу в АТО у 2015 році 61 добу, у 2016 році 155 діб, у 2017 році 158 діб та у 2018 році 50 діб, а всього 424 доби (арк. спр. 39-40).

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не проводив розрахунок винагороди за безпосередню участь в АТО за 2015 рік.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

За приписами частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про боротьбу з тероризмом» від 20 березня 2003 року № 638-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 638-VI) встановлено, що антитерористична операція - комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності.

У відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 31 січня 2015 року № 24, в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення. Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень. Винагорода військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).

Згідно з пунктом 2 вказаної постанови військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам виплачуються додаткові винагороди за виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Пунктом 3 вказаної постанови затверджено розмір винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду згідно з додатком 1, розмір додаткових винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам за виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду згідно з додатком 2.

За унормуванням пункту 6 постанови визнано таким, що втратив чинність, пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» від 4 червня 2014 року № 158 (Офіційний вісник України, 2014 року, № 46, стаття 1211) у частині виплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу винагороди в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш як 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Наказом Міністерства оборони України «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» від 02 лютого 2015 року №49, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2015 р. за № 135/26580, затверджено Порядок та умови виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Цей наказ застосовується у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів військових формуваннях, правоохоронних органах, Державній службі з надзвичайних ситуацій України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державній спеціальній службі транспорту (п. 3 Наказу).

За приписами пункту 1 розділу ІІ Порядку № 49 військовослужбовцям (крім резервістів) у період мобілізації (у тому числі часткової) або з моменту введення воєнного стану та до дати завершення демобілізації або закінчення (скасування) воєнного стану, у період проведення АТО за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення.

Розмір винагороди визначається, виходячи з розміру посадового окладу (у тому числі посадового окладу за посадою, до тимчасового виконання обов'язків (завдань) за якою допущено військовослужбовця), окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії, та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень (пункт 2 розділу ІІ Порядку № 49).

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 49 винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у пункті 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).

Пунктом 5 розділу ІІ Порядку № 49 передбачено, що військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов: залучені до проведення АТО; перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО (крім військовослужбовців військових прокуратур та розвідувальних органів України); перебувають у районі проведення АТО.

Проаналізувавши вищенаведені правові норми, суд зазначає, що винагорода за безпосередню участь в АТО виплачується не за весь час залучення особи до складу сил та засобів АТО, а тільки за час фактичної участі цієї особи у відповідних заходах. Так, зарахування особи до списку осіб, що безпосередньо беруть участь у проведенні антитерористичних операцій, здійснюється на підставі відповідних наказів командирів (штабу АТО), в яких зазначається про дату початку такої участі та дату фактичного завершення такої участі. В подальшому, на підставі вмотивованого рапорту керівника структурного підрозділу, де проходить службу особа, Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій в області видається відповідний наказ, який, в свою чергу, є підставою для нарахування грошової винагороди особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, призначеної за безпосередню участь у проведенні АТО.

За змістом пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських» (далі Постанова № 18) в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.

Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.05.2016 № 385 (далі Наказ № 385) затверджено Інструкцію про порядок та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Інструкція).

Пунктом 3 Наказу № 385 передбачено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських».

Пунктом 1 Розділу І Інструкції визначено, що вона визначає механізм та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) ДСНС, її територіальних органів, установ та організацій, що належать до сфери управління ДСНС, за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

За унормуванням п. 1 Розділу ІІ Інструкції виплата винагороди особам рядового і начальницького складу здійснюється за безпосередню участь в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у таких розмірах із розрахунку на місяць: у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень; в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.

Винагорода виплачується пропорційно дням безпосередньої участі в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, починаючи з дня фактичного початку безпосередньої участі осіб рядового і начальницького складу у цих заходах до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах начальників (керівників) органів управління (підрозділів) (пункт 2).

За приписами пункту 3 Розділу ІІ Інструкції особи рядового і начальницького складу вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов: залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО; перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО); перебування у районі проведення АТО.

Підтвердженням безпосередньої участі для осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) у Донецькій та Луганській областях у заходах у районах (місцях) проведення АТО є: витяг з наказу штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО; витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО; оперативні донесення (звіти) про виконані заходи в районі проведення АТО, а також інші заходи в умовах особливого періоду з визначенням території (місця) їх виконання; витяги з книг служб органів управління (підрозділів) про виконані заходи (чергування) у районі проведення АТО; витяги з графіків несення служби в районі проведення АТО; інші офіційні документи або витяги з них, видані оперативним штабом АТО (штабами секторів або оперативно-тактичних угрупувань), що містять достатні докази безпосередньої участі в АТО на території відповідних областей (пункт 5 Розділу ІІ Інструкції).

Відповідно до пункту 3 Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.04.2015 № 475 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, втратив чинність 14.09.2018) до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Розділом IV «Надбавки і доплати» Інструкції про виплату грошового забезпечення передбачено такі види надбавок і доплат: надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за знання та використання іноземної мови, доплата за науковий ступінь, доплата за вчене звання, надбавка за спортивні звання, надбавка за почесне звання, надбавка фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавка за кваліфікаційну категорію, надбавка за кваліфікацію, надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, надбавка за операторське обслуговування і збереження засобів засекреченого автоматичного зв'язку, доплата за службу в нічний час, надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, курсантська посадова надбавка, надбавка за службу у високогірних місцевостях, надбавка за службу в умовах режимних обмежень.

Накази Антитерористичного Центру при Службі безпеки України підтверджують включення позивачадо сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей. Військовослужбовці з числа включених до таких сил та засобів у подальшому можуть залучатися до проведення Антитерористичної операції.

Однією з обов'язкових умов для визнання військовослужбовця таким, що бере безпосередню фактичну участь у відповідних заходах в АТО є перебування такої особи у підпорядкуванні (виконання завдань) керівництва штабу АТО.

Така фактична участь осіб в антитерористичній операції має бути підтверджена наказом командира штабу АТО.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 31 липня 2019 року у справі № 812/860/17, від 20 грудня 2019 року у справі № 360/3453/19, від 24 січня 2020 року у справі № 812/1487/17, від 06 лютого 2020 року у справі № 812/793/17, від 13 лютого 2020 року у справі № 360/2447/19, від 20 березня 2020 року у справі № 360/3264/18, від 24 квітня 2020 року у справі № 812/1511/17, від 29 травня 2020 року у справі 360/2138/19, від 24 вересня 2020 року у справі №1240/2008/18.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивач залучався до безпосередньої участі у Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) з 22.07.2015 по 13.11.2015 (включно), з 24.11.2015 по 04.04.2016 (включно), з 23.05.2016 по 02.11.2016 (включно), з 17.11.2016 по 08.07.2017 (включно), з 23.08.2017 по 13.01.2018 (включно), з 21.01.2018 по 01.03.2018 (включно) та з 16.03.2018 по 27.04.2018 (включно). При цьому, позивач приймав участь в АТО у спірний період 424 дні, що самостійно було визначено відповідачем у довідці № 01/308 від 07.12.2020 (арк. спр. 39-40)

Отже, позивачу у вказаний період відповідно до Постанови № 24, Порядку № 49, Постанови № 18 та Наказу № 385 мала бути нарахована та виплачена винагорода за весь час безпосередньої участі в антитерористичній операції згідно з наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) та наказами начальника Головного управління ДСНС України у Луганській області.

Доводи відповідача, стосовно того, що винагорода виплачується тільки за час фактичної участі за призначенням судом відхиляються, оскільки Інструкцією «Про порядок та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду» визначено виплату винагороди пропорційно дням безпосередньої участі в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, починаючи з дня фактичного початку безпосередньої участі у цих заходах до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах начальників (керівників) органів управління (підрозділів).

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 26 листопада 2020 року у справі № 812/1273/17.

При цьому, оскільки матеріали справи не містять доказів безпосередньої участі позивача в АТО у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення), а лише в інших районах (місцях) проведення АТО, тому з 20.01.2016 обчислення винагороди позивачу за участь в АТО повинно здійснюватися з розрахунку 1200,00 грн на місяць. При цьому за період 2015 року розмір винагороди визначається відповідно до Постанови № 24 та Порядку № 49.

Обраховуючи розмір винагороди позивача за безпосередню участь в АТО, суд враховує, що згідно з Інструкцією про виплату грошового забезпечення, доплата за службу в нічний час є складовою грошового забезпечення та носить постійний характер, відповідно, має враховуватися під час обчислення суми винагороди, а разові премії до свят та індексація носять разовий характер, відповідно, не враховуються при обчисленні суми винагороди за безпосередню участь в АТО.

Отже, розмір винагороди за безпосередню участь в АТО за період роботи з липня 2015 року по квітень 2018 року у Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області мав складати:

За 2015 рік - 5983,87 грн, з яких: за липень 2015 року - 387,10 грн (3000 грн/31 день х 4 днів участі в АТО); за серпень 2015 року - 193,55 грн (3000,00 грн/31 день х 2 днів участі в АТО); за вересень 2015 року - 1300,00 грн (3000,00 грн/30 день х 13 днів участі в АТО); за жовтень 2015 року - 1451,61 грн (3000,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО); за листопад 2015 року - 1200,00 грн (3000,00 грн/30 день х 12 днів участі в АТО), за грудень 2015 року - 1451,61 грн (3000,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО);

За 2016 рік - 6658,29 грн, з яких: за січень 2016 року - 967,74 грн (3000 грн/31 день х 10 днів участі в АТО (період з 01.01.2016 по 20.01.2016) та 193,55 грн (1200 грн/31 день х 5 днів участі в АТО (період з 21.01.2016 по 31.01.2016); за лютий 2016 року - 703,45 грн (1200,00 грн/29 день х 17 днів участі в АТО); за березень 2016 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО), за квітень 2016 року - 80,00 грн (1200,00 грн/30 день х 2 днів участі в АТО), за травень 2016 року - 193,55 грн (1200,00 грн/31 день х 5 днів участі в АТО), за червень 2016 року - 580,65 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 2 днів участі в АТО), за липень 2016 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО), за серпень 2016 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО), за вересень 2016 року - 680,00 грн (1200,00 грн/30 день х 17 днів участі в АТО), за жовтень 2016 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО); за листопад 2016 року - 240,00 грн (1200,00 грн/30 день х 6 днів участі в АТО); за грудень 2016 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 дні участі в АТО), а всього 6027,85 грн;

За 2017 рік - 6249,03 грн, з яких: за січень 2017 року - 619,35 грн (1200 грн/31 день х 16 дні участі в АТО), за лютий 2017 року - 600,00 грн (1200,00 грн/28 днів х 14 дні участі в АТО),за березень 2017 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 днів х 15 днів участі в АТО),за квітень 2017 року - 600,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 15 днів участі в АТО), за травень 2017 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО), за червень 2017 року - 560,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 14 днів участі в АТО), за липень 2017 року - 154,84 грн (1200,00 грн/31 день х 4 днів участі в АТО), за серпень 2017 року - 154,84 грн (1200,00 грн/ 31 день х 4 дні участі в АТО),за вересень 2017 року - 560,00 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 14 днів участі в АТО), за жовтень 2017 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО), за листопад 2017 року - 600,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 15 днів участі в АТО), за грудень 2017 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 дні участі в АТО);

За 2018 рік - 2011,62 грн., з яких: за січень 2018 року - 464,52 грн (1200,00 грн/31 день х 12 днів участі в АТО), за лютий 2018 року - 600,00 грн (1200,00 грн/28 днів х 14 днів участі в АТО), за березень 2018 року - 387,10 грн (1200,00 грн/31 день х 10 днів участі в АТО), за квітень 2018 року - 560,00 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 14 днів участі в АТО).

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем винагороду за безпосередню участь в АТО позивачу нараховано та виплачено за період з січня 2016 року по квітень 2018 року в сумі 14678,00. Отже, позивачу не було сплачено суму винагороди за цей період в розмірі 240,94 грн.

При цьому, відповідач за 2015 рік взагалі не проводив розрахунок вказаного виду винагороди, що є порушенням вимог законодавства.

Зважаючи на вищевикладене, суд першої інставній дійшов до вірного висновку про зобов'язання Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по грудень 2015 року включно з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів;

Проте, суд першої інстанції вірно встановивши, що відповідачем не донараховано та не сплачено позивачу винагороду за безпосередню участь в АТО за період з січня 2016 року по квітень 2018 року, помилково не визначив суму яка не сплачена позивача та не стягнув її.

Згідно з пунктом 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 24 грудня 1999 року № 13 “Про практику застосування судами законодавства про оплату праці”, задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки, справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.

Відповідно до пункту 171.1 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).

Таким чином, відповідач як податковий агент згідно вимог Податкового кодексу України зобов'язаний виплатити позивачеві винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.

Зазначене є підставою для скасування рішення суду в цій частині з задоволенням позовних вимог в цій частині стягнення з Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з січня 2016 року по квітень 2018 року у розмірі 240,94 грн. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

Відповідно до ст. 317 КАС України підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до викладеного, у зв'язку з неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального прав, суд дійшов до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду та прийняття постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 та 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 р. у справі № 360/4458/20 - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 р. у справі № 360/4458/20 - задовольнити частково.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 р. у справі № 360/4458/20 - скасувати в частині відмови в задоволені позовних вимог щодо стягнення з Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 30456,84 грн, з відрахуванням установлених законом податків, зборів та інших обов'язкових платежів.

Прийняти нове судове рішення в цій частині.

Стягнути з Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (ЄДРПОУ: 08588599) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з січня 2016 року по квітень 2018 року у розмірі 240 (двісті сорок) грн 94 коп. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

В іншій частині рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 р. у справі № 360/4458/20 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 14 квітня 2021 року.

Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв

Судді Л.В. Ястребова

Г.М. Міронова