09 квітня 2021 р. м. Чернівці Справа № 824/1545/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління ДФС у Хмельницькій області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі за позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави - Державної фіскальної служби України в особі Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення коштів,
До суду від Головного управління ДФС у Хмельницькій області надійшла заява про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі за позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави - Державної фіскальної служби України в особі Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення коштів.
Подану заяву обґрунтовано тим, що копія ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року, якою було поновлено пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа від 02 квітня 2020 року у справі №824/1545/19-а, не була перенаправлена Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, у зв'язку з чим виданий повторно виконавчий лист від 15 вересня 2020 року у справі №824/1545/19-а був пред'явлений до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області з пропущенням строку пред'явлення виконавчого листа.
Ухвалою суду від 02 квітня 2021 року заяву Головного управління ДФС у Хмельницькій області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/1545/19-а призначено до судового розгляду на 09 квітня 2021 року о 09 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 06 квітня 2021 року у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Хмельницькій області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі за позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави - Державної фіскальної служби України в особі Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення коштів відмовлено.
Ухвалою суду від 09 квітня 2021 року заяву Головного управління ДФС у Хмельницькій області про заміну стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження у справі №824/1545/19-а задоволено. Замінено сторону виконавчого провадження в адміністративній справі №824/1545/19-а з Головного управління ДФС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39492190, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17) на Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070171, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17).
09 квітня 2021 року до суду від військового прокурора та представника відповідача надійшли заяви про розгляд поданої Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області заяви про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання №824/1545/19-а без їх участі.
Заперечень щодо задоволення заяви про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання не надходило.
Згідно з частиною третьою статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливим розглянути заяву Головного управління ДФС у Хмельницькій області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/1545/19-а в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Розглянувши подану заяву та перевіривши матеріали справи, суд зазначає таке.
З матеріалів справи вбачається, що у провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала справа №824/1545/19-а за позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави - Державної фіскальної служби України в особі Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу по земельному податку у розмірі 654122,24 грн з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих такого платника податків та за рахунок готівки, що належить відповідачу.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2020 року, яке набрало законної сили, адміністративний позов заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави - Державної фіскальної служби України в особі Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення коштів задоволено повністю. Стягнуто з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці кошти у рахунок погашення податкового боргу по земельному податку у розмірі 654122 (шістсот п'ятдесят чотири тисячі сто двадцять дві) грн 24 коп. з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника та за рахунок готівки, що належить платнику.
02 квітня 2020 року Чернівецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по адміністративній справі №824/1545/19-а, строк пред'явлення до виконання якого було встановлено до 04 червня 2020 року.
Згідно вказаного виконавчого листа стягувачем є Головне управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 39492190).
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року, яка набрала законної сили, заяву Головного управління ДФС у Хмельницькій області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання задоволено. Поновлено стягувачу - Головному управлінню ДФС у Хмельницькій області пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/1545/19-а за позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави - Державної фіскальної служби України в особі Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення коштів.
Водночас, як вбачається з листа Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області від 11 березня 2021 року №04-13-10/1264, доданого до заяви про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання, виконавчий лист Чернівецького окружного адміністративного суду по справі №824/1545/19-а, виданий 02 квітня 2019 року про стягнення з КЕВ м. Чернівці кошти у рахунок погашення податкового боргу по земельному податку у розмірі 654122,24 грн з урахуванням ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року пред'явлено до виконання з пропущенням установленого трьохмісячного строку.
Вирішуючи питання про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/1545/19-а, варто зазначити, що умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України “Про виконавче провадження” від 02 червня 2016 року №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ).
Статтею 1 Закону №1404-VІІІ визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до статті 2 Закону №1404-VІІІ виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов'язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об'єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Згідно пункту 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів як, зокрема, виконавчих листів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Відповідно до статті 5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.
Частиною першою статті 12 Закону №1404-VIII визначено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до частини шостої статті 12 Закону №1404-VIII стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною першою статті 15 Закону №1404-VIII встановлено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Згідно частини першої та другої статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Згідно з частинами першою, другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Суд звертає увагу на те, що Європейський суд з прав людини, в своєму рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43). Неможливість особою домогтися виконання судового рішення, винесеного на її користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, що викладене у першому реченні пункту першого статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
Крім цього, Конституційним Судом України у своєму рішенні №18-рп/2012 від 13 грудня 2012 року, зазначено, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 26 червня 2013 року №5-рп/2013 вказав, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Враховуючи встановлені обставини, наведені норми матеріального і процесуального права, доводи, наведені в обґрунтування поданої заяви, відсутність заперечень щодо задоволення указаної заяви, а також зважаючи на невиконання відповідачем судового рішення по справі №824/1545/19-а, яке набрало законної сили, суд з метою реалізації судового рішення, що набрало законної сили, приходить до висновку, про наявність поважних причин пропуску строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання та, як наслідок, про поновлення стягувачу пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Отже, подана заява підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 241, 248, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Головного управління ДФС у Хмельницькій області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання задовольнити.
Поновити стягувачу - Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області - пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №824/1545/19-а за позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави - Державної фіскальної служби України в особі Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення коштів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційну скаргу на дану ухвалу може бути подано до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя О.П. Лелюк