ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"31" березня 2021 р. справа № 300/1211/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову Долинської міської ради до Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
Долинська міська рада 26.03.2021 звернулася до суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо формування та розподілу обсягу освітньої субвенції для Долинської територіальної громади, затвердженої Законом України «Про Державний бюджет України на 2021р.»; зобов'язати Кабінет Міністрів України, Міністерство освіти і науки України, Івано-Франківську обласну державну адміністрацію сформувати обсяг освітньої субвенції для Долинської територіальної громади на 2021 рік з дотриманням вимог статті 103-2 Бюджетного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України № 1088 від 27.12.2017 (в редакції Постанови КМУ № 114 від 19.02.2020) і подати до Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», яким передбачити обсяг освітньої субвенції для Долинської територіальної громади на 2021 рік в розмірі 189662,0 тис грн.
З'ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження в адміністративній справі та дотримання позивачем вимог до позовної заяви, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з частиною 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається, в тому числі, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Способи судового захисту визначені в статті 5 КАС України. Так, згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Тобто під час оскарження індивідуального акта чи бездіяльності належним способом захисту є визнання такого акта чи дії або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та їх скасування або зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від її вчинення.
В даному випадку позивач оскаржує бездіяльність всіх трьох відповідачів, однак в позовній заяві не зазначено в чому конкретно полягала бездіяльність кожного з відповідачів. Те ж саме стосується позовних вимог щодо зобов'язання відповідачів вчинити дії. Так, позивач в позовній заяві не зазначив, які конкретні дії має вчити кожен з відповідачів щодо формування обсягу освітньої субвенції для Долинської територіальної громади на 2021 рік та подання до Верховної Ради України законопроекту.
В свою чергу, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно частини 1 статті 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Суд зазначає про те, що за результатами розгляду адміністративної справи, в разі задоволення позову, суд приймає рішення про захист порушеного права чи інтересу особи у спосіб, що передбачений статтями 5, 245 КАС України.
Суд, при первинній оцінці змісту позовної заяви, встановив, що представником позивача здійснено виклад обставин, якими обгрунтовано позов, узагальнено та нечітко. Теж ж стосується й змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Таким чином позивачу необхідно уточнити виклад обставин для того, щоб суд зміг встановити чіткі межі доказування сторін в цій справі. Також позивачу потрібно уточнити зміст позовних вимог: зазначити, з посиланням на конкретні обставини в межах предмету доказування та норми права, в чому саме полягає бездіяльність кожного з відповідачів, та вказати конкретизовані вимоги щодо кожного з вказаних в позовній заяві відповідачів.
Окрім цього, частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Відповідно до частини 4 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
З огляду на зміст позовної заяви, позивач зазначив Освітнього омбудсмена України як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача. При цьому, ні в позовній заяві, ні в окремому клопотанні позивачем не наведено жодного обґрунтування підстав залучення Освітнього омбудсмена України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача.
Отже, позивачу необхідно надати обгрунтування клопотання щодо залучення вказаної третьої особи до участі в справі.
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог статті 160 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для їх усунення.
Керуючись статтями 49, 160, 169, 171, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву Долинської міської ради до Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Виправити недоліки позовної заяви у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву, в необхідній кількості примірників, в якій: уточнити зміст позовних вимог; подати заяву, в якій обґрунтувати підстави залучення Освітнього омбудсмена України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.