Справа № 463/3800/21
Провадження № 2-а/463/76/21
05 квітня 2021 року Личаківський районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Стрепка Н.Л.,
з участю секретаря судових засідань Онишкевича О.І.,
представника позивача Арендач М.В.,
перекладача Імдад Саєд Камран (IMAD SYED KAMRAN),
відповідача Навджіт Сінгх (NAVJEET SINGH),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення іноземця за межі території України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, -
в с та н о в и в:
позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про примусове видворення громадянина Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України; затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні громадянина Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення за межі території України на строк 6 (шість) місяців починаючи з часу та дати фактичного затримання, а саме до 16 год. 10 хв. 25 вересня 2021 року. Також просить в порядку п. 3 ч. 2 ст. 371 КАСУ рішення суду за результатами розгляду звернути до негайного виконання.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що громадянин Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) діючи у складі групи осіб, здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща, поза пунктами пропуску через державний кордон України, на напрямку 473 прикордонного знаку, на відстані 500 м від лінії державного кордону, територія Нижанковицького старостинського округу №1, Самбірського району Львівської області, внаслідок чого о 16 год. 10 хв. 25 березня 2021 року був затриманий прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» від відділення інспекторів прикордонної служби «Нижанковичі» відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Львівського прикордонного загону. 26 березня 2021 року про затримання громадянина Республіки Індія ОСОБА_1 проінформовано Посольство Республіки Індія в Україні та ДКС Міністерства закордонних справ України. 29 березня 2021 року Старосамбірським районним судом Львівської області відповідача було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення. В ході з'ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач на територію України в'їхав встановленим порядком 9 січня 2021 року через пункт пропуску «Бориспіль», з метою вступу на підготовче відділення до Міжнародного Європейського Університету. Однак, 25 березня 2021 року він був відрахований із числа слухачів вищевказаного навчального закладу (лист додається). Внаслідок чого, 29 березня 2021 року ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області відповідачу було скасовано посвідку на тимчасове проживання на території України. Відповідач міг встановленим порядком іммігрувати до країн Європейського Союзу на постійне місце проживання, або тимчасово прибути для працевлаштування на визначений термін, як це передбачено законодавством інших держав та міжнародними документами, не завдавши шкоди національним інтересам України. Вибравши найбільш легкий, однак, незаконний спосіб потрапити до країн Західної Європи, усвідомлюючи, що для досягнення цієї мети порушуватиме законодавство України, відповідач своїми діями грубо та свідомо порушив законодавство України та підтвердив своє небажання законно перебувати на території України. Вказує, що факт спроби незаконного перетинання державного кордону України та зловживання наданим статусом на тимчасове проживання в Україні з боку відповідача свідчить про відсутність у нього реального наміру проживання на території України, бажання незаконно потрапити до однієї з країн Європейського Співтовариства для подальшого проживання та уникнення від передбаченої законодавством України відповідальності. До міграційних органів в порядку визначеному «Порядком продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців на території України, затвердженого Постановою КМУ від 15 лютого 2012 року №150, з метою продовження терміну перебування на території України відповідач не звертався. 5 квітня 2021 року начальником Львівського прикордонного загону відносно відповідача прийнято рішення про примусове повернення з України. Позивач зазначає, що громадянин Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) зазначене рішення виконати не в змозі у зв'язку із відсутністю коштів та документа, який надає право на перетинання державного кордону. Родинні зв'язки у вищевказаного громадянина на території України відсутні, Україну він розглядає як транзитну країну для подальшого незаконного потрапляння до країн західної Європи, з метою пошуку кращих умов проживання, а тому позов просить задовольнити.
Позов надійшов до суду 5 квітня 2021 року та ухвалою суду від 5 квітня 2021 року відкрито провадження у справі, призначено таку до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з наведених вище мотивів, просила позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні щодо позову не заперечив.
Заслухавши доводи представника позивача, пояснення відповідача, з'ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, суд приходить до наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За правилами ч. 7 ст. 5 КАС України іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що й громадяни та юридичні особи України.
Відповідно до ч. 4 ст. 46 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень, в тому числі в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземця або осіб без громадянства визначені статтею 289 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні встановлено, що 25 березня 2021 року о 16 год. 10 хв. громадянина Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) затримано прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» від відділення інспекторів прикордонної служби «Нижанковичі» відділу прикордонної служби «Смільниця» Львівського прикордонного загону внаслідок спроби незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща, поза пунктами пропуску через державний кордон України, на напрямку 473 прикордонного знаку, на відстані 500 м від лінії державного кордону, територія Нижанковицького старостинського округу №1, Самбірського району Львівської області.
26 березня 2021 року Львівським прикордонним загоном скеровано Посольство Республіки Індія в Україні та ДКС Міністерства закордонних справ України лист про затримання громадянина Республіки Індія ОСОБА_1 , а також запит до Міжнародного Європейського Університету щодо надання інформації чи є відповідач студентом такого.
З відповіді Міжнародного Європейського Університету за запит від 26 березня 2021 року вбачається, що відповідач 25 березня 2021 року він був відрахований із числа слухачів вищевказаного навчального закладу.
29 березня 2021 року постановою Старосамбірського районного суду Львівської області відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення.
Рішенням Личаківського районного суду м. Львова від 29 березня 2021 року громадянина Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) затримано з метою ідентифікації на строк, достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з 25 березня 2021 року.
З листа ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області вбачається, що за клопотанням Міжнародного Європейського Університету 29 березня 2021 року прийнято рішення про скасування посвідки громадянина Індія ОСОБА_1 на тимчасове проживання на території України.
5 квітня 2021 року начальником Львівського прикордонного загону прийнято рішення про примусове повернення громадянина Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) з України та зобов'язано його покинути територію України у термін до 16 квітня 2021 року.
Відповідно до положень ст. ст. 9, 29 Загальної декларації прав людини ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання. При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.
У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 4 листопада 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України 11 вересня 1997 року, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, законного арешту або затримання з метою запобігання недозволеному в'їзду особи в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно з п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів, зокрема: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Беручи до уваги наведене вище, а також те, що відповідач громадянин Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вчинив спробу незаконного перетину державного кордону України, на даний час підстав для законного перебування на території України не має, оскільки до міграційних органів з метою продовження терміну перебування на території України не звертався, також не звертався з заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, в нього відсутні кошти та документ який надає право на перетинання державного кордону для залишення території України в добровільному порядку, а також відсутні родинні зв'язки на території України, а тому суд приходить до висновку, що даний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.
Окрім того відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 29, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 6, 77, 246, 250, 289, 293, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов ІНФОРМАЦІЯ_3 - задовольнити.
Затримати громадянина Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення за межі України на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання - 16 год. 10 хв. 25 березня 2021 року з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Примусово видворити громадянина Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.
Рішення суду в частині примусового видворення звернути до негайного виконання.
Рішення суду в частині звернення до негайного виконання набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржено у загальному порядку.
Рішення суду в інших частинах набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст. 289, п. 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина 2144) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 14321653.
Відповідач: громадянин Республіки Індія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування: АДРЕСА_1 , ПТТ Львівського прикордонного загону.
Суддя: Стрепко Н.Л.