Справа № 214/2411/21
3/214/1168/21
Іменем України
02 квітня 2021 року м. Кривий Ріг
Суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Хомініч С.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від відділення поліції №4 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, громадянина України, не працюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -
До Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області 31.03.2021 надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 13.03.2021 о 20 год. 00 хв. ОСОБА_1 , знаходячись за місцем мешкання по АДРЕСА_1 , умисно вчинив домашнє насильство відносно дружини ОСОБА_2 , а саме виражався в її адресу грубою нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода її психічному здоров'ю, чим порушив Закон України №2229 від 07.12.2017.
У судовому засіданні ОСОБА_1 просив закрити провадження по справі, оскільки протокол складено з порушеннями та не відповідає вимогам КУпАП.
Згідно з положеннями ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, в тому числі, перевіряє правильність складання протоколу, інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, належно з'ясовує обставини справи.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до змісту ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено у ст.ст. 251, 256 КУпАП, обов'язок щодо належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення та збирання доказів покладений на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Зі змісту ст. 254 КУпАП вбачається, що основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол. Про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення входять ознаки, які характеризують об'єкт, об'єктивну і суб'єктивну сторони та суб'єкта правопорушення.
Об'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, передбачає необхідність обов'язкової наявності кваліфікуючих ознак цього правопорушення, а саме, дії, передбачені ч. 1 цієї статті особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню.
Разом з цим, досліджені фактичні обставини справи свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 вказаних кваліфікуючих ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП й, відповідно, про доведеність вини останнього у його вчиненні.
Під час дослідження протоколу складеного щодо ОСОБА_1 , судом встановлено, що при його складанні старшим лейтенантом поліції ДОП СП ВП №4 Криворізького РУП порушено вимоги зазначених вище правових норм, а саме не зазначено, що особа притягалася до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Так, у протоколі, який надійшов до суду, зазначено, що ОСОБА_1 13.03.2021 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП за ознаками - вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій психологічного характеру, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілого.
Однак, на підтвердження того факту, що ОСОБА_1 є особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за частиною першою статті 173-2 КУпАП, жодного підтверджуючого це документу до протоколу не додано.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №544113 складено 24.03.2021, тоді як події, зазначені в протоколі, мали місце 13.03.2021, що порушує вимоги ст. 254 КУпАП.
Отже, старшим лейтенантом поліції ДОП СП ВП №4 Криворізького РУП у складеному протоколі серії ВАБ №544113 від 24.03.2021 належним чином не розкрито об'єктивну сторону правопорушення, за вчинення якого ОСОБА_1 має бути притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.173-2 КУпАП.
Застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен прийти до висновку про винуватість особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поза розумним сумнівом.
Згідно з ст. 284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Враховуючи, що обсяг наданих суду доказів в своїй сукупності не доводить винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.173-2 КУпАП, та дійсність самого факту вчинення ним такого правопорушення, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу правопорушення.
З огляду на закриття провадження у справі без накладення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, адміністративного стягнення, судовий збір, в порядку ст. 40-1 КУпАП, стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. ч. 2 ст. 173-2, ст. 245, п. 1 ч. 1 ст. 247, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, захисником протягом 10 днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Суддя Хомініч С.В.