Справа № 444/508/20
Провадження № 2/444/100/2021
26 березня 2021 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючий суддя Мікула В. Є.
секретар судового засідання Сагаль Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовква Львівської області цивільну справу за позовом АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ПРИВАТБАНК" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
Позивач АТ КБ "Приватбанк" звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором № б/н від 06.09.2012 року в розмірі 139888 грн. 30 коп., посилаючись на те, що ОСОБА_2 звернувся до АТ КБ "Приватбанк" з метою отримання банківських послуг, у зв'язку із чим підписав заяву № б/н від 06.09.2012 року, згідно якої отримав кредит у розмірі 1700 грн. 00 коп. у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок. Щодо встановлення та зміни кредитного ліміту позивач керувався п. 2.1.1.2.3 та п. 2.1.1.2.4 Договору, де зазначено, що відповідач дає свою згоду на прийняття будь-якого розміру кредитного ліміту та його зміну за рішенням та ініціативою Банку. Стверджують, що АТ КБ «Приватбанк» свої зобов'язання за договором та угодою виконав в повному обсязі, а саме надав відповідачу кредит у розмірі, встановленому договором, але відповідач належним чином свої зобов'язання за кредитним договором не виконує, заборгованості не сплачує. Оскільки відповідач добровільно не сплачує заборгованості, то позивач змушений звернутися до суду. Однак ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач помер, а спадкоємцем позивача за заповітом являється ОСОБА_1 , оскільки позивач ОСОБА_2 за свого життя склав заповіт, яким все своє майно заповів йому, ОСОБА_1 .. З даного приводу 27.08.2019 року він звернувся до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. А отже відповідно до вимог ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. А тому представником позивача на адресу суду була надана уточнена позовна заява про стягнення з ОСОБА_1 , як правонаступника померлого ОСОБА_2 , суми боргу в сумі 12517,90 грн. за кредитним договором б/н від 06.09.2012 року. Просить задоволити уточнені позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення такого був повідомлений належним чином, однак надіслав на адресу суду клопотання, в якому просить розглядати справу у його відсутності. Позовні вимоги викладені у уточненій позовній заяві підтримав повністю. Просить уточнений позов задоволити. Не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення такого був повідомлений належним чином, що стверджується розпискою про повідомлення про розгляд справи. Від відповідача на адресу суду відзиву, чи інших клопотань не надходило.
Згідно ч. 3 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з'явилися в судове засідання без поважних причин. Так як відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, не з'явився в судове засідання без повідомлення причин, не подав відзив, тобто не висловила своє відношення до позову, а позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без учасників, які не з'явилися, зважаючи на подані ними заяви та на підставі наявних у справі доказів.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до статей 11, 13, 14 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Цивільні права і обов'язки особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами, як це передбачено ст. 629 Цивільного кодексу України.
Відповідно до вимог ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 звернувся до АТ КБ "Приватбанк" з метою отримання банківських послуг, у зв'язку із чим підписав заяву № б/н від 06.09.2012 року, згідно якої отримав кредит у розмірі 1700 грн. 00 коп. у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.
Відповідно до листа Артасівської сільської ради Жовківського району Львівської області №02-21/25 від 04.05.2020 року вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
Відповідно до заповіту від 14.08.2019 року, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Рачинською І.Я., вбачається, що ОСОБА_2 все своє майно заповів ОСОБА_1 .
Відповідно до заяви від 27.08.2019 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Кобзар Л.В. із заявою про прийняття спадщини за заповітом.
Відповідач свої обов'язки за договором не виконав, заборгованості згідно умов вказаного договору не сплатив.
Відповідно до вимог ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимог ч.2,3 ст. 1281 ЦК України Кредиторові спадкодавця належить пред'явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.
Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.
Судом встановлено, що правонаступником померлого ОСОБА_2 є ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог ст. 1282 ЦК України спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.
У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.
Заборгованість станом на дату смерті позичальника перед позивачем за кредитним договором б/н від 06.09.2012 року становить 12517,90 грн., з яких:
- 1697,97 грн. - заборгованість за тілом кредиту;
- 3175,61 грн. - заборгованість за простроченими відсотками;
- 7644,32 грн. - заборгованість з пені;
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Станом на день смерті позичальник заборгував позивачу 1697 грн. 97 коп. тіла кредиту, а розмір пені нарахованої позивачем становить 7644,32 грн., що є не співрозмірним з сумою заборгованості за тілом кредиту.
Відповідно до ч. 3 ст. 551 ЦК України, розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Згідно ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Внаслідок вищенаведеного, суд вважає, що уточнені вимоги позивача не є цілком обґрунтовані та підлягають до часткового задоволення, а саме, суд вважає, що з відповідача ОСОБА_1 слід стягнути в користь позивача 1697 грн. 97 коп. заборгованість за тілом кредиту, 3175,61 грн. - заборгованість за простроченими відсотками, при цьому слід зменшити розмір нарахованої пені до 1697,97 грн., оскільки розмір пені за простроченими кредитними коштами значно перевищує розмір заборгованості за тілом кредиту.
В іншій частині розрахунок заборгованості представлений позивачем є арифметично вірним.
Згідно ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Суд враховує, що позивач при поданні до суду позовної заяви майнового характеру сплатив 2102,00 грн. судового збору, що вбачається з платіжного доручення в матеріалах справи.
Позивачем було заявлено позовні вимоги про стягненя з відповідача 12517 грн. 90 коп. заборгованості, в той же час суд прийшов до висновку про чаткову обгрунтованість позовних вимог, а тому з відповідача підлягає стягненню 6571 грн. 55 коп., що складає 52,5 % від суми заявлених уточнених позовних вимог, а тому суд приходить до висновку, що із відповідача в користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1103,55 грн. (52,5% від 2102,00 грн. грн.).
Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є підстави для часткового задоволення позовних вимог АТ КБ "Приватбанк".
Керуючись ст. ст. 23, 141, 247, 258-259, 264-265, 354 ЦПК України, суд, -
Позов задоволити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , ІПН НОМЕР_3 ) на користь Акціонерного Товариства Комерційний Банк «Приватбанк» (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд 1 Д, код ЄДРПОУ 14360570, рахунок для погашення заборгованості та судових витрат № НОМЕР_4 , МФО № 305299) - заборгованість у розмірі 6571,55 грн. за кредитним договором б/н від 06.09.2012 року, а також судові витрати у розмірі 1103,55 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга з врахуванням п. 15.5 розділу ХIII "Перехідні положення" ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, подається до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Мікула В. Є.