ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 березня 2021 року м. Київ № 640/10647/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доІНФОРМАЦІЯ_1
провизнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду питань із встановлення статусу ветерана війни, викладене у протоколі від 28.12.2018 №30, в частині позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати Київський міський військовий комісаріат поновити ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про протиправність оскаржуваного рішення, оскільки право позивача на визнання учасником бойових дій встановлено судовим рішенням.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено сторонам строк для подання до суду відзиву, відповіді на відзив та заперечення.
Від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши про правоміність оскаржуваного рішення, з огляду на те, що відповідно до п. 11 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», статус учасника бойових дій надається особам, залученим до розмінування полів і об'єктів народного господарства. Натомість, розмінування території Афганістану не відноситься до розмінування полів та об'єктів народного господарства, тобто розмінування території України. Крім того, за твердженням представника відповідача, Київський міський військовий комісаріат не є уповноваженим органом на встановлення статусу учасників бойових дій, оскільки таке повноваження надано комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, у силу наказу Міністерства оборони України від 30.09.2019 №511.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.04.2016 у справі №826/26997/15, залишеній без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016, визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Київського міського військового комісаріату з розгляду питань із встановлення статусу ветерана війни, викладене в протоколі №8 від 21.10.2015, в частині відмови у визначенні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , а також зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути та прийняти рішення по зверненню ОСОБА_1 з питання встановлення статусу учасника бойових дій останньому.
Так, згідно з наявною у матеріалах справи копією витягу з протоколу №15 засідання комісії Київського міського військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій, та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби від 22.07.2016, полковнику ОСОБА_1 , старшому офіцеру групи допомоги державним установам відділу миротворчого персоналу, на виконання рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 №826/26997/15/601845/2016, на дано статус учасника бойових дій.
Разом з тим, згідно з протоколом №30 засідання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених із Збройних Сил, які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби у Збройних Силах, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації (перебування на військовому обліку) від 28.12.2018 полковника запасу ОСОБА_2 позбавлено статусу учасника бойових дій, відповідно до п. 13.1 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302, у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій.
Вважаючи вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Приписами ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у редакції, яка діяла станом на момент надання позивачу статусу учасника бойових дій), учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи, які були залучені командуванням військових частин, державними і громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.
З урахування викладеного, Окружним адміністративним судом м. Києва під час винесення постанови від 04.04.2016 у справі №826/26997/15, залишеній без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016, вказано, що Київським міським військовим комісаріатом невірно застосовано норми законодавства, оскільки обмежень щодо обов'язкового виконання завдань у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України вказані норми не містять. Як наслідок судом у справі №826/26997/15 зроблено висновок про те, що рішення Комісії Київського міського військового комісаріату з розгляду питань із встановлення статусу ветерана війни, викладене в протоколі від 21.10.2015 №8, в частині відмови у визначенні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 є протиправним і підлягає скасуванню, а належним способом захисту прав позивача є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути та прийняти рішення по зверненню ОСОБА_1 з питання встановлення йому статусу учасника бойових дій, що і було зроблено протоколом №15 засідання комісії Київського міського військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій, та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби від 22.07.2016.
Натомість, зі спливом більше двох років Київським міським військовим комісаріатом приймається рішення про позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій з підстав, аналогічним тим, що вже були предметом судового розгляду у межах адміністративної справи №826/26997/15.
З приводу викладеного слід зазначити, що у силу ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відтак, у відповідача були відсутні законодавчо мотивовані підстави для прийняття рішення про позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, з огляду на зміст постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.04.2016 у справі №826/26997/15, залишеній без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016, як наслідок, рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду питань із встановлення статусу ветерана війни, викладене у протоколі від 28.12.2018 №30, в частині позбавлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо тверджень представника відповідача про відсутність у ІНФОРМАЦІЯ_1 повноважень на встановлення статусу учасників бойових дій суд звертає увагу на наступне.
На виконання положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» наказом Міністерства оборони України від 16.04.2020 №122 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, яким на відповідну комісію покладено обов'язок з встановлення особам статусу учасника бойових дій.
Разом з тим, у межах спірних правовідносин мова не йде про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій. Натомість, у межах заявленого спору йдеться про поновлення статусу позивача, як учасника бойових дій, що мало місце до того як відповідачем прийнято оскаржуване рішення. Відтак, на відповідача не покладається обов'язку з вирішення питання щодо наявності або відсутності у позивача права на статус учасника бойових дій, оскільки останній має лише відновити порушене право позивача, якого відповідач його протиправно позбавив. Отже, Київський міський військовий комісаріат слід зобов'язати вчинити дії з поновлення ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення останніх.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-262, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з розгляду питань із встановлення статусу ветерана війни, викладене у протоколі від 28.12.2018 №30, в частині позбавлення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) статусу учасника бойових дій.
Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат вчинити дії з поновлення ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок