ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 березня 2021 року м. Київ № 640/10186/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доМіністерства внутрішніх справ України
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки ро розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України з 01.01.2020, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2020 №16 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 №15» з урахуванням: посадового окладу в сумі 21 060,00 грн.; окладу за військове звання в розмірі 1 480,00 грн.; надбавки за вислугу років в розмірі 50% посадового окладу та окладу за військове звання; надбавки за особливий характер служби в розмірі 80% посадового окладу та окладу за військове звання; надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 25% посадового окладу, станом на 01.01.2020.
В обґрунтування заявлених позовних вимог вказано, що збільшення грошового забезпечення військовослужбовців Адміністрації Президента України, яке за своїм складовими є ідентичними складовим колишніх військовослужбовців Генеральної військової інспекції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції. Разом з тим, відповідачем, з огляду на підвищення посадового окладу за відповідною посадою, безпідставно відмовлено у надані позивачу довідки для здійснення перерахунку належної останньому пенсії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено сторонам строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечення.
Від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши про відсутність підстав для надання позивача оновленої довідки, оскільки позивач отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підстав для включення до складу грошового забезпечення посадового окладу, який передбачено для державних службовців, відсутній, з урахуванням того, що позивач не є державним службовцем. При цьому, представником відповідача наголошено на тому, що розмір грошового забезпечення позивача, які зазначені у довідці відповідають чинному законодавству, з урахуванням того, що до Міністерства внутрішніх справ України списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходили, а після визнання нечинними п.п. 1-3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 іншої постанови Урядом з приводу перерахунку пенсії прийнято не було.
Від позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій останнім додатково наголошено на обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.06.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про об'єднання в одне провадження адміністративних справ №640/14395/19 та №640/10186/20.
При цьому, з приводу заяви позивача про уточнення позовних вимог, яка надійшла через канцелярію суду 29.03.2021, слід зазначити наступне.
У силу ч. 1 ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Так, оскільки розгляд даної адміністративної справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження, строк подачі позивачем заяви про зміну предмета позову, обмежено тридцятьма днями з дня відкриття провадження у справі та, відповідно, завершується 11.06.2020 (включно). Проте, як було зазначено вище, заяву про уточнення позовних вимог позивачем подано лише у березні 2021 року (засобами поштового зв'язку), тобто з пропуском встановлено для цього строку, з огляду на що, остання не підлягає прийняттю до розгляду.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, полковника ОСОБА_1 , старшого інспектора Національної гвардії України інспекції військових формувань Генеральної військової інспекції при Президентові України, згідно із наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.10.2000 №388 о/с, звільнено з військової служби у відставку за станом здоров'я.
Згідно з наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , виданого 02.06.2015 серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України за вислугу років.
Довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Головним управлінням Національної гвардії України від 02.08.2019 №27/32/5-1093 ОСОБА_1 про те, що відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києві від 08.07.2019 у справі №826/10002/18, розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018 за посадою старшого інспектора НГУ 3-ї інспекції військових формувань Генеральної військової інспекції при Президентові України становить: посадовий оклад 13 500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник 135,00 грн., надбавка за вислугу років 40% 5 454,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% 19 089,00 грн., надбавка за особливий характер служби 80% 10 908,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% 2 025,00 грн., премія 25% 3 375,00 грн.
Надалі, ОСОБА_1 звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою від 06.02.2020, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 15.01.2020 №16 просив сформувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України з 01.01.2020, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2020 №16 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 №15» з урахуванням: посадового окладу в сумі 21 060,00 грн.; окладу за військове звання в розмірі 1 480,00 грн.; надбавки за вислугу років в розмірі 50% посадового окладу та окладу за військове звання; надбавки за особливий характер служби в розмірі 80% посадового окладу та окладу за військове звання; надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 25% посадового окладу.
Листом від 16.03.2020 №К-3229/22 Міністерство внутрішніх справ України повідомило ОСОБА_1 про те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2020 №16 визначено умови оплати праці державних службовців у 2020 році, натомість, порядку, умов та розмірів перерахунку пенсій вказаною Постановою не визначено, відтак, підстави для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення з 01.01.2020 для перерахунку пенсії відсутні.
На підставі викладеного, вважаючи власні права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Приписами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Так, у силу ч.ч. 1 та 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З аналізу викладеного вбачається, що усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45).
Відповідно до п.п. 2 та 3 Порядку №45, пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Так, за твердженням позивача, в останнього на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 15.01.2020 №16, якою затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році, виникло право на перерахунок належної останньому пенсії.
Згідно з даною Схемою, розмір посадового окладу керівника самостійного відділу, служби Апарату Верховної Ради України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Офісу Президента України, апаратів (секретаріати) Ради національної безпеки і оборони України, Рахункової палати, Конституційного Суду України, Офісу Генерального прокурора, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення становить 16 200,00 грн.
При цьому, приміткою 5 до вказаної Схеми визначено, що посадові оклади державних службовців Офісу Президента України, допоміжних, консультативно-дорадчих органів, утворених Президентом України, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, апарату Рахункової палати, Офісу Генерального прокурора визначаються відповідно до цієї схеми з коефіцієнтом 1,3, а посадові оклади керівних працівників, державних експертів, головних спеціалістів, які здійснюють підготовку висновків щодо проектів нормативно-правових актів та/або проводять фахову, наукову, юридичну експертизу проектів таких актів, та державних службовців, які безпосередньо виконують функції із забезпечення кібербезпеки, кіберзахисту та безпеки інформаційних технологій, роботи щодо розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних, впровадження та підтримки новітніх інформаційно-комунікаційних технологій в Апараті Верховної Ради України, Секретаріаті Кабінету Міністрів України, Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Апараті Ради національної безпеки і оборони України визначаються відповідно до цієї схеми з коефіцієнтом 1,3. Передбачене цим пунктом підвищення посадових окладів не застосовується до фахівців з питань реформ Секретаріату Кабінету Міністрів України, Офісу Президента України.
Як встановлено у рішенні Окружного адміністративного суду м. Києві від 08.07.2019 у справі №826/10002/18, яке згідно з наявною у матеріалах справи інформацією, набрало законної сили 12.08.2019, ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а посада старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України, з якої позивача звільнено з військової служби, прирівняна до посади завідувача самостійного відділу Адміністрації Президента України.
Відтак, з огляду на затверджену Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2020 №16 Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році у позивача виникло право на перерахунок належної останньому пенсії.
Як наслідок, суд вказує про протиправність дій Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії та про необхідність зобов'язання Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України з 01.01.2020, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2020 №16 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 №15» за посадою завідувача самостійного відділу Адміністрації Президента України станом на 01.01.2020, як належний спосіб захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Разом з тим, слід зазначити про необґрунтованість заявленого позивачем у прохальній частині позовної заяви клопотання про встановлення судового контролю за виконання рішенням, з огляду на наступне.
Так, у силу ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, застосування заходів судового контролю за виконанням рішення є правом суду, яке використовується ним на власний розсуд за наявності відповідних підстав для цього. Разом з тим, виходячи зі змісту обставин даної справи, суд дійшов до висновку про відсутність підстав стверджувати про те, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення у даній справі, за умови набрання ним законної сили у встановленому порядку. Таким чином, суд відмовляє у задоволенні вказаного клопотання, як необґрунтованого.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, адреса: 0124, м. Київ, вул. Богомольця, 10) щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України з 01.01.2020, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2020 №16 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 №15» за посадою завідувача самостійного відділу Адміністрації Президента України станом на 01.01.2020.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок