05 травня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-44781/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
при секретарі - Вовченко Т.П.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лубенсько-Оржицького об'єднаного міського військового комісаріату Полтавської області , Полтавського обласного військового комісаріату про визнання рішення незаконним, -
23 квітня 2009 року ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лубенсько-Оржицького об'єднаного міського військового комісаріату Полтавської області , Полтавського обласного військового комісаріату про визнання незаконним рішення Полтавського обласного військового комісаріату (оформлене протоколом № 7/20 від 15.08.2008 року) про відмову у наданні ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій; про зобов"язання Полтавського обласного військового комісаріату та Військового комісаріату Лубенсько-Оржицького ОМВК надати ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_1) статус учасника бойових дій.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що у період із листопада 1967 року по листопад 1969 року він проходив військову службу у військовій частині п/п 58672 , що дислокувалася на території Чехословаччини та діяла по плану "Дунай", у військовому званні єфрейтор на посаді ст. сапер інженерно - технічної роботи, що підтверджується відповідними довідками. У зв'язку з чим вважає незаконним протокол № 7/20 від 15.08.2008 року про відмову у наданні позивачу статусу учасника бойових дій через не підтвердження його участі у бойових діях.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідачів у судове засідання не з'явились, хоча у матеріалах справи наявні докази, що вони належним чином повідомлялись про час, місце та дату судового розгляду.
Згідно із ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач проходив військову службу у військовій частині пп 58672 із 30.11.1967 року по 27.11.1969 року, що підтверджується військовим квитком ОСОБА_2 серії НОМЕР_2, копія якого наявна у матеріалах справи,
Позивач звернувся до Лубенсько-Оржицького об'єднаного міського військового комісаріату Полтавської області з проханням надати йому статус учасника бойових дій.
З метою призначення позивачу соціальних пільг для підтвердження участі позивача у бойових діях на території Чехословаччини з 30.11.1967 року по 27.11.1969 рік, Лубенсько-Оржицьким об'єднаним міським військовим комісаріатом Полтавської області було направлено запит до Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації за № 1/1999 від 09.11.2006 року .
На даний запит Центральним архівом Міністерства оборони Російської Федерації надано довідку від 10.06.2007 року, якою підтверджено, що військова частина п/п 58672, у якій проходив службу позивач із 28.06.1968 року по 21.06.1969 року, у період із 21 серпня 1968 року по 30 жовтня 1968 року дислокувалась на території Чехословаччини, та військова частина п/п 58672 рахується у переліку з"єднання частин та установ, що діяли в Чехословаччині по плану "Дунай".
Засіданням комісії облвійськомату по визначенню учасників бойових дій (учасників війни) Лубенсько-Оржицького ОМВК № 6991, що набрало форму протоколу, затвердженого 04.09.2007 року, вирішено доопрацювати документи позивача, а саме, отримати виписку із історичного формуляру в/ч пп 58672 про участь даної частини у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ, а також про проходження військової служби позивача у в/ч пп 58672.
Лубенсько-Оржицьким об'єднаним міським військовим комісаріатом Полтавської області направлено до Центрального архіву Міністерства обороги Російської Федерації повторний запит №1304 від 20.09.2007 року, з проханням підтвердити проходження позивачем військової служби у в/ч п.п. 58672, повідомити дату зачислення та звільнення, надати виписку із історичного формуляра про участь даної частини у забезпеченні бойової діяльності військ.
На даний запит Центральним архівом Міністерства оборони Російської Федерації надано довідку від 27.05.2008 року, якою підтверджено, що військова частина п/п 58672, у якій проходив службу позивач з 23.11.1967 року по 27.11.1969 року, рахується у переліку з"єднання частин та установ, що діяли в Чехословаччині по плану "Дунай".
Разом з тим, вказано, що в історичному формулярі в/ч 58672 за 1942-1991 року значиться: "Понтонна та переправно-десантна роботи, із липня по листопад 1968 року брали участь у тактичних навчаннях "Дунай".
На підставі даної архівної довідки, протоколом засідання комісії облвійськомату по визначенню учасників бойових дій (учасників війни) Лубенсько-Оржицького ОМВК № 7120, затвердженим 15.08.2008 року, позивачу відмовлено у визнанні його учасником бойових дій.
З даним рішенням позивач не погодився та оскаржив його до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із пунктом 1 Положення про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу ветеранів війни та визначенням осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"", затвердженого наказом Міністра оборони України від 26 липня 1996 р. N 208 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу ветеранів війни та визначенням осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (надалі - комісії) створюються при Кримському республіканському, обласних, Київському та Севастопольському міських військових комісаріатах.
На комісії покладається вирішення питань про встановлення статусу ветеранів війни всіх категорій, визначення осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на пенсійному забезпеченні в Міністерстві оборони України, а також встановлення статусу учасника бойових дій стосовно всіх категорій громадян, крім пенсіонерів Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та Цивільної оборони України.
Пунктом 2 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для виконання миротворчих місій або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.
Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 року № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"" затверджено Перелік держав, яким надавалась допомога перелік держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, і періодів бойових дій на їх території.
Відтак, учасником бойових дій у розумінні п. 2 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є особа, яка безпосередньо проходила службу, працювала чи перебувала у відрядження в державах, де в цей період велися бойові дії і брала участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Із довідки Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 27.05.2008 року, судом встановлено, що військова частина п/п 58672, у якій проходив службу позивач рахується у переліку з"єднання частин та установ, що діяли в Чехословаччині по плану "Дунай" у період, коли позивач проходив у даній військовій частині військову службу.
Згідно виписки з історичного формуляру в/ч 58672 за 1942-1991 року у довідці Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 27.05.2008 року значиться: "Понтонна та переправно-десантна роботи, із липня по листопад 1968 року брали участь у тактичних навчаннях "Дунай".
Таким чином, позивач проходив військову службу в військовій частині п/п 58672, яка виконувала понтонні роботи, переправно-десантні роботи та із липня по листопад 1968 року брала участь у тактичних навчаннях "Дунай".
Разом з тим, у даній довідці відсутні відомості про те, що позивач безпосередньо брав участь у бойових діях чи забезпечував бойову діяльність військ.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення засідання комісії облвійськомату по визначенню учасників бойових дій (учасників війни) Лубенсько-Оржицького ОМВК, протокол № 7120, затверджений 15.08.2008 року, яким позивачу відмовлено у визнанні його учасником бойових дій, прийнятий на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття даного рішення.
З огляду на викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Лубенсько-Оржицького об'єднаного міського військового комісаріату Полтавської області, Полтавського обласного військового комісаріату про визнання рішення незаконним -відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 11 травня 2010 року.
Суддя А.Б. Головко