Справа № 761/33196/20
Провадження № 3/761/124/2021
17 лютого 2021 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Сіромашенко Н. В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої на посаді керівника політичної партії «МОЛОДІЖНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
20.10.2020 року до Шевченківського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 13.10.2020, складеного за результатами перевірки інформації, відображеної у Звіті політичної партії «МОЛОДІЖНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру поданого до Національного агентства з питань запобігання корупції 15.07.2020 року за I квартал 2020 року за підписом керівника партії ОСОБА_1 встановлено неповноту відображення інформації у Звіті партії. До звіту партії, не додано інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Сумської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 24019275), яка з 02.08.2013 перебуває в стані припинення, що є порушенням ч.9 ст.17 ЗУ «Про політичні партії в Україні» (в редакції, що діяла на день опублікування ЗУ від 19.12.2019 №410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції») та п.1 розділу ІІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 №2 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за №1185/29315.
Зазначене порушення є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення до адміністративної відповідальності за ст.212-21 КУпАП.
На підтвердження вчинення вказаного адміністративного правопорушення додано Висновок про результати аналізу Звіту Партії від 10.09.2020 №241, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.09.2020 № 401/20.
Звіт Партії поданий до Національного агентства за підписом керівника Партії ОСОБА_1 та скріплено печаткою Партії, а відтак, з урахуванням вимог пункту 13 розділу II Положення про порядок подання Звіту, ОСОБА_1 підтвердила достовірність інформації, викладеної у Звіті Партії.
Вказаними діями ОСОБА_1 , як керівник Партії, подала Звіт, оформлений з порушенням встановлених вимог, за що ст.212-21 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, разом з тим до суду надійшло клопотання захисника останньої - адвоката Євтющенкова Д.О. про розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Крім того, 15.12.2020 до суду надійшло клопотання адвоката Євтющенкова Д.О. про закриття провадження у справі вказуючи на те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддею встановлено.
Частиною 1 статті 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у виді штрафу, але при цьому вказаною статтею не передбачено на кого може бути накладено штраф.
Отже, у тексті статті 212-21 КУпАП не визначений суб'єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті.
Системний аналіз норм глави 2 «Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність» та ст.27 КУпАП дають підстави вважати, що суб'єктами у справах про адміністративні правопорушення можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові особи та юридичні особи.
Таким чином, якщо виходити з аналізу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, то суб'єктом цього правопорушення може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Обов'язок подати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію, що передбачено ч.7 ст. 17 Закону України «Про політичні партії України».
При цьому, пунктом 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 року № 2 також передбачено подання звіту саме політичною партією.
Тобто, за відсутності у ст.212-21 КУпАП прямої вказівки на осіб, які є суб'єктами правопорушення, виходячи з аналізу об'єктивної сторони правопорушення, враховуючи вимоги ч.7 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» та п.1 Розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру щодо обов'язку політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а також враховуючи можливість застосування до юридичної особина підставі ч.1 ст.27 КУпАП адміністративного стягнення у вигляді штрафу, можна дійти висновку про те, що суб'єктом правопорушення у даному випадку може бути політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації.
Отже, з аналізу положень чинного законодавства вбачається, що до відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП. за порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у вигляді штрафу може бути притягнута юридична особа - політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб'єктом правопорушення за вказаною статтею.
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення складено на ОСОБА_1 за ст.212-21 КУпАП, як на керівника політичної партії «МОЛОДІЖНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ».
Згідно зі ст.14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил в сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи охорони здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Так, якщо голову політичної партії вважати посадовою особою, то для вирішення питання щодо можливості притягнення його до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП, необхідно з'ясувати чи входить до службових обов'язків голови політичної партії виконання дій, які складають об'єктивну сторону вказаного адміністративного правопорушення.
Разом з тим, положеннями Закону України «Про політичні партії України» не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (ч.7 ст.17 цього Закону передбачено, що звіт у паперовій формі подається за підписом керівника партії, засвідченим печаткою політичної партії, що відноситься до порядку оформлення документу, а не обов'язку подачі документу до НАЗК).
Також не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру й іншими нормативно-правовими документами.
Зокрема, у Положенні про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 року № 2 відсутня норма, яка б зобов'язувала керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт (по аналогії з ч.7 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» у п.1 розділу II Положення передбачено, що керівник партії підписує звіт у паперовій формі).
Матеріали справи не містять даних про повноваження і обов'язки голови політичної партії «МОЛОДІЖНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ», викладених у Статуті політичної партії, а саме про обов'язок подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Крім того, вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, пов'язується з надходженням звітів низкою місцевих організацій партії, які є окремими юридичними особами, мають окремих керівників та підписантів звітів.
Отже, в силу вимог ст.14 КУпАП ОСОБА_1 , як керівник політичної партії «МОЛОДІЖНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ», не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, як посадова особа.
Відповідно до ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суддя вважає, що оскільки ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, то в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.212-21 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись, ст.ст.24, 33-35, 38, 212-21, 221, 247, 251-252, 268, 277, 283-285, 294 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212- 21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя