Рішення від 18.02.2021 по справі 480/7886/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2021 року Справа № 480/7886/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представника позивача - Н.М. Мельник,

представників відповідачів - А.А. Рудик, С.Л. Власенка,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7886/20 за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк" до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області, Головного управління Державної податкової служби у Сумської області про стягнення пені з суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з додатковою відповідальністю "Маяк" (далі - ТДВ "Маяк")з урахуванням зменшення позовних вимог просить суд про стягнення з Державного бюджету України пені у сумі 10982 грн з заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість (далі - ПДВ) у розмірі 40068 грн, заявленої згідно податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2010 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головне управління ДФС у Сумській області визнало право позивача на отримання бюджетного відшкодування ПДВ і підтвердило достовірність розрахунків заявленої до відшкодування суми, проте не подало у визначений Податковим кодексом України строк до органу Державної казначейської служби України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Ухвалою суду від 17.11.2020 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представники Головного управління Державної податкової служби у Сумської області (далі - ГУ ДПС у Сумській області) в судовому засіданні заперечуючи проти позовних вимог, зазначили, що станом на 30.07.2018 поновлена на підставі рішення суду сума ПДВ до бюджетного відшкодування в розмірі 40068,00 грн була зменшена нарахуваннями ПДВ до сплати (декларація з ПДВ за червень 2018 року № 9148145511 від 18.07.2018) на підставі вимог наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 "Про затвердження Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зареєстрованого у Міністерстві Юстиції України 20.05.2016 № 751/28881. Таким чином, починаючи з 31.07.2018 залишок невідшкодованих сум ПДВ по декларації з ПДВ за березень 2010 року (від 20.04.2010 № 9001219624) у ТДВ "Маяк" відсутній. Це підтверджується даними інтегрованої картки платника податків ТДВ "Маяк".

Представники відповідача вважають, що ТДВ "Маяк" безпідставно складено розрахунок пені на суму заборгованості з бюджету, доданий до позовної заяви у зв'язку з не відшкодуванням суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 40068 грн.

Крім того, що станом на 24.11.2020 - залишок переплати складає 73727,30 грн за документом № 151206010 від 24.11.2020 (сплачено ТДВ "Маяк" на рахунок у системі електронного адміністрування).

Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області в судове засідання не з'явився, у відзиві наданому до суду 30.11.2020 зазначив, що жодних прав та інтересів позивача управління не порушувало, не вступало у правовідносини з ним і жодної шкоди позивачеві не завдавало.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали позовної заяви та оцінивши докази в їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ТДВ "Маяк" створено внаслідок реорганізації шляхом перетворення Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства "Маяк" у Товариство з додатковою відповідальністю на підставі рішення, прийнятого загальними зборами акціонерів Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства 22.01.2011, воно є правонаступником усіх прав та обов'язків (зобов'язань) Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства "Маяк", код за ЄДРПОУ 03779142 (а.с. 5, 6-38).

20.04.2010 СЗАТ "Маяк" подано до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області податкову декларацію з ПДВ за 03 місяць 2010 року, реєстраційний номер у податковому органі - 9001219624. Згідно податкової декларації було заявлено суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 253930 грн (а.с. 39-40).

20.04.2010 до Управління Державного казначейства України у Тростянецькому районі Сумської області було надано копію податкової декларації з ПДВ за березень 2010 року з відміткою податкового органу про отримання.

21.10.2010 Охтирською МДПІ було складено акт за № 153/2332/03779142 про результати позапланової невиїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок у банку за березень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.02.2007 по 31.04.2007 (а.с. 48).

На підставі вищевказаного акту Охтирською міжрайонною державною податковою інспекцією було складено податкове повідомлення-рішення № 0000052301/0 від 03.10.2010 на суму 40068 грн СЗАТ "Маяк" (а.с. 49), яке було скасовано постановою Сумського окружного адміністративного суду від 02.07.2015 по справі № 2а-8979/10/1870 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування ПДВ ТДВ "Маяк" за березень 2010 року на суму 40068 грн та відмовлено товариству в задоволенні позовних вимог про стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ в розмірі 40068 грн (а.с. 57-60).

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2015 по справі № 2а-8979/10/1870 Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02.07.2015 по справі № 2а-8979/10/1870 залишено без змін (а.с. 61-65).

Постановою Верховного Суду від 15.05.2018 по справі № 2а-8979/10/1870 постанову Сумського окружного адміністративного суду від 2 липня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року у справі № 2а-8979/10/1870 залишено без змін (а.с. 66-68).

25.05.2018 ТДВ "Маяк" звернулося з листом № 84 від 25.05.2018 до ГУ ДФС у Сумській області щодо повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 40 068 грн (а.с. 69). ГУ ДФС у Сумській області отримано вказаний лист 29.05.2018, про що свідчить інформація Укрпошти, роздруківка з сайту Укрпошти (а.с. 71).

ТДВ "Маяк" повторно звернулося до ГУ ДФС у Сумській області з листом № 114 від 09.07.2018 (а.с. 72).

26.07.2018 ТДВ "Маяк" отримано листи №11992/10/18-28-12-02-18 від 27.06.2018 та № 13281/10/18-28-12-02-18 від 24.07.2018, в яких ГУ ДФС у Сумській області повідомило, що станом на 24.07.2018 у інтегрованій картці ТДВ "Маяк" по декларації з ПДВ за березень 2010 року обліковується переплата в сумі 40068 грн (а.с. 73-75).

Станом на 10.11.2020 ТДВ "Маяк" не отримало суму бюджетного відшкодування ПДВ, заявлену згідно податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2010 року, зареєстровану Охтирською міжрайонною державною податковою інспекцією 20.04.2010 за № 9001219624 у розмірі 40068 грн, у зв'язку з чим звернулося до суду.

Підпунктом 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що бюджетним відшкодуванням є відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначаються як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. У такій заяві платник податку зазначає про його відповідність або невідповідність критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті

Пунктами 200.10 - 200.11 ст. 200 ПК України встановлено, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу. Сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, у разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку у строк, визначений цим Кодексом. Контролюючий орган має право провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від'ємного значення, сформованого за операціями: за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками; з придбання товарів/послуг у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу, за період до 1 січня 2016 року.

Згідно пункту 200.12. статті 200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки:

або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету;

або за заявою платника податку до відповідного контролюючого органу зарахувати таку суму в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

З вищевикладеного слідує, що у разі узгодження контролюючим органом за результатами проведеної перевірки суми бюджетного відшкодування у такого органу виникає обов'язок: або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, або зарахувати, за заявою платника податків, таку суму в рахунок сплати грошових зобов'язань з бюджету.

При цьому такі дії контролюючий орган повинен здійснити у імперативно визначені Податковим кодексом України строки, а саме протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки.

В свою чергу на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Згідно з положеннями підпункту "б" пункту 200.14. ст. 200 ПК України, якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.

Відповідно до норми абзацу 2 п. 200.15. ст. 200 ПК України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до положень підпункту 60.1.4. пункту 60.1. статті 60. ПК України податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу.

Так, судом встановлено, що ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2015 по справі № 2а-8979/10/1870 постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02.07.2015 по справі № 2а-8979/10/1870 про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області від 03.10.2010 № 0000052301/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Товариству з додатковою відповідальністю "Маяк" за березень 2010 року на суму 40068 грн залишено без змін і ця ухвала набрала законної сили з моменту її проголошення.

В пункті 200.23. ст. 200. ПК України визначено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 по справі № 1840/3217/18, яке набрало законної сили 24.01.2019, був задоволений позов ТДВ "Маяк" про стягнення пені за несвоєчасне повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 40068 грн за період з 20.10.2015 по 20.08.2018 (а.с. 77-80).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.01.2020 по справі № 480/2751/19, яке набрало законної сили 07.09.2020, задоволено позов ТДВ "Маяк" про стягнення пені за несвоєчасне повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 40068 грн за період з 21.08.2018 по 03.12.2019 (а.с. 81-84).

Станом на 10.11.2020 ТДВ "Маяк" не отримало суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 40 068 грн, заявлену згідно податкової декларації з податку на додану вартість за 03 місяці 2010 року, реєстраційний номер у податковому органі - 9001219624 від 20.04.2010, у зв'язку з чим ТДВ "Маяк" складено розрахунок пені за період з 04.12.2019 по 31.12.2020 включно.

Відповідно до вказаного розрахунку сума нарахованої пені складає 10982 грн (а.с. 123).

Таким чином пеня нарахована на суму заборгованості підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь товариства з додатковою відповідальністю "Маяк".

Доводи представників відповідача про відсутність з 31.07.2018 року залишку від'ємного значення по ПДВ у позивача спростовується рішеннями Сумського окружного адміністративного суду по справі № 1840/3217/18, яким стягнуто пеню за період з 20.10.2015 по 20.8.2018, та по справі № 480/2751/19, яким стягнуто пеню за період з 21.08.2018 по 03.12.2019, а також рішенням суду про стягнення суми бюджетного відшкодування в розмірі 40068 грн.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, відповідачем суду таких доказів не надано.

Враховуючи вищевикладене позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк" (код ЄДРПОУ 03779142, вул. імені Швецова М.Я., 33 с. Боромля, Тростянецький район, Сумська область, 42621) до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області (код ЄДРПОУ 37970404, вул. Воскресенська, 7 м. Суми, 40000), Головного управління Державної податкової служби у Сумської області (код ЄДРПОУ 3945641, вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40000) про стягненн пені з суми бюджетного відшкодування ПДВ задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк" пеню у сумі 10982 (десять тисяч дев'ятсот вісімдесят дві) грн. з невідшкодованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 40068 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Маяк" 2102,00 грн. як відшкодування судових витрат.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 23.02.2021.

Суддя М.М. Шаповал