Рішення від 26.02.2021 по справі 480/611/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2021 р. Справа № 480/611/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом Фермерського господарства "Агро-Фактор"

до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "Агро-Фактор" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії ГУ ДПС в Сумській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН № 2218976/43463679 від 09.12.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 24.11.2020 року,

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ФГ “Агро-Фактор” (код за ЄДРПОУ 43463679) № 1 від 24.11.2020 року датою її фактичного надходження.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Фермерське господарство “Агро-Фактор” створене та зареєстроване 22.01.2020 року. Основне виробництво господарства - це рослинництво.

Вирощений, зібраний та доведений до базових для реалізації урожай (кукурудза 3 клас) був проданий згідно договору поставки № П-1058/23/21 від 12.11.2020 року ТОВ “КЕРНЕЛ-ТРЕЙД”.

По факту переоформлення продукції (кукурудзи 3 клас) господарством було складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну № 1 від 24.11.2020р. Згідно квитанції № 9314555589 від 27.11.2020 року реєстрацію податкової накладної було зупинено.

У зв'язку з чим позивач подав Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію, яких зупинено № 1 від 24.11.2020 року та пояснення у форматі PDF від 07.12.2020 року.

У результаті розгляду вищевказаного повідомлення та пояснень Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 09.12.2020 року № 2218976/43463679 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.11.2020 року № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач не погодився з наведеною відмовою та подав Скаргу щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.12.2020 року; пояснення б/н у форматі PDF від 18.12.2020 року. За результатами розгляду вищевказаної скарги прийнято Рішення № 70225/43463679/2 від 24.12.2020 року, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін у зв'язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивач вважає, що надав суб'єкту владних повноважень усі необхідні документи, що у свої сукупності свідчать про реальність фінансово-господарських операцій, а тому рішення від 09.12.2020 року № 2218976/43463679 про відмову у реєстрації податкових накладних є протиправними та таким, що підлягає скасуванню, а податкова накладна № 1 від 24.11.2020 року - реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою суду від 25.01.2021 відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач (Головне управління ДПС України в Сумській області) надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки в інформаційній базі контролюючого органу, відсутні документи по ФГ “АГРО-ФАКТОР” на виробництво або придбання позивачем кукурудзи 3 класу, тому реєстрація податкової накладної була зупинена цілком правомірно.

У зв'язку з зупиненням реєстрації направленої податкової накладної позивачем було надано повідомлення про надання пояснення та копії документів щодо податкової накладної № 1 від 24.11.2020 р., реєстрацію якої було зупинено.

Надані документи не підтверджували операцію, зазначену в податковій накладній № 1 від 24.11.2020 р, оскільки вони не стосувались даної операції.

Як наслідок, комісією ГУ ДПС у Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняті рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 24.11.2020 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.12.2020 № 2218976/43463679, у зв'язку з ненаданням платником податку копій наступних документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 93-94).

Відповідач (ДПС України) надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив позицію аналогічну позиції Головного управління ДПС України в Сумській області (а.с. 97-98).

Крім цього, позивач до суду подав заяву, в якій зазначив, що не буде використовувати своє право, передбачене ч.2 ст. 261 КАС України, оскільки свою позицію висловив у позовній заяві (а.с. 105).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що Фермерське господарство “Агро-Фактор” створене та зареєстроване 22.01.2020 р., основне виробництво господарства - рослинництво, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 12, 13-15).

12.11.2020 між ТОВ «Агро-Фактор» та ТОВ “КЕРНЕЛ-ТРЕЙД” укладено договір поставки № П-1058/23/21 (а.с. 62-64). Предметом договору є кукурудза 3 класу вартістю 7000,02 грн. за 1 тон).

Позивачем складено та направлено на реєстрацію податкову накладну № 1 від 24.11.2020р. (а. с. 70).

Згідно квитанції № 9314555589 від 27.11.2020 року реєстрацію податкової накладної було зупинено (а.с. 79).

07.12.2020 позивач подав Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію, яких зупинено № 1 від 24.11.2020 року та пояснення у форматі PDF від 07.12.2020 року (а. с. 80. 81-82).

За результатом розгляду вищевказаного повідомлення та пояснень Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 09.12.2020 року № 2218976/43463679 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.11.2020 року № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а. с. 83).

18.12.2020 позивач подав Скаргу щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та пояснення б/н у форматі PDF від 18.12.2020 року (а.с. 84, 85-87).

За результатами розгляду вищевказаної скарги прийнято Рішення № 70225/43463679/2 від 24.12.2020 року, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін у зв'язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а. с. 88).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до п. 5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно з п. п. 10, 11 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

При цьому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).

Відповідно до п. 1 цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. п. 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 11 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як встановлено судом, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної від 24.11.2020 № 1 стала відповідність операції п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, у зв'язку із чим позивачу було запропоновано подати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем було подано повідомлення №1 від 07.12.2020 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, пояснення та копії документів (що підтверджуються контролюючим органом), а саме: витяг з інформація із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ; витяг з реєстру речового права на нерухоме майно; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур форма № 4-сг (річна); звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році, форма № 29-сг (річна); договір поставки пального з ТОВ «Мікс Оіл» №00077 від 21.04.2020 року, видаткову накладну, платіжне доручення; договір поставки добрив з ТОВ «Вектор Агротрейд Груп»; договір про надання послуг з ТОВ «Урожайна країна»; договір поставки насіння з ТОВ «Фактор-Урожая»; договір (послуги посіву), акти виконаних робіт, платіжне доручення; договір (послуги збору урожаю), акт виконаних робіт, платіжне доручення; договір про надання автотранспортних послуг, акти наданих послуг, платіжні доручення; договір з елеватором ТОВ «Зернова Індустрія», акти виконаних послуг, платіжні доручення, ТТН, реєстри накладних на прийняте зерно; договір поставки зерна з ТОВ «Кернел-Трейд»; договір складського зберігання зерна № ДЗ-2409-АГФА від 24 вересня 2020 року; договір про надання послуг з оранки на 2021 рік (а.с.82).

За результатами розгляду наданих позивачем письмових пояснень та документів, комісією ГУ ДПС у Сумській області прийнято рішення від 09.12.2020 №2218976/43463679 про відмову у реєстрації податкової накладної .

Позивачем була подана скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. До скарги було подано: витяг з інформація із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ; витяг з реєстру речового права на нерухоме майно; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур форма № 4-сг (річна); звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році, форма № 29-сг (річна); договір поставки пального з ТОВ «Мікс Оіл» №00077 від 21.04.2020 року, видаткову накладну, платіжне доручення; договір поставки добрив з ТОВ «Вектор Агротрейд Груп»; договір про надання послуг з ТОВ «Урожайна країна»; договір поставки насіння з ТОВ «Фактор-Урожая»; договір (послуги посіву), акти виконаних робіт, платіжне доручення; договір (послуги збору урожаю), акт виконаних робіт, платіжне доручення; договір про надання автотранспортних послуг, акти наданих послуг, платіжні доручення; договір з елеватором ТОВ «Зернова Індустрія», акти виконаних послуг, платіжні доручення, ТТН, реєстри накладних на прийняте зерно; договір поставки зерна з ТОВ «Кернел-Трейд»; договір складського зберігання зерна № ДЗ-2409-АГФА від 24 вересня 2020 року; договір про надання послуг з оранки на 2021 рік Суд зазначає, що на момент розгляду даної справи позивачем надано необхідний обсяг документів на підтвердження проведеної господарської операції та даних, зазначених у податковій накладній № 1 від 24.11.2020 щодо реалізації Фермерським господарством "Агро-Фактор" на користь ТОВ «КРЕНЕЛ-ТРЕЙД» товару - кукурудзи урожаю 2020 року (а.с.87).

Суд також зазначає, що при зупиненні реєстрації податкової накладної, податковий орган не навів переліку документів, які необхідно надати позивачу на підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній, а у спірному рішенні не зазначив, що надані документи, складені з порушенням законодавства, про що свідчить відсутність відповідної відмітки у такому рішенні.

У зв'язку з викладеним, відповідач, у порушення ч. 2 ст. 77 КАС України, не обґрунтував правомірність оскаржуваного рішення.

Також суд зазначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі ЄКПЛ або Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України як чинний міжнародний договір, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України №475/97-ВР від 17.07.1997; Конвенція набула чинності для України 11.09.1997.

За приписами статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” №3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі “ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ” (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував: “50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює “право на суд”, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі “Голдер проти Сполученого Королівства” (Golder v. the United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати “вирішення” спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах “Мултіплекс проти Хорватії” (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та “Кутіч проти Хорватії” (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)”.

У даному випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Фермерського господарства “Агро-Фактор” № 1 від 24.11.2020 року датою її фактичного надходження, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде вирішено остаточно.

Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області 2270,00 грн. судового збору, сплаченого згідно з платіжним дорученням від 20.01.2021 р. № 72 (а. с. 11).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фермерського господарства "Агро-Фактор" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС в Сумській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН № 2218976/43463679 від 09.12.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 24.11.2020 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Фермерського господарства «Агро-Фактор» (40022, м. Суми, вул. Привокзальна, 25, офіс 407, код ЄДРПОУ 43463679) № 1 від 24.11.2020 року датою її фактичного надходження.

Стягнути на користь Фермерського господарства «Агро-Фактор» (40022, м. Суми, вул. Привокзальна, 25, офіс 407, код ЄДРПОУ 43463679) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 43995469) судовий збір в сумі 2270,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук