21001 м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 61-86-28, e-mail: admin-sud@inbox.ru
17 серпня 2007 року Справа № 2-а-4006/07
за позовомСільськогосподарського акціонерного товариства "Скоморошківське", Оратівський район, с. Скоморошки;
доОратівського районного центру зайнятості, смт. Оратів, вул. Леніна, 82;
пронезаконні дії, бездіяльність Оратівського районного центру зайнятості.
Cуддя В. Сторчак
при секретарі судового засідання Чернюк А.Ю., за участю представників сторін:
позивач:представника Куцого Ростислава Андрійовича за довіреністю;
від відповідача:представника Рябокінь Тетяни Володимирівни за довіреністю;
Заявлено позов про визнання дій, бездіяльності Оратівського районного центру зайнятості щодо списання безнадійного боргу САТ "Скоморошківське" по акту перевірки №57 від 30.11.04р. зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за 2003 - 2004 роки, всього разом із врахуванням пені 31122, 43 грн. незаконними. Також, позивач просить, зобов'язати Оратівський районний центр зайнятості здійснити процедуру списання безнадійного боргу САТ "Скоморошківське" по акту перевірки №57 від 30.11.04р. зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за 2003 - 2004 роки, всього разом із врахуванням пені 31122, 43 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідно до вимог п. 18.2.1. Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції.
Під терміном "безнадійний" слід розуміти податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Позивач посилаючись на лист державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України від 02.09.03р. за №ДЦ-09-3134 в якому зазначено, що органи державної служби зайнятості у своїй роботі повинні керуватися декількома Законами.
Порядок нарахування та строки сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття встановлюються Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування", а питання погашення та стягнення не сплачених у строк страхових внесків, пені та штрафних санкцій регулюються Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Зокрема в зазначеному листі надається роз'яснення про порядок щодо порядку списання безнадійного податкового боргу.
Позивач посилається на зазначений лист, що відповідач Оратівський районний центр зайнятості протиправно відмовляє в списанні безнадійної заборгованості, яка виникла внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних), про що є відповідний висновок Торгово-промислової палати України.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що в своїй діяльності керується законами України та іншими нормативно-правовими актами, а не листами. Чинним законодавством непередбачено списання як безнадійної заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Заслухавши доводи сторін по справі та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що дана позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 3 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (надалі ЗУ №1533) передбачено, що законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" ( 803-12 ) та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 8 ЗУ №1533 1. Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом. Кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
В свою чергу ст. 14, 15 Закону України "Про систему оподаткування" визначено перелік податків і зборів (обов'язкових) платежів. Даний перелік є вичерпним. Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, не включені до податків і зборів (обов'язкових платежів), встановлених Законом України "Про систему оподаткування".
Таким чином, несплачені своєчасно внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття не підпадають під визначення поняття податковий борг, що в сою чергу не дає права застосовувати на цю заборгованість правила п. 18.2.1. ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та списувати її як безнадійну.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на матеріали справи суд дійшов висновку, що відповідач довів правомірність своїх рішення, а отже позовні вимоги є необґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та законодавству і тому не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, -
В задоволені позовуСАТ "Скоморошівське" до Оратівського районного центру зайнятості - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Судя/підпис/
Копія вірна
Суддя:
Секретар: