Суддя - доповідач 1-ї інстанції Мозгова Н.А.
Суддя - доповідач Юрченко В.П.
Донецький апеляційний адміністративний суд
Іменем України
27 квітня 2010 року справа № 2-а-23673/09/1270
приміщення суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Юрченко В.П.
суддів
при секретарі
розглянувши у відкритому
апеляційну скаргу
позивача: Горбенко К.П., Лях О.П.,
Балакай І.Л.
судовому засіданні
Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
на постанову
від
у справі за позовом
до
про Донецького окружного адміністративного суду
26.01.2010 року
Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго»
застосування адміністративного арешту у вигляді зупинення операцій на рахунках, -
Позивач Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про застосування адміністративного арешту у вигляді зупинення операцій на рахунках строком на 72 години.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач відмовив робочій групі, яка створена податковою службою у проведені документальної перевірки, що є підставою для застосування арешту активів платника податків на підставі рішення суду.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2010 року в задоволені позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду, позивачем подана апеляційна скарга, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та задовольнити його вимоги у повному обсязі.
В судовому засіданні представник апелянта підтримав позовні вимоги та доводи апеляційної скарги. Представник відповідача заперечував про задоволення апеляційної скарги просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» знаходиться на обліку Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька як платник податків (а.с. 4).
Як вбачається із акту №1032/23-2/03337119 від 07.12.2009 року, посадовими особами ОКП «Донецьктеплокомуненерго» було відмовлено у проведені перевірки (а.с.14).
Згідно п.п. 9.1.1 п.9.1 ст. 9 Закону України № 2181-III від 21.12.2000 року "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу.
За правилами п.п. 9.3.9 п.9.3 ст. 9 цього Закону арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до п.п. 9.1.2 п.9.1 ст. 9 Закону України № 2181-III від 21.12.2000 року арешт активів платника податків може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Відповідач не заперечує факту недопущення посадових осіб податкового органу до проведення перевірки, позиція ОКП «Донецьктеплокомуненерго» грунтується на тому, що податковий орган не мав законних підстав для проведення виїзної перевірки.
02.12.2009 року позивачем прийнятий наказ №743 «Про проведення перевірки ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з питань ефективності використання коштів, які надходили на рахунки підприємства за період з 01.01.2007 року по 30.09.2009 року, затверджено склад робочої групи перевірки, програми та план перевірки, встановлений строк проведення перевірки - з 02.12.2009 року по 15.01.2010 року (а.с.10).
Підставою для прийняття рішення про проведення перевірки пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2009 року №1241 «Про заходи щодо забезпечення надходжень до державного бюджету та розрахунків за природний газ» та пункту 4 селекторної наради під головуванням Прем'єр - міністра України від 23 листопада 2009 року.
Вказаним пунктом Державній податковій адміністрації разом з Головним контрольно-ревізійним управлінням, Державним комітетом фінансового моніторингу доручається провести відповідно до законодавства перевірку відповідності використання у 2007 - 2009 роках коштів, що надходили на рахунки підприємств комунальної теплоенергетики як плата за надання послуг населенню з централізованого опалення і постачання гарячої води та відкритих акціонерних товариств з газопостачання і газифікації за використаний природний газ, вимогам законодавства. За результатами перевірки скласти таблиці із зазначенням обсягу і дати платежів, їх спрямування, зокрема в офшорні зони (у разі придбання матеріально-технічних ресурсів зазначається факт їх поставки, відповідність цін на такі ресурси цінам, що діяли на час їх придбання, випадки передоплати товарів і послуг, їх неодержання і неповернення сум такої передоплати; наявність позовів до суду у разі, коли не були поставлені товари, надані послуги, повернені суми передоплати, а також обсяги боргів, визнаних безнадійними).
Повноваження щодо проведення перевірок органами державної податкової служби передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні». Так, зокрема, п.1 ч. 1 ст. 11 цього Закону встановлює, що органи державної податкової служби мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.
Колегія суддів приходить до висновку, що доручення проведення перевірки відповідності використання у 2007 - 2009 роках коштів, які надходили на рахунки підприємств комунальної теплоенергетики як плата за надання послуг населенню з централізованого опалення і постачання гарячої води та відкритих акціонерних товариств з газопостачання і газифікації за використаний природний газ, вимогам законодавства не узгоджується із повноваженням податкових органів щодо проведення перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.
Суд першої інстанції правильно вирішив питання стосовно того, що податковий орган не мав законних підстав для проведення перевірки на підставі Наказу №743 «Про проведення перевірки ОКП «Донецьктеплокомуненерго», відтак вимога про застосування арешту активів платника податку є безпідставною.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 195-196, 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2010 року у справі № 2-а-23673/09/0570 за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про застосування адміністративного арешту у вигляді зупинення операцій на рахунках - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали проголошені в судовому засіданні 27 квітня 2010 року у присутності представників сторін, у повному обсязі ухвала складена 30 квітня 2010 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.П. Юрченко
Судді К.П.Горбенко
О.П. Лях