Суддя-доповідач Василенко Л.А.
Головуючий І інстанції Лагойда Т.В.
Україна
Іменем України
11 травня 2010 року Справа № 2а-22428/09/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Василенко Л.А.,
суддів Старосуда М.І. Шаптала Н.К.,
при секретареві Солодько О.І.,
за участю представника позивача Прокопчука Р.М.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2010р. у справі №2а-22428/09/0570 за позовом Державного підприємства “Добропіллявугілля” до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області, третя особа: відокремлений підрозділ «Добропільске збутове підприємство» Державного підприємства «Добропіллявугілля» про визнання неправомірними дій та скасування рішень, -
Позивач - державне підприємство “Добропіллявугілля” звернулося з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області, третя особа: відокремлений підрозділ «Добропільске збутове підприємство» Державного підприємства «Добропіллявугілля» про визнання неправомірними дій, недійсними рішень та припису. В ході розгляду справи позовні вимоги були уточнені і позивач просив визнати неправомірними дії та скасувати рішення.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2010 р. (з врахуванням ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 18.03.2010 р. про виправлення описки - а.с.154) уточнені позовні вимоги Державного підприємства “Добропіллявугілля” задоволені в повному обсязі: визнанні неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Добропіллі Донецької області щодо прийняття рішень від 23 листопада 2009 року №253/14 та від 2 грудня 2009 року №261/19; скасовані рішення відповідача від 23 листопада 2009 року №253/14 та від 2 грудня 2009 року №261/19; на користь позивача присуджено позивачеві здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 3,4 грн. з Державного бюджету України (а.с.132-135).
Відповідачем на зазначене судове рішення подана апеляційна скарга, в якій просить зазначену постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки судом невірно застосовані норми матеріального права.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, від відповідача надійшла заява про розгляд апеляційної скарги у відсутність його представника.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, вважаючи їх безпідставними, зокрема зазначив, що в апеляційній скарзі наведені норми матеріального права без пов'язування їх з обставинами справи та висновками суду, вважав, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення суду необхідно залишити без змін.
Колегія суддів заслухала суддю-доповідача, пояснення представника позивача, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила їх матеріалами справи і вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що державне підприємство «Добропіллявугілля» є юридичною особою, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в місті Добропілля Донецької області.
Територіальним органом Пенсійного фонду України проведено перевірки відокремленого підрозділу «Добропільське збутове підприємство» державного підприємства «Добропіллявугілля», який також зареєстрований у вказаному управлінні, за результатами яких складено:
- акт від 23 листопада 2009 року №56 про результати проведення перевірки правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на обов'язкове пенсійне страхування, на підставі якого за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за період з 20 травня 2008 року по 30 жовтня 2009 року, яким виявлено порушення п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: станом на 20 травня 2008 року виявлена недоїмка по 33,2% в сумі 23 699,89 грн., по 2% - 1 460,69 грн., на 21 липня 2008 року виявлена недоїмка по 33,2% в сумі 18 703,59 грн., по 2% - 1 160,07 грн., на 28 жовтня 2008 року виявлена недоїмка по 33,2% в сумі 21 806,06 грн., по 2% - 1 356,99 грн., на 28 квітня 2009 року виявлена недоїмка по 33,2% в сумі 11,00 грн., на 28 липня 2009 року - по 33,2% в сумі 18 992,76 грн., по 2% - 1 186,08 грн., на 28 серпня 2009 року - по 2% - 40,08 грн., на 28 вересня 2009 року - по 2% -1 146,97 грн., на 28 жовтня 2009 року виявлена недоїмка по 2% - 984,28 грн. На підставі акту прийнято рішення від 23 листопада 2009 року №253/14, яким накладено штраф в розмірі 10% суми - 8 707,83 грн. та нараховано пеню в розмірі 1 757,91 грн. Рішення прийнято на підставі даних картки особового рахунку страхувальника;
- акт від 27 листопада 2009 року №78 про результати планової перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 07 лютого 2008 року по 31 жовтня 2009 року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року, яким виявлено порушення ст. 115 Кодексу законів про працю України, ст. 24 Закону України «Про оплату праці» та пп. 3 ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме пропорційності сплати страхових внесків при отриманні коштів на виплату заробітної плати - сума несплачених авансових платежів за липень 2009 року станом на 21 серпня 2009 року становила 15 527,90 грн. Вказаним актом встановлено, що 21 серпня 2009 року підприємством здійснювалася виплата заробітної плати. Перевірка проводилася на підставі направлення від 9 листопада 2009 року №80, в акті та направленні як підставу проведення перевірки зазначено план перевірок на листопад 2009 року, оригінал вказаного плану судам наданий не був. На підставі акту №78 від 27.11.2009р. прийнято припис про усунення порушень законодавства від 27 листопада 2009 року та рішення від 2 грудня 2009 року №261/19, яким накладено штраф в розмірі 50% суми несплачених авансових платежів - 7763,95 грн.
Позивачем протягом липня-серпня 2009 року на виконання протоколу засідання Кабінету Міністрів України віл 23 липня 2009 року №48 з метою недопущення заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям згідно вимог Міністерства вугільної промисловості України забезпечувалось першочергове спрямування коштів, що виділяються із Державного бюджету та коштів, отриманих від реалізації вугілля виключно на виплату заробітної плати працівникам. Урядовим рішенням передбачено, що нараховані податки та платежі до Пенсійного фонду України та інших соціальних фондів підлягають сплаті протягом жовтня-листопада поточного року. Кошти на виплату заробітної плати зараховувалися на рахунки Держказначейства для спрямування їх за призначенням згідно урядового рішення, про що до Головних управлінь Державного казначейства України в Донецькій, Львівській, Луганській, Волинській областях та в місті Києві надійшли від Головного Державного казначейства України вказівки про здійснення контролю за їх цільовим використанням (лист від 29 липня 2009 року № 12-06/1302-12618).
На вимогу п. 1 Протоколу наради Донецької обласної державної адміністрації з керівниками підприємств вугільної промисловості Донецької області від 26 вересня 2009 року розроблений графік погашення заборгованості зі сплати страхових внесків за червень, липень, вересень протягом жовтня-листопада та грудня 2009 року. Графік затверджений начальником управління Пенсійного фонду України в місті Добропіллі Донецької області.
Пунктом 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. ч. 5 та 6 ст. 20 вказаного Закону страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Пунктом 14 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону установлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням вимог п. 1 ст. 14 та п. 6 ст. 20 цього Закону є календарний місяць.
Відповідно до пп. 2, 3 ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема, за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.
Таке ж положення міститься в п. 9.3.7. п. 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яким визначено, що складається рішення за формою згідно з додатком 19 цієї Інструкції. Розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється за даними акта документальної перевірки.
Відповідно до пп. 11.11. п. 11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції.
Згідно ч. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, яка була чинною на час прийняття рішення визначено, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Вказаний порядок детально відображено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, відповідно до пп. 9.3.2 п. 9 якої розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
При прийнятті на підставі акту перевірки від 23 листопада 2009 року №56 рішення від 23 листопада 2009 року №252/14 управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля Донецької області не врахувало те, що позивач відносився до гірничих підприємств, щодо яких законодавством встановлені інші строки сплати страхових внесків, що призвело до помилкового застосування ним штрафних санкцій до внесків, граничний строк сплати яких не настав, зокрема, до неповної сплати страхових внесків станом на 20 травня 2008 року та на 21 липня 2008 року (тобто раніше, ніж 28 дня місяця).
Виходячи з наведених вимог законодавства сплата авансових платежів у вигляді сум страхових внесків в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат, на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховуються страхові внески, повинна здійснюватися одночасно з видачею зазначених сум, однак не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення відповідного базового звітного періоду, а для гірничих підприємств, до яких належав позивач, - не пізніше ніж через 28 календарних днів із дня закінчення відповідного базового звітного періоду.
В акті планової перевірки від 27 листопада 2009 року №78 орган Пенсійного фонду України, встановивши, що підприємством 21 серпня 2009 року здійснювалася виплата заробітної плати, помилково нарахував штрафні санкції за несплату, неповну, або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, і знову ж таки не врахував те, що позивач відносився до гірничих підприємств, щодо яких законодавством встановлені інші строки сплати, що призвело до помилкового прийняття ним рішення від 02 грудня 2009 року №261/19 про застосування штрафних санкцій.
Отже, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про скасування рішень Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області від 23 листопада 2009 року №253/14 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхових внесків у сумі 8707,83грн. та пені у розмірі 1757,91грн. та рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області від 2 грудня 2009 року №261/19 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків у вигляді штрафу у сумі 7763,95грн., оскільки відповідач відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України не довів суду правомірність прийняття вищезазначених рішень
Але при цьому суд помилково задовольнив позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача щодо прийняття спірних рішень, тому, що дії самі по собі не створили правових наслідків для позивача, правові наслідки для позивача настали внаслідок прийняття відповідачем вищезазначених спірних рішень, які є способом реалізації владних управлінських функцій.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції в зв'язку з порушення норм процесуального права частково невірно задоволені всі позовні вимоги, внаслідок чого постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, з відмовою у задоволенні позовної вимоги щодо визнання дій неправомірними щодо прийняття спірних рішень відповідачем, в решті постанову суду слід залишити без змін.
У відповідності до приписів ст.94 КАС України на користь позивача пропорційно задоволеним позовним вимогам з коштів Державного бюджету підлягають стягненню судові витрати в сумі 2,26 грн.
Постанова в повному обсязі складена 12 травня 2010 року.
Керуючись ст.195, ст.196, ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.4, 205 ч.2, ст.207, ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі Донецької області задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2010р. у справі за позовом Державного підприємства “Добропіллявугілля” до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області, третя особа: відокремлений підрозділ «Добропільске збутове підприємство» Державного підприємства «Добропіллявугілля» про визнання неправомірними дій, недійсними рішень скасувати частково.
Позовні вимоги Державного підприємства “Добропіллявугілля” до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області, третя особа: відокремлений підрозділ «Добропільске збутове підприємство» Державного підприємства «Добропіллявугілля» про визнання неправомірними дій, недійсними рішень задовольнити частково.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області від 23 листопада 2009 року №253/14 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату страхових внесків у сумі 8707,83грн. та пені у розмірі 1757,91грн. та рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі Донецької області від 2 грудня 2009 року №261/19 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків у вигляді штрафу у сумі 7763,95грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства “Добропіллявугілля” витрати по сплаті судового збору в розмірі 2,26 грн. (дві гривні 26 копійок).
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді М.І.Старосуд
Н.К.Шаптала