Рішення від 24.11.2020 по справі 460/5356/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2020 року м. Рівне №460/5356/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар за участю секретаря судового засідання А.М. Юрчук, сторін та інших осіб, які беруть участь у справі

позивача: ОСОБА_1 ,

відповідача - 1: представник Ревко А.Ю.,

відповідача - 2: представник Гордійчук О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доРівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач-2) про зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач просив суд:

- зобов'язати відповідача-1 оформити довідки про перерахування пенсії, які були проведені з 01.01.1998 по 01.01.2018, у розмірі посадового окладу, з якого був звільнений, - 175грн, військового звання, надбавкою за вислугу років;

- зобов'язати відповідача-2 вчинити дії щодо перерахунку пенсії з 01.01.1998 по 01.01.2018 з розміру грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням (175грн), військовим званням, надбавкою за вислугу років та здійснити виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат;

- зобов'язати відповідача-1 оформити та надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням розміру посадового окладу, що відповідає тарифному розряду "30", посадовому окладу в розмірі 5920грн, військовому званню - 1410грн, надбавки за вислугу років з 01.03.2018;

- зобов'язати відповідача-2 вчинити дії щодо перерахунку пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 74 відсотки грошового забезпечення, враховуючи відповідний оклад за посадою, військовим званням, процентною надбавкою за вислугу років, з 01.01.2018 та здійснити виплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач зазначив, що всупереч вимог законодавства відповідач-1 під час складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії застосував посадовий оклад у зменшеному розмірі, що впливає на розмір пенсії.

Ухвалою суду від 21.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву.

21.09.2020 від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що скасування з 05.03.2019 пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не впливає на результат розгляду цієї справи, оскільки Уряд не приймав рішень про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям у 2019 році. Існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених Постановою №103 та пунктом 5 Постанови №45. Відповідач не має повноважень щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення. Отже, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством.

28.09.2020 від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень вказано, що до повноважень відповідача входить лише призначення та перерахунок пенсії на підставі тих документів та довідок про грошове забезпечення, які були або будуть надані уповноваженим структурним підрозділом, у якому проходив службу позивач, а право на такий перерахунок виникає у разі зміни грошового забезпечення, встановленого законодавством. Законом України №1166-VII від 27.03.2014 "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений за нормами цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Перерахунок пенсії позивачу здійснено на підставі поданих довідок про розмір грошового забезпечення із урахуванням норм законодавства, що діяло на момент проведення такого перерахунку. Відтак, відповідач діяв в межах та у спосіб передбачений нормами чинного законодавства.

25.09.2020 та 05.10.2020 від позивача надійшли відповіді на відзив відповідача-1 та відповідача-2 відповідно, за змістом яких просив задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою суду від 21.10.2020 призначено розгляд справи у відкритому судовому засіданні на 24.11.2020, витребувано у Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки додаткові докази.

13.11.2020 витребувані докази надійшли до суду.

У судовому засіданні 24.11.2020 позивач пояснив, що з 16.11.1990 звільнений у відставку з посади начальника Новоград-Волинської-експлуатаційної частини району. У 1997 році штатний розпис квартирно-експлуатаційних частин Збройних Сил України був змінений. Посадові оклади начальникам КЕЧ були визначені у розмірі 160грн. На підставі зміни шатного розпису та довідки, виданої Новоград-Волинською квартирно-експлуатаційною частиною району Житомирським обласним військовим комісаріатом посадовий оклад для обчислення пенсії був зменшений. Відтак, з 1997 року по даний час отримує пенсію не в повному обсязі. Просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки проти позову заперечив та додатково пояснив суду, що видати оновлену довідку з тарифним розрядом "30", як про це просить позивач, не можливо, оскільки довідкою Новоград-Волинської квартирно-експуатаційної частини району підтверджується, що посадовий оклад за посадою начальника становить 5500грн, що відповідає 27 тарифному розряду. Таким чином, вимоги позивача є безпідставними.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог в повному обсязі та пояснила суду, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 01.01.2007, а відтак підстави для проведення останнім перерахунку з 1998 року відсутні. Позивачу проведено перерахунок пенсії з дотриманням вимог законодавства, чинного на момент виникнення права на такий перерахунок.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

На час звільнення з військової служби з 16.11.1990 ОСОБА_1 займав посаду начальника Новоград-Волинської КЕЧ району, що підтверджується довідкою Новоград-Волинської квартирно-експлуатаційної частини району від 29.05.2019 №1105. Посадовий оклад за зазначеною посадою становив 175 рублів (а.с.6).

Відповідно до довідки Новоград-Волинської квартирно-експлуатаційної частини району від 29.05.2019 №1104, посадовий оклад за посадою начальника Новоград-Волинської квартирно-експлуатаційної частини району з 01.03.2018 становить 5500грн (27 тариф.розряд) (а.с.9).

ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області з 01.01.2007 та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Основний розмір пенсії становить 74% грошового забезпечення (вислуга років 28 (календ.28)), що підтверджується протоколом по пенсійній справі ХГ - 0113147 від 28.03.2007 (а.с.41).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 Рівненським обласним військовим комісаріатом складено довідку №ХГ13147 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України станом на 01.03.2018 (а.с.59).

Згідно із вказаною довідкою, грошове забезпечення позивача визначено в наступному розмірі: посадовий оклад - 5220,00грн; оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00грн; надбавка за вислугу років (50%) - 3315,00грн, що в загальному становить 9945,00грн.

У квітні 2018 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення 70% з 01.01.2018 (а.с.43, зворот).

Відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 23.12.2019 №30290П-1834/ПВТ/1638 розмір окладу за посадою начальника КЕЧ району з 01.03.2018 відповідає 27 тарифному розряду та становить 5500,00грн (а.с.8).

12.07.2019 Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача у зв'язку із зміною тарифного розряду від 12.07.2019 №ХГ 13147/611, згідно з якою грошове забезпечення позивача визначено в наступному розмірі: посадовий оклад - 5500,00грн; оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00грн; надбавка за вислугу років (50%) - 3455,00грн, що в загальному становить 10365, 00грн (а.с.44).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

У силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За змістом пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 пенсії, призначені відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно з законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) затверджена тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Згідно з пунктом 4 Постанови №704, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Відповідно до Постанови №704 та з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України наказом Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" установлені тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1-22 до цього наказу, а також співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Відповідно до положень ст.13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому, частиною другою статті 13 Закону №2262-XII визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.

Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII (в редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії), визначений ст.63, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону (ч.1). При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2). Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (ч.3).

Таким чином, в силу вимог ч.2 ст.63 Закону №2262-XII, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до п.4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою №704 встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається ст.13 Закону №2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим, відсоткове співвідношення, установлене ст.13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Позивачу пенсія була призначена у листопаді 1990 року, її розмір складав 74% від грошового забезпечення.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону №2262-XII в редакції, чинній на час зазначеного перерахунку пенсії, загальний її розмір був обмежений 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Надалі стаття 13 Закону №2262-XII неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, оскільки обмеження стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, а також з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами ст.63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, а також нормами Постанови №704 та Постанови №103, а тому застосування ст.13 цього Закону, що регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Судом встановлено, що відповідачем-2 при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 зменшено відсотковий розмір грошового забезпечення позивача, що враховується при визначенні основного розміру пенсії, з 74% до 70%.

Тобто, зміна відсоткового розміру грошового забезпечення здійснена вже після призначення позивачу пенсії у відповідному розмірі.

Відтак, у відповідача-2 були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача-2 щодо зменшення встановленого при звільненні розміру пенсії при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 до 70% грошового забезпечення, оскільки такі здійснені не у спосіб, визначений чинним законодавством України, чим порушено гарантоване державою право на пенсію.

Відтак, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача-2 перерахувати розмір пенсії позивача, виходячи з розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.

Що стосується позовних вимог до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, суд відмовляє у їх задоволенні, оскільки позивачем не обґрунтовано порушення його прав відповідачем-1, а саме: не доведено відповідність посади начальника квартирно-експлуатаційної частини району тарифному розряду "30" з тарифним коефіцієнтом "3,36".

Суд критично оцінює доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку на звернення до суду, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, та зазначає, що у зв'язку з перерахунком пенсії позивачу із зменшенням її розміру із 74% до 70% грошового забезпечення, який проведено органом Пенсійного фонду з 01.01.2018, відбулося порушення гарантованого державою права позивача на пенсію, яке є абсолютним та не може бути обмежене будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Правовий висновок щодо неможливості застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду у справах з вимогами, пов'язаними з виплатою компенсаторної складової доходу, та у справах з вимогами, пов'язаними з виплатою інших складових доходу та доходу в цілому, до якого належить пенсія, викладений в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17 (№К/9901/2128/18).

Відповідно до ч. 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вважає, що позивач частково довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи приписи ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, зі сплати судового збору в сумі 840,80грн, сплачені згідно з квитанцією від 22.07.2020 №5 (а.с.10).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 70% його грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 74% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідачі: Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул.Грабник, буд.4, м.Рівне, 33000, код за ЄДРПОУ 08060817);

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, буд.7, м.Рівне, 33028, код за ЄДРПОУ 21084076).

Повне рішення складено 30 листопада 2020 року.

Суддя О.М. Дудар