Україна
09 квітня 2010 р. справа № 2а-5771/10/0570
12 год. 35 хв. вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, м. Донецьк
зал судового засідання № 6
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кониченко О. М. при секретарі судового засідання Лазник І.В. розглянув у відкритому судовому засіданні Донецького окружного адміністративного суду справу за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Євромінерал»м. Донецьк
до Донецької обласної державної адміністрації м. Донецьк
про скасування п. 3.5 Розпорядження Донецької обласної державної адміністрації м. Донецьк від 10.11.2009 року № 585, щодо передачі «Проекту землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області»для прийняття рішення про зміну цільового призначення до Кабінету Міністрів України; зобов'язання Донецької обласної державної адміністрації прийняти розпорядження про затвердження «Проекту землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області»та зміну цільового призначення частини земельної ділянки площею 9,83 га земель сільськогосподарського призначення, у тому числі ріллі 9,83 га, за межами населених пунктів, яка перебуває у власності ТОВ «Євромінерал», відповідно до державного акту серії ЯЖ №615792 з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області
За участю представників сторін:
від позивача: Петрова Я.М. - за довір.
від відповідача : Беспала О.О. -за довір.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Євромінерал»м. Донецьк, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Донецької обласної державної адміністрації м. Донецьк про скасування п. 3.5 Розпорядження Донецької обласної державної адміністрації м. Донецьк від 10.11.2009 року № 585, щодо передачі «Проекту землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області»для прийняття рішення про зміну цільового призначення до Кабінету Міністрів України; зобов'язання Донецької обласної державної адміністрації прийняти розпорядження про затвердження «Проекту землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області»та зміну цільового призначення частини земельної ділянки площею 9,83 га земель сільськогосподарського призначення, у тому числі ріллі 9,83 га, за межами населених пунктів, яка перебуває у власності ТОВ «Євромінерал», відповідно до державного акту серії ЯЖ №615792 з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що розпорядженням від 10.11.2009 року № 585 було погоджено «Проект землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області», але рішення щодо зміни цільового призначення частини земельної ділянки не прийняте у зв'язку з тим, що відповідач вважає, що повноваження щодо зміни цільового призначення таких земель має Кабінет Міністрів України. Позивач не згоден з розпорядженням відповідача в частині відмови, щодо прийняття рішення про зміну цільового призначення земельних ділянок.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову з тих самих підстав, що викладені в письмових запереченнях на адміністративний позов.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Євромінерал»м. Донецьк зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 05.01.2007 року за № 1 266 102 0000 023311, код ЄДРПОУ 34850038.
Позивач має у приватній власності земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення підсобного сільського господарства на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області, право власності на яку посвідчується державним актом серії ЯЖ № 615792.
Позивач також є власником спеціального дозволу на користування надрами (реєстраційний № 3017, наданий Міністерством охорони навколишнього природного середовища України 07 вересня 2007 року), для геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області.
Донецьким Державним інститутом науково-дослідних, проектних робіт та інженерних послуг у вогнетривкій промисловості „ДонНИГРИ" у 2007 р. розроблений «Робочий проект відпрацювання дослідно-промислового кар'єру Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин», згідно до якого третій етап будівництва дослідно-промислового кар'єру розташований на землях приватної власності позивача.
Задля реалізації наданих прав на користування надрами, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 року № 502 «Про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб», позивач звернулися з клопотанням до Костянтинівської державної районної адміністрації з клопотаннями про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення частини земельної ділянки площею 9,83 га з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин.
На підставі розпорядження Костянтинівської державної районної адміністрації про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, Товариством з обмеженою відповідальністю «Терра» (ліцензії Держкомзему АА № 332220, видана 27.05.2004р. та Державного комітету земельних ресурсів України АБ №120231 видана 03.03.2005р.) був розроблений «Проект землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області».
Проект отримав погодження Костянтинівського відділу земельних ресурсів, Державного управління охорони навколишнього середовища в Донецькій області, Костянтинівської районної СЕС, відділу містобудування, архітектури і житлово-комунального господарства та відділу культури Костянтинівської державної районної адміністрації, Державної інспекції по нагляду за охороною надр та Донецької територіальної інспекції державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр, а також позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації.
Листом № 74 від 21.05.2009 року позивач звернувся до голови Донецької обласної державної адміністрації з клопотанням про погодження проекту землеустрою та зміну цільового призначення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»площею 9,83 га.
Розпорядженням від 10.11.2009 року № 585 було погоджено «Проект землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області», але рішення щодо зміни цільового призначення частини земельної ділянки не прийняте у зв'язку з тим, що відповідач вважає, що повноваження щодо зміни цільового призначення таких земель має Кабінет Міністрів України.
Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до статті 19 Конституції України «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Відповідач обґрунтовує законність прийнятого розпорядження від 10.11.2009 року № 585 нормами п. 9 ст. 149 та п. 2 ст. 20 Земельного кодексу України.
Частиною 2 ст. 20 пункт 2 ст. 20 Земельного кодексу України містить загальні норми, щодо компетенції органів державної влади та місцевого самоврядування стосовно зміни цільового призначення земельних ділянок, а саме: зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Законодавець найбільш широко окреслив коло осіб, наділених повноваженнями щодо зміни цільового призначення земель, щоб охопити всі випадки такої необхідності, тут закріплені органи, що надають землі у власність або користування, органи, що вилучають землі, що затверджують проекти землеустрою тощо. Тому посилання Донецької обласної державної адміністрації на п. 9 ст. 149 Земельного кодексу України, яка надає право Кабінету Міністрів України вилучати земельні ділянки державної власності для потреб, не пов'язаних з веденням сільського господарства, а саме рілля, як на підставі відмови зміни цільового призначення земель приватної власності не можна вважати законодавчо обґрунтованим.
Таке ствердження підтверджується наявністю спеціальної норми по відношення до ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України, яка містить у ч. 3 цієї статті і яка визначає порядок зміни цільового призначення земель саме приватної власності: зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. № 502 «Про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб», встановлений порядок зміни цільового призначення земельних ділянок та визначена їх компетенція щодо прийняття рішення про таку зміну:
п. 7 встановлено, що сільська, селищна, міська рада розглядає проектні матеріали та приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка розташована в межах населеного пункту (крім земель, визначених пунктом 11 цього Порядку).
п. 8 встановлено, що районна держадміністрація розглядає подані проектні матеріали та приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту, якщо така зміна пов'язана з наступним використанням цієї ділянки для сільськогосподарських потреб, ведення лісового і водного господарства, будівництва об'єктів, призначених для обслуговування членів територіальних громад району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
п. 9 встановлено, що якщо зміна цільового призначення земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту, передбачає використання ділянок для інших потреб, ніж визначених пунктом 8 цього Порядку, районна держадміністрація розглядає проектні матеріали, готує свій висновок з цього питання і подає його разом з матеріалами до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної держадміністрації.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна держадміністрація розглядає матеріали та приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки (крім земель, визначених пунктом 10 цього Порядку).
п. 10 встановлено, що якщо зміна цільового призначення стосується земельних ділянок - ріллі, багаторічних насаджень для несільськогосподарських потреб, лісів першої групи площею понад 10 гектарів, а також земельних ділянок природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та особливо цінних земель, що проводиться за рішенням Кабінету Міністрів України, районна держадміністрація подає проектні матеріали разом із своїм висновком до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної держадміністрації.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна держадміністрація розглядає подані проектні матеріали і готує свій висновок для подання Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного рішення.
У якості одного з аргументів відповідач також наводить приклади прийняття рішення Кабінетом Міністрів України, щодо зміни цільового призначення сільськогосподарських земель для потреб громадської забудови, але при цьому у наведеному прикладі земельні ділянки є власністю держави (земель запасу) з зовсім іншим порядком зміни цільового призначення ніж у приватних земель, у тому числі щодо компетентності органів, приймаючих рішення щодо такої зміни.
Згідно статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись, Конституцією України, Земельним кодексом України, ст. ст. 2-15, 17-18, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Євромінерал»м. Донецьк до Донецької обласної державної адміністрації м. Донецьк про скасування п. 3.5 Розпорядження Донецької обласної державної адміністрації м. Донецьк від 10.11.2009 року № 585, щодо передачі «Проекту землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області»для прийняття рішення про зміну цільового призначення до Кабінету Міністрів України; зобов'язання Донецької обласної державної адміністрації прийняти розпорядження про затвердження «Проекту землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал» на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області» та зміну цільового призначення частини земельної ділянки площею 9,83 га земель сільськогосподарського призначення, у тому числі ріллі 9,83 га, за межами населених пунктів, яка перебуває у власності ТОВ «Євромінерал», відповідно до державного акту серії ЯЖ №615792 з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області -задовольнити.
Скасувати п. 3.5 розпорядження Донецької обласної державної адміністрації від 10.11.2009 року № 585 у частині щодо передачі «Проекту землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області»для прийняття рішення про зміну цільового призначення до Кабінету Міністрів України;
Зобов'язати Донецьку обласну державну адміністрацію прийняти розпорядження про затвердження «Проекту землеустрою, щодо відведення частини земельної ділянки з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин ТОВ «Євромінерал»на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області».
Зобов'язати Донецьку обласну державну адміністрацію прийняти розпорядження про зміну цільового призначення частини земельної ділянки площею 9,83 га земель сільськогосподарського призначення, у тому числі ріллі 9,83 га, за межами населених пунктів, яка перебуває у власності ТОВ «Євромінерал», відповідно до державного акту серії ЯЖ № 615792 з ведення підсобного сільського господарства на будівництво дослідно-промислового кар'єру по розробці Центрального родовища вогнетривких та тугоплавких глин на території Полтавської сільської ради Костянтинівського району Донецької області.Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Євромінерал»м. Донецьк судовий збір в розмірі 3,40 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частину постанови в присутності представників сторін.
Повний текст постанови виготовлений 14.04.2010 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Кониченко О.М.