Справа № 560/3253/20
Головуючий у 1-й інстанції: Майстер П.М.
Суддя-доповідач: Франовська К.С.
21 січня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Франовської К.С.
суддів: Боровицького О. А. Совгири Д. І.
за участю:
секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
У червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок призначеної йому в січні 2011 року на підставі Закону України від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-1У пенсії за віком, відповідно ч.2 ст.27 Закону №1058-1У з урахуванням страхового стажу 33 роки 1 місяць 7 днів і коефіцієнту страхового стажу - 0,33083 нарахованого за документами пенсійної справи.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії Головного правління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, щодо не прийняття рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Головне правління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно поданої ним заяви від 10.02.2020 року відповідно до ч.2 ст.27 Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням страхового стажу 33 роки 1 місяць 7 днів із застосуванням раніше призначеного коефіцієнту страхового стажу - 0,33083.
Стягнуто з Головного правління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в сумі 840,80 грн.
У апеляційному порядку рішення суду першої інстанції оскаржено відповідачем, який у своїй скарзі просив скасувати рішення суду у частині задоволених позовних вимог та прийняти у цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
У обґрунтування апеляційної скарги посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що пенсію позивачу призначено відповідно до вимог чинного законодавства. Так, при обчисленні розміру пенсії враховано страховий стаж позивача 33 роки 1 міс.7 днів, та коефіцієнт страхового стажу 0,33083. Розмір пенсії обчислено із заробітної плати за період роботи з 01.08.1979 по 29.02.1984 та з 01.01.1985 по 31.08.1985 (згідно довідки про зарплату), з 01.07.2000 по 31.12.2010 (згідно даних персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 1,56686. Розмір пенсії позивача з 01.03.2020 року становить 2414,10 грн.
10.02.2020 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії на підставі ч.2 ст.27 Закону України №1058-1У за двоскладовою формулою. Однак, у проведенні перерахунку позивачу було відмовлено у зв'язку із недоцільністю внаслідок зменшення за результатами перерахунку розміру пенсії з 2414,10 грн. до 1677,13 грн.
Задовольняючи позов, суд неправильно застосував норми матеріального права і дійшов помилкового висновку про наявність підстав для обчислення пенсії позивачу по другій складовій за страховий стаж з 01.01.2004 з врахуванням страхового стажу 33 роки 1 міс.7 днів та застосування коефіцієнту страхового стажу - 0,33083.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 з 06.01.2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року.
10.02.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії відповідно ч.2 ст.27 Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням страхового стажу 33 роки 1 місяць 7 днів, та коефіцієнту страхового стажу - 0,33083.
Відповідач листом від 11.03.2020 №995-837/Р-02/8-2200/20 відмовив ОСОБА_1 у проведенні такого перерахунку мотивуючи тим, що не доцільно перераховувати пенсію за двоскладовою формулою, так як розмір пенсійної виплати зменшується з 2414,10 грн. до 1677,13 грн.
Вважаючи відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії необґрунтованою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції з метою захисту прав позивача, відповідно до приписів ч.2 ст.9 КАС України, вийшов за межі позовних вимог і задовольнив позов, оскільки дійшов висновку, що розгляд заяви заінтересованої особи про проведення перерахунку пенсії повинен прийматись у формі рішення, що є виключною компетенцією Пенсійного органу.
Оскільки відповідач не вирішив питання за результатом звернення позивача згідно з вимогами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то зобов'язаний прийняти рішення за заявою від 10.02.20 р.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів апеляційного суду, не відповідають нормам матеріального права, фактичним обставинам справи і є помилковими, з огляду на таке.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) та Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ).
Пенсія за віком відповідно до ст. 27 Закон №1058-IV визначається шляхом множення середньомісячної заробітної плати застрахованої особи на коефіцієнт її страхового стажу.
В розумінні ст. 24 Закон №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (ч.1 ст.40 Закону №1058-IV).
Згідно з ч.4 ст.40 Закону №1058-IV для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Згідно із ч. 1 ст. 27 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) (у редакції, яка була чинна на час призначення позивачу пенсії і на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії у лютому 2020р.) розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 цього Закону.
Частиною 2 цієї статті визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Цей Закон №1058 набрав чинності з 01.01.2004, таким чином, частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до 31.12.2003, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (ст. 19 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення"), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після 01.01.2004 - відповідно до Закону №1058.
Законом передбачено д в а в а р і а н т и обчислення розміру пенсії за віком у солідарній системі, з яких о с о б а може о б и р а т и найбільш вигідний для себе.
Перший варіант - за новою формулою, другий - за так званою двоскладовою формулою.
Основою для обчислення розміру пенсії за новою формулою є скоригована заробітна плата та коефіцієнт страхового стажу.
Розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = 3п х Кс,
де П - розмір пенсії (у грн.);
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, з якої обчислюється пенсія (у грн.);
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Для визначення однієї зі складових цієї формули - Зп - заробітної плати необхідно визначити середньоарифметичний індивідуальний коефіцієнт заробітку. Його обчислюють шляхом ділення заробітної плати особи за кожен місяць періоду, за який враховується заробіток, на середню заробітну плату в галузях економіки за цей же місяць. Суму коефіцієнтів за весь період, за який враховують заробітну плату, ділять на кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітку.
Другий варіант - за двоскладовою формулою. Визначається розмір пенсії, яка складається із двох частин: частина, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом, та частина пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перша із цих двох частин (стаж до 1 січня 2004 р.) визначається відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діятиме на момент набрання чинності Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Друга частина обчислюватиметься за нормами нового Закону без обмеження максимальним розміром. Частина пенсії, обчислена за період стажу до 1 січня 2004 р., буде проіндексована до моменту фактичного виходу на пенсію та підсумована з другою частиною пенсії, обчисленою за період страхового стажу після набрання чинності зазначеним Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону №1058 коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за фор-мулою:
См х Вс
Кс = ------------, де:
100% х 12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частиною 2 ст. 40 Закону №1058 визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, за чинним законодавством розрахунок пенсії складається з двох частин . При такому механізмі обчислюється пенсія за період роботи до 01.01.2004 року та частина пенсії за період роботи після 01.01.2004 року.
1. Перша складова пенсії :
Частина пенсії за страховий стаж до 01.01.2004 року розраховується за нормами Закону "Про пенсійне забезпечення : 55% від заробітної плати за стаж 25 років у чоловіків та додається по 1% за кожний рік понад 25 років, але не більше 75%. Пенсія обчислюється за вибором- або із заробітку за будь-яких 60 календарних місяців роботи підряд до 01.07.2003 року та весь період роботи, починаючи з 01.07.2003 по 31.12.2003, або із заробітку за останні 24 календарних місяці роботи до 31.12.2003 року. Заробіток коригується відповідно до Постанови КМУ від 24.07.2003 року № 1151 " Про порядок визначення заробітку для обчислення пенсії та нарахування надбавки до пенсії "та враховується в межах максимальної величини заробітку, із якої сплачуються страхові внески.
2. Друга складова пенсії :
Це частина пенсії за страховий стаж з 01.01.2004 року і обчислюється вона за нормами Закону України №1058-1У "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За цим Законом, обраховуються місячні коефіцієнти заробітку за кожний місяць заробітку, починаючи з 01.01.2004 року і до моменту звернення за призначенням пенсії та середньоарифметичний коефіцієнт заробітку. Визначається заробітна плата для обчислення пенсії шгляхом множення середньої заробітної плати для обчислення пенсії за рік, який передує року зверненню за пенсією, на середньоарифметичний коефіцієнт.
3. Після обчислення двох складових, визначається загальний розмір пенсії, який складається з двох частин - розміру пенсії за період до 01.01.2004 року та розміру пенсії за період після 01.01.2004 року.
Згідно матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_1 пенсія призначена за н о в о ю формулою, з урахуванням страхового стажу 33 роки 1 міс. 7 днів і становить 2414,10 грн.
Розрахунок пенсії наступний :
4404,35 грн. (середня зарплата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, збільшена на 17%, х 1,56686 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 6901,00 грн. (це заробіток для обчислення пенсії) х 0,33083 (коефіцієнт страхового стажу) = 2283,06 (розмір пенсії за віком) + 131,04 (доплата за 8 років понаднормативного стажу,1638,00х8%)= 2414,10 грн.
В обґрунтування правомірності відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , пенсійний орган покликається на недоцільність його проведення з огляду на те, що внаслідок перерахунку пенсії за двоскладовою формулою з урахуванням вимог пенсійного закону призведе до зменшення розміру пенсійних виплат.
Перевіривши умовний перерахунок пенсії позивача за двоскладовою формулою, станом на 01.03.2020 року, який проведено пенсійним органом, слід дійти висновку про правильність висновку про зменшення розміру пенсії в результаті перерахунку.
Так, згідно із позиціями сторін, наведених у позовній заяві та поясненнях відповідача, ними не оспорюється, що П1 (пенсія по першій складовій) становить 168 грн., згідно із ст. 19 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення", тому в цій частині спору не має.
Розмір пенсії по другій складовій становить 321,08 грн. ( 4404,35 - середня зарплата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, збільшена на 17% х 2,82234(індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 12430,57 грн. Це і є заробіток для обчислення пенсії, який множиться на 0,02583 ( коефіцієнт страхового стажу).
168,00 (П1- пенсія по першій складовій) +321,08 (П2-пенсія по другій складовій)=489,08 грн. До цієї суми додається 1148,92 (доплата до прожиткового мінімуму) та 39,13 грн. (доплата за 8 років понаднормативного стажу), всього розмір пенсії складатиме 1677,13 грн.
Отже, за результатами перерахунку розмір пенсії з 2414,10 грн. зменшиться до 1677,13 грн., а тому такий перерахунок є невигідним для пенсіонера.
При цьому, слід врахувати, що страховий стаж позивача після 01.01.2004 року становить 2 роки7 міс.20 днів, тому з урахуванням приписів ст.25 Закону №1058-1У коефіцієнт страхового стажу для обчислення пенсії по другій складовій становить 0,02583. Правових підстав для обчислення по другій складовій пенсії з врахуванням коефіцієнту страхового стажу 0,33083 ( за 33 роки 1 міс.7 днів) немає, оскільки такий підхід порушує принципи системи пенсійного забезпечення, яке здійснюється відповідно до вимог пенсійного законодавства і яким врегульовано спірні правовідносини, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Що стосується висновку суду першої інстанції про необхідність прийняття пенсійним органом за заявою позивача рішення, у формі, передбаченій законом, то колегія суддів звертає увагу на таке.
Порядок подання та оформлення документів для призначення/перерахунку пенсій здійснюється відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Згідно положень п. 4.1. вказаного Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно додатку 2 до вказаного порядку (в редакції Постанови Пенсійного фонду № 13-1 від 07.07.2014 року; із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду № 13-2 від 30.07.2015 року) на аркуші № 1 визначено форму та вимоги до відповідної заяви про призначення/перерахунок пенсії, на аркуші № 2 визначено форму та зміст розписки-повідомлення, яка надається органом Пенсійного фонду України заявнику та підтверджує подання заяви.
Згідно вимог п. 4.3. вказаного Порядку рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
За чинним Порядком, призначення та відмова у призначенні пенсії оформляється рішенням комісії, перерахунок - розпорядженням, а для відмови у перерахунку форма прийняття рішення цим Порядком не передбачена.
Отже, відмова пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії у формі листа не свідчать у даному випадку про відсутність наміру суб'єкта владних повноважень прийняти обґрунтоване та законне рішення у формі, передбаченій чинним законодавством.
Відтак, належним способом захисту порушеного права є саме вирішення судом питання про визнання протиправною відмови пенсійного органу викладеної в листі від 11.03.2020 та зобов'язання вчинити певні дії (або ж відмовити в задоволенні цих вимог).
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування оскаржуваного рішення та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити .
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року скасувати.
Прийняти постанову, якою у позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії,- відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 25 січня 2021 року.
Головуючий Франовська К.С.
Судді Боровицький О. А. Совгира Д. І.