№ 2а-1033/10/2370
23.04.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Новікової Т.В.,
при секретарі -Найдьон А.В.,
за участю представника прокуратури -Синецької О.Ю.- прокурора відділу прокуратури Черкаської області,
представника позивача -Гребенюка С.А. (за дов. Уманської ОДПІ Черкаської області),
за відсутності відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора міста Умані Черкаської області в інтересах держави в особі Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області до державного підприємства «Рубін»про стягнення податкового боргу,
Прокурор міста Умані звернувся до суду з адміністративним позовом від 16.03.2010р. №05-123 вих.10 в інтересах держави в особі Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області до державного підприємства «Рубін», в якому просить стягнути податковий борг з податку на додану вартість, податку на прибуток, комунального податку, податку з власників транспортних засобів, штрафних санкцій та пені на загальну суму 842 676грн.85коп. Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилався на порушення відповідачем податкового законодавства щодо сплати у встановлений строк податкового зобов'язання, що спричинило до утворення податкового боргу.
Під час судового засідання представники прокуратури та позивача підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача до зали судового засідання не з'явився, однак направив до суду клопотання від 22.04.2010р. № 101/128 про розгляд справи за його відсутності, в якому зазначив про визнання позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представника позивача та думку представника прокуратури, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Рубін»(далі - ДП «Рубін») є унітарним комерційним підприємством, яке входить до сфери управління Центру стратегічного аналізу при Міністерстві оборони України відповідно до Статуту, зареєстрованого виконкомом Уманської міської Ради народних депутатів 08.02.1996р. № 59, юридичною особою, ідентифікаційний код 07665754, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 159094, перебуває на обліку Уманської об'єднаної державної податкової інспекції від 20.01.1992р. № 628 та є платником податку на додану вартість з 28.12.2005р. відповідно до свідоцтва № 32277166 НБ № 118990.
За результатом перевірки встановлено, що ДП «Рубін»має податковий борг по платежах до бюджетів всіх рівнів на загальну суму 2 780 951грн.56коп., який відповідачем не сплачується в установленому законом порядку та в повному обсязі, а тому до відповідача застосована штрафна санкція та пеня, а саме:
по податку на додану вартість на суму 477 448грн.00коп., штрафній санкції по податку на додану вартість на суму 264 377грн.25коп.;
штрафній санкції по податку на прибуток у сумі 96 462 грн.97коп.;
по комунальному податку на суму 275грн.40коп., штрафній санкції по комунальному податку у сумі 9 грн. 18 коп.;
по податку з власників транспортних засобів та самохідних машин і механізмів на суму 4 044грн.00коп., пені по податку з власників транспортних засобів та самохідних машин і механізмів у сумі 60грн.05 коп.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, податкова заборгованість стягувалася з відповідача відповідно до судових рішень: господарського суду Черкаської області від 11.07.2008р. про стягнення податкового боргу на суму 2 352 291грн.82коп., яке знаходиться у підрозділі примусового виконання рішень відділу ДВС Головного управління юстиції у Черкаській області та відкрите зведене виконавче провадження № 78/1-08 від 26.01.2007р. на загальну суму 3 366 209грн.00коп., в тому числі 2 352 291грн.82коп.;Черкаського окружного адміністративного суду від 20.01.2010р. про стягнення податкового боргу у сумі 639 426грн.99коп. станом на 15.10.2009р.; постановою від 20.01.2010р. про стягнення боргу у сумі 741 825грн.25коп.
Згідно розрахунку податкового боргу по податку на додану вартість станом на 10.02.2010р. за відповідачем рахується заборгованість на загальну суму 741 825грн.25коп., в тому числі за основним боргом 477 448грн.00коп. та штрафних санкцій на суму 264 377грн.25коп.
Сума ПДВ, яка підлягає до сплати в бюджет самостійно визначена платником у розмірі 362 292грн.00коп.відповідно до податкової декларації від 19.11.2009р. №6/774 та уточнюючого розрахунку від 02.12.2009р. № 62770 на суму 8 849грн.00коп.; податкової декларації з податку на додану вартість № 64048 від 16.12.2009р. сума ПДВ становить 9 150грн.00коп., податкової декларації № 71 111 від 19.01.2010р. на суму 97 157грн.00коп.
Відповідачем порушено п.п.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. в частині несвоєчасної сплати податкового зобов'язання протягом граничних строків, за що передбачена відповідальність п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000року № 2181-ІІІ, відповідно до акту перевірки № 40/1520-07665754 від 19.01.2010р., у зв'язку з чим відповідачеві було направлено податкові повідомлення-рішення № 0000221500/0 від 19.01.2010р. у розмірі 20 % на суму 2 660грн.45коп., № 0000231500/0 від 19.01.2010р. у розмірі 10 % на суму 2000грн.21коп., № 0000211500/0 від 19.01.2010р. у розмірі 50% на суму 259 274грн.59коп., отриманих платником 19.01.2010р.
На підставі акту перевірки № 39/1510-07665754 від 19.01.2010 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету з податку на прибуток підприємства, відповідачеві направлено податкове повідомлення-рішення № 0000201500/0 від 19.01.2010р.зі сплати штрафних санкцій у розмірі 50 % на суму 96 462грн.97коп., на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», отримане платником 19.01.2010р.
Згідно розрахунку комунального податку № 56629 від 26.10.2009р. платником самостійно нарахований податок у сумі 91грн.80коп. та відповідно уточнюючого розрахунку № 73793 від 02.02.2010р. донараховано податок у сумі 183грн.60коп., штрафних санкцій на суму 9грн.18коп., всього на загальну суму 284грн.58коп.
Платником самостійно нарахований податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на суму 4 322грн.00коп., який частково сплачений на суму 278грн.00коп. відповідно до уточнюючого розрахунку № 27666 від 12.06.2009р. та нарахованої пені на суму 60грн.05коп., тому до сплати становить сума у розмірі 4 104грн.05коп.(а.с. 43-47).
Отже, загальна сума заборгованості, що підлягає до стягнення становить 842 676грн.85коп. та підтверджується розрахунком податкового боргу станом на 10.02.2010р. і витягом з облікової картки станом на 31.12.2009р. (а.с.48-55).
З врахуванням наявних в матеріалах справи доказів, виступу представника позивача та представника прокуратури, відповідно до ст. 159 КАС України та на підставі повного і всебічного з'ясування обставин справи, які підтверджені доказами дослідженими в судовому засіданні, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Конституційними нормами (ст.19) встановлений правовий порядок у державі, який полягає у додержанні виконання вимог законності та реалізації суб'єктивних прав і обов'язків громадян.
Спеціальним законодавством, яке визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб, встановлює строки погашення узгодженого податкового зобов'язання є Закон України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ, Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. № 334/94-ВР, Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991року № 1251-ХІІ (далі -Закон №1251-ХІІ), податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, віднесені до загальнодержавних податків і зборів. Комунальний податок віднесений до місцевих податків і зборів.
Згідно підпункту 2.1.1 пункту 2.1 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994року № 334/94-ВР (далі -Закон № 334/94-ВР) платниками податку з числа резидентів є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Платником сплачується податок за звітний період до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у визначені законом строки подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 Закону № 334/94-ВР. При цьому за звітний квартал, півріччя та три квартали року платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року -повну.
Стаття 1 Закону № 2181-ІІІ визначає податкове зобов'язання, як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
В розумінні названого Закону (п.1.3 ст. 1), податковий борг (недоїмка) це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (ст. 16 Закону № 2181-ІІІ).
Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу або не визначає її окремо у платіжному документі, то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини) та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
Судом встановлено, що відповідно до вимог Закону України № 2181-ІІІ відповідачу нараховано ПДВ згідно поданих декларацій на суму 477 448грн.00коп. та за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість відповідачу нарахована штрафна санкція на суму 264 377грн.25коп., всього на загальну суму 741 825грн.25коп., донарахована штрафна санкція за невчасну сплату податку на прибуток на суму 96 462грн.97коп., комунальний податок на суму 275грн.40коп. та штрафних санкцій на суму 9грн.18 коп., податок з власників транспортних засобів на суму 4 044грн.00коп. та пені на суму 60грн.05коп., всього на загальну суму 4 104грн.05коп. Отже, загальна сума боргу яка підлягає до стягнення становить 842 676грн.85коп.
Закон України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. № 168/97-ВР визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Відповідно до статті другої цього Закону платником податку на додану вартість є будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.
Згідно пункту 9.2 ст. 9 Закону № 168/97-ВР будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку.
Судом встановлено, що свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 32277166 НБ №118990 відповідачем отримане 28.12.2005р. (індивідуальний номер 076657523052).
Підпункт 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону № 168/97-ВР визначає податковий період, яким є один календарний місяць, а у випадках, визначених цим Законом, календарний квартал.
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків визначених Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
З врахування викладеного, у відповідача виник податковий борг у розмірі 4 322грн.00коп. та заборгованість по сплаті пені у сумі 60грн.05 коп. нарахованої на суму податкового боргу по податку з власників транспортних засобів.
Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.1991р. № 1963-ХІІ, встановлений податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах.
Ставки податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів визначені в ст. 3 Закону № 1963-ХІІ, які встановлені в залежності від типу транспортного засобу та об'єму циліндру двигуна. Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами -щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом (ст. 5 Закону) та обчислюється на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів станом на 1 січня поточного року, виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортного засобу.
Зокрема, відповідач має заборгованість зі сплати комунального податку на суму 275грн.40коп. та штрафних санкцій зі сплати комунального податку у сумі 9 грн.18 коп., відповідно до розрахунку податкового боргу станом на 10.02.2010р.
Законом України від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ «Про систему оподаткування»та ст.1 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993р. № 56-93 «Про місцеві податки і збори», до переліку місцевих податків і зборів віднесено комунальний податок, який є обов'язковим і встановлюється сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цього податку.
Сплата комунального податку та подання податкової звітності повинні здійснюватися з моменту взяття на облік в органах державної податкової служби як платника цього податку, визначеного відповідним рішенням органу місцевого самоврядування.
Отже, з врахуванням викладеного, суд дійшов висновку що позивач правомірно звернувся до суду про стягнення з відповідача податкової заборгованості у сумі 842 676грн.85коп, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 23.04.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено представника позивача після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, ч. 4 ст. 94, ч.2 ст.128, ст.ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з державного підприємства «Рубін» (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Леніна, 57, код ЄДРПОУ 07665754) на користь бюджету через Уманську об'єднану державну податкову інспекцію (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Леніна 1, код ЄДРПОУ 21367259) податковий борг на загальну суму 842 676грн.85коп.(вісімсот сорок дві тисячі шістсот сімдесят шість гривень 85 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 05.05.2010 року.
Суддя Т.В.Новікова