Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"25" березня 2010 р. № 2а- 2232/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонова М.О.
за участю секретаря судового засідання Андренко Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Зачепилівської центральної районної лікарні
до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової інспекції у Харківській області
про зобов'язання вчинити певні дії ,
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд поновити строк на оскарження постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області. Скасувати постанову старшого державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області від 22,12.2009 року про накладення на Зачепилівську ЦРЛ штрафу в сумі 1020,00 грн. Зобов'язати Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Харківській області зняти з контролю припис № 07/10-3496 бід 15.12.2009 р., як такий, що не може бути виконаний з причин незалежних від Зачепилівської ЦРЛ.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Старшим інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Харківської області Расторгуєвим О.К. винесено постанову про накладення на посадову особу - головного лікаря комунального закладу охорони здоров'я Зачепилівської центральної районної лікарні штрафу в розмірі 1020 грн. за ухиляння від виконання п.п. 1 припису Держенергонагляду № 07/10-1408 від 19.05.2009 р. Позивач не згоден із накладенням штрафу, вважає, що відповідач перевищив надані йому повноваження та незаконно виніс зазначену постанову.
В судовому засідання представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні обставинам справи, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, зазначила, що відповідач діяв на підстави та в межах наданих йому повноважень, а тому виніс постанову про накладення штрафу цілком законно та обґрунтовано. Просила відмовити в задоволенні позову.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначені у Законі України, від 16.10.1997, № 575/97-ВР "Про електроенергетику".
Зазначений Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Вимогами ст. 9 Закону України, від 16.10.1997, № 575/97-ВР "Про електроенергетику" встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
03 вересня 2008 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження (плановий захід) Комунального закладу охорони здоров'я Зечепилівської центральної районної лікарні (далі Зачепилівська лікарня) з питань виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства в осінньо -зимовий період 2008 - 2009 р. р.
За результатами обстеження було складено акт № 1338/08 від 03.09.08 p., який підписаний державним інспектором з енергетичного нагляду Плахутою О.М. та представниками відповідача - Сіренко В.К. та Салдан І.Я. Вищевказаний акт скріплено печаткою Зачепилівської лікарні.
12.05.09 р. Державною інспекцією було проведено перевірку виконання вимог припису № 1338/08/ПР від 03.09.08 р., про що було складено акт перевірки (протокол) № 07/10-0072 та встановлено, що вимоги вищезазначеного припису не виконано, на підставі чого був складений новий припис № 07/10-1408 від 19.05.09 р., в якому предписано виконати забезпечення електроживлення КЗОЗ Зечепилівської ЦРЛ по І категорії надійності електропостачання.
В Постанові Кабінету Міністрів України від 21.07.1999, № 1312 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання”у п. 2 визначено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пункт 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання передбачає, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.2 ч.3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
15 грудня 2009 року Інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання вимог Припису №.. 07/10-1408 від 19.05.09 р. та встановлено, що вимоги вищезазначеного припису не виконані.
За результатами проведеної перевірки складений акт перевірки (протокол) №07/10-0120 від 15.12.09 р.
22.12.09 р. старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області, на підставі акта перевірки (протоколу) № 07/10-0120 від 15.12.09 p., було винесено постанову № 07/10-0183 про накладання на суб'єкта господарювання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики на суму 1020,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона по справі повинна доказати ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.
Позивачем не надано жодних доказів того, що дії відповідача є протиправними та порушують права, свободи чи інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.
Приймаючи до уваги викладене, та враховуючи те, що інспекція діяла в межах та у спосіб наданих їй повноважень, що передбачені Конституцією та законами України, а тому не порушувала прав, позивача, суд знаходить позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
У задоволенні адміністративного позову Зачепилівської центральної районної лікарні до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової інспекції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити. < Текст > < сума стягнення (цифрами) > < Текст > .
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у строк встановлений ч.5 ст.186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку
Повний текст постанови виготовлено 29.03.2010 року.
Суддя Спірідонов М.О.