Ухвала від 27.08.2009 по справі 41176/09/2070

Справа № 2а- 41176/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

27 серпня 2009 р. м . Харків

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши матеріали позовної заяви фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Золочівської районної державної адміністрації Харківської області про скасування розпорядження ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ФО-П ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Золочівської РДА Харківської області в якому просить суд визнати незаконним та скасувати розпорядження відповідача № 867 від 29.12.2007 року про надання згоди ОСОБА_2 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки, заборонити відповідачу вчиняти будь-які дії щодо відчуження земельної ділянки, а також передачу її в оренду іншим особам, яка знаходиться у використанні фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на підставі договору оренди від 29.06.2000 року, протягом дії договору.

Свої позовні вимоги мотивував тим, що 29.06.2000 року уклав з Золочівською РДА Харківської області договір оренди земель водного фонду, який був нотаріально посвідчений, термін дії договору 10 років. Проте, розпорядженням Золочівської РДА № 867 від 29.12.2007 року ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки, яку придбав позивач на правах оренди.

Вирішуючи питання, викладені у ч.1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до наступного.

Статтею 104 КАС України передбачено, що до адміністративного суду маєправо звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Згідно п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом власних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до положень ст.10 Земельного кодексу України до повноважень районних рад у галузі земельних відносин на території району належить: розпорядження землями на праві спільної власності відповідних територіальних громад; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; забезпечення реалізації державної політики в галузі охорони та використання земель; організація землеустрою та затвердження землевпорядних проектів; внесення до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад пропозицій щодо встановлення і зміни меж районів, міст, селищ, сіл; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Із наведеного випливає, що при здійсненні повноважень власника землі рада є не суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього тер міна, в якому його вжито у п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС, а рів ноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджа тися землею.

Відповідно до ст. 396 ЦК України, особа, яка має речове право на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі і від власника майна, відповідно до положень глави 29 цього Кодексу.

Згідно ст. 393 ЦК України, правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.

Таким чином, відповідно до ст. 396 ЦК України, захист права користування майном здійснюється у порядку та у спосіб, встановлений законом для захисту права власності та визнання незаконного та скасування правового акту органу державної влади, який порушує право користування майном, здійснюється у порядку господарського судочинства.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З урахуванням вищенаведеного, керуючись ст.ст. 17, 104, 107, 109, 160, 165, 186 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Золочівської районної державної адміністрації Харківської області про скасування розпорядження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в п'ятиденний строк з дня винесення ухвали, особою без виклику якої було постановлено ухвалу в той же строк з дня отримання нею копії ухвали, і поданням після цього протягом десяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шевченко О.В.