Ухвала від 22.01.2021 по справі 640/1188/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

22 січня 2021 року м. Київ № 640/1188/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Чудак О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про визнання не законними та не чинними постанов, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

установив:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Кабінету Міністрів України, Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, в якій просить:

- визнати незаконними та не чинними постанови Кабінету Міністрів України:

№ 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»;

№ 223 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»»;

№ 170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»;

№ 237 «Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»;

№ 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»;

- визнати бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щодо перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі встановленому статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2015-2020 роки протиправною;

- зобов'язати здійснити перерахунок і виплатити за період з 2016 по 2020 роки недоотриманої щорічної грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції 1998 року, у сумі 29207 гривень.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

В позовній заяві ОСОБА_1 заявлено вимоги до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, проте позивачем в позові не викладено обставин, якими він обґрунтовує свої вимоги до даного відповідача. Тобто не конкретизовано в чому полягає бездіяльність Департаменту, протиправність такої бездіяльності та стосовно кого така бездіяльність допущена.

Окрім того, в прохальній частині позову позивач не конкретизує суб'єкта владних повноважень, якого необхідно зобов'язати здійснити перерахунок і виплату за період з 2016 по 2020 роки недоотриманої щорічної грошової допомоги до 5 травня, а також не вказує особу, на користь якої мають бути вчинені дії зобов'язального характеру.

Також суд зазначає, що відповідно до статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Отже, положеннями КАС України передбачається розгляд адміністративних справ в порядку загального або спрощеного позовного провадження.

Пунктом 1 частини четвертої статті 12 КАС України передбачено, що виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Таким чином, спір в частині вимог до Кабінету Міністрів України підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження, а в частині вимог до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради справа може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження.

Із наведеного слідує, в межах одної позовної заяви позивачем об'єднано позовні вимоги, частину яких належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, а іншу частину - за правилами загального позовного провадження.

Наведені обставини унеможливлюють розгляд даних вимог в межах одного позовного провадження.

При цьому, положеннями частини першої статті 172 КАС України визначено, що в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.

З огляду на викладене, позивачу слід привести позовну заяву у відповідність до вимог статті 172 КАС України врахувавши при цьому, що вимоги про скасування постанов Кабінету Міністрів України та інші вимоги позивача підлягають розгляду за різними правилами та різними строками, що ускладнює вирішення спору.

Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Частиною першою статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, позивачем, зокрема, оскаржується бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щодо перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі встановленому статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2015-2020 роки.

До суду з даним позовом позивач звернувся 15.01.2021, проте жодних клопотань щодо строку звернення до суду в цій частині не подав, підстав для поновлення строку не обґрунтував.

Натомість в прохальній частині позовної заяви міститься клопотання про поновлення строку звернення до суду з позовом про визнання незаконними та не чинними постанов Кабінету Міністрів України.

Так, суд зазначає, що згідно з частиною третьою статті 264 КАС України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

Разом з тим, суд зазначає, що позивачем не подано клопотання про поновлення строку звернення до суду в частині вимог до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради та докази поважності причин його пропуску.

Згідно з частиною першою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про визнання не законними та не чинним постанов, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Встановити позивачу десятиденний строк з моменту отримання копії ухвали для усунення вказаних у ній недоліків шляхом подання до суду:

- позовної заяви (з примірниками для інших учасників справи) із зазначенням у ній

викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради;

в прохальній частині позовної заяви - суб'єкта владних повноважень, якого у випадку задоволення позову, необхідно зобов'язати виконати рішення суду в частині здійснення перерахунку і виплати за період з 2016 по 2020 роки недоотриманої щорічної грошової допомоги до 5 травня та особи, на користь якої мають бути вчинені дії зобов'язального характеру;

- заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності його пропуску щодо вимоги до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.

Ухвала відповідно до частини другої статті 256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Чудак