Рішення від 20.01.2021 по справі 400/3375/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2021 р. № 400/3375/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач) про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо збереження ОСОБА_1 пенсії у розмірі, який був визначений до її перерахунку, проведеного на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 року №103;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області виплачувати, починаючи з 01 січня 2018 року, ОСОБА_1 пенсію у розмірі, не меншому ніж той, який йому повинен був бути встановлений згідно рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 року у справі № 814/1481/18 щомісяця, з урахуванням проведених виплат.

Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 року у справі №814/1481/18 відповідачем проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2017 року. З 19.08.2018 року по травень 2020 позивач отримував пенсійну виплату в розмірі 13451,40 грн. Однак, з червня 2020 року відповідачем протиправно перераховано розмір пенсії відповідно до Постанови КМУ №103, в результаті чого розмір пенсії позивача зменшився до 10948,50 грн. Позивач зазначає, що Закон №2262 передбачає перерахунок пенсій виключно у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, або у зв'язку із веденням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України. Інших умов перерахунку пенсії не встановлено. Розмір пенсії не може бути зменшений навіть при зміні діючого законодавства, з огляду на конституційні норми щодо незворотності дії нормативно-правових актів у часі. На думку позивача, такі дії відповідача є протиправними, і стало підставою для звернення останнього до суду.

Ухвалою від 25.08.2020 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/3375/20 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що відповідачем на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 року у справі №814/1481/18, проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2017 року. Розмір пенсії склав 13451,40 грн. З 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача з грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданою відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб" та постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Розмір пенсії склав 10948,50 грн. Вказав, що після перерахунку пенсії позивача згідно із Постановою №103 її основний розмір зменшився, було встановлено доплату до попереднього основного розміру пенсії, визначеного рішенням суду в сумі 2502,90 грн. Також відповідач вказує, що у випадках, коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішенням судів, якими зобов'язано органи ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжується до внесення змін до норм законодавства, яким керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. Таким чином, з 01.06.2020 року пенсію позивача приведено у відповідність до вимог постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року та її розмір склав 10948,50 грн.

Представники сторін в судове засідання, призначене на 23.09.2020 року, не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суд не сповістили. Заяв чи клопотань до суду не надходило.

На підставі частини 9 статті 205 КАС України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-XII, у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 року у справі №814/1481/18 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення з 01.01.2017 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. №1294” від 28 грудня 2016 року №1036 з врахуванням збільшених розмірів: посадового окладу - 2200 гривень, окладу за спеціальним званням (полковник) - 135 гривень, надбавки за вислугу років (стаж служби) в розмірі 40%, що становить 934 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, що становить 1634,50 гривень, надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 50%, що становить 1100 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, що становить 330 гривень, надбавка за оперативно-розшукову діяльності в розмірі 20%, що становить 440 гривень, премії в розмірі 250%, що становить 8172,50 гривень.

На виконання вказаного рішення суду відповідачем проведено з 01.01.2017 року перерахунок пенсії позивачу. Розмір пенсії склав 13451,40 грн.

З 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача з грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданою відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб" та постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Розмір пенсії склав 10948,50 грн. Після перерахунку пенсії позивача згідно із Постановою №103 її основний розмір зменшився, та ГУ ПФУ в Миколаївській області було встановлено доплату до попереднього основного розміру пенсії, визначеного рішенням суду в сумі 2502,90 грн.

З 01 червня 2020 року позивач отримує пенсію в розмірі 10948,50 грн.

ГУ ПФУ в Миколаївській області листом від 24 червня 2020 року за № 3416-3272/Ц-02/8-1400/20 повідомило позивача, що судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. У випадках, коли рішення суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішенням судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. Враховуючи викладене, розмір пенсії позивача з 01.06.2020 року приведений у відповідність до Постанови КМУ №103 (без утримання переплати та встановлення доплати до попереднього розміру пенсії) і становить 10948,50 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України “Про недержавне пенсійне забезпечення”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначені Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-XII від 09.04.1992 року (надалі - Закон №2262-XII).

Частинами першою та другою статті 1 Закону №2262-XII визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (ч.1 ст.2 Закону №2262-XII).

Частиною 3 ст. 51 Закону №2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За правилами ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діє на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 (дата набрання чинності 01.01.2017, втрата чинності 01.03.2018, надалі Постанова № 1036) до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі Постанова № 1294) були внесені зміни, в тому числі шляхом збільшення посадового окладу начальника Служби.

Відповідно до пункту 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі особи), або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі державні органи) повідомляють у пятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у пятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2).

Згідно з пунктом 3, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Проте, виходячи з грошового атестату та довідки Управління, пенсію позивача було обчислено з урахуванням розміру посадового окладу, що передбачався Постановою № 1294 до внесення до неї змін Постановою № 1036.

У звязку з невчиненням органами, вказаними у Постанові № 45, дій, результатом яких мало стати отримання позивачем пенсії у належному розмірі, позивач звернувся до суду.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 року у справі №814/1481/18 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення з 01.01.2017 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. №1294” від 28 грудня 2016 року №1036 з врахуванням збільшених розмірів: посадового окладу - 2200 гривень, окладу за спеціальним званням (полковник) - 135 гривень, надбавки за вислугу років (стаж служби) в розмірі 40%, що становить 934 гривень, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, що становить 1634,50 гривень, надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 50%, що становить 1100 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, що становить 330 гривень, надбавка за оперативно-розшукову діяльності в розмірі 20%, що становить 440 гривень, премії в розмірі 250%, що становить 8172,50 гривень.

На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 року у справі №814/1481/18 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 2200,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 135,00 грн., надбавки за вислугу років в сумі 934,00 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в сумі 1634,50 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень в сумі 330,00 грн., надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в сумі 1100,00 грн., надбавки за оперативно-розшукову діяльність в сумі 440,00 грн. та премії в сумі 8172,50 грн.

Та як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, пенсія ОСОБА_1 перерахована з 01.01.2017 року та її загальний розмір встановлено в розмірі 13451,40 грн.

01.03.2018 втратила чинність постанова КМУ від 28.12.2016 №1036 "Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294" на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 року №704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів відповідних військовослужбовців, схеми тарифних розрядів за основними типовими розрядами, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, зокрема, постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” .

Згідно пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків; з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Пунктами 4, 7 Постанови № 103 постановлено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У відповідності до вимог Порядку №45, Пенсійний фонд України листом повідомив Головне управління та Міністерство оборони України про прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103), та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій.

Судом встановлено, що з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача з грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданою відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб" та постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Розмір пенсії склав 10948,50 грн.

Оскільки після перерахунку пенсії позивача згідно із Постановою №103 її основний розмір зменшився, відповідачем було встановлено доплату до попереднього основного розміру пенсії, визначеного рішенням суду в сумі 2502,90 грн.

В подальшому відповідач з 01.06.2020 року пенсію позивача визначив у розмірі 10948,50 грн.

ГУ ПФУ в Миколаївській області листом від 24 червня 2020 року за № 3416-3272/Ц-02/8-1400/20 повідомило позивача, що судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. У випадках, коли рішення суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішенням судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. Враховуючи викладене, розмір пенсії позивача з 01.06.2020 року приведений у відповідність до Постанови КМУ №103 (без утримання переплати та встановлення доплати до попереднього розміру пенсії) і становить 10948,50 грн.

Суд зазначає, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу з 01.06.2020 року, оскільки не відбулось фактичної зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення позивача.

Крім того, в червні 2020 року не було прийнято відповідного рішення суб'єктом владних повноважень про встановлення чи зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців.

При цьому, суд зазначає, що ваховуючи положення частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII та пункту 4 Порядку №45, якими визначено, що якщо внаслідок перерахунку пенсії, розмір пенсії звільненого із служби військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, тобто у випадках, коли після здійснення перерахунку розмір пенсії зменшився, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. При цьому не має значення чи пенсія, до здійснення перерахунку, виплачувалася в більшому розмірі відповідно до закону чи рішення суду.

За таких обставин, суд не погоджується з твердженням відповідача про правомірність здійснення перерахунку пенсії позивача, зважаючи на те, що постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" передбачено здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018.

У п. 1 Постанови № 103 йдеться про перерахунок пенсій, що має проводитися відповідно до чинних з 01.03.2018 (дата набрання чинності постановою КМУ від 30.08.2017 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб) розмірів окладів за посадою, військовим (спеціальним званням), відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби.

Оскільки в даному випадку, як вказано вище, перерахунок мав бути проведений відповідно до складових грошового забезпечення, що передбачалися Постановою № 1294 та були змінені з 01.01.2017 відповідно до Постанови № 1036.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2020 року.

При цьому суд зазначає, що причиною порушення прав позивача на нарахування та виплату спірної пенсії стали протиправні дії відповідача (форма активної поведінки), а не бездіяльність, як помилково вважає позивач. Тому, позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління ПФУ в Миколаївській області виплатити недоотриману суму різниці заборгованості пенсії за період з 01 січня 2018 року задоволенню не підлягає, оскільки Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області було здійснено зменшення пенсії позивача у червні 2020 року.

На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що належним способом захисту прав позивача у спірних правовідносинах є визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 01.06.2020 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відновити з 01.06.2020 року пенсію в розмірі 13 451, 40 грн., здійснити перерахунок та виплату недоотриманої суми пенсії, внаслідок здійсненого з 01.06.2020 року перерахунку пенсії.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову частково.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 01.06.2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відновити з 01.06.2020 року пенсію в розмірі 13 451, 40 грн, здійснити перерахунок та виплату недоотриманої суми пенсії, внаслідок здійсненого з 01.06.2020 року перерахунку пенсії.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 20.01.2021 року.

Суддя Г.В. Лебедєва