Іменем України
15 січня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3979/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 452081,11 грн,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість в сумі 279225,77 грн, з податку на доходи фізичних осіб в сумі 172610,60 грн та з податку на доходи фізичних осіб в сумі 244,74 грн, а всього у розмірі 452081,11 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач перебував на податковому обліку в Кремінській державній податковій інспекції Рубіжанського управління Головного управління ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 30 листопада 2006 року по 26 червня 2019 року.
Відповідно до положень підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", наказів податкового органу та постанови слідчого ОВС ВКР СУ ФР ГУ ДФС у Луганській області від 02 жовтня 2015 року в рамках кримінального провадження від 16 липня 2015 року № 32015130000000033 контролюючим органом проведено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01 жовтня 2012 року по 30 червня 2015 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вимог валютного та іншого законодавства у розрізі звітних періодів.
В результаті проведеної перевірки складено акт від 01 лютого 2016 року № 21/1702/ НОМЕР_1 . Відповідно до висновків акта перевірки податковим органом встановлено порушення, в тому числі:
- пункту 138.2 статті 138, пункту 177.4 статті 177 та на підставі пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України в результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності у сумі 108370,56 грн, у тому числі: за 2012 рік (01 жовтня 2012 року - 31 грудня 2012 року) в сумі 36135,04 грн та за 2013 рік у сумі 72235,52 грн;
- пунктів 198.1, 198.2 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано грошове зобов'язання у сумі 136899,00 грн, у тому числі жовтень 2012 року - 4167,00 грн, листопад 2012 року - 44863,00 грн, січень 2013 року - 37340,00 грн, квітень 2013 року - 50529,00 грн;
- пунктів 198.1, 198.2 статті 198, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, пункту 41 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, у зв'язку з чим завищено від'ємне значення сум податку на додану вартість на 83723,00 грн, у тому числі: за січень 2015 року - 21623,00 грн, за червень 2015 року - 62100,00 грн;
- пункту 2 статті 7, пунктів 2, 3 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в результаті чого донараховано єдиного внеску на суму 18775,47 грн, у тому числі за 2012 рік - 6440,69 грн, за 2013 рік - 12664,78 грн;
- статті 31, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлена несвоєчасна сплата податку на доходи фізичних осіб;
- пункту 2 статті 6, пункту 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в результаті чого встановлена несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- пункту 177.10 статті 177 Податкового кодексу України - ОСОБА_1 до перевірки не надані контролюючому органу Книги обліку доходів і витрат за перевіряємий період.
На підставі акта перевірки 18 лютого 2016 року контролюючим органом прийняті податкові повідомлення-рішення, які оскаржені ОСОБА_1 в судовому порядку (адміністративна справа № 812/433/16):
- № 0004461701, яким ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 135463,20 грн (108370,56 грн за основним платежем та 27092,64 грн за штрафними санкціями);
- № 0004451701, яким ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 171124,00 грн (136899,00 грн за основним платежем та 34225,00 грн за штрафними санкціями);
- № 0004591701, яким ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 510,00 грн за штрафними санкціями;
- № 0004581701, яким ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 83723,00 грн;
- рішення від 18 лютого 2016 року № 002401701 про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску за період з 01 жовтня 2012 року по 30 червня 2015 року у розмірі 9387,75 грн.
Всі зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржені платником податків в судовому порядку. Однак, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року у справі № 812/433/16 податкові повідомлення-рішення визнані судом законними та такими, що підлягають сплаті. Рішення від 18 грудня 2017 року у справі № 812/433/16 набрало законної сили 30 січня 2018 року. Суми грошових зобов'язань та штрафних санкцій, що визначені в податкових повідомленнях-рішеннях, станом на 14 серпня 2020 року є узгодженими та не сплаченими.
За результатами документальної перевірки ОСОБА_1 нараховано пеню, розмір якої станом на 14 серпня 2020 року становить 53081,03 грн, з яких 15604,58 грн - з податку на додану вартість, 37476,45 грн - з податку на доходи фізичних осіб.
Станом на 14 серпня 2020 року відповідач має заборгованість в загальній сумі 452081,11 грн, яка складається з узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 172855,34 грн, з яких 107531,51 грн основного платежу, 27847,38 грн штрафних санкцій та 37476,45 грн пені, та з податку на додану вартість на загальну суму 279225,77 грн, з яких 220622,00 грн основного платежу, 42999,19 грн штрафних санкцій та 15604,58 грн пені. З наведенного вбачається, що заборгованість відповідача перед бюджетом на загальну суму 452081,11 грн є податковим боргом.
З посиланням на норму підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 та пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, Головне управління ДПС у Луганській області просить стягнути з відповідача кошти в рахунок погашення податкової заборгованості.
На виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалою від 19 жовтня 2020 року зобов'язано Центр надання адміністративних послуг у м. Кремінна протягом 3-х (трьох) днів з дня отримання ухвали надати інформацію про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (арк. спр. 104).
Ухвалою від 16 листопада 2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 109-111).
Поштове відправлення із ухвалою суду від 16 листопада 2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі, направлене на адресу ОСОБА_1 , повернуто у зв'язку з неврученням адресату (адресат відсутній за вказаною адресою) (арк. спр. 133-134).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 27 листопада 2006 року по 26 червня 2019 року був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та перебував на обліку в Головному управлінні ДФС у Луганській області, Рубіжанське управління, Кремінська ДПІ (Кремінський районі) як платник податків, про що свідчать витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 19 жовтня 2020 року (арк. спр. 7-8, 102-103).
01 лютого 2016 року посадовими особами Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01 жовтня 2012 року по 30 червня 2015 року, дотримання законодавства щодо укладення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства у розрізі звітних періодів, за наслідками якої складено акт від 01 лютого 2016 року № 21/1702/ НОМЕР_1 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ОСОБА_1 (РНКОП НОМЕР_1 ) щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01 жовтня 2012 року по 30 червня 2015 року, дотримання законодавства щодо укладення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства у розрізі звітних періодів" (арк. спр. 18-74).
Перевіркою встановлені порушення:
- пункту 138.2 статті 138, пункту 177.4 статті 177 та на підставі пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності у сумі 108370,56 грн, у тому числі: за 2012 рік (01 жовтня 2012 року - 31 грудня 2012 року) в сумі 36135,04 грн та за 2013 рік у сумі 72235,52 грн;
- пунктів 198.1, 198.2 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано грошове зобов'язання у сумі 136899,00 грн, у тому числі жовтень 2012 року - 4167,00 грн, листопад 2012 року - 44863,00 грн, січень 2013 року - 37340,00 грн, квітень 2013 року - 50529,00 грн;
- пунктів 198.1, 198.2 статті 198, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, пункту 41 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, у зв'язку з чим завищено від'ємне значення сум податку на додану вартість на 83723,00 грн, у тому числі: за січень 2015 року - 21623,00 грн, за червень 2015 року - 62100,00 грн;
- пункту 2 статті 7, пунктів 2, 3 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в результаті чого донараховано єдиного внеску на суму 18775,47 грн, у тому числі за 2012 рік - 6440,69 грн, за 2013 рік - 12664,78 грн;
- статті 31, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлена несвоєчасна сплата податку на доходи фізичних осіб;
- пункту 2 статті 6, пункту 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в результаті чого встановлена несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- пункту 177.10 статті 177 Податкового кодексу України - ОСОБА_1 до перевірки не надані контролюючому органу Книги обліку доходів і витрат за перевіряємий період.
Акт від 01 лютого 2016 року № 21/1702/ НОМЕР_1 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу та повернуто до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 75, 76).
На підставі акта перевірки 18 лютого 2016 року контролюючим органом прийняті податкові повідомлення-рішення, які оскаржені ОСОБА_1 в судовому порядку (адміністративна справа № 812/433/16):
- № 0004441701, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 8774,44 грн за платежем з податку на додану вартість (арк. спр. 81-82);
- № 0004451701, яким ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 171124,00 грн (136899,00 грн за основним платежем та 34225,00 грн за штрафними санкціями) (арк. спр. 83-84);
- № 0004581701, яким ОСОБА_1 зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за звітний період - червень 2015 року в сумі 83723,00 грн, наслідком чого є збільшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 83723,00 грн (арк. спр. 86);
- № 0004461701, яким ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 135463,20 грн (108370,56 грн за основним платежем та 27092,64 грн за штрафними санкціями) (арк. спр. 89-90);
- № 0004571701, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 237,75 грн за платежем з податку на доходи фізичних осіб (арк. спр. 94-95);
- № 0004561701, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 6,99 грн за платежем з податку на доходи фізичних осіб (арк. спр. 96-97);
- № 0004591701, яким ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 510,00 грн за штрафними санкціями (арк. спр. 92).
Всі зазначені податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу та повернуто до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 98-99).
Відповідачем зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржені в судовому порядку.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року у справі № 812/433/16 (арк. спр. 135-136) задоволено клопотання представника позивача про залишення без розгляду адміністративної справи № 812/433/16 в частині позовних вимог та залишено без розгляду адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області, Головного управління ДФС у Луганській області в частині позовних вимог:
про зобов'язання органів податкової служби - ГУ ДФС в Луганській області негайного повернення ОСОБА_1 первинно-бухгалтерських документів за період 2012-2015 переданих співробітниками Управління оподаткування фізичних осіб Рубіжанської ОДПІ до ОВС ВКР СУ ФР ГУ ДФС у Луганській області;
про визнання протиправними, незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0004441701, 0004571701, 0004561701, 0004551701;
про забезпечення відновлення прав ОСОБА_1 на захист його інтересів, шляхом повернення ОСОБА_1 чи то оригіналів первинно-бухгалтерських документів наданих до Рубіжанської ОДПІ чи то їх копій.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року у справі № 812/433/16, яке набрало законної сили 30 січня 2018 року, у задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовлено.
У зв'язку з донарахуванням контролюючим органом податкових зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням від 18 лютого 2016 року № 0004461701, відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України 19 лютого 2018 року відповідачу нарахована пеня з податку на доходи з фізичних осіб в загальній сумі 37476,45 грн.
У зв'язку з донарахуванням контролюючим органом податкових зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням від 18 лютого 2016 року № 0004451701, відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України 19 лютого 2018 року відповідачу нарахована пеня з податку на додану вартість в загальній сумі 15604,58 грн.
Отже, заборгованість відповідача з податку на додану вартість становить 279225,77 грн, з яких 220662,00 грн - податкові зобов'язання, 42999,19 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи), 15607,58 грн - пеня, нарахована відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, а з податку на доходи фізичних осіб - 172855,34, з яких 107531,51 грн - податкові зобов'язання, 27847,38 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи), 37476,45 грн - пеня, нарахована відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України (тут і надалі посилання на норми Податкового кодексу України наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин):
грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
податок; оподаткування; платник податку; оподатковувана операція для цілей розділу V цього Кодексу - відповідно податок на додану вартість; оподаткування податком на додану вартість; платник податку на додану вартість; операція, яка підлягає оподаткуванню податком на додану вартість (підпункт 14.1.186 пункту 14.1);
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами (пункт 15.2 статті 15 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктами 54.3.2, 54.3.3, 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган; дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Згідно з абзацом першим пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
В порушення вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України ОСОБА_1 протягом 10 календарних днів після узгодження податкових-повідомлень рішень грошове зобов'язання з податку на доходи з фізичних осіб та з податку на додану вартість самостійно не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на доходи з фізичних осіб в сумі 135378,89 грн та з податку на додану вартість в загальній сумі 263621,19 грн.
Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України (в редакції, яка діла на момент нарахування пені) пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно з підпунктом «б» підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
У день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (підпункт 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України).
У разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується (пункт 129.2 статті 129 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку (абзац шостий пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу першого пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження (абзац другий пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України в редакції, яка діяла до 01 січня 2019 року).
Відповідно до абзацу першого пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України в редакції, яка діяла до 01 січня 2019 року, на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Згідно з абзацом другим пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України в редакції, яка діяла до 01 січня 2019 року, на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до пункту 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Нараховану відповідно до статті 129 Податкового кодексу України 19 лютого 2018 року пеню з податку на доходи фізичних осіб в сумі 37476,45 грн та з податку на додану вартість в сумі 15604,58 грн ОСОБА_1 самостійно не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 37476,45 грн та з податку на додану вартість в сумі 15604,58 грн.
Таким чином, податковий борг з податку на додану вартість, заявлений до стягнення у даній справі, складає 279225,77 грн (263621,19 грн (грошові зобов'язання, визначені платнику податків контролюючим органом) + 15604,58 грн (нарахована відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеня)), з податку на доходи фізичних осіб - 172855,34 грн (135378,89 грн (грошові зобов'язання, визначені платнику податків контролюючим органом) + 37476,45 грн (нарахована відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеня)).
Наявність у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 279225,77 грн та з податку на доходи фізичних осіб станом на час розгляду даної адміністративної справи в сумі 172855,34 грн підтверджена довідкою про загальну суму позовних вимог по ОСОБА_1 станом на 14 серпня 2020 року (арк. спр. 77), розрахунком суми пені з податку на додану вартість по ОСОБА_1 станом на 14 серпня 2020 року (арк. спр. 78), розрахунком пені з податку на додану вартість (арк. спр. 85), розрахунком суми пені з податку на доходи з фізичних осіб по ОСОБА_1 станом на 14 серпня 2020 року (арк. спр. 87), розрахунком пені з податку на доходи з фізичних осіб (арк. спр. 91), інтегрованою карткою платника податків з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за 2018-2019 роки (арк. спр. 79-80, 126-127), інтегрованою карткою платника податків з податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування за 2018-2019 роки (арк. спр. 88, 128), інтегрованою карткою платника податків з податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування за 2018-2019 роки (арк. спр. 93, 129).
Згідно з абзацом другим підпункту 65.10.8 пункту 65.10 статті 65 Податкового кодексу України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
10 серпня 2018 року Головним управлінням ДФС у Луганській області рекомендованим листом з повідомленням про вручення надіслано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 на податкову адресу податкову вимогу форми "Ф" від 03 серпня 2018 року № 15750-17 (арк. спр. 9, 9 зв.).
Оскільки податкова вимога від 03 серпня 2018 року № 15750-17є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Державні податкові інспекції є структурними підрозділами територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та діють на підставі положень про такі територіальні органи, затверджених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в межах функцій, визначених статтею 19-3 цього Кодексу (пункт 41.3 статті 41 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 41.4 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно з підпунктами 19-1.1.22, 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України).
Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) є органом державної влади та зареєстровано юридичною особою, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 16 жовтня 2020 року (арк. спр. 130-132).
Згідно з Положенням про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженим наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року № 14 (у редакції наказу Державної податкової служби України від 29 липня 2020 року № 372), Головне управління ДПС у Луганській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом Державної податкової служби України (далі - ДПС), який підпорядковується ДПС. ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Луганської області. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДФС у Луганській області, у відповідних сферах діяльності. Основними завданнями ГУ ДПС (крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій (далі ДПІ)) є забезпечення реалізації державної податкової політики, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотримання порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону. Відповідно до підпунктів 15, 22 пункту 4 вказаного Положення ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертається до суду у випадках, передбачених законом (арк. спр. 118-125).
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи, є Головне управління ДПС у Луганській області.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з податку на додану вартість в сумі 279225,77 грн та з податку на доходи з фізичних осіб в сумі 172855,34 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу в сумі 452081,11 грн задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість в сумі 279225,77 грн (двісті сімдесят дев'ять тисяч двісті двадцять п'ять грн 77 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України податковий борг з податку на доходи з фізичних осіб в сумі 172855,34 грн (сто сімдесят дві тисячі вісімсот п'ятдесят п'ять грн 34 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська