14 грудня 2020 року м. Рівне №460/6123/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальність "АК ПОЛІССЯ"
доДержавної податкової служби України, Головного управління ДПС у Рівненській області
про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
Товариство з обмеженою відповідальністю "АК ПОЛІССЯ" (далі - ТОВ "АК ПОЛІССЯ", позивач) звернулося з позовом до Державної податкової служби України (далі - Відповідач-1), Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - Відповідач-2), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій.
Позивач просив суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.07.2020 №1749189/41756288, від 20.07.2020 №1749190/41756288, від 20.07.2020 №1749191/41756288;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, складені ТОВ "АК ПОЛІССЯ" від 01.04.2020 №1, від 01.04.2020 №2, від 01.04.2020 №3 у день їх подання на реєстрацію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних від 01.04.2020 №1, від 01.04.2020 №2, від 01.04.2020 №3, оскільки ТОВ "АК ПОЛІССЯ" було надано у повному обсязі документи, які підтверджують реальне здійснення господарських операцій за цими податковими накладними.
Ухвалою суду від 21.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 20.10.2020, встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачами подано відзив на позовну заяву, за змістом яких позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, оскільки платником податків, ТОВ "АК ПОЛІССЯ", не надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких було відмовлено.
Ухвалою суду від 20.10.2020 розгляд справи відкладено на 19.11.2020 у зв'язку з неявкою сторін та витребуванням додаткових доказів.
Ухвалою від 19.11.2020 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши позовну заяву та відзив на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АК ПОЛІССЯ" (код за ЄДРПОУ 41756288, місцезнаходження: 34000, Рівненська обл., Зарічненський район, селище міського типу Зарічне, вул.Центральна, буд.3) зареєстроване як юридична особа 24.11.2017 (номер запису 1 595 102 0000 000448), взяте на облік як платник податків у контролюючому органі 24.11.2017, як платник податку на додану вартість зареєстроване 01.08.2018. Основним видом економічної діяльності товариства за КВЕД є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Ці обставини підтверджуються відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1 - а.а.с.21-22).
Згідно зі Статутом ТОВ "АК ПОЛІССЯ", затвердженим протоколом загальних зборів учасників від 05.12.2018 №4, основним видом діяльності товариства є вирощування зернових та технічних культур, торгівельна діяльність у сфері оптової та розрібної торгівлі та громадського харчування щодо реалізації продовольчих та непродовольчих товарів, посередницькі послуги, зовнішньоекономічна діяльність (т.1 - а.а.с.23-37).
Відповідно до заяви про приєднання від 13.12.2018 №1, ТОВ "АК ПОЛІССЯ" приєдналося до договору про визнання електронних документів від 30.11.2017 №1714002, на підставі якого позивача органом фіскальної служби включено до системи подання податкових документів в електронному вигляді (т.1 - а.а.с.43-44).
1 квітня 2020 року між ТОВ "АК ПОЛІССЯ" (Постачальник) та ТОВ "ІВЕНРАЙС" (Постачальник) укладено договір поставки №01/04/20-02 (далі - Договір) (т.1 - а.а.с.45-46).
Згідно з п.1.1 Договору, Постачальник зобов'язується передати у власніть Покупця, а Покупець у порядку й на умовах, передбачених даним Договором, зобов'язується прийняти й оплатити Товар, визначений в специфікаціях (додатках) до даного Договору.
Відповідно до п.2.1 Договору, вартість Товару зазначена в специфікаціях (додатках) до даного Договору.
Пунктом 3.1 Договору передбачено, що Товар поставляється (передається) Покупцеві на умовах, визначених відповідно до офіційних правил тлумачення торгівельних термінів "INCOTERMS", в редакції 2010 року, та в місці. Визначених у специфікаціях (додатках) доданого Договору. Датою поставки вважається дата підписання уповноваженим представником Постачальника та Покупця видаткової накладної.
Постачальник зобов'язаний здійснити поставку товару Покупцеві по видатковій накладній. Поставка партіями допускається (п.3.2 Договору).
На виконання умов Договору ТОВ "ІВЕНРАЙС" було замовлено у ТОВ "АК ПОЛІССЯ" згідно із специфікацією від 01.04.2020 №1 товар на суму 374979,62грн, згідно із специфікацією від 01.04.2020 №2 - на суму 113498,30грн, згідно із специфікацією від 01.04.2020 №3 - на суму 92607,18грн (т.1 - а.а.с. 47-50).
ТОВ "АК ПОЛІССЯ" передало ТОВ "ІВЕНРАЙС" товар, визначений у зазначених специфікаціях, згідно з видатковими накладними від 01.04.2020 №00000006 на суму 374979,62грн, у т.ч. ПДВ 62496,60грн, від 01.04.2020 №00000007 на суму 113498,30грн, у т.ч. ПДВ 18916,38грн, від 01.04.2020 №00000008 на суму 92607,18грн, у т.ч. ПДВ 15434,38грн (т.1 - а.а.с.74-77).
Оплату за отриманий від позивача товар ТОВ "ІВЕНРАЙС" було здійснено у повному обсязі упродовж 29.04.2020-26.05.2020, що підтверджується банківськими виписками з особового рахунку ТОВ "АК ПОЛІССЯ" (т.1 - а.а.с.181-193).
На виконання вимог податкового законодавства ТОВ "АК ПОЛІССЯ" 01.04.2020 складено та надіслано до контролюючого органу (в електронному вигляді) податкову накладну №1 на суму 92607,18грн, у т.ч. ПДВ 15434,38грн, податкову накладну №2 на суму 374979,62грн, у т.ч. ПДВ 62496,60грн, №3 на суму 113498,30грн, у т.ч. ПДВ 18916,38грн (т.2 - а.а.с.73-74, 77-79, 82-83).
29.04.2020 контролюючим органом позивачу надіслано квитанції №9093495813, №9093489524, №9093533398, згідно з якими відповідно до п.201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 01.04.2020 №1, від 01.04.2020 №2, від 01.04.2020 №3 в ЄДПН зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (т.2 - а.а.с.75-76, 80-81, 84-85).
У зазначених квитанціях контролюючий орган запропонував надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомив: показник "D"=222250.0647%, "Р"=0.
У зв'язку з цим, 17.07.2020 ТОВ "АК ПОЛІССЯ" було подано податковому органу повідомлення від 14.07.2020 №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних від 01.04.2020 №1, від 01.04.2020 №2, від 01.04.2020 №3, реєстрацію яких було зупинено. Кількість додатків - 168 (т.2 - а.а.с.86-96).
Подання вказаних пояснень та їх прийняття контролюючим органом підтверджується квитанцією від 17.07.2020 №2 (т.2 - а.с.97).
20.07.2020 комісією Головного управління ДПС у Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової ПН/РК в ЄДРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №1749189/41756288 про відмову в реєстрації податкової накладної від 01.04.2020 №1, рішення №1749190/41756288 - про відмову в реєстрації податкової накладної від 01.04.2020 №2, рішення №1749191/41756288 - про відмову в реєстрації податкової накладної від 01.04.2020 №3 (т.2 - а.а.с.98-103).
Підставами відмови в реєстрації податкових накладних у вказаних рішеннях зазначено: "ненадання платником податку копій документів:
- договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них;
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)".
Вважаючи рішення від 20.07.2020 №1749189/41756288, від 20.07.2020 №1749190/41756288, від 20.07.2020 №1749191/41756288 про відмову в реєстрації податкових накладних протиправним, ТОВ "АК ПОЛІССЯ" звернулося до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу вимог пп."а" та пп. "б" п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Згідно з п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 188.1 статті 188 Податкового кодексу України передбачено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому, пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами 1-3 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - постачальник товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами абз.5 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
У силу абзаців 9-10, 12 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
У свою чергу, відповідно до п.12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341) (далі - Порядок №1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування (абзац 10).
Згідно з п.17 Порядку №1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165) та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п.5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п.7 Порядку №1165).
Перелік критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість міститься в Додатку 1 до Порядку №1165.
Пунктом 8 зазначеного додатку передбачено наступний критерій ризиковості платника податку на додану вартість: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Як зазначено судом вище, у квитанціях від 01.04.2020 підставою зупинення реєстрації податкових накладних позивача від 01.04.2020 №1, від 01.04.2020 №2 та від 01.04.2020 №3 зазначено відповідність платника податку п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Відповідно до п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Таким чином, відповідність платника податку критеріям ризиковості встановлюється рішенням відповідної комісії регіонального рівня про включення такого платника до перелікуплатників, які відповідають критеріям ризиковості.
Судом встановлено, що рішення про відповідність ТОВ "АК ПОЛІССЯ" п.8 Критеріїв ризиковості платника податку прийнято комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області 20.07.2020 (т.2 - а.с.119).
Тобто, на момент формування квитанцій від 01.04.2020 про зупинення реєстрації податкових накладних жодного рішення податкового органу про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку не існувало.
Відтак, зупинення реєстрації податкових накладних з підстав відповідності ТОВ "АК ПОЛІССЯ" п.8 Критеріїв ризиковості платника податку за відсутності відповідного рішення комісії регіонального рівня є неправомірним.
Суд зазначає, що квитанції від 01.04.2020 про зупинення реєстрації податкових накладних містять загальну пропозицію про надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначених в податкових накладних/розрахунках коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, пропозиція надання документів зроблена без конкретизації їх переліку та без вказівки на норму права, котра такий містить.
Поряд з цим, пред'явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму виключає можливість такого органу надалі застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов'язані з ненаданням певного документа.
Неконкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно надати позивачу, призвело до обмеження права останнього бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до застосованого критерію, а не будь-яких на власний розсуд.
Враховуючи викладене, суд вважає, що контролюючим органом реєстрацію податкових накладних позивача від 01.04.2020 №1, від 01.04.2020 №2 та від 01.04.2020 №3 було зупинено безпідставно.
Відповідно до п.2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520), прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Пунктом 3 Порядку №520 передбачено, що комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п.4 Порядку №520).
Згідно з п.5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п.6, 7 Порядку №520).
Пунктом 9 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Відповідно до п.11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (п.10 Порядку №520).
Форма зазначеного рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів, документи, яких не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), належить підкреслити.
Судом встановлено, що оспорювані рішення відповідача жодних підкреслень не містять.
Крім того, позивачем 17.07.2020 засобами електронного зв'язку подано до контролюючого органу повідомлення від 14.07.2020 №1 про надання пояснень та копій документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій з ТОВ "ІВЕНРАЙС" за податковими накладними від 01.04.2020 №1, від 01.04.2020 №2 та від 01.04.2020 №3 (т.2 - а.а.с.86-96).
Згідно з наданими поясненнями, ТОВ "АК ПОЛІССЯ" є юридичною особою приватного права, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-нідприємців та громадських формувань 24.11.2017, № запису: 1 595 102 0000 000448. Товариство зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.08.2018 (ІПН 417562817061). Податкові декларації з ПДВ направляються до органів ДПС у встановленому порядку в рамках зазначеного терміну (в т.ч. за останні з два податкові періоди). Протягом 2018-2019 років та до теперішнього часу платник не мав та не має податкового боргу (вказане підтверджується, зокрема, відомостями з сайту ДПС). Товариство за основним видом діяльності мас статус с/г підприємства, а основними видами діяльності компанії є наступні: код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); код КВЕД 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; код КВЕД 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; код КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, пообробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; код КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; код КВЕД 52.10 Складське господарство; код КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Товарно-матеріальні цінності були придбані у контрагентів, про що свідчать копії документів доданих до цих пояснень. 01 квітня 2020 року ТОВ "АК ПОЛІССЯ" (Постачальник) та ТОВ "ІВЕНРАЙС" (Покупець) уклали договір поставки №01/04/20-02. Згідно з п.1.1. Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець у порядку й на умовах, передбачених даним Договором, зобов'язується прийняти й оплатити Товар, визначений в специфікаціях (додатках) до даного Договору. Відповідно до п.2.1. Договору Вартість Товару зазначена в специфікаціях (додатках) до даного Договору. Так, згідно із специфікацією №1 від 01.04.2020 до Договору поставки було замовлено товар на загальну суму 374979,62 з ПДВ. Згідно із специфікацією №2 від 01.04.2020 до Договору поставки було замовлено товар на загальну суму 113498,30 з ПДВ. За специфікацією №3 від 01.04.2020 до Договору поставки було замовлено товар на загальну суму 92607,18 з ПДВ. 01.04.2020 на підставі видаткових накладних №00000006, №00000007, №00000008 Товариство передало Покупцю товар визначений в специфікаціях. Оплати за видатковими накладними здійснювалися ТОВ "ІВЕНРАЙС" (Покупцем) в період з 29.04.2020 по 26.05.2020 та були проведені останнім у повному обсязі (докази додаються). У даному випадку датою виникнення податкових зобов'язянь з податеу на додану вартічть є дата передачі товару покупцю (ТОВ "ІВЕНРАЙС").
Зазначені пояснення та додаткові документи, що підтверджують обставини, викладені у поясненнях, позивачем долучені до матеріалів справи та досліджені під час судового розгляду, а саме: копія договору поставки №01/04/20-02 від 01.04.2020; копії специфікацій від 01.04.2020 №1, №2, №3 до договору поставки № 01/04/20-02 від 01.04.2020; копія договору купівлі-продажу №1 від 14.08.2019, укладеного між ТОВ "Амако Україна" та ТОВ "АК Полісся"; копія договору постачання запасних частин №Н-283 УАГ-19 від 24.05.2019, укладеного між ТОВ "НФМ АГРО" та ТОВ "АК Полісся"; копія договору купівлі-продажу №19652 від 14.03.2019, укладеного між ТОВ "СЕЛМ АГРО" та ТОВ "АК Полісся"; копія специфікації №1 від 18.03.2020 до договору купівлі-продажу №19652 від 14.03.2019; копія договору постачання запасних частин №15197-34 від 25.03.2019, укладеного між ТОВ "Тайтен Машинері Україна" та ТОВ "АК Полісся "; копії специфікацій №ТМУ00000253 від 03.04.2019, №ТМУ00000272 від 08.04.2019, №ТМУ00000509 від 05.08.2019 до договору постачання запасних частин № 15197-34 від 25.03.2019, укладеного між ТОВ "Тайтен Машинері Україна" та ТОВ "АК Полісся"; копія договору поставки товарів виробничо-технічного призначення №170/КФ від 18.11.2019, укладеного між ПП "Торговий дім "Галпідшнпник" та ТОВ "АК Полісся"; копії договорів купівлі-продажу №080819 від 08.08.2019 та №080819ш від 08.08.2019, укладених між ТОВ "Техноторг-Дон" та ТОВ "АК Полісся"; копії видаткових накладних між ТОВ "АК Полісся" та ТОВ "ІВЕНРАЙС" від 01.04.2020 №00000006, №00000007, №00000008; копії видаткових накладних між ТОВ "АГРО ТМ" та ТОВ "АК Полісся" №12888 від 02.12.2019, №5224 від 03.06.2019, №7467 від 23.07.2019; копія видаткової накладної між ТОВ "Агросем" та ТОВ "АК Полісся" №АГ-25/03044 від 25.03.2019; копія видаткової накладної між ТОВ "Агротехлан" та ТОВ "АК Полісся" № 2 від 30.04.2019; копія видаткової накладної між ТОВ "Агро-технології груп" та ТОВ "АК Полісся" №263 від 13.03.2019; копії видаткових накладних між ТОВ "Агротехпостач плюс" та ТОВ "АК Полісся" №ВИАП502004 від 05.02.2020, №ВИАП1302088 від 13.02.2020, №ВИАП11807122 від 18.07.2019, №ВИАП2403019 від 24.03.2020; копії видаткових накладних між ТОВ "Амако Україна" та ТОВ "АК Полісся" №К-004662/355875 від 12.03.2019, №К-009192/355875 від 24.04.2019; копія видаткової накладної між ТОВ "Агробудівельниїї альянс "АСТРА" та ТОВ "АК Полісся" № 0000026711 від 24.04.2019; копія видаткової накладної між ОСОБА_1 та ТОВ "АК Полісся" №САБ-044 від 19.02.2020; копії видаткових накладних між Філія ПП "ТД "Галпідшипник" та ТОВ "АК Полісся" №5610 від 03.03.2020, № 31019 від 08.11.2019; копії видаткових накладних між ОСОБА_2 та ТОВ "АК Полісся" №24 від 13.02.2019, №247 від 22.11.2019; копія видаткової накладної між ОСОБА_3 та ТОВ "АК Полісся" №Б00000844 від 20.02.2020; копії видаткових накладних між ТОВ "Ландтехтрейд" та ТОВ "АК Полісся" №ЛТТ-1309/04 від 16.09.2019, № ЛТТ-1601/03 від 20.01.2020; копії видаткових накладних між ТОВ "НФМ АГРО" та ТОВ "АК Полісся" №РН-00025858 від 04.07.2019, №РН-00049688, №РН-00049690, №РН-00049705 від 05.11.2019, №РН-00003093, №РН-00003098 від 19.02.2019, №РН-00034852, №РН-00034822, №РН-00034838 від 20.08.2019, №РН-00051812 від 22.11.2019, №РН-00005082, №РН-00005074 від 26.02.2020; копія видаткової накладної між ТОВ "Селм Агро" та ТОВ "АК Полісся" №2381 від 17.03.2020, №2297 від 25.03.2019; копія видаткової накладної між ТОВ "Спрей Агро" та ТОВ "АК Полісся" №528 від 03.03.2020, №2785 від 06.08.2019, №2670 від 16.07.2019; копії видаткових накладних між ТОВ "Тайтен Машинері Україна" та ТОВ "АК Полісся" №24338 від 03.09.2019, №16837 від 04.07.2019, №21732 від 14.08.2019, №22841 від 22.08.2019; копія видаткової накладної між ФОП ОСОБА_4 та ТОВ "АК Полісся" №ФП-0000021 від 13.02.2020; копії видаткових накладних між ТОВ "ТД Ирбис" та ТОВ "АК Полісся" №35039 від 12.03.2019, №41133 від 17.03.2020, №209379 від 18.11.2019, №209377 від 18.11.2019, №43083 від 25.03.2019; копії видаткових накладних між ТОВ "Техготорг-дон" та ТОВ "АК Полісся" №П-486264 від 03.12.2019, №П-67754 від 06.03.2020, №П-44815 від 21.02.2019; копія видаткової накладної між ТОВ "Фукс Мастила Україна" та ТОВ "АК Полісся" №2890 від 18.03.2020; копії видаткових накладних між ФОП ОСОБА_5 та ТОВ "АК Полісся" №20 від 07.05.2019, №7 від 19.03.2019, №3 від 29.01.2019, №20/1 від 30.08.2019; копія видаткової накладної між ТОВ "Цеппелін Україна" та ТОВ "АК Полісся" №KVRN0006909 від 23.04.2019; копії банківських виписок з особового рахунку за 02.04.2019, 03.02.2020, 03.03.2020, 04.02.2020, 05.09.2019, 09.10.2019, 10.05.2019, 11.03.2020, 11.07.2019, 11.11.2019, 14.08.2019, 15.03.2019, 15.04.2019, 16.03.2020, 16.09.2019, 17.02.2020, 19.02.2019, 19.02.2020, 20.11.2019, 21.01.2020, 21.05.2019, 22.03.2019, 22.04.2019, 23.03.2020, 23.07.2019, 25.04.2019, 26.02.2019, 26.11.2019, 27.11.2019, 28.02.2020, 28.05.2019, 28.08.2019, 29.04.2020, 30.04.2020, 04.05.2020, 05.05.2020, 06.05.2020, 07.05.2020, 08.05.2020, 21.05.2020, 22.05.2020, 25.05.2020, 26.05.2020; копія податкової накладної між ТОВ "АГРО ТМ" та ТОВ "АК Полісся" №35 від 02.12.2019; копія податкової накладної між Філія ПП "ТД "Галпідшипник" та ТОВ "АК Полісся" №113 від 03.03.2020; копія податкової накладної між ТОВ "Спрей Агро" та ТОВ "АК Полісся" №48 від 03.03.2020; копії податкових накладних між ТОВ "Техноторг-Дон" та ТОВ "АК Полісся" №63731 від 03.03.2020, №475412 від 03.12.2019; копія податкової накладної між ТОВ "НФМ АГРО" та ТОВ "АК Полісся" №1827 від 04.07.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Тайтен Машинері Україна" та ТОВ "АК Полісся" №651 від 04.07.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Агротехпостач плюс" та ТОВ "АК Полісся" №281 від 05.02.2020; копії податкових накладних між ТОВ "НФМ АГРО" та ТОВ "АК Полісся" №445 від 05.11.2019, №444 від 05.11.2019, №446 від 05.11.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Спрей Агро" та ТОВ "АК Полісся" №29 від 06.08.2019; копія податкової накладної між Філія ПП "ТД "Галпідшипник" та ТОВ "АК Полісся" №611 від 08.11.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Амако Україна" та ТОВ "АК Полісся" №7131 від 12.03.2019; копія податкової накладної між ТОВ "ТД ИРБИС" та ТОВ "АК Полісся" №4887 від 12.03.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Агротехпостач плюс" та ТОВ "АК Полісся" №1061 від 13.02.2020; копія податкової накладної між ТОВ "Агро-технології груп" та ТОВ "АК Полісся" №92 від 13.03.2019; копії податкових накладних між ТОВ "Тайтен Машинері Україна" та ТОВ "АК Полісся" №1397 від 14.08.2019, №1412 від 14.08.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Фукс Мастила Україна" та ТОВ "АК Полісся" №625 від 16.03.2020; копія податкової накладної між ТОВ "Спрей Агро" та ТОВ "АК Полісся" №101 від 16.07.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Ландтехтрейд" та ТОВ "АК Полісся" №469 від 16.09.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Селм Агро" та ТОВ "АК Полісся" №693 від 17.03.2020; копія податкової накладної між ТОВ "ТД ИРБИС" та ТОВ "АК Полісся" №8232 від 17.03.2020; копія податкової накладної між ТОВ "Агротехпостач плюс" та ТОВ "АК Полісся" №2458 від 18.07.2019; копії податкових накладних між ТОВ "ТД ИРБИС" та ТОВ "АК Полісся" №6770 від 18.11.2019, №6771 від 18.11.2019; копії податкових накладних між ТОВ "НФМ АГРО" та ТОВ "АК Полісся" №1666 від 19.02.2019, №1667 від 19.02.2019; копія податкової накладної між ОСОБА_1 та ТОВ "АК Полісся" №13 від 19.02.2020; копія податкової накладної між ТОВ "Ландтехтрейд" та ТОВ "АК Полісся" №11 від 20.01.2020; копія податкової накладної між ОСОБА_3 та ТОВ "АК Полісся" №401 від 20.02.2020; копії податкових накладних між ТОВ "НФМ АГРО" та ТОВ "АК Полісся" № 5376 від 20.08.2019, №5375 від 20.08.2019, №5373 від 20.08.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Ландтехтрейд" та ТОВ "АК Полісся" №583 від 20.11.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Техноторг-Дон" та ТОВ "АК Полісся" №42029 від 21.02.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Агросем" та ТОВ "АК Полісся"№3476 від 22.03.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Селм Агро" та ТОВ "АК Полісся" №807 віл 22.03.2019; копія податкової накладної між ТОВ "ТД ИРБИС" та ТОВ "АК Полісся" №11743 від 22.03.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Агробудівельний Альянс "АСТРА" та ТОВ "АК Полісся" №1995 від 22.04.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Цеппелін Україна" та ТОВ "АК Полісся" №1831 від 22. 04.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Тайтен Машинері Україна" та ТОВ "АК Полісся" №2777 від 22.08.2019; копія податкової накладної між ТОВ "НФМ АГРО" та ТОВ "АК Полісся" №2319 від 22.11.2019; копія податкової накладної між ТОВ "АГРО ТМ" та ТОВ "АК Полісся" №1117 від 23.07.2019; копія податкової накладної між ТОВ "Агротехпостач плюс" та ТОВ "АК Полісся" №2583 від 24.03.2020; копія податкової накладної між ТОВ "Амако Україна" та ТОВ "АК Полісся" №15206 від 24.04.2019; копія податкової накладної між ТОВ "НФМ АГРО" та ТОВ "АК Полісся" №2586 від 26.02.2020; копія податкової накладної між ТОВ "НФМ АГРО" та ТОВ "АК Полісся" №2585 від 26.02.2020; копія податкової накладної між ТОВ "АГРО ТМ" та ТОВ "АК Полісся" №1011 від 28.05.2019; копія податкової накладної між ТОВ "АК Полісся" та ТОВ "ІВЕНРАЙС" №1 від 01.04.2020; копія квитанції №1 до податкової накладної між ТОВ "ІВЕНРАЙС" №1 від 01.04.2020; копія податкової накладної між ТОВ "ІВЕНРАЙС" №2 від 01.04.2020; копія квитанції №1 до податкової накладної між ТОВ "ІВЕНРАЙС" №2 від 01.04.2020; копія податкової накладної між "ІВЕНРАЙС" №3 від 01.04.2020; копія квитанції №1 до податкової накладної між ТОВ "ІВЕНРАЙС" №3 від 01.04.2020 (т.1 - а.а.с.45-212, т.2 - а.а.с.1-72).
Сукупність наданих позивачем первинних документів виключає сумнів щодо реальності господарської операції, а також спростовує обставини перевищення обсягу постачання товару величини залишку обсягу придбання такого товару. Суд вважає, що наданий пакет документів був достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів щодо здійснення господарських операцій між позивачем і його контрагентом, а також на факт подання таких документів контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.
Враховуючи те, що оспорювані рішення є правовими актами індивідуальної дії, суд констатує невідповідність таких рішень критеріям чіткості та зрозумілості, що породжує їх неоднозначне трактування, яке, у свою чергу, перешкоджає платнику податків своєчасно і повністю виконати власні обов'язки та скористатися своїми правами, передбаченими податковим законодавством, що регулює порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі.
У сукупності викладеного, рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.07.2020 №1749189/41756288, від 20.07.2020 №1749190/41756288, від 20.07.2020 №1749191/41756288 не відповідають встановленим у частині 2 статті 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості. Оспорювані рішення порушують права й охоронювані законом інтереси позивача, які підлягають судовому захисту шляхом визнання таких рішень протиправними та скасування.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно з ч.ч.1, 2 статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 N3477-IV, суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Олссон проти Швеції" (Olsson v. Sweden) від 24 березня 1988 року (заява №10465/83) зазначено, що серед вимог, які суд визначив як такі, що випливають з фрази "передбачено законом", є наступні: будь-яка норма не може вважатися "законом", якщо вона не сформульована з достатньою точністю так, щоб громадянин самостійно або, якщо знадобиться, з професійною допомогою міг передбачити з часткою ймовірності, яка може вважатися розумною в даних обставинах, наслідки, які може спричинити за собою конкретну дію; фраза "передбачено законом" не просто відсилає до внутрішнього права, але має на увазі і якість закону, вимагаючи, щоб останній відповідав принципу верховенства права. У внутрішньому праві повинні існувати певні заходи захисту проти свавільного втручання публічної влади у здійснення прав; закон, який передбачає дискреційні повноваження, сам по собі не є несумісним з вимогами передбачуваності за умови, що дискреційні повноваження та спосіб їх здійснення вказані з достатньою ясністю для того, щоб з урахуванням правомірності мети зазначених заходів забезпечити індивіду належний захист від свавільного втручання влади. Крім того, згідно п.65 вказаного рішення Суду, втручання повинно бути зумовлено досягненням правомірної цілі.
Також Європейський суд з прав людини вказує, що відповідно до сформованої практики Суду, під поняттям необхідності мається на увазі, що втручання відповідає якій-небудь нагальній суспільній потребі і що воно пропорційно законній меті. При визначенні того, чи є втручання "необхідним у демократичному суспільстві", Суд враховує, що за державами - учасницями Конвенції залишається певна свобода розсуду.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне зазначити, що запорукою правильного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців. Обсяг таких повноважень суб'єкта владних повноважень повинен мати чіткі межі застосування. Рішення органу влади має бути визнано протиправним, у разі, коли істотність порушення процедури потягнуло його неправильність, а за наявністю правової можливості (якщо ідеться про прийняття органом одного з двох рішень надати чи ні певну можливість здійснювати певні дії) суд зобов'язаний відновити порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Класс та інші проти Німеччини" (KlassandOthers v. Germany) від 6 вересня 1978 року (заява №5029/71), із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.
Поряд з цим, Європейський суд з прав людини у п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" (Chuykina v. Ukraine) від 13 січня 2011 року (заява №28924/04) констатував: "Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. theUnitedKingdom), пп.28 36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
Враховуючи викладене, а також з огляду на ту обставину, що відповідачем будь-яких підставних та правомірних зауважень до поданих позивачем документів не висловлено, суд вважає, що порушені права позивача належить захистити як шляхом визнання протиправним та скасування спірного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, так і шляхом зобов'язання відповідача зареєструвати вказану податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд також зауважує, що рішення суду повинно бути не тільки законним та обґрунтованим, а ще й ефективним щодо захисту порушених прав, свобод та інтересів.
Відтак, покладання в даному випадку на Відповідача-1 обов'язку зареєструвати податкові накладні не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.
Зазначене також узгоджується з передбаченим пунктом 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод правом особи на доступ до суду, що, зокрема, включає такий аспект, як право на розгляд справи судом із "повною юрисдикцією", тобто судом, що має достатні та ефективні повноваження щодо: повторної (після адміністративного органу) оцінки доказів; встановлення обставин, які були підставою для прийняття оскарженого адміністративного рішення; належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті (п.70 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Обермайєр проти Австрії" (Obarmeier v. Austria) від 28 червня 1990 року (заява №11761/85); п.155 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Гранд Стівенс та інші проти Італії" (Grande Stevens and Others v. Italy) від 4 березня 2014 року (заява №18640/10).
Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги ТОВ "АК ПОЛІССЯ" повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 1 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Судом встановлено, що за подання адміністративного позову ТОВ "АК ПОЛІССЯ" згідно з платіжними дорученнями від 18.08.2020 №5688 та від 07.09.2020 №34691 сплачено судовий збір у сумі 6306,00грн.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволено повністю, сплачений судовий збір у зазначеній сумі належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АК ПОЛІССЯ" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.07.2020 №1749189/41756288, від 20.07.2020 №1749190/41756288, від 20.07.2020 №1749191/41756288.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Товариством з обмеженою відповідальністю "АК ПОЛІССЯ" податкові накладні від 01.04.2020 №1, від 01.04.2020 №2, від 01.04.2020 №3 днем їх подання на реєстрацію.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АК ПОЛІССЯ" солідарно за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень, Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної податкової служби України, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 6306 (шість тисяч триста шість) гривень 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "АК ПОЛІССЯ" (вул.Центральна, буд.3, смт.Зарічне, Зарічненський район, Рівненська область, 34000, код за ЄДРПОУ 41756288).
Відповідач-1: Державна податкова служба України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053, код за ЄДРПОУ 43005393).
Відповідач-2: Головне управління ДПС у Рівненській області (вул.Відінська, буд.12, м.Рівне, 33023, код за ЄДРПОУ 43142449).
Рішення складено 14 грудня 2021 року.
Суддя О.М. Дудар