28 грудня 2020 року о/об 17 год. 20 хв.Справа № 280/8572/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Управління поліції охорони в Запорізькій області (69118, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Водограйна, буд.3; код ЄДРПОУ 40108947)
про визнання діяльності протиправною та стягнення коштів,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління поліції охорони в Запорізькій області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною діяльність Управління поліції охорони в Запорізькій області в частині неповної виплати одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 та зобов'язати провести остаточний розрахунок, сплатити компенсацію за його несвоєчасне проведення; 2) розрахувати та стягнути з Управління поліції охорони в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 невиплачену суму одноразової грошової допомоги при звільненні 4593 грн. 60 коп.; 3) розрахувати та стягнути з Управління поліції охорони в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 середній заробіток - 11292 грн. 60 коп. за кожний місяць за період затримки проведення остаточного розрахунки при звільненні починаючи з 11.09.2019 до дня фактичного розрахунку.
У позовній заяві зазначено наступне. 11.09.2019 наказом Управління поліції охорони в Запорізькій області Національної поліції України №259о/с «По особовому складу» позивача (особовий №0022026) було звільнено зі служби в поліції, відповідно до п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» - за власним бажанням. Вислуга на день звільнення в календарному обчисленні склала 24 роки 00 місяців 05 днів. Підставою для видання наказу став рапорт позивача від 21.08.2019. У день звільнення позивачу була нарахована одноразова грошова допомога при звільненні. Відповідно до ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Грошове забезпечення складалось із посадового окладу - 2400,00 грн., окладу за спеціальне звання - 2000,00 грн., надбавки за вислугу років - 45% (2400,00 + 2000,00) х 45% = 1980,00 грн., та щомісячної премії, встановленої у розмірі 65% ((2400,00 + 2000,00 + 1980,00) х 65% = 4147грн.). Таким чином, сума одноразової грошової допомоги при звільненні склала: 25% х (2400,00 + 2000,00 + 1980,00 + 4147,00) х 24 роки = 63162,00 грн. Позивач не погоджується із таким розрахунком через те, що при його проведенні було невірно визначено розмір щомісячної премії. Наказом відповідача від 11.09.2020 за №6161 «Про преміювання осіб рядового і начальницького складу взводу з фізичної безпеки УПО Запорізької області» за вересень 2019 року позивачу була призначена премія у розмірі 77% до грошового забезпечення. За таких обставин щомісячна премія має становити (2400,00 + 2000,00 + 1980,00) х 77% = 4912,60 грн. Через що, сума одноразової грошової допомоги при звільненні повинна скласти: 25% х (2400,00 + 2000,00 + 1980,00 + 4912,60) х 24 роки = 67755,60 грн. Недоплачена сума склала 67755,60 - 63162,00 = 4593,60 грн. Разом із цим, з урахуванням того, що при звільненні з позивачем не було проведено остаточний розрахунок, то позивач вважає, що має право на компенсацію з розрахунку середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку (вересень 2019 - листопад 2020 = 14 місяців): 2400,00 + 2000,00 + 1980,00 + 4912,60 = 11292,60 грн.; 11292,60 х 14 міс. = 158096,40 грн.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. На підставі рапорту позивача від 21.08.2019 його було звільнено зі служби в поліції за п.7 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням) з 11.09.2019 наказом Управління поліції охорони №259о/с від 11.09.2019 (копія виписки з цього наказу надана позивачем до позову). Вислуга років на день звільнення складала 24 роки 00 місяців 05 днів. На день звільнення позивачу було нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу у сумі 63162,00 грн., що не заперечується позивачем (та про що свідчить копія розрахункового листка по заробітній платі за вересень 2019 року, наданого позивачем до позовної заяви). Позивачу нараховано одноразову грошову допомогу при звільненні, виходячи з постійних складових грошового забезпечення: окладу - 2400,00 грн., окладу за звання - 2000,00 грн., надбавки за вислугу років (45% від суми окладу та окладу за звання) - (2400,00 + 2000,00) х 45%, яка складає 1980,00 грн., та щомісячної премії, встановленої у розмірі 65%, у сумі 4147,00 грн., розрахованої наступним чином: (2400,00 + 2000,00 + 1980,00) х 65%. З урахуванням вислуги років сума одноразової грошової допомоги при звільненні склала: 25% х (2400,00 + 2000,00 + 1980,00 + 4147,00) х 24 роки - 63162,00 грн. Нарахована одноразова грошова допомога у сумі 63162,00 грн., як і інші належні до виплати суми, були нараховані та виплачені позивачу у терміни, передбачені чинним законодавством. Позивачем надано до суду Наказ від 11.09.2019 за №6161 «Про преміювання осіб рядового і начальницького складу взводу з фізичної безпеки УПО Запорізької області», у якому зазначено, що у відповідності до «Положення про преміювання осіб рядового і начальницького складу підрозділів УПО Запорізької області» та згідно затвердженого списку осіб рядового складу взводу з фізичної безпеки УПО Запорізької області, виплатити майору поліції ОСОБА_1 премію у розмірі 77%. Проте, згідно зі Списком працівників ВФБ УПО Запорізької області на преміювання за вересень 2019 року, затвердженого 11.09.2019 т.в.о. начальника УПО Запорізької області А.Отцовим, згідно з яким було видано Наказ №6161 від 11.09.2019, 77% - це загальний розмір премії, до складу якої входить базовий відсоток премії (65%), що встановлюється щомісячно наказом УПО в залежності від створеного джерела, та окремо перерахунок премії за попередній місяць або інші одноразові доплати - відсоток збільшення премії (12%). Розмір щомісячної премії - 65%, розмір оплати за роботу в особистий час - 12%., визначений у відсотковому обчисленні. Відповідно до п.3 «Порядку нарахування грошового забезпечення поліцейських УПО Запорізької області», затвердженого Наказом УПО від 14.01.2019, а саме за залучення до несення служби в особистий час, позивачу здійснена одноразова доплата відповідно до табелю робочого часу за 30,5 годин. Пунктом 3 Порядку нарахування грошового забезпечення поліцейських УПО, а також пунктами 2.1 та 2.2 Положення про преміювання поліцейських визначено, що оплата за несення служби в особистий час, не має відношення до щомісячної премії, передбаченої пунктом 2.1 Положення про преміювання, а лише визначається у відсотках та має аналогічний алгоритм розрахунку. Тому з метою здійснення розрахунку за відпрацьований час додається до розміру місячної премії. Такий облік пов'язаний із особливостями внесенням інформації до бухгалтерської програми 1С з метою проведення обчислення грошового забезпечення. Пунктом 3 Порядку нарахування грошового забезпечення поліцейських УПО чітко визначено, що «зазначена стаття нарахування визначена як одноразова та не носить систематичний характер». Позовні вимоги позивача про стягнення "середньомісячного заробітку" обгрунтовані нормами статей 116, 117 КЗпП України. При цьому, позивач не заперечує факт своєчасної виплати йому розрахунку при звільненні, але не згоден із розміром такої виплати. Оскільки позовна заява стосуються розміру належних звільненому працівникові сум, а відтак вимоги позивача про стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки розрахунку в розумінні частини першої ст.117 КЗпП України є безпідставними.
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 30.11.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 28.12.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Згідно з ч.2 ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до ч.1 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
У п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» зазначено: «1.Установити, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. …».
Як зазначено у п.2 розділу VI «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого 06.04.2016 наказом Міністерства внутрішніх справ України №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799 (надалі - «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських»), поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно з п.6 «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
У Витязі з Наказу Управління поліції охорони в Запорізькій області від 11.09.2019 за №259о/с «По особовому складу» зазначено: «… Відповідно до п.7 ч.1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнити зі служби в поліції: /за власним бажанням/ майора поліції ОСОБА_1 (0022026), інспектора взводу з фізичної безпеки Управління поліції охорони в Запорізькій області, з 11.09.2019. Вислуга на день звільнення в календарному обчисленні складає: 24 роки 00 місяців 05 днів, у пільговому обчисленні - не має. Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 21.08.2019, подання взводу з фізичної безпеки УПО від 21.08.2019. Вважати не використаними 18 діб чергової відпустки за 2019 рік. …».
У Наказі Управління поліції охорони в Запорізькій області від 11.09.2019 за №6161 «Про преміювання осіб рядового і начальницького складу взводу з фізичної безпеки УПО Запорізької області» зазначено: «… У відповідності до Положення про преміювання осіб рядового і начальницького складу підрозділів Управління поліції охорони в Запорізькій області НАКАЗУЮ: 1.Виплатити премію за вересень 2019 року згідно затвердженого списку особі рядового складу взводу з фізичної безпеки Управління поліції охорони в Запорізькій області - у розмірі 77 відсотків до грошового забезпечення - майору поліції ОСОБА_1 , інспектору взводу з фізичної безпеки Управління поліції охорони в Запорізькій області. 2.Виплату здійснити за рахунок взводу з фізичної безпеки Управління поліції охорони в Запорізькій області. …».
Згідно з Розрахунковим листком по заробітній платі за вересень 2019 року ОСОБА_1 премія щомісячна становить 65%, а одноразове підвищення премії - 12%.
У Списку працівників ВФБ Управління поліції охорони в Запорізькій області на преміювання за вересень 2019 року згідно Положення про преміювання поліцейських УПО (наказ №295 від 14.01.2019 року) відносно ОСОБА_1 зазначено: базовий відсоток щомісячної премії - 65,0%; відсоток збільшення премії - 12,0%; загальний % премії - 77,0%.
Із зазначеним у Списку працівників ВФБ Управління поліції охорони в Запорізькій області на преміювання за вересень 2019 року згідно Положення про преміювання поліцейських УПО (наказ №295 від 14.01.2019 року) під підпис ознайомлено позивача, про що зазначено у даному Списку.
Судом досліджено: Довідку про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно-правовим договором) для розрахунку виплат на загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням; Наказ Управління поліції охорони в Запорізькій області від 14.01.2019 за №295 «Про затвердження Положення про преміювання та Порядку нарахування грошового забезпечення поліцейських УПО Запорізької області» з Додатком №1 - «Положенням про преміювання поліцейських Управління поліції охорони в Запорізькій області» та Додатком №2 - «Порядком нарахування грошового забезпечення поліцейських УПО Запорізької області»; Табель обліку робочого часу рядового та начальницького складу взводу з фізичної безпеки за вересень 2019 року відносно ОСОБА_1 .
Судом прийнято до уваги зазначене відповідачем у відзиві на позовну заяву: «… оплата за несення служби в особистий час, не має відношення до щомісячної премії, …, а лише визначається у відсотках та має аналогічний алгоритм розрахунку. Тому з метою здійснення розрахунку за відпрацьований час додається до розміру місячної премії. Такий облік пов'язаний із особливостями внесенням інформації до бухгалтерської програми 1С з метою проведення обчислення грошового забезпечення. …».
Позивачем не доведено, що доплата за несення ним служби в особистий час, не є одноразовою доплатою (не відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення).
Також, позивачем не доведено, що доплата за несення ним служби в особистий час відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення або по суті своїй є премією.
З матеріалів справи вбачається не коректне оформлення документів відповідачем, але у підсумку - правильне обчислення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні.
Враховуючи наведене, норми права та обставини справи, суд вважає, що позивачем не доведено вчинення відповідачем правопорушення.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 04.01.2021.
Суддя О.О. Прасов