30 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/11349/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області (далі - Колодяжненська сільська рада, відповідач) про визнання протиправним та скасування розпорядження від 28.01.2020 №13 (ОС) «Про оголошення догани заступнику сільського голови з питань діяльності виконавчого комітету ОСОБА_1 ».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працює заступником голови Колодяженської сільської ради з питань діяльності виконавчого комітету. 28.01.2020 сільським головою Колодяжнеської сільської ради винесено розпорядження №13 (ОС) про застосування догани заступнику сільського голови з питань діяльності виконавчого комітету ОСОБА_1 за порушення трудової дисципліни та неналежне виконання покладених обов'язків щодо дотримання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки у адміністративній будівлі Колодяжненської сільської ради. ОСОБА_1 просить скасувати дане розпорядження як протиправне, оскільки жодного порушення трудової дисципліни не допускав та належно виконував посадові обов'язки. Крім того зазначає, що підставою для винесення догани міститься ніби то його відмова від дачі пояснень за рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2020 в справі №140/3540/19, однак посадові обов'язки щодо комунікації із судовими і правоохоронними органами покладаються виключно на спеціаліста юрисконсульта сільської ради. Також вказує, що за розпорядженням голови Колодяжненської сільської ради №5-р від 10.01.2020 «Про призначення відповідального за пожежний стан в Колодяжненській сільській раді» його було призначено відповідальним значно пізніше тим обставинам, що мали місце і які були предметом розгляду у Волинському окружному адміністративному суді в справі №140/3540/19.
Ухвалою суду від 25.08.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи (а.с.32).
Відповідач у відзиві на позовну заяву (а.с.37-40) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав з тих підстав, що 27.01.2020 сільським головою ОСОБА_2 була зібрана оперативна нарада за участі членів виконкому, секретаря сільської ради, керуючою справами виконавчого комітету та інші. На вищезазначеній нараді розглядалося та обговорювалося питання неналежного виконання своїх службових обов'язків заступником сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Осійчуком Р.С., де позивач при усіх присутніх визнав свою провину у неналежному виконанні своїх службових та посадових обов'язків та погодився з рішенням про оголошення йому догани.
Відповідач вказав, що в червні 2017 року розпорядженням сільського голови «Про призначення відповідального за пожежний стан в Колодяженській сільській раді» відповідальним за пожежну безпеку, утримання і експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту, роботу пожежних депо, розміщених на території сільської ради призначено заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 . Також відповідно до п.2.19 посадової інструкції заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів, затвердженої розпорядженням сільського голови від 08.06.2017 №17 ( ОСОБА_1 з посадовою інструкцією ознайомлений під особистий підпис), останній контролює виконання працівниками апарату ради та інших структурних підрозділів правил техніки безпеки та охорони праці, протипожежної та електричної безпеки, технічної експлуатації обладнання та мереж різного призначення. Окрім цього у звіті про роботу заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Колодяжненської сільської ради за 2019 рік (за особистим підписом ОСОБА_1 ), у першому абзаці зазначено, чим керується ОСОБА_1 у своїй роботі (зокрема це і розпорядження сільського голови «Про призначення відповідального за пожежний стан в Колодяженській сільській раді» від червня 2017 року). Також, зазначається у звіті, що ОСОБА_1 на протязі 2019 року виконував роботу відповідального за пожежний стан на території Колодяжненської сільської ради.
Волинський окружний адміністративний суд прийняв рішення від 10.01.2020 у справі №140/3540/19 зобов'язати Колодяжненську сільську раду повністю зупинити експлуатацію адміністративної будівлі сільської ради за адресою: Волинська область, Ковельський район, село Колодяжне, вулиця Лесі Українки, будинок 20, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки. Відповідно до чинного законодавства України роботодавець може оголосити догану за: невиконання або неналежне виконання працівником трудових обов'язків, передбачених трудовим договором і закріплених у посадовій інструкції, а також, невиконання вказівок і розпоряджень роботодавця. Зважаючи на усе вищевказане, вважає, що догана заступнику сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_1 за порушення трудової дисципліни за неналежне виконання покладених на нього обов'язків щодо дотримання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки у адміністративній будівлі Колодяжненської сільської ради - законна, з огляду на що просив відмовити в задоволенні позову.
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на посаді заступника голови Колодяженської сільської ради, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с.4).
10.01.2020 відповідно до розпорядження голови Колодяжненської сільської ради №5-р «Про призначення відповідального за пожежний стан в Колодяжненській сільській раді» позивача призначено відповідальним за пожежну безпеку, утримання і експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту, роботу пожежних депо, розміщених на території сільської ради (а.с.7).
28.01.2020 сільським головою Колодяжненської сільської ради винесено розпорядження №13 (ОС) «Про оголошення догани заступнику сільського голови з питань діяльності виконавчого комітету ОСОБА_1 », відповідно до якого позивачу оголошено догану за порушення трудової дисципліни та неналежне виконання покладених на нього обов'язків щодо дотримання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки у адміністративній будівлі Колодяжненської сільської ради (а.с.5).
Надаючи правову оцінку оскаржуваному розпорядженню, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їхній правовий статус, порядок і правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначено в Законі України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 №2493-III (далі - Закон №2493-III).
Відповідно до статті 1 Закону №2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно зі статтею 2 Закону №2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Одним із основних принципів служби в органах місцевого самоврядування, закріплених у статті 4 Закону №2493-III, є персональна відповідальність за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов'язків.
Згідно з частиною третьою статті 7 Закону №2493-III на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
В свою чергу статтею 19 цього Закону визначено, що особливості дисциплінарної відповідальності посадових осіб місцевого самоврядування забезпечуються у порядку, передбаченому законом. Водночас, відповідний порядок притягнення посадових осіб місцевого самоврядування до дисциплінарної відповідальності не прийнято..
Відповідно до статті 23 Закону №2493-III особи, винні у порушенні законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, притягуються до цивільної, адміністративної або кримінальної відповідальності згідно із законом.
Таким чином, оскільки норми Закону №2493-III не встановлюють процедуру притягнення посадової особи органу місцевого самоврядування до дисциплінарної відповідальності, тому в даному випадку підлягають застосуванню відповідні норми трудового законодавства, передбачені Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП України).
За правилами статей 139, 147, 149 КЗпП України працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.
За порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: догана; звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
До застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Отже, КЗпП України визначає обов'язок роботодавця отримати до застосування дисциплінарного стягнення від працівника письмові пояснення, а при обранні виду стягнення враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.
Як слідує з оскаржуваного розпорядження голови Колодяжненської сільської ради Кашика В. від 28.01.2020 №13 (ОС) «Про оголошення догани заступнику сільського голови з питань діяльності виконавчого комітету ОСОБА_1 », підставою для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності слугувало рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2020 справа №140/3540/19 про відмову ОСОБА_1 про дачу пояснень.
Так, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2020 у справі №140/3540/19 за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області про застосування заходів реагування позов задоволено. Зобов'язано Колодяжненську сільську раду Ковельського району Волинської області повністю зупинити експлуатацію адміністративної будівлі сільської ради за адресою: Волинська область, Ковельський район, село Колодяжне, вулиця Лесі Українки, будинок 20, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки (а.с.54-58).
В силу приписів частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, оскільки рішення суду від 10.01.2020 у справі №140/3540/19 набрало законної сили 11.02.2020, тому обставини, встановлені даним рішенням суду, не доказуються при розгляді даної справи.
У відзиві на позов Колодяжненська сільська рада зазначила, що відповідно до розпорядження сільського голови, прийнятого у червні 2017 року, позивач був призначений відповідальним за пожежний стан в Колодяжненській сільській раді, відтак встановлені рішенням суду порушення правил у сфері пожежної та техногенної безпеки свідчать про недотримання позивачем покладених на нього обов'язків.
Однак, суд зазначає, що доказів призначення ОСОБА_1 відповідальним за пожежну безпеку до встановлених Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області на підставі акту від 12 листопада 2019 року №301 порушень відповідач суду не подав. Покликання відповідача на наявне розпорядження, що прийняте у червні 2017 року про призначення позивача відповідальним за пожежну та техногенну безпеку у Колодяжненській сільській раді, документально не підтверджені.
Разом з тим, відповідно до посадової інструкції заступника сільського голови з питань діяльності виконавчого органу, копію якої надано до суду, затвердженої розпорядженням Колодяжненської сільської ради від 08.06.2017 №17, не передбачено покладення на позивача обов'язків у сфері пожежної та техногенної безпеки. Пункт 2.19 зазначеної інструкції визначає лише обов'язок останнього щодо контролю виконання працівниками апарату сільської ради правил техніки безпеки та охорони праці, протипожежної та електричної безпеки, технічної експлуатації обладнання та мереж різного призначення (а.с.45-47).
При цьому, як слідує з матеріалів справи, 10.01.2020 сільським головою Колодяжненської сільської ради прийнято розпорядження №5-р про призначення відповідального за пожежний стан в Колодяжненській сільській раді. Відповідно до вказаного розпорядження на виконання вимог Правил пожежної безпеки, з метою дотримання необхідного рівня пожежної безпеки на території Колодяжненської сільської ради призначено відповідальним за пожежну безпеку, утримання і експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту, роботу пожежних депо, розміщених на території сільської ради заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Осійчука Р.С. (а.с.7).
Таким чином, з вищенаведеного слідує, що на позивача були покладені обов'язки щодо протипожежного захисту, роботи пожежних депо, розміщених на території сільської ради, окремим розпорядженням голови лише 10.01.2020, тобто в день винесення рішення Волинським окружним адміністративним судом у справі №140/3540/19 про застосування заходів реагування шляхом зобов'язання Колодяжненської сільської ради повністю зупинити експлуатацію адміністративної будівлі сільської ради за адресою: Волинська область, Ковельський район, с.Колодяжне, вул.Лесі Українки, 20, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
За вказаних обставин слід дійти висновку, що на момент встановлення Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області порушень Колодяжненською сільською радою вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ОСОБА_1 не був відповідальним за дотриманням у сільській раді Правил пожежної безпеки України.
На користь даного висновку слугує і той факт, що за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки на відповідальну особу по пожежній безпеці - сільського голову Колодяжненської сільської ради ОСОБА_2 постановою Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 11.11.2019 №008558 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 170,00 грн (а.с.16-17). Про вказані обставини також зазначено в рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 10.01.2020 у справі №140/3540/19. Доказів оскарження та скасування в судовому порядку постанови про накладення адміністративного стягнення від 11.11.2019 №008558 відповідач суду не надав.
З огляду на встановлені судом обставини справи слід дійти висновку про те, що оскільки на момент встановлених в ході проведеної перевірки у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки порушень Колодяжненською сільською радою правил пожежної безпеки, що підтверджено рішенням суду, ОСОБА_1 не був відповідальним за пожежну безпеку в сільській раді, тому підстав для притягнення останнього до дисциплінарної відповідальності згідно з оскаржуваним розпорядженням у відповідача не було.
Доводи відповідача про те, що у звіті заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Колодяжненської сільської ради за 2019 рік вказано про виконання ОСОБА_1 на протязі 2019 року робіт відповідального за пожежний стан на території сільської ради, суд не бере до уваги, оскільки вказаний звіт не спростовує встановлених обставин справи та не є належним доказом призначення позивача відповідальним за дотримання вимог пожежної безпеки до виявлених Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області порушень.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 дисциплінарного проступку, відтак притягнення останнього до дисциплінарної відповідальності згідно з оскаржуваним розпорядженням є безпідставним та необґрунтованим.
Крім того, як вже було зазначено судом, відповідно до статті 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
Якщо ж працівник відмовився від цього, власник повинен скласти акт про відмову від дачі пояснень. Відмова працівника дати письмові пояснення не перешкоджає накладенню на працівника відповідного стягнення.
Разом з тим, правова оцінка дисциплінарного проступку проводиться на підставі з'ясування усіх обставин його вчинення, у тому числі з урахуванням письмового пояснення працівника.
З матеріалів справи вбачається, що у позивача не були відібрані пояснення щодо виявленого проступку, при цьому відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів того, що останній відмовився від дачі пояснень.
Таким чином при винесенні оскаржуваного розпорядження відповідачем порушено вимоги статті 149 КЗпП України щодо обов'язку відібрання пояснень, а отже воно було винесено без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання принципу рівності перед законом, без повного врахування права особи на участь в процесі прийняття такого рішення.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач - Колодяжненська сільська рада як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів, які підтверджують правомірність прийняття оскаржуваного розпорядження, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для його прийняття.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що розпорядження від 28.01.2020 №13 (ОС) «Про оголошення догани заступнику сільського голови з питань діяльності виконавчого комітету ОСОБА_1 » слід визнати протиправним та скасувати, а позовні вимоги задовольнити.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу законів про працю України, Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області від 28.01.2020 №13 (ОС) «Про оголошення догани заступнику сільського голови з питань діяльності виконавчого комітету ОСОБА_1 ».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Колодяжненська сільська рада Ковельського району Волинської області (45061, Волинська область, Ковельський район, село Колодяжне, вулиця Лесі Українки, будинок 20, код ЄДРПОУ 04333974).
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій