30 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/16570/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання бездіяльності протиправною щодо не проведення обчислення та перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки №54/16-157 від 21.08.2020 про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05.03.2019, зобов'язання провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум), з 01.04.2019 на підставі довідки №54/16-157 від 21.08.2020 про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05.03.2019 з врахуванням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 7 750,00 грн., оклад за військовим званням - 1 480,00 грн., надбавка за вислугу років - 4 615,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1 162,50 грн., надбавка за особливості проходження служби - 4 430,40 грн., доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співпрацюють з особами, залученими до участі в ОРД на конфіденційній основі - 775,00 грн., преміювання - 775,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На звернення позивача, Управлінням Служби безпеки України у Волинській області виготовлено довідку №54/16-157 від 21.08.2020 про розмір грошового забезпечення, за його посадою з якої він був звільнений з військової служби, станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії, яка включала в себе такі відомості: посадовий оклад - 7 750,00 грн., оклад за військовим званням - 1 480,00 грн., надбавка за вислугу років - 4 615,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1 162,50 грн., надбавка за особливості проходження служби - 4 430,40 грн., доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співпрацюють з особами, залученими до участі в ОРД на конфіденційній основі - 775,00 грн., преміювання - 775,00 грн.
Листом від 31.08.2020 №54/19/2814 Управління Служби безпеки України у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 щодо позивача направлено до ГУ ПФУ у Волинській області.
Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 07.09.2020 №0300-0313-5/28306 відмовлено у перерахунку пенсії позивача та повернуто вказану вище довідку без відпрацювання.
На письмове звернення позивача до ГУ ПФУ у Волинській області від 21.10.2020, у обчисленні та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії, ОСОБА_1 також було відмовлено листом №16147-16420/Д-02/8-0300/20 від 09.11.2020.
Вищевикладені обставини зумовили позивача звернутися з цим позовом до суду.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Представник відповідача у відзиві на позов позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що перерахунок пенсії позивачу було проведено у 2018 році на підставі довідки №54/16-69 від 11.04.2018, виданої Управлінням Служби безпеки України у Волинській області, згідно якої грошове забезпечення складає 13 845,00 грн., з них: 7 750,00 грн. - посадовий оклад; 1 480,00 грн. - оклад за військовим званням; 4 615,00 грн. - надбавка за вислугу років (50 відсотків).
12.12.2018 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008. Рішення суду набрало законної сили 05.03.2019.
Представник відповідача вказав, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», після дати набрання рішенням законної сили, не приймалось. Станом на 05.03.2019 зміни до статті 63 Закону №2262 та постанови Кабінету Міністрів України №704 не вносились, рішення щодо перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось. Тому, листом від 07.09.2020 №0300-0313-5/28306 на адресу Управління Служби безпеки України у Волинській області було повернуто довідки, в тому числі довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №54/16-157 від 21.08.2020, як таку, що сформована та подана з порушенням норм чинного законодавства.
Враховуючи наведене, представник відповідача просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно із частиною другою статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За правилами частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною другою статті 262, частиною другою статті 263 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови КМ України №103 від 21.02.2018, на звернення позивача, Управлінням Служби безпеки України у Волинській області було надано довідку від 21.08.2020 №54/16-157 про розмір грошового забезпечення.
Листом від 31.08.2020 №54/19/2814 Управління Служби безпеки України у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 щодо позивача направлено до ГУ ПФУ у Волинській області.
Листом від 07.09.2020 Управлінню Служби безпеки України у Волинській області надано відповідь ГУ ПФУ у Волинській області за №0300-0313-5/28306 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії згідно з наданою довідкою, оскільки пенсія перерахована на умовах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (яка була чинною на момент перерахунку) на підставі довідок про грошове забезпечення, за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, які були надіслані Управлінням Служби безпеки України у Волинській області. Враховуючи, що станом на 05.03.2019 зміни до статті 63 Закону №2262 та до постанови Кабінету Міністрів України №704 не вносились, рішення щодо перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось, тому підстав для перерахунку пенсії згідно з наданою довідкою немає.
На письмове звернення позивача до ГУ ПФУ у Волинській області від 21.10.2020 щодо обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії, ОСОБА_1 також було відмовлено листом №16147-16420/Д-02/8-0300/20 від 09.11.2020.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови №103 позивач набув право на підвищення пенсії.
В той же час, слід враховувати, що зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, саме з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
При цьому, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема Головне управління ПФУ у Волинській області у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
В даному ж випадку, як слідує із матеріалів справи, позивач, отримавши нову довідку про розмір його грошового забезпечення за №54/16-157 від 21.08.2020, звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у відповідній довідці.
Разом із тим, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови КМ України №103 від 21.02.2018, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.
Натомість, суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення Управлінням Служби безпеки України у Волинській області довідки №54/16-157 від 21.08.2020.
При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, з огляду на те, що пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
За таких обставин, дії відповідача щодо не проведення обчислення та перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки від 21.08.2020 №54/16-157 про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05.03.2019, яка була надана до ГУПФ України у Волинській області є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
При цьому підстави для контролю за розміром додаткових видів грошового забезпечення, які уповноважений орган має врахувати при перерахунку пенсії, відсутні, а позовна вимога у цій частині є передчасною, оскільки відсутні підстави вважати, що відповідач, перераховуючи пенсію позивача, порушить його права та не врахує при обчисленні, перерахунку пенсії всі складові грошового забезпечення основні та додаткові види грошового забезпечення згідно із довідкою Управління Служби безпеки України у Волинській області від 21.08.2020 №54/16-157. Також суд бере до уваги спосіб захисту порушеного права, застосований Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності своїх дій в порядку статті 77 КАС України, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення даного позову.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки на момент винесення рішення у даній справі судовий збір позивачем не сплачено, то він підлягає стягненню з останнього в розмірі 840,80 грн.
Разом з тим, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн. Суд звертає увагу, що сума судового збору підлягає стягненню з відповідача в повному обсязі, оскільки, часткове задоволення позову стосується лише способу захисту порушеного права обраного судом.
Керуючись статтями 243 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення обчислення та перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки №54/16-157 від 21 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05 березня 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 , з 01 квітня 2019 року на підставі довідки №54/16-157 від 21 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення за його посадою станом на 05 березня 2019 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в дохід Державного бюджету належний до сплати судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Дмитрук