Ухвала від 01.12.2020 по справі 160/10688/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

01 грудня 2020 року Справа №160/10688/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Олійника В.М., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених відповідачем на виконання рішення суду у справі 160/10688/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

31 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати дії відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області 49094, вул. Набережна Перемоги, буд.26 м.Дніпропетровськ, Код ЄДРПОУ 21910427 щодо надання Рішення «Про відмову в перерахунку пенсії» за № 239/03.22-19 від 30.09.2019 року, у відповідність ч.3 ст.57, ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою № 73 від 17.09.2019 року виданою «Автотранспортне підприємство 11231» про заробітну плату із розрахунку суми заробітку за працю у зоні відчуження липня місяця 1986 року, та підвищення пенсійних виплат за понаднормативний стаж до основної пенсії на 10% із середньомісячного заробітку за працю у зоні відчуження ОСОБА_1 за паспортом серія НОМЕР_1 , ідентифікаційний НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 - неправомірними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області вул.Набережна Перемоги, буд.26 м.Дніпропетровськ, код ЄДРПОУ 21910427, перерахувати та виплачувати основну пенсію та збільшення пенсії за понаднормативний стаж ОСОБА_1 за паспортом серія НОМЕР_1 , ідентифікаційний НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 у відповідність ч.3 ст.57; ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №73 від 17.09.2019 року виданою «Автотранспортне підприємство 11231» про заробітну плату для розрахунку середньомісячного заробітку із суми заробітку за працю у зоні відчуження липня місяця, 1986 року, та підвищення пенсійних виплат за понаднормативний стаж до основної пенсії на 10% за заявою від 30.09.2019 починаючи з 01.10.2019 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року у задоволенні позовним вимог відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, Рішення від 09 грудня 2020 року скасовано. Ухвалено в справі №160/10688/19 нове рішення. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням ч. 2 ст.56, ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області перерахувати ОСОБА_1 з 01.10.2019 року пенсію з урахуванням пільг, передбачених ч.2 ст.56, ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та з урахуванням довідки про заробітну плату від 17.09.2019 року за №73, виданої АТП 11231.

29 вересня 2020 року позивач звернувся до суду із заявою про визнання протиправними рішень, дій вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Ухвалою від 16 жовтня 2020 року суд повернув вказану заяву заявнику.

23 жовтня 2020 року позивач звернувся до суду із уточненою заявою про визнання протиправними рішень, дій вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на виконання рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 06.04.2020 року.

28 жовтня 2020 року позивач звернувся до суду із заявою про повернення уточненої заяви від 23.10.2020 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року заяву про визнання протиправним рішень, дій вчинених Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.10.2020 року разом з додатками повернуто позивачеві.

29 жовтня 2020 року позивач звернувся на адресу суду із заявою вх.№70458/20 про визнання протиправними рішень, дій вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на виконання рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 06.04.2020 року, в якій останній просить:

- визнати протиправним рішення відповідача за листом від 19.10.2020 року № 0400-319-8/97377 «Про виконання рішення суду» та дій вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, 49094, вул. Набережна Перемоги, буд. 26 м. Дніпропетровськ, Код ЄДРПОУ 21910427, щодо виконання рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 06.04.2020 року по справі № 160/10688/20 за позивом ОСОБА_1 , паспорт серія НОМЕР_4 , ідентифікаційний № НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 - протиправними;

- зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпропетровськ, Код ЄДРПОУ 21910427 виконати рішення Третього апеляційного адміністративного суду по справі № 160/10688/19 від 06.04.2020 року за позивом ОСОБА_1 за паспортом серія 904220, ідентифікаційний НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 у відповідність ч. 2 ст. 56, ч. З ст. 57, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки про заробітну плату від 17.09.2019 року за № 73 виданою «Автотранспортне підприємство 11231» без обмежень максимальним розміром пенсії у сумі 168,00 грн., за наданим зразком, починаючи з 17.09.2019 року, з урахуванням правової позиції викладеної у цій заяві.

В обґрунтування заяви зазначено, що дії відповідача при виконанні рішення Третього апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року у справі № 160/10688/19 відповідно норм ч. 3 ст. 57, ч. 2 ст. 56, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за листом № 0400-0319-8/97377 від 19.10.2020 року «Про виконання рішення суду» щодо обмеження належної заявнику пенсії у сумі 168,00 грн. порушують право заявника на соціальний захист, є протиправними.

Ухвалою суду від 03 листопада 2020 року прийнято заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності щодо невиконання рішення суду в адміністративній справі № 160/10688/19 до розгляду. Розгляд заяви вирішено проводити без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

16 жовтня та 16 листопада 2020 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України до суду надійшли відзиви на заяву, де зазначено, що частина 2 статті 27 Закону 1058 передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (перша складова), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до Закону 1058.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених Законом 1788 для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчим, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності Законом 1058 з підвищенням на 12% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1783 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 312).

Статтею 19 Закону 1788 було передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених Списком 1, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 р. № 544 було встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком з 01.07.2003 становив 50 грн. Таким чином, з урахуванням цільової грошової допомоги, передбаченою ПКМУ від 11.03.2004 №312 максимальний розмір пенсії не може перевищувати 168 грн. (50x3x1,12), а для осіб, зайнятих на роботах, передбачених Списком 1 - 224 грн. (50x4x1,12).

Друга частина пенсії (страховий стаж після 1 січня 2004 року) обчислюється в порядку, передбаченому відповідно до статті 40 Закону 1058 без обмеження максимальним розміром.

На виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено відповідний перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових. Загальний розмір пенсії станом на 01.10.2019 р. становить 1773,11 грн.

Вимога позивача здійснити перерахунок пенсії без використання максимального розміру пенсії (у сумі 168 грн.), прямо суперечить положенням ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не ґрунтується на вимогах закону. Крім того, дана вимога не була предметом розгляду у справі № 160/10688/19 та стосовно неї не приймалось судового рішення. В резолютивній частині постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 06.04.2020 р. по справі № 160/10688/19 Головне управління не зобов'язувалось здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру у сумі 168,00 грн.

Пенсія позивача розрахована відповідно до частини 2 статті 56, частини 2 статті 57 Закону № 796-ХІІ веде до зменшення, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії згідно наданої заяви.

З урахуванням викладеного представник ГУ ПФУ в Дніпропетровській області просив відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 .

Дослідивши подану заяву та обставини щодо виконання рішення суду у даній справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Водночас, розділом IV КАС України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд який його ухвалив. Способи судового контролю за виконанням судового рішення встановлені нормами статей 382 - 383 КАС України.

Так, частиною першою статті 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Аналіз зазначених норм свідчить, що КАС України передбачає такі види судового контролю за виконанням судового рішення:

- зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (стаття 382 КАС України),

- визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 КАС України),

- оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, вчинених при примусовому виконанні рішення суду (стаття 287 КАС України).

З огляду на вищенаведене, у разі невиконання, неналежного виконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження та КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.10.2020 року №0400-0319-8/97377 «Про виконання рішення суду» повідомлено, що згідно постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 06.04.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зобов'язано повторно переглянути заяву ОСОБА_1 від 01.10.2019 року про перерахунок пенсії на підставі ч. 2 ст. 56, ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки про заробітну плату від 17.09.2020 року за № 73 виданої АТП 11231.

Згідно ч. 2 ст. 56 Закону 796-Х-ІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки -15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки -10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частина 2 статті 27 Закону № 1058-ІУ передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (перша складова), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до Закону № 1058-ІУ (друга складова).

При обчисленні розміру пенсії по першій складовій враховується трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, обчислений на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", заробітна плата до цієї ж дати за періоди, передбачені статтею 65 зазначеного Закону, за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності і за весь період роботи з 1 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року, або за 24 останніх місяці роботи перед зверненням за пенсією (до 01.01.2004 року ) або за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1986-1990 роки).

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.1992-року № 395 з метою додаткового коригування рівня державний пенсій розрахунок пенсії проводиться виходячи із заробітку, підвищеного за коефіцієнтами зокрема за 1987 рік -5,43.

Розмір цієї частини пенсії, обчисленої відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених Законом 1788 для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчим, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності Законом 1058 з підвищенням на 12% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1783 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 року № 312).

Статтею 19 Закону 1788 було передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених Списком 1, - чотирьох мінімальних пенсій за віком. Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 року №544 було встановлено, що мінімальний розмір пенсії з 01.07.2003 року становив 50 гривень. Таким чином з урахуванням цільової грошової допомоги, передбаченою ПКМ України від 11.03.2004 року № 312 максимальний розмір пенсії по першій складовій не може перевищувати 168 грн. (50x3x1,12).

Пенсійним органом наведено розрахунок пенсії по другій складовій:

168 грн. - розмір пенсії по першій складовій,

1284,29 - доплата до прожиткового мінімуму (1452,00 грн.),

1452,29 загальний розмір пенсії по двух складових.,

170 грн. - додаткова пенсія особам віднесеним до 2-ї категорії ЧАЕС,

150 грн. надбавка на одного утриманця.

Розмір пенсії з надбавками складає станом на 01.10.2019 р. - 1773.11 грн.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є спеціальним законом - спеціальні норми якого є певною мірою “виключними”, тобто виключають із загального, необмеженого кола суб'єктів певну групу загального Закону.

Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-ХІІ від 28.02.1991 року визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Так, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при розрахунку пенсійних виплат у відповідності до прийнятого апеляційним судом рішення застосовуються положення ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058), які не передбачені висновком даного рішення суду.

Частина друга статті 27 Закону №1058 дає право вибору особі щодо умов та порядку застосування Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” або Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а не розрахунок основної пенсії.

Норми Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не містять жодних положень щодо обмеження частини пенсії, обрахованої відповідно до його положень за період роботи особи на територіях радіоактивного забруднений максимальною величиною 168,00 грн. передбаченою Кабінетом Міністрів України у Постанові “Про підвищення, розмірів трудових пенсій” від 15 квітня 2003 року № 544.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постанові від 09.04.2020 року у адміністративній справі № 560/869/17.

Починаючи з 01.01.2004 року, із впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі №796-ХІІ, без врахування положень Закону №1058-ІV, є неможливим; і навпаки - застосування окремих положень Закону №1058-ІV не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону №796- XII.

Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Закон України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 43 Закону України № 1058-IV передбачений перерахунок пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом.

Перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Умови щодо розрахунку основної належної пенсії Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII не передбачені. Передбачено лише застосування пільгових норм ст.ст. 56, 57 цього Закону. Також даним Законом не передбачена формула розрахунку належної позивачу основної пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України 1058-ІV, а визначено лише право вибору застосування пільгових норм, умов та порядку. Розрахунок здійснюється відповідно до ч. 1 ст.27 Закону №1058-ІV, враховуючи норми ч. 3 ст. 57 Закону України 1058-IV, відповідно діючого пенсійного законодавства, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях ;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону, враховуючи норми ст. 56 Закону України.

Відповідно до статті 67 Закону України 796-XII конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Крім індексації пенсії, яка здійснюється відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення, у разі, якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується в порядку, встановленому частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Вищезазначені умови є пільговою нормою для розрахунку пенсійних виплат особам, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Іншого не передбачено Законом України 796-XII та не передбачено Законом України 1058-IV, при застосуванні цих норм. інших обмежень не існує.

Крім цього, положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 3108-ІV, а не для встановлення пільг та обмежень.

Як встановив неодноразово Конституційний Суд України, у всіх випадках визнається верховенство спеціального Закону над загальними і першість мають норми саме спеціальних законів. Крім того, в жодному законі відсутні обмеження у 168,00 грн., як це зазначено у листі відповідача.

Отже, дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за результатами виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року у справі № 160/10688/19 щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії у сумі 168,00 грн. порушують його право на соціальний захист, у зв'язку з чим є протиправними.

Відповідно до частин першої та шостої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Суд зазначає, що у судовому рішенні від 06 квітня 2020 року у справі № 160/10688/19, суд прийшов до висновку, що своїми діями щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням ч. 2 ст.56, ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням довідки про заробітну плату від 17.09.2019 року за №73, виданої АТП 11231, відповідач порушив права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення.

Вказане формулювання у резолютивній частині рішення зобов'язує відповідача перерахувати ОСОБА_1 з 01.10.2019 року пенсію з урахуванням пільг, передбачених ч.2 ст.56, ч.3 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та з урахуванням довідки про заробітну плату від 17.09.2019 року за №73, виданої АТП 11231.

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.10.2020 №0400-0319-8/97377, розмір пенсії позивача з надбавками станом на 01.10.2019 року становить 1773,11 грн.

Таким чином, дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії є протиправними.

Зважаючи на положення наведених норм, суд вважає за доцільне задовольнити заяву ОСОБА_1 .

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.248, 249, 383 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених відповідачем на виконання рішення суду у справі 160/10688/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, вчинені на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року у справі № 160/10688/19, щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням ч. 2 ст.56, ч.3 ст.57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2020 року у справі № 160/10688/19, з урахуванням довідки про заробітну плату від 17.09.2019 року за №73, виданої АТП 11231, відповідно до ч. 2 ст. 56, ч. 3 ст. 57, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без обмежень суми пенсійних виплат у 168,00 грн., починаючи з 17.09.2019 року.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295 КАС України, до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Суддя В.М. Олійник