Рішення від 23.11.2020 по справі 759/13222/20

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/13222/20

пр. № 2-а/759/300/20

23 листопада 2020 року суддя Святошинського районного суду м.Києва Миколаєць І.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Начальника Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Рубана Олега Миколайовича (031151, м. Київ, вул. Волинська, 12) та Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, 12) про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення від 11.06.2020 року № 129,

ВСТАНОВИВ:

06.08.2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з вищезазначеним позовом, який обгрунтований наступними обставинами.

11.06.2020 начальником Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Рубаном О.М. винесено постанову за № 129 по справі про адміністративне правопорушення, якою начальника управління продажу теплової енергії СП «ЕНЕРГОЗБУТ» КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 1882 КУпАП та накладено на Позивача стягнення у вигляді штрафу в розмірі 306,00 грн. Підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності стало невиконання вимог припису від 08.02.2020 № 122 щодо усунення порушень в частині здійснення нарахування за отримані послуги з централізованого опалення без урахування показань приладів обліку, яким зобов'язано КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» усунути порушення, що полягає у здійсненні перерахунку за отримані послуги централізованого опалення урахуванням показань приладів обліку за адресою: АДРЕСА_2 , про що складено відносно Позивача протокол від 01.06.2020 № 125 про адміністративне правопорушення. Однак позивач вважає, що врахування показань індивідуальних приладів обліку ( які позивач не враховував) не є законним оскільки оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку теплової енергії здійснюється у разі наявності технічної можливості. Така можливість визначається відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 10.10.2018 р. № 829 ( Постанова КМУ від 10.10.2018 р.). Як зазначає позивач, до уваги можуть братися показання лише тих засобів обліку, які встановлені відповідно до ЗУ « Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Позивачем не були враховані засоби обліку за адресою АДРЕСА_2 , оскільки це порушує норми вищезазначеного законодавства, а тому притягнення його до адміністративної відповідальності є незаконним.

Ухвалою суду від 11.08.2020 року відкрито провадження у справі, справу було призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

07.10.2020 року позивачем подано клопотання про долучення доказів та клопотання про розгляд справи з викликом сторін.

Відповідно до ч.2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Як вбачається зі змісту ч.4 ст. 257 КАС України дана справа не підлягає обов'язковому розгляду в порядку загального позовного провадження. Щодо розгляду справи з викликом сторін в порядку спрощеного позовного провадження, суд зазначає, що складність розгляду даної справи не вбачається такою, що вимагає виклику сторін в судове засідання, а тому в заявленому клопотанні про виклик сторін в судове засідання слід відмовити.

19.10.2020 року начальником Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Рубана О.М. направлено відзив, у якому останній повністю заперечує позовні вимоги, обгрунтовуючи тим, що засоби індивідуального за адресою АДРЕСА_2 були встановлені у серпні 2018 р., в той час як порядок на який посилається позивач у своєму позові набрав чинності лише 24.10.2018 р.

04.11.2020 р. надійшла відповідь на відзив, яку суд сприймає, як пояснення, оскільки у такому провадженні заявами по суті справи є позов та відзив, у якій вказується, що засіб індивідуального обліку за адресою АДРЕСА_2 був взятий на облік не КП «Київтеплоенерго», а ПАТ «Київенерго», та не відповідає чинному законодавству, а тому не підлягає до врахування при здійсненні своєї діяльності КП «Київтеплоенерго».

Суд, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, вважає встановленими такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що наказом №764-К Е3 ОСОБА_1 переведено на посаду Начальника управління КП «Київтеплоенерго» (а.с.9)

Відповідно до акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, виявлено порушення у здійсненні діяльності КП «Київтеплоенерго».( а.с. 12).

06.02.2020 р. приписом №122 про усунення порушень вимог законодавства, КП «Київтеплоенерго» зобов'язано усунути порушення (а.с. 29).

11.06.2020 року начальником Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Рубаном О.М. складено постанову № 129 у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , якою встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на своєму робочому місці на посаді начальника Управління продажу теплової енергії СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго» порушив вимоги ч.2 ст. 1882 КУпАП, а саме ухилився від виконання припису від 08.02.2020 р. №122 (а.с. 114).

Згідно ч. 7 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вузли розподільного обліку теплової енергії у випадках, коли це технічно неможливо, не встановлюються.

Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії затверджується Кабінетом Міністрів України. За наявності окремого відгалуження системи опалення у квартиру, інше житлове або нежитлове приміщення встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії для такої квартири (приміщення) є обов'язковим.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2018 року № 829 затверджено Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії.

Згідно п. 6 Порядку № 829 технічна можливість встановлення вузлів розподільного обліку наявна за відповідності внутрішньобудинкової системи опалення всім таким критеріям: окреме відгалуження системи опалення для окремого приміщення, наявність якого встановлено під час візуального огляду та яке передбачене принциповою схемою внутрішньобудинкової системи опалення будівлі (за наявності); принциповою схемою внутрішньобудинкової системи опалення передбачено технічну можливість встановлення автоматичних регуляторів температури в приміщеннях для регулювання споживання теплової енергії в окремих приміщеннях будівлі, що не призведе до порушень гідравлічного режиму внутрішньобудинкової системи опалення будівлі; під час встановлення вузла розподільного обліку буде забезпечено дотримання вимог застосування засобу вимірювальної техніки та умов його належної експлуатації, що зазначені у технічній (супровідній) документації на цей засіб; можливість забезпечення вільного доступу для зняття показань приладу обліку, його обслуговування, заміни під час подальшої експлуатації.

Відповідно до п. 3 Порядку № 829 розподільний облік споживання комунальної послуги з постачання теплової енергії в окремих приміщеннях будівлі, що приєднана до зовнішніх інженерних мереж і оснащена вузлами комерційного обліку теплової енергії, забезпечується шляхом встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії на вводі трубопроводів внутрішньобудинкової системи опалення в окреме приміщення будівлі або приладів - розподілювачів теплової енергії на опалювальних приладах.

Згідно п. 10 Порядку оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами-розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09 серпня 2018 року № 205, за наявності окремого відгалуження системи опалення у квартиру, інше житлове або нежитлове приміщення встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії для такої квартири (приміщення) є обов'язковим.

Вузол розподільного обліку теплової енергії встановлюється за межами приміщення у будівлі із забезпеченням доступу для зняття показань засобів вимірювальної техніки. При встановленні вузла розподільного обліку теплової енергії забезпечується захист від несанкціонованого втручання в його роботу.

Фактом, який визнається сторонами, та не оспорюється є невідповідність встановленого в квартирі за адресою АДРЕСА_2 вузла розподільного обліку вимогам Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2018 року № 829. В той же час, сторони зазначають, що вузол розподільного обліку за вказаною адресою був встановлений відповідно до чинного законодавства на момент його встановлення. Посилання відповідача на те, що позивач, не виконавши вимог припису №122 від 06.02.2020 р., порушив норми законодавства щодо зворотної дії закону в часі, вузол обліку теплової енергії позивач встановив у квартирі до прийняття постанови №829, суд оцінює критично з огляду на наступне. Всі індивідуальні вузли обліку мають відповідати нормам чинного законодавства з огляду на те, що вся система теплової енергії будинку має відповідати єдиним стандартам для нормального функціонування, тобто не вбачається нормальним, коли частина будинку відповідає нормам Постанови №829, а інша частина - застарілому законодавству. Така розбіжність може призвести до помилкового фунціонування системи. Оскільки в переважній кількості будівель, де є індивідуальни вузли обліку, останні були встановленні за застарілим законодавством, то їх актуалізація та врахування призведуть до того, що переважна кількість будівель не відповідатиме нормам Постанови №829, що порушуватиме права третіх осіб, які такі індивідуальні вузли обліку не встановлювали, а відтак в даному випадку при застосуванні норм постанови №829 ми маємо не зворотню дію у часі законодавства відносно окремих вузлів обліку, а наявність нових вимог, яким мають відповідати всі індивідуальні елементи теплової системи будинку як частини цілого. А відтак ОСОБА_1 у своїй діяльності керувався нормами чинного законодавства, які слід було застосувати у даному випадку, та накладення на нього адміністративного стягнення не є законним, а позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. Постанова Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2018 року № 829, Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09 серпня 2018 року № 20, ст. 257, 268, 269-272 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Начальника Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Рубана Олега Миколайовича (031151, м. Київ, вул. Волинська, 12) та Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, 12) про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення від 11.06.2020 року № 129, задовольнити.

Скасувати постанову №129 по справі про адміністративне правопорушення, винесену начальником Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Рубаном Олегом Миколайовичем.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: І.Ю. Миколаєць