Постанова від 17.12.2020 по справі 420/3978/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/3978/20

Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г.П.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 липня 2020 року по справі за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),

ВСТАНОВИЛА:

12 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, в якій просив визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного Управління ДПС в Одеській області від 07.02.2020 року № Ф-14792-52.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУ ДПС в Одеській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-14792-52 від 20.11.2018 року, яку в подальшому скасовано в судовому порядку постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2019 року по справі № 420/4443/19. В подальшому, податковим органом винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-14792-52 від 07.02.2020 року, якою фактично подвійно донараховано суму податкового боргу та не враховано висновків постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду. Зокрема, позивач зазначив, що в оскаржуваній вимозі від 07.02.2020 року № Ф-14792-52, подвійно донараховано суму у розмірі 7 371,54 грн. до скасованої раніше судом вимоги ГУ ДПС в Одеській області від 20.11.2018 року № Ф-14792-52. Крім того, позивач зазначив, що на нього як на фізичну особу-підприємця поширюються пільги, визначені ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи, що позивач перебуває на обліку в Арцизькій ДПІ ГУ ДПС в Одеській області як фізична особа яка здійснює незалежну професійну діяльність та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до приписів ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у зв'язку з чим зобов'язаний своєчасно та у повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Позивач перебуває на обліку в органах доходів і зборів як фізична особа-підприємець (дата державної реєстрації 18.02.1998р.) та як фізична особа, що здійснює незалежну професійну діяльність (адвокат). Згідно даних інформаційної системи органу доходів і зборів загальна сума заборгованості позивача станом на 20.02.2020 року на суму 20 845,44 грн виникла на підставі нарахувань єдиного внеску, як особі, що здійснює незалежну професійну діяльність (адвоката).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.07.2020 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Зокрема, апелянт зазначає, що заборгованість 20 845,44 грн виникла у ОСОБА_1 на підставі нарахувань єдиного внеску, як особі, що здійснює незалежну професійну діяльність (адвоката).

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлені та з матеріалів справи вбачаються наступні обставини.

ОСОБА_1 - є фізичною особою-підприємцем (дата проведення державної реєстрації 18.02.1998 року, номер запису про включення відомостей про фізичну особу-підприємця 25480170000001155). Основним видом діяльності позивача є діяльність у сфері юстиції та правосуддя (код КВЕД 75.23.0).

Згідно свідоцтва № 00651 від 16.11.2016 року, що видане Радою адвокатів Одеської області та відомостей з Єдиного реєстру адвокатів України, ОСОБА_1 є адвокатом.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягнуто пенсійного віку, відповідно до якого - особа звільнена від виконання обов'язків щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року).

06.03.2020 року, позивачем отримано вимогу ГУ ДПС в Одеській області №Ф-14792-52 від 07.02.2020 року, про сплату боргу (недоїмки) якою ОСОБА_1 нараховано до сплати суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 20 845,44 грн. (а.с.5).

15.03.2020 року, позивачем направлено скаргу до Державної податкової служби України на вищезазначену вимогу про сплату боргу (недоїмки).

28.04.2020 року, позивачем отримано рішення №13654/6/99-0-08-06-01-06 про залишення без змін вимоги щодо сплати боргу (недоїмки), а скаргу від 13.03.2020 року - залишено без задоволення.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, Головне управління ДПС в Одеській області не мало правових підстав встановлювати позивачу (як фізичній особі-підприємцю) ознаку незалежної професійної діяльності, нараховувати на цій підставі єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та виносити вимогу про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 20845,44 грн.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905, Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 листопада 2014 року №1162, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 грудня 2014 року за №1553/26330 (далі - Порядок № 1162), Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування зареєстрованим постановою Правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за №785/25562.

Згідно зі статтею 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Пунктами 4, 5 ч.1 ст.4 цього Закону передбачено, що платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», узяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 24.11.2014 № 1162, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 грудня 2014 року за № 1553/26330 (далі - Порядок № 1162), визначаються питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - платники єдиного внеску) у територіальних органах Державної фіскальної служби України (далі - контролюючі органи), надання контролюючим органам відомостей про зміну класу професійного ризику виробництва Фондом соціального страхування за період до 01 січня 2016 року, надання Пенсійному фонду України та фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування даних про взяття/зняття з обліку платників єдиного внеску.

Пунктом 3 розділу І Порядку № 1162 передбачено, що цей Порядок поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI.

Згідно з п. 4 розділу ІІ Порядку № 1162, взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб - підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, як платників єдиного внеску підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755-IV).

Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №1162 передбачено, що взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755-IV, контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI, подають заяву за формою № 1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності (пункт 2 розділу ІІІ Порядку № 1162).

Платникам єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755-IV, контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку (пункт 3 розділу ІІІ Порядку № 1162).

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Абзацом 3 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, подаються безпосередньо зазначеними особами.

З наведеного вбачається, для взяття контролюючим органом на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється виключно за заявою такої особи за формою № 1-ЄСВ. Взяття на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, контролюючим органом за власною ініціативою шляхом встановлення «ознаки незалежної професійної діяльності» Порядок №1162 не передбачає.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у зразковій справі № 520/3939/19 від 02.09.2019 року.

П'ятим апеляційним адміністративним судом витребувано від податкового органу докази, на підстав яких ОСОБА_1 встановлено ознаку "незалежної професійної діяльності".

Як вбачається з відповіді ГУ ДПС в Одеській області від 09.12.2020 року, в обліковій справі та в базі даних АІС "Податковий блок" відсутні дані щодо надходження заяви за формою 1-ЄСВ.

Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з реєстру застрахованих осіб визначається Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 року № 10-1 (далі - Положення № 10-1).

З метою забезпечення обробки інформації в реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки (пункт 1 розділу ІІІ Положення № 10-1).

Облікова картка відкривається в разі, зокрема, надходження у складі звітності відомостей про суми нарахованого доходу та єдиного внеску фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; в інших випадках, передбачених Законом № 2464-VI (пункт 2 розділу ІІІ Положення № 10-1).

За змістом пункт 2 розділу ІV Положення № 10-1 до облікових карток реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, зокрема відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; відомості про нарахування страхових внесків та єдиного внеску фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

Процедуру, форму, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску до ДФС України, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує, зокрема, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, її територіальних органів, визначає Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок № 435).

Пунктом 16 розділу ІV Порядку № 435 передбачено, що фізичні особи - підприємці, які мають ознаку незалежної професійної діяльності, формують та подають до органів доходів і зборів окремі звіти щодо сум нарахованого єдиного внеску (додаток 5).

П'ятим апеляційним адміністративним судом витребувано від ФОП ОСОБА_1 витяг з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, з якого вбачається, що позивач не перебуває на обліку, як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, та відповідно не подає звітність як такий платник.

Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку про безпідставне встановлення відповідачем позивачу, як платнику єдиного внеску, ознаки незалежної професійної діяльності та нарахування на цій підставі єдиного внеску.

Отже, судом першої інстанції зроблено вірний висновок про наявність підстав для визнання протиправним та скасування вимоги Головного управління ДПС в Одеській області від 07.02.2020 року №Ф-14792-52.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 18 травня 2020 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 320, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03 липня 2020 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко